Постанова від 26.11.2015 по справі 808/1519/15

ЗАПОРІЗЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

26 листопада 2015 року 16:52Справа № 808/1519/15 м.Запоріжжя

Запорізький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Нестеренко Л.О., при секретарі Бабаченко В.С.,

за участю:

представника позивача ОСОБА_1,

представників відповідача ОСОБА_2, ОСОБА_3,

представник третьої особи 2: ОСОБА_4,

розглянувши у відкритому судовому засіданні матеріали адміністративної справи

за позовною заявою виконуючого обов'язки прокурора міста Запоріжжя

до Запорізької міської ради,

треті особи, які не заявляють самостійних вимог на предмет позову на стороні позивача: Державна інспекція сільського господарства в Запорізькій області, Управління Держземагенства у Запорізькому районі Запорізької області, Державне підприємство Український державний науково - дослідний інститут проектування міст «ДІПРОМІСТО»,

про визнання незаконним та скасування рішення Запорізької міської ради від 27.06.2014 №32,

ВСТАНОВИВ:

Прокурор звернувся до суду з позовом, в якому зазначив, що Прокуратурою міста Запоріжжя вивчено стан законності у сфері розпорядження земельними ділянками комунальної власності у м. Запоріжжя, нарахування плати за землю та з інших питань, за результатами чого встановлено наступне.

Рішенням Запорізької міської ради від 03.03.2008 №79 “Про затвердження нормативної грошової оцінки земель міста Запоріжжя” затверджено технічну документацію з нормативної грошової оцінки земель міста Запоріжжя, виконану українським ДНДІПМ “Діпромісто”.

У подальшому сесією Запорізької міської ради прийнято рішення №32 від 27.06.2014 "Про внесення змін до рішення Запорізької міської ради №79 від 03.03.2008 "Про затвердження нормативної грошової оцінки земель міста Запоріжжя".

Згідно з прийнятим рішенням №32 від 27.06.2014 пункт 4 рішення міської ради №79 від 03.03.2008 доповнено підпунктом 4.1 наступного змісту: "4.1. Допускається, як виняток, значення коефіцієнту Км2 рівним одиниці для земельних ділянок під розташування ринків та торгових майданчиків на підставі протокольного доручення постійних комісій міської ради з питань розвитку підприємництва, торгівлі, побутового обслуговування та захисту прав споживачів, та з питань соціального та економічного розвитку, бюджету і фінансів".

Вивченням законності вказаного рішення встановлено ряд порушень вимог Законів України “Про оцінку земель”, “Про державну експертизу землевпорядної документації”, “Про засади запобігання та протидії корупції", у зв'язку з чим прокурор вважає дане рішення таким, що підлягає скасуванню з наступних підстав.

Статтею 23 Закону України “Про оцінку земель” визначено, що технічна документація нормативної грошової оцінки земельних ділянок у межах населених пунктів затверджується відповідною сільською, селищною, міською радою.

Відповідно до ст. 9 Закону України «Про державну експертизу землевпорядної документації» та ст. 21 Закону України «Про оцінку земель» технічна документація з нормативної грошової оцінки земельних ділянок підлягає обов'язковій державній експертизі.

Однак, у супереч вимог ст.ст. 13, 15, 21, 23 Закону України “Про оцінку земель” відповідачем прийнято рішення №32 від 27.06.2014 "Про внесення змін до рішення Запорізької міської ради №79 від 03.03.2008 "Про затвердження нормативної грошової оцінки земель міста Запоріжжя" без розроблення технічної документації з нормативної грошової оцінки земель міста Запоріжжя, без проведення обов'язкової державної експертизи та без затвердження міською радою.

Крім того, відповідно до ст.6 Закону України "Про засади запобігання та протидії корупції", забороняється неправомірно надавати перевагу фізичним або юридичним особам у зв'язку з підготовкою проектів, виданням нормативно-правових актів та прийняттям рішень, затвердженням (погодженням) висновків.

Разом з тим, депутатами Запорізької міської ради, у порушення вищевказаних вимог Закону України "Про засади запобігання і протидії корупції", прийнято рішення №32 від 27.06.2014, яким незаконно надано переваги суб'єктам підприємницької діяльності у сфері торгівлі у порівнянні з іншими підприємствами, установами та організаціями - землекористувачами міста, шляхом зменшення їм нормативно-грошової оцінки земельної ділянки, яка є основою для розрахунку орендної плати за землю.

У зв"язку з вищевикладеним прокурор просить суд визнати незаконним зазначене рішення № 32 від 27.06.2014 та скасувати його.

У судовому засіданні прокурор на своєму позові наполягає та просить суд задовольнити його позов у повному обсязі.

Представники відповідача проти позову заперечують з підстав, викладених у своїх письмових запереченнях, та просять суд відмовити прокурору в позові.

Представник 3-ї особи - Державної інспекції сільського господарства в Запорізькій області, в судове засідання не з"явився, у своїй письмовій заяві від 06.04.2015 просить суд розглянути справу у його відсутність, позов прокурора підтримує.

Представник 3-ї особи - Управління Держземагенства у Запорізькому районі Запорізькій області, у судовому засіданні також підтримує позов прокурора та просить суд його задовольнити.

Представник 3-ї особи - Державного підприємства УДНДІПМ "Діпромісто" імені ОСОБА_5, у судове засідання не з"явився, у своїй письмовій заяві від 17.06.2015 просить суд розглянути справу без їх участі, позов прокурора підтримують.

Суд, заслухавши думку сторін, дослідивши матеріали справи, вважає позов прокурора таким, що підлягає задоволенню, з огляду на наступне.

Як встановлено в судовому засіданні з пояснень сторін та матеріалів справи, Рішенням Запорізької міської ради від 03.03.2008 №79 “Про затвердження нормативної грошової оцінки земель міста Запоріжжя” було затверджено технічну документацію з нормативної грошової оцінки земель міста Запоріжжя, виконану українським ДНДІПМ “Діпромісто”. Також було затверджено значення коефіцієнтів місце розташування Км2 згідно з додатком 1.

27.06.2014 року Запорізькою міською радою було прийнято рішення № 32 "Про внесення змін до рішення Запорізької міської ради від 03.03.2008 № 79 "Про затвердження нормативної грошової оцінки земель міста Запоріжжя", яким доповнено п. 4 рішення Запорізької міськради № 79 від 03.03.2008 пунктом 4.1 наступного змісту: "Допускається, як виняток, значення коефіцієнту Км2 рівним одиниці для земельних ділянок під розташування ринків та торгових майданчиків на підставі протокольного доручення постійних комісій міської ради з питань розвитку підприємництва, торгівлі, побутового обслуговування та захисту прав споживачів, та з питань соціального та економічного розвитку, бюджету і фінансів".

Суд вважає зазначене рішення відповідача таким, що не відповідає нормам чинного законодавства, з наступних підстав.

Відповідно до ст. 201 Земельного кодексу України грошова оцінка земельних ділянок проводиться за методикою, яка затверджується Кабінетом Міністрів України. Відповідно до ст. 7 Закону України «Про оцінку земель» розробниками технічної документації з бонітування ґрунтів, економічної оцінки земель та нормативної грошової оцінки земельних ділянок є особи, які згідно із Законом України «Про землеустрій» мають право на здійснення діяльності у сфері землеустрою.

Так, відповідно до ст.5 Закону України "Про оцінку земель", нормативна грошова оцінка земельних ділянок використовується, зокрема, для визначення розміру земельного податку, орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності, втрат сільськогосподарського і лісогосподарського виробництва тощо.

Відповідно до ст. 13 Закону України “Про оцінку земель” нормативна грошова оцінка земельних ділянок обов'язково проводиться у разі: визначення розміру земельного податку; визначення розміру орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності.

Підставою для проведення нормативної грошової оцінки земельних ділянок є рішення органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування (стаття 15 Закону України «Про оцінку земель»).

Відповідно до ст. 20 вказаного закону за результатами нормативної грошової оцінки земельних ділянок складається технічна документація.

Відповідно до ст. 18 Закону нормативна грошова оцінка земельних ділянок проводиться відповідно до державних стандартів, норм, правил, а також інших нормативно-правових актів на землях усіх категорій та форм власності.

Так, на виконання Закону України "Про оцінку земель" Держкомземом України, Міністерством аграрної політики України, Міністерством будівництва, архітектури та житлово-комунального господарства України, Українською академією аграрних наук, прийнято спільний наказ №18/15/21/11 від 27.01.2006, яким затверджено Порядок нормативної грошової оцінки земель сільськогосподарського призначення та населених пунктів (далі Порядок).

Відповідно до п.3.1. вказаного Порядку, в основі нормативної грошової оцінки земель населених пунктів лежить капіталізація рентного доходу, що отримується залежно від місця розташування населеного пункту в загальнодержавній, регіональній і місцевій системах виробництва та розселення, облаштування його території та якості земель з урахуванням природно-кліматичних та інженерно-геологічних умов, архітектурно-ландшафтної та історико-культурної цінності, екологічного стану, функціонального використання земель.

Відповідно до п.З Порядку, в основу розрахунку нормативної грошової оцінки одного квадратного метра землі входить, зокрема, коефіцієнт, який характеризує місцерозташування земельної ділянки, який в свою чергу складається, у тому числі, із зонального коефіцієнту (Км2), який характеризує містобудівну цінність території в межах населеного пункту.

Згідно п. 21 ОСОБА_1 нормативної грошової оцінки земель сільськогосподарського призначення та населених пунктів (далі ОСОБА_1), затвердженої постановою Кабінету Міністрів України від 23.03.1995 № 213, коефіцієнт місця розташування окремої земельної ділянки Км відображає її відносну цінність (вартість) в межах території населеного пункту. Даний коефіцієнт є добутком трьох коефіцієнтів Км1, Км2 та Км3, які характеризують залежність рентного доходу від регіональних, зональних та локальних особливостей розташування земельної ділянки. Розрахунок коефіцієнту Км2 проводиться виходячи з економіко-планувального зонування із врахуванням середньо зважених індексів оціночних районів за певними показниками, зокрема, відстань до загальнодержавного центру населеного пункту, концентрованих місць праці, масового відпочинку населення; розташування в ядрі центру великих і найбільших міст та інших населених пунктів, що мають особливо важливе історичне значення, в приморській смузі населених пунктів.

Кількість факторів, що враховуються при здійсненні економіко-планувального зонування визначається, насамперед, величиною населеного пункту та рівнем його соціально-економічного розвитку.

Пунктом 3.6 Порядку передбачено, що вихідними даними для обчислення Км є генеральні плани та проекти планування і забудови населених пунктів, плани їх земельно-господарського устрою, матеріали економічної оцінки їх територій.

Значення коефіцієнтів установлюються за результатами пофакторних оцінок кожної групи з урахуванням питомої ваги рентоутворювальних факторів у формуванні загального рентного доходу в межах населеного пункту та його економіко-планувальних зон.

Таким чином, межі та кількість економіко-планувальних зон або оціночних районів, а також, значення коефіцієнтів Км2 не є наперед заданими параметрами, а результатом пофакторної оцінки території населеного пункту. Неодмінною умовою економіко-планувального зонування є територіальне і функціональне виділення землеоціночних районів, в межах яких і здійснюється оцінка споживчих властивостей земель населених пунктів.

Відповідно до п. 3.9. Порядку, результатом економіко-планувального зонування території населеного пункту є визначення зонального коефіцієнту Км2, який є добутком пофакторних оцінок з урахуванням вагової характеристики кожного з факторів. Сума вагових характеристик, що встановлена для факторів, повинна дорівнювати 1,0.

Методика оцінки окремих факторів, які впливають на величину зонального коефіцієнту Км2, базується на розрахунку окремих індексів, що відображають вплив кожного фактора (або їх групи) на цінність території населеного пункту. Оцінка і механізм зважування кожної групи окремих факторів та їх груп містить чітке наукове обґрунтування і здійснюється за допомогою методів математичної статистики.

Так, відповідно до інформації ГУ Держземагентства у Запорізькій області від 23.01.2015 №10-8-0.5-828/2-15 в результаті проведення економіко-планувального зонування у м. Запоріжжя було виділено 152 зони (371 райони) із розрахунковим значенням Км2 для кожної зони як комплексний індекс рентної цінності зони.

Таким чином, законодавець визначив коефіцієнт Км2, як такий, що характеризує виключно місце розташування земельної ділянки у населеному пункті. При визначенні грошової оцінки землі для суб'єктів господарювання, що мають земельні ділянки в межах однієї економіко-планувальної зони, коефіцієнт Км2, має, без винятків, рівне значення, а тому він не може прив'язуватись до окремо-визначених підприємств, установ та організацій або до певних видів підприємницької діяльності, і бути нижчим від його значення для інших землекористувачів в межах цієї економіко-планувальної зони.

Як вбачається з письмових пояснень суду ДП УДНІІПМ «Діпромісто» від 12.06.2015 № Д-1330, у зв»язку з тим, що значення зональних коефіцієнтів Км 2 пов»язані між собою, зміна значення коефіцієнту по окремій економіко-планувальній зоні передбачає перерахунок комплексного індексу цінності всіх оціночних районів міста й у кінцевому результаті впливатиме на значення інших коефіцієнтів. Встановлення наперед заданого значення коефіцієнта КМ2 для окремої зони з методичної точки зору є некоректним. Відповідно до п.3.8 Порядку нормативної грошової оцінки земель сільськогосподарського призначення та населених пунктів, середня вартість земель населеного пункту не диференціюється /тобто Км2 приймається рівним 1,00/ лише для: - смуги відводу магістральної залізниці, за винятком економіко-планувальних зон, які включають вокзали та привокзальні прощі; - смуги відводу магістральних нафто-, газо та продуктопроводів, які проходять через територію населеного пункту та виходять за його межі; - смуги відводу ліній електропостачання високої напруги і виходять за межі населеного пункту.

Відповідно до інформації Державної інспекції сільського господарства в Запорізькій області від 18.02.2015 та Головного управління Держземагентства у Запорізькій області від 23.01.2015, рішення Запорізької міської ради №32 від 27.06.2014 “Про внесення змін до рішення Запорізької міської ради №79 від 03.03.2008 “Про затвердження нормативної грошової оцінки земель міста Запоріжжя” суперечить вимогам ст. 18 Закону України «Про оцінку земель», пункту 3.9 Порядку та Методиці нормативної грошової оцінки земель сільськогосподарського призначення і населених пунктів, та прийняте з порушенням законодавства.

Як вбачається з висновку департаменту фінансової та бюджетної політики Запорізької міської ради від 14.06.2014 № 02/2-07/1274, встановлення понижуючого коефіцієнту Км2 рівним одиниці окремим суб»єктам господарювання для земельних ділянок під розташуванням ринків та торговельних майданчиків, не відповідає умовам чинного законодавства, а в межах дії Закону України «Про засади запобігання і протидії корупції» від 07.04.2011 № 3206-У1 може бути розцінена як неправомірна вигода у вигляді наданої без законних на те підстав переваги. Прийняття рішення щодо понижуючого коефіцієнту Км2 може призвести до річних втрат по надходженню до бюджету міста земельного податку та орендної плати за землю на загальну суму 4, 1 млн.грн…Департамент фінансової та бюджетної політики міської ради вважає за недоцільне прийняття рішення міськради від 27.06.2014 № 32, оскільки дане рішення суперечить вимогам чинного законодавства та призводить до суттєвих втрат бюджету.

Крім того, відповідно до ст.6 Закону України "Про засади запобігання та протидії корупції", забороняється неправомірно надавати перевагу фізичним або юридичним особам у зв'язку з підготовкою проектів, виданням нормативно-правових актів та прийняттям рішень, затвердженням (погодженням) висновків.

Проте, депутатами Запорізької міської ради, у порушення вищевказаних вимог Закону України "Про засади запобігання і протидії корупції", прийнято рішення №32 від 27.06.2014, яким, на думку суду, незаконно надано переваги суб'єктам підприємницької діяльності у сфері торгівлі у порівнянні з іншими підприємствами, установами та організаціями - землекористувачами міста, шляхом зменшення їм нормативно-грошової оцінки земельної ділянки, яка є основою для розрахунку орендної плати за землю.

Твердження представників відповідача про те, що зазначене рішення не мало будь-яких наслідків, оскільки практично не було реалізовано дотепер, суд вважає безпідставними, оскільки у судовому засіданні встановлено з наданих відповідачем на ухвалу суду про витребування доказів рішень Запорізької міської ради № 12, 49, 49, 17 факти затвердження міською радою значення коефіцієнту Км2 рівним одиниці для земельних ділянок ТОВ «Автомобільний ринок», ТОВ «Аверс», ТОВ «Торгсервис», ТОВ «В-Хортиця-1», що призвело до зменшення плати за оренду земельних ділянок зазначеними підприємствами, і, як наслідок, до зменшення надходжень до державного бюджету.

Відповідно до ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Судом же встановлено, що Запорізькою міською радою прийнято рішення №32 від 27.06.2014 “Про внесення змін до рішення Запорізької міської ради №79 від 03.03.2008 “Про затвердження нормативної грошової оцінки земель міста Запоріжжя" всупереч вимогам п. 21 ОСОБА_1 нормативної грошової оцінки земель сільськогосподарського призначення та населених пунктів, п.п.3.6., 3.9. Порядку нормативної грошової оцінки земель сільськогосподарського призначення та населених пунктів, ст.ст. 13, 15, 18, 21, 23 Закону України “Про оцінку земель”, ст. 9 Закону України “Про державну експертизу землевпорядної документації”, ст. 6 "Про засади запобігання і протидії корупції" , а отже, є протиправним та підлягає скасуванню.

Керуючись ст.ст.94, 158- 167, Кодексу адміністративного судочинства України, суд -

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративний позов задовольнити у повному обсязі.

Визнати протиправним та скасувати рішення Запорізької міської ради від 27.06.2014 №32 «Про внесення змін до рішення Запорізької міської ради від 03.03.2008 №79 «Про затвердження нормативної грошової оцінки земель міста Запоріжжя».

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо вона не була подана у встановлені строки. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду через Запорізький окружний адміністративний суд шляхом подачі в 10-денний строк з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі відповідно до статті 160 КАС України, або прийняття постанови у письмовому провадженні - з дня отримання копії постанови, апеляційної скарги, з подачею її копії відповідно до кількості осіб, які беруть участь у справі.

Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

Суддя Л.О. Нестеренко