м. Миколаїв
25 листопада 2015 року Справа № 814/3859/15
Миколаївський окружний адміністративний суд у складі судді Князєва В.С., розглянувши в порядку письмового провадження справу за
адміністративним позовомОСОБА_1 , АДРЕСА_1
до відповідачаМиколаївського обласного військового комісаріату, вул. Спаська, 33, м. Миколаїв, 54030
треті особи1. Військова Частина НОМЕР_1 , АДРЕСА_2 . Військова частина НОМЕР_2 , с. Яворів, Львівська область, 81000
провизнання дій протиправними, зобов"язання вчинити певні дії,
Позивач, ОСОБА_1 , звернувся до суду з адміністративним позовом, в якому просить суд:
- визнати дії ІНФОРМАЦІЯ_1 , пов'язані із ухиленням щодо перереєстрації ОСОБА_1 протиправною бездіяльністю;
- визнати дії ІНФОРМАЦІЯ_1 , пов'язані з присвоєння ОСОБА_1 звання рядового, незаконними;
- притягнути військового комісара Новобугського районного військкомату Миколаївської області ОСОБА_2 до дисциплінарної відповідальності;
- зобов'язати ІНФОРМАЦІЯ_2 скласти атестаційні матеріали та розпочати проведення переатестації ОСОБА_1 .
Ухвалою суду від 25.11.2015 року провадження в частині позовних вимог щодо притягнення військового комісара Новобугського районного військкомату Миколаївської області ОСОБА_2 до дисциплінарної відповідальності закрито.
В обґрунтування своїх вимог позивач зазначив, що згідно чинного законодавства йому має бути присвоєно військове звання яке відповідає спеціальному званню старший лейтенант внутрішньої служби в порядку перереєстрації, але належної реєстрації ОСОБА_1 не проходив, до жодної військової частини завчасно приписаний не був.
Відповідач проти позову заперечив, у письмових запереченнях зазначив, що відповідно до Облікової картки ОСОБА_1 позивач був прийнятий на облік до ІНФОРМАЦІЯ_3 03.04.2015 року та знятий з обліку 04.04.2015 року, в зв'язку з вибуттям до військової частини НОМЕР_1 , жодних звернень до комісару Новобугського районного військкомату Миколаївської області від позивача не надходило. В задоволенні позову просив відмовити. Третя особа, Військова частина НОМЕР_1 , заперечення відповідача підтримала.
Від позивача, представників відповідача та військової частина ппВ3416 надійшли заяви про розгляд справи за відсутності їх представників, в порядку письмового провадження. Суд вважає, що справа може бути розглянута по суті на підставі наявних у справі доказів, відповідно до ст. 122 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України).
Дослідивши всі матеріали справи, оцінивши наявні докази в їх сукупності, суд встановив наступне.
ОСОБА_1 , 03.04.2015 року був призваний до Збройних Сил України через Новобузький райвійськкомат Миколаївської області. На даний час, у званні рядового проходить військову службу у військовій частині НОМЕР_2 за місцем дислокації в місті Яворів, Львівської області в складі 24-окремої механізованої бригади, куди направлений з військової частини ппВ3416 «Широкий лан» Миколаївської області.
На думку позивача військове звання рядового та займана ним посада не відповідають його кваліфікації, рівню знань та умінь.
Згідно пункту 71 Положення про проходження громадянами України військової служби у Збройних Силах України, затвердженого указом Президента України № 1153/2008 від 10.12.2008 року (надалі - Положення), громадянам, які мають спеціальні звання або класні чини, в разі їх прийняття на військову службу в Збройні Сили України присвоюються військові звання в порядку переатестації з урахуванням їх спеціальних звань або класних чинів, рівня освіти, досвіду служби та відповідності посаді, на яку їх призначено.
Пунктом 72 Положення встановлено, що рішення про переатестацію у військовому званні осіб, яким присвоюються в порядку переатестації військові звання вищого офіцерського складу, приймається Президентом України. Пропозиції щодо переатестації у військовому званні інших громадян, які мають спеціальне звання або класний чин, вносяться під час розгляду питання стосовно прийняття цих осіб на військову службу за контрактом.
Відповідно до пункту 2 Положення про проходження громадянами України військової служби у Збройних Силах України громадяни проходять військову службу у Збройних Силах України в добровільному порядку або за призовом. З громадянами, які добровільно вступають на військову службу, укладається контракт.
За призовом громадяни проходять: строкову військову службу; військову службу за призовом під час мобілізації, на основний період; військову службу за призовом осіб офіцерського складу.
ОСОБА_1 призваний на військову службу під час мобілізації Новобузьким РВК 04.04.2015 року, що підтверджується листом Військової частини польова пошта НОМЕР_3 № 1028 від 02.06.2015 року.
Абзац 3 пункту 254 Положення вказує на те, що у разі потреби доукомплектування Збройних Сил України військовозобов'язані резервісти, які призиваються на військову службу за призовом під час мобілізації, на особливий період, направляються на курс військової підготовки за програмою підготовки офіцерів або сержантів (старшин), або на курс перепідготовки за дефіцитними для Збройних Сил України спеціальностями у порядку, визначеному Міністерством борони України. Громадянам, які мають спеціальні звання або класні чини, після їх призову на військову службу за призовом під час мобілізації, на особливий період у разі потреби присвоюються військові звання в порядку переатестації з урахуванням їх спеціальних звань або класних чинів, рівня освіти, досвіду служби та відповідності посаді, на яку їх буде призначено. Присвоєння військових звань у порядку переатестації громадянам, які мають спеціальні звання або класні чини, після їх призову на військову службу здійснюється в порядку, визначеному Положенням.
Первинне військове звання молодшого лейтенанта запасу, відповідно до пункту 51 Положення, присвоюється:
1) військовослужбовцям рядового складу, сержантського та старшинського складу, які мають повну вищу освіту, пройшли навчальні збори і склали іспити за програмою підготовки офіцерів запасу, перед закінченням строкової військової служби;
2) військовозобов'язаним, які пройшли військову службу і здобули повну вищу освіту за спеціальністю, спорідненою з відповідною військово-обліковою спеціальністю, за результатами атестування осіб до офіцерського складу, які перебувають у запасі, з урахуванням потреби в офіцерах такої спеціальності;
3) військовозобов'язаним, які не проходили військову службу, і жінкам, якщо вони здобули повну вищу освіту за спеціальністю, спорідненою з відповідною військово-обліковою спеціальністю, за результатами атестування осіб до офіцерського складу, які перебувають у запасі, з урахуванням потреби в офіцерах такої спеціальності, за переліком військово-облікових спеціальностей, який визначається Міністерством оборони України;
4) громадянам, які мають освітній ступінь вищої освіти не нижче бакалавра, пройшли повний курс військової підготовки за програмою підготовки офіцерів запасу, склали встановлені іспити та атестовані до офіцерського складу;
5) прапорщикам (мічманам), старшим прапорщикам (старшим мічманам), які проходять військову службу на посадах прапорщиків (мічманів), старших прапорщиків (старших мічманів) не менш як три роки, атестовані до присвоєння первинного військового звання офіцерського складу, при звільненні з військової служби в запас.
Отже, Положенням про проходження громадянами України військової служби у Збройних Силах України встановлено вичерпний перелік підстав присвоєння первісного військового звання молодшого лейтенанта, обов'язковою умовою яких є прийняття та проходження військової служби.
Таким чином, умовою присвоєння військового звання в порядку переатестації є наявність повної вищої освіти.
ОСОБА_1 у 2002 році отримав диплом молодшого спеціаліста Львівського Інституту пожежної безпеки Міністерства внутрішніх справ України за спеціальністю «Організація та техніка протипожежного захисту».
Пунктом 20 Положення про освітньо-кваліфікаційні рівні (ступеневу освіту), затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 65 від 20.01.1998 року, визначається поняття «молодший спеціаліст, а саме: молодший спеціаліст - це освітньо-кваліфікаційний рівень фахівця, який на основі повної загальної середньої освіти здобув загальнокультурну підготовку, спеціальні уміння та знання, має певний досвід їх застосування для вирішення типових професійних завдань, які передбачені для відповідних посад, у певній галузі народного господарства. Тобто, рівень молодшого спеціаліста не є повною вищою освітою.
Позивач має не повну вищу освіту, не проходив військову службу, не направлявся на атестування осіб до офіцерського складу, які перебувають у запасі, тому підстави для присвоєння йому первинного військового звання молодший лейтенант відсутні.
Що стосується неодноразових звернень позивача до військового комісара ІНФОРМАЦІЯ_4 ОСОБА_2 з приводу необхідності пройти переатестацію у званні, відповідач зазначив, що жодних звернень військовим комісаром Новобузького РВК отримано не було. Позивачем в підтвердження своїх доводів жодних доказів надано не було.
Згідно з ч. 1 ст. 2 КАС України завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їх посадових та службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.
Суд також бере до уваги що, у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень, адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони у відповідності до частини 3 статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України.
З огляду на зазначену норму під час розгляду спорів щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень суди, незалежно від підстав, наведених у позовній заяві, перевіряють їх відповідність усім зазначеним вимогам статті 2 КАС України.
Згідно з ч. 2 ст. 71 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Враховуючи вищевикладене, суд вважає за необхідне в задоволенні позову відмовити.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 2, 71, 122, 158-163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
В задоволенні позову відмовити.
Постанова набирає законної сили після закінчення 10-денного строку з дня проголошення/отримання постанови, якщо протягом цього часу не буде подано апеляційної скарги.
У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили постанови за наслідками апеляційного провадження.
Порядок та строки апеляційного оскарження визначені ст. 186 КАС України.
Апеляційна скарга подається до Одеського апеляційного адміністративного суду через Миколаївський окружний адміністративний суд. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Одеського апеляційного адміністративного суду.
Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Суддя Князєв В.С.