ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД 79018, м. Львів, вул. Чоловського, 2; e-mail: inbox@adm.lv.court.gov.ua; тел.: (032)-261-58-10
21 грудня 2015 року № 813/5948/15
Львівський окружний адміністративний суд у складі головуючого-судді Кедик М.В.
за участю секретаря судового засідання Іванес Х.О.,
представник позивача ОСОБА_1,
представник відповідача не прибув,
представник третьої особи ОСОБА_2,
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом товариства з обмеженою відповідальністю «Галлізинг» до державного реєстратора Реєстраційної служби Львівського міського управління юстиції ОСОБА_3, за участю третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача, Львівської міської ради про визнання нечинним і скасування рішення, визнання протиправними дій, -
встановив:
товариство з обмеженою відповідальністю «Галлізинг» (далі - позивач, ТОВ «Галлізинг») звернулося до суду з позовом до державного реєстратора Реєстраційної служби Львівського міського управління юстиції ОСОБА_3, за участю третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача, Львівської міської ради, в якому просить суд:
- визнати нечинним та скасувати рішення відповідача про державну реєстрацію прав та їх обтяжень (з відкриттям розділу), індексний номер: 23416714 від 05.08.2015 12:17:56 про державну реєстрацію права власності за Львівською міською радою на нежитлове приміщення загальною площею 130,5 кв.м, що знаходиться по вул. Науковій, 29 у Львові);
- визнати протиправними дії відповідача з видачі Львівській міській раді свідоцтва про право власності, серія та номер: 417666666, виданого 05.08.2015 на нежитлове приміщення загальною площею 130,5 кв.м, що знаходиться по вул. Науковій, 29 у Львові;
- визнати нечинним та скасувати свідоцтво про право власності, серія та номер: 417666666, видане 05.08.2015 Львівській міській раді на нежитлове приміщення загальною площею 130,5 кв.м, що знаходиться по вул. Науковій, 29 у Львові.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначає, що 30.05.2001 між управлінням ресурсів Департамену економічної політики та ресурсів Львівської міської ради та дочірнім підприємством компанія «Галлізинг» ТОВ «Транс-Лізинг» (правонаступником якого є ТОВ «Галлізинг») було укладено договір оренди нежитлових приміщень від 30.05.2001 № ф- 0128. Стверджує, що із відповіді ОКП ЛОР «БТІ та ЕО» від 24.09.2015 № 3693 дізнався, що приміщення, котре орендував позивач ніколи не належало і не було зареєстроване за Львівською міською радою. Зважаючи на те, що позивач добросовісно володів приміщенням починаючи із травня 2001 року, то відповідно до вимог ст. 344 ЦК України бажав вивчити питання і звернутись із відповідним позовом про визнання його власником. Однак, з'ясував, що 05.08.2015 відповідач зареєстрував право власності на спірне нежитлове приміщення, що знаходиться по вул. Науковій, 29, загальною площею 130,5кв.м у м. Львові за Львівською міською радою. Таким чином, відповідач, здійснивши 05.08.2015 реєстрацію права власності на спірне нежитлове приміщення, порушив законні інтереси позивача, а також унеможливив подання позову про визнання позивача власником нежитлового приміщення за набувальною давністю.
У судовому засіданні представник позивача позовні вимоги підтримав повністю з підстав, викладених в позовній заяві, просив позов задовольнити.
Відповідач проти позову заперечив з підстав викладених у запереченні. Зазначив, що 28.07.2015 року у відділ державної реєстрації речових прав на нерухоме майно реєстраційної служби Львівського міського управління юстиції із заявою про право власності звернулась уповноважена особа від Львівської міської ради, особу якої підтверджено довіреністю від 30.06.2015 № 2302-вих-1477 щодо реєстрації права власності на нежитлове приміщення по вул. Науковій, 29 що у місті Львові. Із заявою були подані всі необхідні документи для реєстрації речового права на заявлений об'єкт нерухомого майна, що передбачені чинним законодавством України. Під час розгляду поданих документів, встановлено факт відсутності підстав для відмови в державній реєстрації прав та їх обтяжень, зупинення розгляду, а тому прийнято рішення про державну реєстрацію прав та внесено відповідні записи до Державного реєстру речових прав, зареєстровано право власності № 10681357 на підставі виданого свідоцтва № 41766666 від 05.08.2015 та видано витяг № 41766974.
Представник відповідача в судове засідання не прибув, подав до суду клопотання від 23.11.2015 року вх. № 38452, в якому просить розглядати справу без його участі.
Представник третьої особи проти позову заперечив з підстав викладених у запереченні. Зазначив, що у зв'язку із поданням управлінням комунальної власності департаменту економічної політики Львівської міської ради необхідного пакету документів (відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 17.10.2013 № 868 «Про затвердження Порядку державної реєстрації прав на нерухоме майно та їх обтяжень і Порядку надання інформації з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно») вважає, що у державного реєстратора Реєстраційної служби Львівського міського управління юстиції ОСОБА_3 були наявні усі передбачені чинним законодавством підстави для прийняття рішення про державну реєстрацію права комунальної власності на нежитлові приміщення 1а, 2а, За, 4а, 5а, 6а, 7а, 8а загальною площею 130, 5 кв.м за адресою м. Львів, вул. Наукова, 29.
У судовому засіданні представник третьої особи проти позову заперечив з підстав викладених у заперечені та просив у задоволенні позову відмовити повністю.
Заслухавши пояснення представника позивача, представника третьої особи, дослідивши подані документи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини справи на яких ґрунтуються позовні вимоги, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив наступні обставини справи та надав їм правову оцінку.
Судом встановлено, що ухвалою Львівської міської ради від 10.05.2007 № 803 «Про прийняття у власність територіальної громади м. Львова відомчих житлових будинків №№ 29, 43, 49 на вул. Науковій», Львівська міська рада ухвалила прийняти у власність територіальної громади м. Львова відомчі житлові будинки №№ 29, 43, 49 на вул. Науковій від державного підприємства Львівського науково-дослідного радіотехнічного інституту.
Виконавчим комітетом Львівської міської ради 17.06.2015 прийнято рішення № 376 «Про реєстрацію права комунальної власності на нежитлове приміщення на вул. Науковій, 29», відповідно до якого вирішено:
- зареєструвати територіальній громаді м. Львова в особі Львівської міської ради право комунальної власності на окремий об'єкт - нежитлове приміщення першого поверху (індекси частини приміщення 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9) загальною площею 130,5 кв.м на вул. Науковій, 29 згідно з технічним паспортом, складеним ОКП ЛОР «БТІ та ЕО» 30.05.2012;
- управлінню комунальної власності департаменту економічної політики вжити заходів для реєстрації у встановленому порядку права комунальної власності у Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно.
Управління комунальної власності департаменту економічної політики з метою державної реєстрації права власності на нежитлове приміщення загальною площею 130, 5 кв.м за адресою м. Львів, вул. Наукова, 29 звернулось до реєстраційної служби Львівського міського управління юстиції із заявою про державну реєстрацію прав та їх обтяжень за встановленою формою.
Державним реєстратором прав на нерухоме майно реєстраційної служби Львівського міського управління юстиції Львівської області ОСОБА_3 розглянуто заяву від 28.07.2015 № 12540634 та прийнято рішення від 05.08.2014 року № 23416714 про проведення державної реєстрації права власності, форма власності - комунальна, на нежитлове приміщення, що розташоване Львівська область, м. Львів, вул. Наукова, 29 за суб'єктом Львівська міська рада, податковий номер 04055896.
Реєстраційною службою Львівського міського управління юстиції 05.08.2015 видано свідоцтво № 41766666 про право власності на нежитлове приміщення 1а, 2а, За, 4а, 5а, 6а, 7а, 8а загальною площею 130, 5 кв.м за адресою Львівська область, м. Львів, вул. Наукова, 29 за Львівською міською радою, податковий номер 04055896.
Позивач вважає реєстрацію права комунальної власності та видачу свідоцтва про право власності на нежитлове приміщення загальною площею 130, 5 кв.м ,за адресою м. Львів, вул. Наукова, 29 Львівській міській раді протиправними, у зв'язку з чим звернувся з даним позовом до суду.
При вирішенні спору суд виходить з наступного.
Частиною 2 ст. 19 Конституції України визначено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно з ч. 3 ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України, у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Правові, економічні, організаційні засади проведення державної реєстрації речових та інших прав, які підлягають реєстрації, та їх обтяжень визначає Закон України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень», який спрямований на забезпечення визнання та захисту державою цих прав та створення умов для функціонування ринку нерухомого майна.
Відповідно до ч. 1 ст. 2 цього Закону державна реєстрація речових прав на нерухоме майно - офіційне визнання і підтвердження державою фактів виникнення, переходу або припинення прав на нерухоме майно, обтяження таких прав шляхом внесення відповідного запису до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно.
Згідно з п. 1 ч. 1 ст. 8 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» орган державної реєстрації прав проводить державну реєстрацію прав та їх обтяжень або відмовляє у їх реєстрації.
Відповідно до ч. 2 ст. 9 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» визначено, що державний реєстратор серед іншого встановлює відповідність заявлених прав і поданих документів вимогам законодавства, а також відсутність суперечностей між заявленими та вже зареєстрованими правами на нерухоме майно та їх обтяженнями; відповідність повноважень особи, яка подає документи на державну реєстрацію прав та їх обтяжень; приймає рішення про державну реєстрацію прав та їх обтяжень, про відмову в державній реєстрації, про її зупинення, внесення змін до Державного реєстру прав.
Згідно з частини 1 статті 19 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» державна реєстрація прав проводиться на підставі договорів, укладених у порядку, встановленому законом; свідоцтв про право власності на нерухоме майно, виданих відповідно до вимог цього Закону; свідоцтв про право власності, виданих органами приватизації наймачам житлових приміщень у державному та комунальному житловому фонді; державних актів на право власності або постійного користування на земельну ділянку у випадках, встановлених законом; рішень судів, що набрали законної сили; інших документів, що підтверджують виникнення, перехід, припинення прав на нерухоме майно, поданих органу державної реєстрації прав разом із заявою.
Відповідно до частини 3 статті 16 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» разом із заявою про державну реєстрацію прав та їх обтяжень у паперовій формі подаються оригінали документів, необхідних для державної реєстрації прав та їх обтяжень, їх копії, засвідчені в установленому порядку.
Згідно з частин 1статті 15 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень" державна реєстрація прав та їх обтяжень проводиться в такому порядку: 1) прийняття і перевірка документів, що подаються для державної реєстрації прав та їх обтяжень, реєстрація заяви; 2) встановлення факту відсутності підстав для відмови в державній реєстрації прав та їх обтяжень, зупинення розгляду заяви про державну реєстрацію прав та/або їх обтяжень; 3) прийняття рішення про державну реєстрацію прав та їх обтяжень, відмову в ній або зупинення державної реєстрації; 4) внесення записів до Державного реєстру прав; 5) видача свідоцтва про право власності на нерухоме майно у випадках, встановлених статтею 18 цього Закону; 6) надання витягів з Державного реєстру прав про зареєстровані права та/або їх обтяження.
Процедуру проведення державної реєстрації речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень, перелік документів, необхідних для її проведення, права та обов'язки суб'єктів у сфері державної реєстрації прав, а також процедуру взяття на облік безхазяйного нерухомого майна визначає Порядок державної реєстрації прав на нерухоме майно та їх обтяжень, затверджений Постановою Кабінету Міністрів України № 868 від 17.10.2013 року (далі - Порядок № 868).
Відповідно до п. 36 Порядку № 868 для проведення державної реєстрації речових прав необхідними документами є документи, що підтверджують виникнення, перехід або припинення таких прав на нерухоме майно, та інші документи, визначені цим Порядком.
Для проведення державної реєстрації речового права на нерухоме майно, що є похідним від права власності, одночасно з проведенням державної реєстрації права власності на таке майно заявником подаються документи, необхідні для проведення державної реєстрації права власності на таке майно та державної реєстрації речового права, що є похідним від нього.
Згідно з п. 51 Порядку № 868 для проведення державної реєстрації права власності з видачею свідоцтва на об'єкт нерухомого майна державної або комунальної власності, будівництво якого завершено та право власності на який не зареєстровано до 1 січня 2013 р., за відсутності документа, що підтверджує виникнення права державної або комунальної власності на такий об'єкт, заявник подає органові державної реєстрації прав технічний паспорт на об'єкт нерухомого майна.
У разі проведення державної реєстрації права державної власності на об'єкт нерухомого майна заявник, крім документа, що зазначений в абзаці першому цього пункту, подає витяг з Єдиного реєстру об'єктів державної власності щодо такого об'єкта.
У разі проведення державної реєстрації права комунальної власності на об'єкт нерухомого майна заявник, крім документа, що зазначений в абзаці першому цього пункту, подає:
документ, відповідно до якого підтверджується факт перебування об'єкта нерухомого майна у комунальній власності, виданий відповідним органом місцевого самоврядування;
документ, відповідно до якого підтверджується факт відсутності перебування об'єкта нерухомого майна у державній власності, виданий Фондом державного майна чи його регіональним відділенням.
Як вбачається з долучених до матеріалі справи документів у відділ державної реєстрації речових прав на нерухоме майно реєстраційної служби Львівського міського управління юстиції із заявою про державну реєстрацію прав та їх обтяжень 28.07.2015 року звернулась уповноважена особа Управління комунальної власності Департаменту економічної політики Львівської міської ради, щодо реєстрації права власності на нежитлове приміщення по вул. Науковій, 29 у місті Львові.
Особу уповноваженого ОСОБА_4 підтверджено довіреністю від 30.06.2015 № 2302-вих-1477.
Як встановлено судом, позивачем для проведення державної реєстрації речових прав та їх обтяжень разом з іншими документами державному реєстраторові подано технічний паспорт, виданий 10.07.2015 ОКП ЛОР «БТІ та ЕО» на нежитлове приміщення, яке знаходиться за адресою: вул. Наукова, 29 у м. Львові.
Крім того, позивачем до заяви додано:
- довідку ОКП ЛОР «БТІ та ЕО» від 23.02.2014 № 2302-1004, в якій зазначено, що згідно інвентаризаційних справ ОКП ЛОР «БТІ та ЕО» станом на 29.12.2012 на житлові приміщення площею 130,5 кв.м, за адресою вул. Наукова, 29 у м. Львові реєстрація відсутня;
- лист регіонального відділення Фонду державного майна України у Львівській області, з якого вбачається, що відповідно до отриманої з Фонду державного майна України інформації відомості про приміщення з індексами 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8 за адресою вул. Наукова, 29. у м. Львові від органів управління до Фонду державного майна України з метою внесення до Єдиного реєстру об'єктів державної власності не надавались. На момент звернення інформація про об'єкти нерухомості у Єдиному реєстрі об'єктів державної власності відсутня.
Судом встановлено, що з заявою були подані всі необхідні документи для реєстрації речового права на заявлений об'єкт нерухомого майна, що передбачені чинним законодавством України, відповідно державним реєстратором під час розгляду поданих документів, встановлено факт відсутності підстав для відмови в державній реєстрації прав та їх обтяжень, зупинення розгляду, а тому прийнято рішення про державну реєстрацію прав та внесено відповідні записи до Державного реєстру речових прав, зареєстровано право власності № 10681357 на підставі виданого свідоцтва № 41766666 від 05.08.2015 та видано витяг № 41766974.
Посилання представника позивача на те, що ОСОБА_4, уповноважений довіреністю від 30.06.2015 № 2302-вих-1477, виданою управлінням комунальної власності департаменту економічної політики ЛМР, може представляти лише Управління, та те, що у нього відсутні повноваження на представництво Львівської міської ради, суд вважає безпідставними з огляду на наступне.
Рішенням виконавчого комітету Львівської міської ради від 07.12.2007 № 1100 затверджено Положення про управління комунальної власності Львівської міської ради (далі - Положення).
Згідно з п.1.1 та 1.2 Положення управлінням комунальної власності Львівської міської ради є структурним підрозділом департаменту економічної політики Львівської міської ради, утвореним відповідно до ухвали міської ради від 06.07.2006 № 94 «Про затвердження структурних виконавчих органів Львівської міської ради, загальної чисельності апарату ради та її виконавчих органів, витрат на їх утримання». Управління є підзвітним і підконтрольним міській раді, виконавчому комітету, міському голові та підпорядкованим директору департаменту.
Відповідно до пункту 4.11 Положення, до компетенції управління віднесено підготовку необхідних документів про передачу об'єктів з державної у комунальну власність і проектів ухвал ради про передачу об'єктів з комунальної у державну власність, а також документів щодо набуття містом об'єктів державної, комунальної та приватної власності.
Як вже встановлено судом вище, рішенням від 17.06.2015 № 376 «Про реєстрацію права комунальної власності на нежитлове приміщення на вул. Науковій, 29» на управління комунальної власності департаменту економічної політики покладено вжиття заходів для реєстрації у встановленому порядку права комунальної власності у Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно.
Враховуючи вищенаведене, суд дійшов висновку, що у діях відповідача відсутні ознаки протиправності, оскільки при винесенні оскарженого рішення про державну реєстрацію прав та їх обтяжень та свідоцтво про право власності останній діяв у межах та у спосіб, передбачений законодавством України.
Відповідно до ст. 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім того, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову, а суд згідно ст. 86 зазначеного Кодексу оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.
За результатами судового розгляду справи позивачем не доведено підставності позовних вимог, натомість відповідач належними та допустимими доказами підтвердив, що у спірних правовідносинах він діяв на підставі, в межах повноважень та у спосіб, встановлений законом, обґрунтовано, з урахуванням усіх необхідних обставин.
За таких обставин, виходячи з меж заявлених позовних вимог, системного аналізу положень чинного законодавства України та матеріалів справи, суд приходить до висновку, що позовні вимоги позивача є необґрунтованими, а тому у їх задоволенні необхідно відмовити.
Щодо судового збору, то такий на підставі статті 94 КАС України покладається на позивача.
Керуючись ст.ст. 17-19, 35, 71, 94, 160-163 КАС України, суд -
постановив:
У задоволенні адміністративного позову відмовити повністю.
Судові витрати покласти на позивача.
Постанова суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Апеляційна скарга подається до Львівського апеляційного адміністративного суду через Львівський окружний адміністративний суд. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Львівського апеляційного адміністративного суду.
Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 КАС України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Якщо суб'єкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених частиною четвертою статті 167 КАС України, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.
Суддя Кедик М.В.