Справа № 815/5697/13-а
22 грудня 2015 року м. Одеса
Одеський окружний адміністративний суд у складі: судді Бутенка А.В., розглянувши у порядку письмового провадження заяву Одеської митниці Державної фіскальної служби України про встановлення способу та порядку виконання постанови Одеського окружного адміністративного суду від 20.08.2013 року у справі 815/5697/13-а за позовом товариства з обмеженою відповідальністю «Водолій-Логістик» до Південної митниці Державної митної служби України, Південної митниці Міндоходів і зборів України, Головного управління Державної казначейської служби України в Одеській області про визнання протиправним та скасування рішення №500060001/2013/610039/2 від 04.07.2013 року та №500060001/2013/610045/2 від 11.07.2013 року, визнання протиправним та скасування картки відмови в прийнятті митної декларації №500060001/2013/00379 від 04.07.2013 року та №500060001/2013/00394 від 11.07.2013 року та стягнення з державного бюджету України на користь товариства з обмеженою відповідальністю “Водолій-Логістик” надмірно сплачених платежів на загальну суму 237631,87 грн., з яких мита у сумі 45698,44 грн. та податку на додану вартість у сумі 191933,43 грн.,
20.08.2013 року Одеським окружним адміністративним судом прийнято постанову по справі №815/5697/13-а, якою задоволено позов ТОВ «Водолій-Логістик» до Південної митниці Державної митної служби України, Південної митниці Міндоходів і зборів України, Головного управління Державної казначейської служби України в Одеській області про визнання протиправним та скасування рішення № 500060001/2013/610039/2 від 04.07.2013 року та №500060001/2013/610045/2 від 11.07.2013 року, визнання протиправним та скасування картки відмови в прийнятті митної декларації №500060001/2013/00379 від 04.07.2013 року та №500060001/2013/00394 від 11.07.2013 року та стягнення з державного бюджету України на користь товариства з обмеженою відповідальністю “Водолій-Логістик” надмірно сплачених платежів на загальну суму 237631,87 грн., з яких мита у сумі 45698,44 грн. та податку на додану вартість у сумі 191933,43 грн.
Ухвалою Одеського апеляційного адміністративного суду від 29.01.2014 року у справі № 815/5697/13-а апеляційну скаргу Південної митниці Міндоходів і зборів України залишено без задоволення, а постанову Одеського окружного адміністративного суду від 20.08.2013 - без змін.
Одеська митниця ДФС України є правонаступником Південної митниці Міндоходів. Ухвалою Одеського окружного адміністративного суду від 21.09.2015 року замінено сторону виконавчого провадження Південну митницю Міндоходів на її правонаступника Одеську митницю ДФС України.
20 листопада 2015 року до суду надійшла заява Одеської митниці ДФС України про встановлення способу і порядку виконання постанови Одеського окружного адміністративного суду від 20.08.2013 року у справі 815/5697/13-а, шляхом повернення Головним управлінням Державної казначейської служби України в Одеській області з Державного бюджету України товариству з обмеженою відповідальністю «Водолій-Логістик» надмірно сплачених податків на загальну суму 237631,87 грн.
До судового засідання 22.12.2015 року представники ТОВ «Водолій-Логістик» та Одеської митниці Державної фіскальної служби України не з'явились, про день, час та місце розгляду заяви були повідомлені належним чином.
Представник ГУ ДКС України в Одеській області у судовому засідання зазначив про наявність на виконанні в ГУ ДКС України в Одеській області виконавчого листа про стягнення з Одеської митниці Державної фіскальної служби України на користь товариства з обмеженою відповідальністю “Водолій-Логістик” надмірно сплачених платежів на загальну суму 237631,87 грн. Щодо задоволення заяви не заперечував, але зазначив, що надмірно сплачені платежі з Державного бюджету України повертаються Державним казначейством України.
Відповідно до ч. 3 ст. 259 КАС України неприбуття у судове засідання стягувача і боржника, які були належним чином повідомлені про дату, час і місце розгляду, не перешкоджає судовому розгляду.
Відповідно до ч. 6 ст. 128 КАС України, якщо немає перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, визначених цією статтею, але прибули не всі особи, які беруть участь у справі, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні у разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта.
З урахуванням вищенаведеного, суд дійшов висновку про можливість розгляду заяви у порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами.
Дослідивши матеріали справи, суд вважає, що заява підлягає частковому задоволенню з таких підстав.
Судом встановлено, що надана Товариством з обмеженою відповідальністю "Водолій-Логістик" фінансова гарантія у сумі 237631,87 грн. була перерахована Південною митницею Міндоходів до Державного бюджету України після ухвалення рішення по справі.
Відповідно до ч. 1 ст.263 КАС України за наявності обставин, що ускладнюють виконання судового рішення (відсутність коштів на рахунку, відсутність присудженого майна в натурі, стихійне лихо тощо), державний виконавець може звернутися до адміністративного суду першої інстанції, незалежно від того, суд якої інстанції видав виконавчий лист, із поданням, а особа, яка бере участь у справі, та сторона виконавчого провадження - із заявою про відстрочення або розстрочення виконання, зміну чи встановлення способу і порядку виконання судового рішення. Питання про відстрочення або розстрочення виконання, зміну чи встановлення способу і порядку виконання судового рішення може бути розглянуто також за ініціативою суду.
Згідно з ч.1 ст. 36 Закону України „Про виконавче провадження”, за наявності обставин, що ускладнюють виконання рішення або роблять його неможливим, державний виконавець за власною ініціативою або за заявою сторін, а також самі сторони мають право звернутися до суду, який видав виконавчий документ, із заявою про відстрочку або розстрочку виконання, а також про встановлення або зміну способу і порядку виконання.
Разом з тим, згідно з ч.2 ст. зазначеного закону, рішення про стягнення коштів з державних органів, державного та місцевих бюджетів або бюджетних установ виконуються органами, що здійснюють казначейське обслуговування бюджетних коштів.
Враховуючи зазначені приписи Закону України „Про виконавче провадження”, виконавчі документи про стягнення коштів з державних органів, державного та місцевих бюджетів виконанню у примусовому порядку органами Державної виконачої служби не підлягають, тому виконавче провадження не може бути відкрите, що унеможливлює звернення до суду державного виконавця або сторони виконавчого провадження.
Представник ГУ ДКС України в Одеській області у судовому засідання підтвердив про наявність на виконанні виконавчого листа про стягнення з Одеської митниці Державної фіскальної служби України на користь товариства з обмеженою відповідальністю “Водолій-Логістик” надмірно сплачених платежів саме в ГУ ДКС України в Одеській області.
Статтею 45 Бюджетного кодексу України від 08.07.2010 № 2456-VI передбачено, що Казначейство України веде бухгалтерський облік усіх надходжень Державного бюджету України та за поданням органів, що контролюють справляння надходжень бюджету, здійснює повернення коштів, помилково або надміру зарахованих до бюджету.
Податки і збори (обов'язкові платежі) та інші доходи державного бюджету зараховуються безпосередньо на єдиний казначейський рахунок і не можуть акумулюватися на рахунках органів, що контролюють справляння надходжень бюджету (за винятком установ України, які функціонують за кордоном).
Підпунктами 1, 5 пункту 9 розділу VI "Прикінцеві та перехідні положення" Бюджетного кодексу України від 08.07.2010 № 2456-УІ встановлено, що до законодавчого врегулювання безспірного списання коштів бюджету, безспірне списання коштів державного бюджету (місцевих бюджетів) здійснюється центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, за черговістю надходження таких рішень.
Списання коштів з бюджету за рішенням суду щодо повернення платнику податків надмірно та/або помилково сплачених податків і зборів (обов'язкових платежів) та інших доходів бюджету провадиться у межах надмірно та/або помилково сплачених ним до бюджету коштів.
Відповідно до п. 1 Порядку виконання рішень про стягнення коштів державного та місцевих бюджетів або боржників, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 03.08.2011 № 845 (у редакції постанови Кабінету Міністрів України від 30.01.2013 № 45) зазначено, що цей Порядок визначає механізм виконання рішень про стягнення коштів державного та місцевих бюджетів або боржників (далі - рішення про стягнення коштів), прийнятих судами, а також іншими державними органами (посадовими особами), які відповідно до закону мають право приймати такі рішення.
Згідно з п.3 зазначеного Порядку, рішення про стягнення коштів державного та місцевих бюджетів або боржників виконуються на підставі виконавчих документів виключно органами Казначейства у порядку черговості надходження таких документів (про стягнення коштів державного та місцевих бюджетів - з попереднім інформуванням Мінфіну, про стягнення коштів боржників - у межах відповідних бюджетних призначень, наданих бюджетних асигнувань (залишків коштів на рахунках підприємств, установ, організацій).
Пунктом 16 Порядку виконання рішень про стягнення коштів державного та місцевих бюджетів або боржників, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 03.08.2011 № 845 (у редакції постанови Кабінету Міністрів України від 30.01.2013 № 45) встановлено, що органи Казначейства за судовими рішеннями про стягнення надходжень бюджету здійснюють безспірне списання коштів державного та місцевих бюджетів для повернення надмірно та/або помилково сплачених податків і зборів.
Відповідно до пункту 17 Порядку виконання рішень про стягнення коштів державного та місцевих бюджетів або боржників, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 03.08.2011 № 845 (у редакції постанови Кабінету Міністрів України від 30.01.2013 № 45) стягувачі, на користь яких прийняті судові рішення про стягнення надходжень бюджету, подають до органу Казначейства, на рахунки в якому зараховані надходження бюджету, документи, зазначені у пункті 6 цього Порядку, крім випадків, передбачених пунктом 23 цього Порядку.
Пунктом 6 цього Порядку передбачено, що у разі прийняття рішення про стягнення коштів стягувач подає органові Казначейства в установлений зазначеним органом спосіб певн документи, зокрема заяву про виконання такого рішення, оригінал виконавчого документа, судові рішення про стягнення коштів (у разі наявності), оригінал або копію розрахункового документа (платіжного доручення, квитанції тощо), який підтверджує перерахування коштів до відповідного бюджету.
Таким чином, оскільки судове рішення по справі № 815/5697/13-а про стягнення на користь Товариства з обмеженою відповідальністю "Водолій-Логістик" суми надмірно сплачених платежів, які були перераховані до Державного бюджету України не виконане, то єдиним можливим способом його виконання є повернення коштів з Державного бюджету України, відповідно до Порядку виконання рішень про стягнення коштів державного та місцевих бюджетів або боржників, затвердженого постановою КМУ від 03.08.2011 № 845 (у редакції постанови КМУ від 30.01.2013 №45).
З урахуванням викладеного, суд робить висновок про необхідність встановлення способу виконання постанови Одеського окружного адміністративного суду від 20.08.2013 року у справі 815/5697/13-а, шляхом повернення з Державного бюджету України товариству з обмеженою відповідальністю «Водолій-Логістик» надмірно сплаченого мита та податку на додану вартість на загальну суму 237631,87 грн.
На підставі викладеного, керуючись ст.263 КАС України, ч.1 ст. 36 Закону України „Про виконавче провадження”, суд -
Заяву Одеської митниці ДФС України про встановлення способу і порядку виконання постанови Одеського окружного адміністративного суду від 20.08.2013 року у справі 815/5697/13-а про визнання протиправним та скасування рішень №500060001/2013/610039/2 від 04.07.2013 року та №500060001/2013/610045/2 від 11.07.2013 року, визнання протиправним та скасування картки відмови в прийнятті митної декларації №500060001/2013/00379 від 04.07.2013 року та №500060001/2013/00394 від 11.07.2013 року та стягнення з на користь товариства з обмеженою відповідальністю “Водолій-Логістик” надмірно сплачених платежів на загальну суму 237631,87 грн., з яких мита у сумі 45698,44 грн. та податку на додану вартість у сумі 191933,43 грн. - задовольнити частково.
Встановити спосіб і порядок виконання постанови Одеського окружного адміністративного суду від 20.08.2013 року у справі №815/5697/13-а, шляхом повернення товариству з обмеженою відповідальністю «Водолій-Логістик» надмірно сплачених податків на загальну суму 237631,87 грн., з яких мито у сумі 45698,44 грн. та податок на додану вартість у сумі 191933,43 грн. з Державного бюджету України.
Стягнути з Одеської митниці ДФС України (65078, м. Одеса, вул. Гайдара 21а, Код ЄДРПОУ 39441717) до Державного бюджету України, отримувач: УК у м. Одесі/ Київський район, код отримувача (код за ЄДРПОУ) 38016923, банк отримувача - ГУДКСУ в Одеській області, МФО 828011, р/р № 31212206784005, код класифікації доходів бюджету 22030001, Одеський окружний адміністративний суд (код ЄДРПОУ 35118626) судовий збір в розмірі 365 (триста шістдесят п'ять) гривень 40 коп.
Ухвала набирає законної сили після закінчення строків подання апеляційної скарги, якщо вона не була подана у встановлені строки. У разі подання апеляційної скарги ухвала набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Ухвала суду може бути оскаржена до Одеського апеляційного адміністративного суду шляхом подання апеляційної скарги через Одеський окружний адміністративний суд протягом п'яти днів з дня отримання ухвали.
Суддя Бутенко А.В.