Ухвала від 28.12.2015 по справі 809/4459/15

ІВАНО-ФРАНКІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

УХВАЛА

про залишення позовної заяви без розгляду

"28" грудня 2015 р. Справа № 809/4459/15

м. Івано-Франківськ

Суддя Івано-Франківського окружного адміністративного суду Матуляк Я.П., розглянувши матеріали адміністративного позову ОСОБА_1 до приватного нотаріуса Івано-Франківського міського нотаріального округу ОСОБА_2 про визнання протиправними дій, -

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до приватного нотаріуса Івано-Франківського міського нотаріального округу ОСОБА_2, ОСОБА_3, ОСОБА_4, ОСОБА_5 про визнання протиправними дій, визнання договору купівлі-продажу домоволодіння та земельної ділянки від 17.05.2007 року недійсним, зобов'язання до вчинення дій.

Ухвалою Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 28.12.2015 року ОСОБА_1 відмовлено у відкритті провадження в адміністративній справі за позовом до ОСОБА_3, ОСОБА_4, ОСОБА_5, в частині заявлених позовних вимог щодо визнання договору купівлі-продажу домоволодіння та земельної ділянки від 17.05.2007 року недійсним та зобов'язання до вчинення дій.

З'ясовуючи питання про дотримання позивачем строків звернення до адміністративного суду та наявності підстав для відкриття провадження в адміністративній справі, суд зазначає наступне.

Як слідує зі змісту адміністративного позову, ОСОБА_1 просить суд визнати протиправним проведення нотаріальної дії приватним нотаріусом Івано-Франківського міського нотаріального округу ОСОБА_2, яка посвідчила договір купівлі-продажу домоволодіння та земельної ділянки від 17.05.2007 року, що розташовані по вул. Микитинецькій, 9 в м. Івано-Франківську, укладеного між ОСОБА_1 та ОСОБА_3

Частиною 2 статті 5 Кодексу адміністративного судочинства України визначено, що провадження в адміністративних справах здійснюється відповідно до закону, чинного на час вчинення окремої процесуальної дії, розгляду і вирішення справи.

Статтею 99 Кодексу адміністративного судочинства України встановлені строки звернення до адміністративного суду, відповідно до частини 1 якої адміністративний позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами.

У відповідності до частини 2 статті 99 Кодексу адміністративного судочинства України для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.

Таким чином, встановленим строком для звернення до адміністративного суду із зазначеною вище позовною вимогою є шестимісячний строк.

Суд зазначає, що перебіг строку звернення до суду із заявленою позовною вимогою розпочався з моменту коли ОСОБА_1 дізнався про укладення договору купівлі-продажу домоволодіння та земельної ділянки від 17.05.2007 року, посвідченого приватним нотаріусом Івано-Франківського міського нотаріального округу ОСОБА_2

Враховуючи те, що адміністративний позов подано ОСОБА_1 до Івано-Франківського окружного адміністративного суду 21.12.2015 року, що підтверджується штампом на поштовому конверті, суд приходить до висновку, що ОСОБА_1 пропущено строк звернення до адміністративного суду, встановлений частиною 2 статті 99 Кодексу адміністративного судочинства України

Суд зазначає, що захворювання ОСОБА_1 та необхідність лікування останнього не спростовує неможливості звернення останнього до суду протягом тривалого часу, оскільки з часу укладення договору купівлі-продажу домоволодіння та земельної ділянки від 17.05.2007 року, посвідченого приватним нотаріусом Івано-Франківського міського нотаріального округу ОСОБА_2 до дати звернення позивача з адміністративним позовом пройшло близько 8 років. За цей час у позивача була реальна можливість звернутися до суду із позовом за захистом своїх прав та інтересів.

Слід також зазначити, що враховуючи обов'язок суду щодо встановлення часу коли особа дізналась чи повинна була дізнатись про порушення свого права, судом встановлено наступне.

08.06.2015 року ОСОБА_1 звернувся на пряму телефонну лінію Кабінету Міністрів України (вх. № Б-11384 від 08.06.2015 року) щодо неправомірності дій нотаріуса та визнання нотаріальних дій недійсними, що підтверджується листом Міністерства юстиції України за № Б-11384/13 від 08.07.2015 року.

Отже, навіть у випадку обчислення строку звернення до адміністративного суду з вказаним позовом з 08.06.2015 року (з моменту звернення ОСОБА_1 на пряму телефонну лінію Кабінету Міністрів України), позивачем однаково пропущено шестимісячний строк звернення до адміністративного суду, встановлений частиною 2 статті 99 Кодексу адміністративного судочинства України. Тобто, такий строк сплинув 09.12.2015 року, в той час, як позивач звернувся до суду із вказаним позовом 21.12.2015 року, що підтверджується відбитком штемпеля "Укрпошти" на конверті.

Відповідно до вимог частини 1 статті 100 Кодексу адміністративного судочинства України адміністративний позов, поданий після закінчення строків, установлених законом, залишається без розгляду, якщо суд на підставі позовної заяви та доданих до неї матеріалів не знайде підстав для визнання причин пропуску строку звернення до адміністративного суду поважними, про що постановляється ухвала.

Поважними причинами визнаються лише такі обставини, які є об'єктивно непереборними, не залежать від волевиявлення особи, та пов'язані з дійсними істотними перешкодами чи труднощами для своєчасного вчинення відповідних дій та підтверджені належними доказами.

Згідно частини 2 статті 100 Кодексу адміністративного судочинства України позовна заява може бути залишена без розгляду як на стадії вирішення питання про відкриття провадження в адміністративній справі без проведення судового засідання, так і в ході підготовчого провадження чи судового розгляду справи.

Оскільки, ОСОБА_1 подано адміністративний позов після закінчення строків, встановлених законодавством та не наведено підстав для визнання причин пропуску строку звернення до адміністративного суду поважними і таких підстав не вбачається із позовної заяви та доданих до неї матеріалів, суд вважає за необхідне залишити позовну заяву про визнання протиправними дій, без розгляду.

На підставі наведеного, керуючись статтями 99, 100, 160, 165 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

УХВАЛИВ:

Позовну заяву ОСОБА_1 до приватного нотаріуса Івано-Франківського міського нотаріального округу ОСОБА_2 про визнання протиправними дій - залишити без розгляду.

Копію цієї ухвали, разом з позовною заявою та усіма доданими до неї матеріалами, невідкладно надіслати особі, яка подала позовну заяву.

Ухвала може бути оскарженою в апеляційному порядку. Відповідно до статті 186 КАС України апеляційна скарга подається до Львівського апеляційного адміністративного суду через Івано-Франківський окружний адміністративний суд.

Апеляційна скарга на ухвалу суду подається протягом п'яти днів з дня проголошення ухвали. Якщо ухвалу було постановлено у письмовому провадженні або без виклику особи, яка її оскаржує, апеляційна скарга подається протягом п'яти днів з дня отримання копії ухвали.

Ухвала набирає законної сили в порядку та строки встановлені статтею 254 Кодексу адміністративного судочинства України.

Суддя Матуляк Я.П.