Постанова від 18.12.2015 по справі 815/2119/15

Справа № 815/2119/15

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

16 грудня 2015 року Одеський окружний адміністративний суд в складі:

головуючого судді Левчук О.А.,

за участю секретаря Тишковій Л.Б.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Одесі адміністративну справу за позовом заступника прокурора Київського району міста Одеси в інтересах держави в особі Південно-українського територіального управління Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку до приватного підприємства-фірми «Асоль» про стягнення штрафних санкцій в розмірі 34000 грн.

ВСТАНОВИВ:

Заступник прокурора Київського району м. Одеси в інтересах держави в особі Південно-Українського територіального управління Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку звернувся до Одеського окружного адміністративного суду з позовними вимогами до приватного підприємства-фірми «Асоль» (код ЄДРПОУ 20937967) про стягнення штрафних санкцій в розмірі 3 400 грн. на р/р № 31114106700005, МФО 828011, код ЄДРПОУ 37607526, ГУДКСУ в Одеській області.

В обґрунтування позовних вимог зазначив, що Приватне підприємство фірма «Асоль» відповідно до постанови про порушення справи про порушення на ринку цінних паперівПівденно-Українського територіального управління НКЦПФР від 20.11.2014 №1380-ПУ-1-Е не розкрило у термін не пізніше 25 числа місяця, наступного за звітним кварталом шляхом її розміщення у загальнодоступній інформаційній базі даних Комісії квартальну інформацію емітента цінних паперів за ІІІ квартал 2014 року, що є порушенням вимог пункту 3 глави 3 розділу ІІ Положення «Про розкриття інформації емітентами цінних паперів», затвердженого Рішенням НКЦПФР від 03.12.2013 №2826. Факт вчинення правопорушення на ринку цінних палерів підтверджується відсутністю квартальної інформації ППФ «Асоль» за III квартал в загальнодоступній інформаційній базі даних Комісії.

Також, згідно постанови про порушення справи про правопорушення на ринку цінних паперів Південно - Українського територіального управління НКЦПФР від 20.11.2014 №1381-ПУ-1-Е ППФ «Асоль» не подало у термін не пізніше 25 числа місяця, наступного за звітним кварталом до Південно-Українського територіального управління НКЦПФР квартальну інформацію емітента цінних паперів за III квартал 2014 року, що є порушенням вимог пункту 3 глави 3 розділу II Положення «Про розкриття інформації емітентами цінних паперів», затвердженого Рішенням НКЦПФР від 03.12.2013 № 2826. Факт вчинення правопорушення на ринку цінних паперів підтверджується журналом реєстрації вхідної документації від юридичних осіб (індекс справи 01-91) та журналом обліку квартальних звітів емітентів цінних паперів (індекс справи 03-33/34) Південно-Українського територіального управління НКЦПФР.

Враховуючи достатність даних, які вказують на наявність правопорушення, постановами від 20.11.2014 за №1380-ПУ-1-Е, №1381-ПУ-1-Е у відношенні ППФ «Асоль» порушено справи про правопорушення на ринку цінних паперів, якими зобов'язано керівника або повноважного представника товариства з'явитись до відділу контрольно-правової роботи Південно-Українського територіального управління НКЦПФР 02.12.2014 для підписання акту про правопорушення на ринку цінних паперів та надання відповідних пояснень з приводу скоєних правопорушень.

02 грудня 2014 року у відношенні приватного підприємства фірми «Асоль» складено акти про правопорушення на ринку цінних паперів №1287-ПУ-1-Е, №1288-ПУ-1-Е для ознайомлення та підписання яких до Південно-Українського територіального управління НКЦПФР прибув представник ППФ «Асоль» -ОСОБА_1

Постановами від 04.12.2014 за № 1164-ПУ-1-Е, № 1165-ПУ-1-Е у відношенні ППФ «Асоль» розгляд справ про правопорушення на ринку цінних паперів призначено на 15.12.2014 року.

Для участі у розгляді справи про правопорушення на ринку цінних паперів до Південно-Українського територіального управління НКЦПФУ представник керівник або повноважений представник ППФ «Асоль», не з'явився.

За наслідками розгляду справ про правопорушення на ринку цінних паперів Південно-Українським територіальним управлінням НКЦПФР були винесені наступні постанови про накладення санкції за правопорушення на ринку цінних паперів, а саме: по-перше, постановою про накладення санкції за правопорушення на ринку цінних паперів від 15.12.2014 № 1084-ПУ-1-Е за порушення вимог пункту 3 глави 3 розділу III Положення «Про розкриття інформації емітентами цінних паперів», затвердженого Рішенням НКЦПФР від 03.12.2013 №2826 до ППФ «Асоль» застосовано штрафну санкцію у вигляді 1000 неоподаткованих мінімумів доходів громадян, що становить у гривневому еквіваленті 17000 гривень; по-друге, постановою про накладення санкції за правопорушення на ринку щінних паперів від 15.12.2014 № 1085-ПУ-1-Е за порушенням вимог пункту 3 глави розділу III Положення «Про розкриття інформації емітентами цінних паперів» затверджених Рішенням НКЦПФР від 03.12.2013 № 2826 за що передбачена відповідальність відповідно до вимог пункту 7 статті 11 Закону України «Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні» до ППФ «Асоль» застосовано штрафну санкцію у вигляді 1000 неоподаткованих мінімумів доходів громадян, що становить у гривневому еквіваленті 17000 гривень.

Крім того, про своєчасність відправлення постанов від 15.12.2014 № 1084-ПУ-1-Е, №1085-ПУ-1-Е про накладення штрафних санкції на ППФ «Асоль» за правопорушення на ринку цінних паперів свідчить реєстр рекомендованих листів від 19.12.2014 № 1.

Однак, ППФ «Асоль» до теперішнього часу штрафну санкцію не сплатило, та рішення Південно - Українського територіального управління Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку не оскаржило, а тому просить стягнути з приватного підприємства фірми «Асоль» в Державний бюджет України 34000 грн. штрафних санкцій на р/р 31114106700005, МФО: 828011, код ЄДРПОУ: 37607529 ГУ ДКСУ в Одеській області.

В судовому засіданні представник прокуратури позовні вимоги підтримав, просив адміністративний позов задовольнити в повному обсязі.

Представник позивача - Південно-українського територіального управління Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку, позовні вимоги, заявлені представником прокуратури, підтримав в повному обсязі та наголосив на тому, що Південно-Українське територіальне управління НКЦПФР при застосуванні постанов про накладення санкцій за правопорушення на ринку цінних паперів діяло у межах та у спосіб, як це передбачено чинним законодавством.

Представник відповідача проти задоволення позову заперечувала, з підстав викладених в письмових запереченнях. В обґрунтування заперечень зазначила, що акти №1287-ПУ-1-Е та №1289-ПУ-1-Е складенні не уповноваженою на те особою та не містять повного викладу обставин правопорушення, відомостей про наявність або відсутність повторного вчинення правопорушення ППФ «Асоль» та що в цих актах містяться посилання на докази, а саме журнали реєстрації вхідної документації від юридичних осіб та журнал обліку квартальних звітів емітентів цінних паперів, які не можуть містити доказів з приводу того чи розміщено ППФ «Асоль» на власному веб-сайті в мережі Інтернет та загальнодоступній інформаційній базі Комісії інформації за ІІІ квартал 2014 року.

Також відповідач у своїх запереченнях посилається на те, що на момент розгляду справи про правопорушення на ринку цінних паперів ППФ «Асоль» не було повідомлено належним чином про дату, час та місце розгляду справи, чим порушило право на захист та право на участь у розгляді справи відповідача.

Дослідивши матеріали справи, оцінивши наявні докази в їх сукупності, проаналізувавши положення чинного законодавства, заслухавши пояснення учасників судового процесу, суд встановив наступні обставини та дійшов таких висновків.

Правові засади здійснення державного регулювання ринку цінних паперів та державного контролю за випуском і обігом цінних паперів та їх похідних в Україні врегульовані Законом України «Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні» від 30.10.1996 року № 448/96-ВР (далі - Закон № 448/96-ВР).

Відповідно до п. 1 ст. 1 Закону № 448/96-ВР державне регулювання ринку цінних паперів - здійснення державою комплексних заходів щодо упорядкування, контролю, нагляду за ринком цінних паперів та їх похідних та запобігання зловживанням і порушенням у цій сфері.

У ст. 3 Закону № 448-96-ВР визначено, що державне регулювання ринку цінних паперів здійснюється у таких формах: контроль за дотриманням емітентами порядку реєстрації випуску цінних паперів та інформації про випуск цінних паперів, умов продажу (розміщення) цінних паперів, передбачених такою інформацією.

Відповідно до ст. 5 Закону № 448/96-ВР державне регулювання ринку цінних паперів здійснює Національна комісія з цінних паперів та фондового ринку.

Склад, порядок і строки розкриття на фондовому ринку регулярної (квартальної, річної), особливої інформації, інформації про іпотечні цінні папери, сертифікати фонду операцій з нерухомістю, інформації в повідомленні про проведення загальних зборів (далі - Інформація) емітентами цінних паперів та подання її до Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку (далі - Комісія), інформації, що міститься в проспекті емісії (інформації про випуск іпотечних сертифікатів (далі - інформація про випуск) цінних паперів та звіті про результати розміщення (звіті про підсумки випуску іпотечних сертифікатів (далі - підсумки випуску) цінних паперів емітентами цінних паперів, а також регулює строки (терміни) та перелік оприлюднення публічними акціонерними товариствами інформації, що підлягає оприлюдненню відповідно до вимог законодавства, на власному веб-сайті (веб-сторінці) врегульовані Положенням про розкриття інформації емітентами цінних паперів, затвердженим рішенням Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку від 03.12.2013 року № 2826, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 24 грудня 2013 р. за N 2180/24712.

Відповідно до п. 3 глави 3 розділу ІІ Положення розкриття квартальної інформації на фондовому ринку здійснюється шляхом її розміщення в загальнодоступній інформаційній базі даних Комісії, розміщення на сторінці в мережі Інтернет та подання до Комісії. Квартальна інформація розкривається за перший, другий і третій квартали. Інформація щодо четвертого кварталу окремо не розкривається, а включається до регулярної річної інформації. Регулярна квартальна інформація згідно з цим Положенням розкривається у термін не пізніше 25 числа місяця, наступного за звітним кварталом.

Згідно до п. 6), 7) ст. 11 Закону № 448/96-ВР національна комісія з цінних паперів та фондового ринку застосовує до юридичних осіб фінансові санкції за: нерозміщення, розміщення не в повному обсязі інформації та/або розміщення недостовірної інформації у загальнодоступній інформаційній базі даних Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку про ринок цінних паперів - у розмірі до тисячі неоподатковуваних мінімумів доходів громадян. За ті самі дії, вчинені повторно протягом року, - у розмірі від тисячі до п'яти тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян; неподання, подання не в повному обсязі інформації та/або подання недостовірної інформації до Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку - у розмірі до тисячі неоподатковуваних мінімумів доходів громадян. За ті самі дії, вчинені повторно протягом року, - у розмірі від тисячі до п'яти тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян. Рішення Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку про накладення штрафу може бути оскаржено в суді. У разі несплати штрафу протягом 15 днів примусове стягнення штрафів здійснюється на підставі відповідного рішення суду за позовом Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку.

Відповідно до ст. 12 Закону № 448/96-ВР уповноважена особа Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку, яка виявила факт вчинення юридичною особою правопорушення на ринку цінних паперів, складає акт, який разом з письмовими поясненнями керівника, іншої відповідальної посадової особи та пов'язаними з таким правопорушенням документами протягом п'яти робочих днів подає уповноваженій особі Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку, яка має право застосовувати санкцію за правопорушення на ринку цінних паперів. Санкції застосовуються Головою Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку, членом Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку, уповноваженими Національною комісією з цінних паперів та фондового ринку посадовими особами після розгляду документів, що підтверджують факт правопорушення. Уповноважена особа Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку приймає рішення про застосування санкції протягом 30 робочих днів після отримання документів, що підтверджують факт правопорушення. Рішення про застосування санкції оформляється постановою, що надсилається юридичній особі, до якої застосовано санкцію.

Судом встановлено, що постановами від 21.11.2014 року №1380-ПУ-1-Е та №1381-ПУ-1-Е, винесеними на підставі службових записок відділу корпоративних фінансів, звітності учасників фондового ринку та захисту прав інвесторів Південно - Українського територіального управління НКЦПФР, у зв'язку із достатністю даних, які вказують на наявність правопорушення, уповноваженою особою позивача порушено справи про правопорушення на ринку цінних паперів у відношенні ППФ «Асоль» та керівнику підприємства визначено з'явитись 02.12.2014 року о 10 годині 15 хвилин до позивача для підписання акту про правопорушення та надання письмових пояснень (а.с.8-9).

Зазначені постанови направлені позивачу поштою, що підтверджується наявною в матеріалах справи копією реєстру рекомендованих листів від 21.11.2014 року №1 (а.с. 10).

02 грудня 2014 року уповноваженою особою Комісії складено акти № 1287-ПУ-1-Е від 02.12.2014 року та № 1288-ПУ-1-Е від 02.12.2014 року, якими встановлено, що приватне підприємство фірма «Асоль» не розкрило у термін не пізніше 25 числа місяця, наступного за звітним кварталом, шляхом її розміщення у загальнодоступній інформаційній базі даних Комісії квартальну інформацію емітента цінних паперів за третій квартал 2014 року, що є порушенням вимог пункту 3 глави 3 розділу ІІ Положення «Про розкриття інформації емітентами цінних паперів», затвердженого Рішенням НКЦПФР від 03.12.2013 року № 2826, та, що приватне підприємство фірма «Асоль» не подало у термін не пізніше 25 числа місяця, наступного за звітним кварталом, до Південноукраїнського територіального управління НКЦПФР квартальну інформацію емітента цінних паперів за третій квартал 2014 року, що є порушенням вимог пункту 3 глави 3 розділу ІІ Положення «Про розкриття інформації емітентами цінних паперів», затвердженого Рішенням НКЦПФР від 03.12.2013 року № 2826, відповідно. Акти били складені в присутності представника юридичної особи, який діяв за довіреністю, що підтверджується відповідним підписом на акта. (а.с. 11, 12).

06 листопада 2014 року уповноваженою особою Комісії на підставі актів № 1287-ПУ-1-Е від 02.12.2014 року та № 1288-ПУ-1-Е від 02.12.2014 року винесено постанови № 1164-ПУ-1-Е від 04.12.2014 року та № 1165-ПУ-1-Е від 04.12.2014 року про розгляд справ про правопорушення на ринку цінних паперів, згідно до яких розгляд справ призначено на 15.12.2014 року на 11.40 год. Вказані постанови направлені ППФ «Асоль» засобами поштового зв'язку (а.с. 13, 14, 15).

15 грудня 2014 року уповноваженою особою Комісії за результатами розгляду справи про правопорушення на ринку цінних паперів винесено постанову № 1084-ПУ-1-Е від 15.12.2014 року, відповідно до якої на підставі п. 6 ст. 1 Закону України «Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні» та п. 1 розділу ХVІІ Правил розгляду справ про порушення вимог законодавства на ринку цінних паперів та застосування санкцій, затверджених рішенням Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку від 16.10.2012 року № 1470, за порушення вимог п. 3 глави 3 розділу ІІ Положення про розкриття інформації емітентами цінних паперів, затвердженого рішенням НКЦПФР від 03.12.2013 року № 2826, а саме: не розкриття у термін не пізніше 25 числа місяця, наступного за звітним кварталом шляхом її розміщення у загальнодоступній інформаційній базі даних Комісії квартальної інформації емітента цінних паперів за третій квартал 2014 року, до ППФ «Асоль» застосовано штрафну санкцію у вигляді 1000 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить у гривневому еквіваленті 17000 грн. (а.с. 16).

Також уповноваженою особою Комісії за результатами розгляду справи про правопорушення на ринку цінних паперів винесено постанову № 1085-ПУ-1-Е від 15.12.2014 року, відповідно до якої на підставі п. 7 ст. 1 Закону України «Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні» та п. 1 розділу ХVІІ Правил розгляду справ про порушення вимог законодавства на ринку цінних паперів та застосування санкцій, затверджених рішенням Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку від 16.10.2012 року № 1470, за порушення вимог п. 3 глави 3 розділу ІІ Положення про розкриття інформації емітентами цінних паперів, затвердженого рішенням НКЦПФР від 03.12.2013 року № 2826, а саме: неподання у термін не пізніше 25 числа місяця, наступного за звітним кварталом до Південноукраїнського територіального управління НКЦПФР квартальної інформації емітента цінних паперів за третій квартал 2014 року, до ППФ «Асоль» застосовано штрафну санкцію у вигляді 1000 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить у гривневому еквіваленті 17000 грн. (а.с. 17)

Вказані постанови направлені позивачем відповідачу засобами поштового зв'язку та не оскаржені ППФ «Асоль» у встановленому законом порядку (а.с. 18).

Даних щодо сплати відповідачем штрафних санкцій, застосованих відповідно до постанов про накладення санкції за правопорушення на ринку цінних паперів № 1084-ПУ-1-Е від 15.12.2014 року та № 1085-ПУ-1-Е від 15.12.2014 року, в загальному розмірі 34000 грн. на дату розгляду справи відповідачем суду не надано.

Суд не приймає доводи представника відповідача, щодо того, що комісією розглянуті справи про правопорушення на ринку цінних паперів без наявної інформації про повідомлення правопорушника ППФ «Асоль» належним чином про дату розгляду справи, а також щодо фальсифікації Південно-Українським територіальним управлінням Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку доказів направлення відповідачу постанов, оскільки дані твердження спростовуються зібраними по справі доказами.

Згідно пункту 14 правил розгляду справ про порушення вимог законодавства на ринку цінних паперів та застосування санкцій, затверджених рішенням Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку 16.10.2012 року №1470, постанова про порушення справи про правопорушення на ринку цінних паперів вважється надісланою (врученою) юридичній особі (посадовій особі чи громадянину), яка притягується до відповідальності, якщо її вручено керівнику чи представнику юридичної особи (посадовій особі чи громадянину) під розписку або надіслано поштою рекомендованим листом. Доказом надіслання вищезазначених документів є реєстр (список) поштових відправлень рекомендованих листів, на якому працівником об'єкта поштового зв'язку проставлено відбиток календарного штемпеля, та касовий чек.

У разі неявки керівника або представника юридичної особи, яка притягується до відповідальності, на підписання акта про правопорушення на ринку цінних паперів акт складається того самого дня, на який було викликано особу, за умови своєчасного повідомлення юридичної особи про місце та час складання акта, про що робиться відповідний напис на акті про правопорушення на ринку цінних паперів.

Південно-Українським територіальним управлінням Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку направлялись приватному підприємству фірмі «Асоль» постанови № 1380-ПУ-1-Е від 20.11.2014 року, №1381-ПУ-1-Е від 20.11.2014 року, № 1164-ПУ-1-Е від 04.12.2014 року, №1165-ПУ-1-Е від 04.12.2014 року, №1084-ПУ-1-Е від 15.12.2014 року, №1085-ПУ-1-Е від 15.12.2014 року, що підтверджується записом в журналі вихідної кореспонденції, реєстрами відправки та квитанціями. (а.с. 10, 15, 170, 183-194).

Інформація отримана від УДППЗ «Укрпошта» Одеська дирекція підтверджує те, що відповідач отримав усі листи, які направлялись Південно-Українським територіальним управлінням Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку на адресу ППФ «Асоль». (а.с. 163, 165-168, 180-182).

Частиною 1 ст.71 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.

Згідно з ч.1 ст.69 та ч.1 ст.70 Кодексу адміністративного судочинства України доказами в адміністративному судочинстві є будь-які фактичні дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин, що обґрунтовують вимоги і заперечення осіб, які беруть участь у справі, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються судом на підставі пояснень сторін, третіх осіб та їхніх представників, показань свідків, письмових і речових доказів, висновків експертів. Належними є докази, які містять інформацію щодо предмету доказування.

Згідно зі ст. 86 Кодексу адміністративного судочинства України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.

Враховуючи вищевикладене, в межах заявлених позовних вимог, на підставі наданих доказів, приймаючи до уваги те, що відповідачем постанови про накладення санкції за правопорушення на ринку цінних паперів № 1084-ПУ-1-Е від 15.12.2014 року та № 1085-ПУ-1-Е від 15.12.2014 року не були оскаржені у встановленому законом порядку та доказів на підтвердження сплати суми штрафних санкцій в розмірі 34000 грн. відповідачем до суду надано не було, суд вважає, що адміністративний позов є обґрунтованим та підлягає задоволенню.

Керуючись ст.ст. 2, 7, 8, 9, 11, 86, 94, 159 - 163, 254 КАС України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративний позов заступника прокурора Київського району міста Одеси в інтересах держави в особі Південно-українського територіального управління Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку до приватного підприємства-фірми «Асоль» про стягнення штрафних санкцій в розмірі 34000 грн. задовольнити.

Стягнути з приватного підприємства-фірми «Асоль» (код ЄДРПОУ 20937967) штрафні санкції в розмірі 34000 грн. на р/р № 31114106700005, МФО 828011, код ЄДРПОУ 37607526, ГУДКСУ в Одеській області.

Постанову може бути оскаржено в апеляційному порядку до Одеського апеляційного адміністративного суду через Одеський окружний адміністративний суд у строки та в порядку встановлені ст. 186 КАС України.

Постанова набирає законної сили в порядку передбаченому статтею 254 КАС України.

Повний текст постанови складено та підписано 18 грудня 2015 року.

Суддя О.А. Левчук

.