Справа № 761/1312/15-а
Провадження №2-а/761/123/2015
іменем України
16 листопада 2015 року Шевченківський районний суд м. Києва в складі:
головуючого - судді Гуменюк А.І.
при секретарі Панасенко Ж.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Києві адміністративну справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в Шевченківському районі м. Києва про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії, -
ОСОБА_1 (далі - Позивач) 16 січня 2015 року звернувся до Шевченківського районного суду м. Києва з адміністративним позовом до Управління Пенсійного фонду України в Шевченківському районі м. Києва (далі - Відповідач) про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії.
Позовні вимоги обґрунтовує тим, що з 02 липня 1992 року по 30 листопада 2014 року він перебував на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України м. Києва та отримував пенсію за вислугою років відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб». По досягненню 60 років, 18 листопада 2014 року він звернувся до Відповідача із заявою про призначення пенсії за віком згідно із Законом України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування». Зауважив, що йому було призначено пенсію із застосуванням показника середньої заробітної плати працівників, зайнятих у галузях України за 2007 рік в сумі 1 197 грн. 91 коп., посилаючись на ту обставину, що до часу звернення із вказаною заявою, він отримував пенсію, яку було призначено відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб». Не погоджується із позицією Відповідача при призначення йому вищезазначеної пенсії. Зазначив, що відповідно до норм чинного законодавства, зокрема Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» та Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» переведення з військової пенсії призначеної згідно Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» на пенсію за віком згідно Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» не передбачене. Зазначив, що його у випадку мало місце призначення іншої пенсії за іншим законом, а не переведення з одного виду пенсії на інший вид пенсії в межах одного закону, тому посилання Відповідача при призначенні йому пенсії на підставі заяви від 30 листопада 2014 року на норму частини 3 статті 45 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» є незаконним. Просив суд ухвалити судове рішення, яким визнати незаконними дії Відповідача щодо переведення з пенсії за вислугу років, яку він отримував згідно Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» на пенсію за віком згідно Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», та зобов'язати Відповідача призначити пенсію за віком відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» із застосуванням середньої заробітної плати у середньому на одну застраховану особу в цілому в Україні, з якої сплачено страхові внески за 2011-2013 роки на підставі його заяви від 18 листопада 2014 року та наданих до неї документів.
В ході судового розгляду справи, Позивач уточнив позовні вимоги та просив суд ухвалити судове рішення, яким визнати протиправними дії Відповідача щодо застосування показника середньої заробітної плати працівників у галузі економіки України в сумі 1 197 грн. 91 коп. за 2007 рік при призначенні пенсії у 2014 році та зобов'язати Відповідача провести перерахунок та виплату пенсії за віком із застосуванням показника середньої заробітної плати працівників у галузі економіки України за три роки, що передують року звернення, тобто за 2011-2013 роки, починаючи з 18 листопада 2014 року.
У судовому засіданні Позивач та його представник адміністративний позов підтримали. Позовні вимоги просили суд задовольнити у повному обсязі.
Представник Відповідача у судовому засіданні адміністративний позов не визнала. У задоволенні позовних вимог просила суд відмовити повністю. Свою позицію обґрунтовувала тим, що з 01 грудня 2014 року на підставі заяви Позивача від 18 листопада 2014 року та наданих документів останньому було призначено пенсію за віком відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування». Зауважила, що при переведенні з пенсії за вислугу років, по інвалідності, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» на пенсію за віком відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», слід застосовувати показник середньої заробітної плати (доходу), що враховується для обчислення пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» в році, в якому Позивач звернувся за призначенням відповідного виду пенсії до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб». Посилаючись на ряд норм чинного законодавства України зауважила, що для застосування показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» враховується для обчислення пенсії за 2011-2013 роки немає законних підстав.
Заслухавши пояснення Позивача, його представника, представника Відповідача, дослідивши матеріали справи, оцінивши зібрані у справі докази в їх сукупності, суд знаходить адміністративний позов таким, що підлягає задоволенню, з таких підстав.
Судом встановлено, що з 02 липня 1992 року до 30 листопада 2014 року ОСОБА_1 перебував на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України м. Києва та отримував пенсію за вислугою років відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (а.с. 79).
Із матеріалів справи вбачається, що із заявою від 18 листопада 2014 року, ОСОБА_1 звернувся до Управління Пенсійного фонду України в Шевченківському районі м. Києва про призначення пенсії за віком відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (а.с. 65).
Згідно з Атестатом № 2706 про зняття з обліку, виданого ОСОБА_1 Головним управлінням Пенсійного фонду України в м. Києві від 13 листопада 2014 року № 5163, ОСОБА_1 припинено виплату пенсії за вислугу років по причині переходу на пенсію за іншим законом (а.с. 11).
Судом встановлено, що на підставі вищезазначеної заяви Позивача та доданих до неї документів, з 01 грудня 2014 року Управлінням Пенсійного фонду України в Шевченківському районі м. Києва останньому було призначено пенсію за віком відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» у розмірі 1 767 грн. 89 коп. (а.с., а.с. 62, 80).
Суд не погоджується із позицією Відповідача щодо підстав призначення Позивачеві пенсії за віком з огляду на наступне.
Відповідно до статті 7 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей, які одночасно мають право на різні державні пенсії, призначається одна пенсія за їх вибором. У разі якщо особа має право на отримання пенсії відповідно до цього Закону та Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", призначається одна пенсія за її вибором. При цьому різниця між розміром пенсії, на який особа має право відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", і розміром пенсії із солідарної системи відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", яка визначається в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, фінансується за рахунок коштів державного бюджету.
За змістом частини 1 статті 10 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», особі, яка має одночасно право на різні види пенсії (за віком, по інвалідності, у зв'язку з втратою годувальника), призначається один із цих видів пенсії за її вибором.
З вищенаведеного вбачається, що Законом України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» передбачено переведення між пенсією за віком, по інвалідності, у зв'язку з втратою годувальника в межах одного закону. Законодавством, що регулює правовідносини між сторонами, зокрема Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» та Законом України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» не передбачено переведення з військової пенсії призначеної згідно Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб» на пенсію за віком згідно Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
Згідно з частиною 2 статті 40 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», заробітна плата (дохід) для обчислення пенсії визначається за формулою:
Зп = Зс х (Ск : К), де:
Зп - заробітна плата (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, у гривнях;
Зс - середня заробітна плата (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії. Порядок визначення показників зазначеної заробітної плати затверджується Пенсійним фондом України за погодженням з центральними органами виконавчої влади, що забезпечують формування державної фінансової політики, державної політики у сферах економічного розвитку, статистики.
Відповідно до абзаців першого та другого частини 3 статті 45 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», переведення з одного виду пенсії на інший здійснюється з дня подання заяви на підставі документів про страховий стаж, заробітну плату (дохід) та інших документів, що знаходяться на час переведення з одного виду пенсії на інший в пенсійній справі, а також додаткових документів, одержаних органами Пенсійного фонду. При переведенні з одного виду пенсії на інший за бажанням особи може враховуватися заробітна плата (дохід) за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій статті 40 цього Закону, із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу), який враховувався під час призначення (попереднього перерахунку) попереднього виду пенсії.
Як вбачається з матеріалів справи, при призначенні Позивачеві пенсії за віком Відповідачем було застосовано показник заробітної плати (доходу) в середньому на одну особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» враховується для обчислення пенсії за 2007 рік (1 197 грн. 91 коп.), що передбачено Постановою Кабінету Міністрів України від 23 квітня 2012 року № 327 «Про підвищення рівня соціального захисту населення».
Враховуючи ту обставину, що пенсію за віком на підставі Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» 01 грудня 2014 року Позивачеві було призначено вперше, а не у зв'язку з переведенням з військової пенсії, Відповідачем неправомірно було застосовано частину 3 статті 45 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» та при призначенні пенсії неправомірно було застосовано показник заробітної плати (доходу) в середньому на одну особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» враховується для обчислення пенсії за 2007 рік у сумі 1 197 грн. 91 коп., що передбачено Постановою Кабінету Міністрів України від 23 квітня 2012 року № 327 «Про підвищення рівня соціального захисту населення», оскільки Позивач не звертався до Відповідача із заявою про переведення з одного виду пенсії на інший, а просив призначити йому іншу пенсію за іншим законом.
За таких обставин адміністративний позов в частині щодо визнання протиправними дій Відповідача щодо застосування при призначенні пенсії Позивачеві у 2014 році показника середньої заробітної плати працівників у галузі економіки України за 2007 рік у сумі 1 197 грн. 91 коп. є обґрунтованим та таким, що підлягає задоволенню.
Крім того, суд також вважає обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню позовні вимоги в частині щодо зобов'язання Відповідача здійснити Позивачеві перерахунок призначеної пенсії за віком із застосуванням показника середньої заробітної плати працівників у галузі економіки України за 2011-2013 роки (за три роки, що передують року звернення).
Відповідно до частини 2 статті 87 Закону України «Про пенсійне забезпечення», суми пенсії, не одержані своєчасно з вини органу, що призначає або виплачує пенсію, виплачуються за минулий час без обмеження будь-яким строком.
Таким чином позовна вимога щодо зобов'язання Відповідача виплатити Позивачеві недоотриману пенсію, починаючи із 18 листопада 2014 року такожє підлягає задоволенню.
Крім того, у відповідності до статті 94 Кодексу адміністративного судочинства України, за рахунок Державного бюджету України на користь Позивача підлягають присудженню судові витрати, пов'язані із розглядом справи, у розмірі 73 грн. 80 коп.
З урахуванням викладеного, на підставі статті 7 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», статті 10, 40 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», керуючись статтями 8-12, 14, 18, 69, 71, 72, 159-163, 256 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
Адміністративний позов ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в Шевченківському районі м. Києва про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити.
Визнати протиправними дії Управління Пенсійного фонду України в Шевченківському районі м. Києва щодо застосування при призначенні пенсії ОСОБА_1 у 2014 році показника середньої заробітної плати працівників у галузі економіки України за 2007 рік у сумі 1 197 грн. 91 коп.
Зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в Шевченківському районі м. Києва (Код ЄДРПОУ 26087323) із 18 листопада 2014 року здійснити ОСОБА_1 (ідентифікаційний номер НОМЕР_1) перерахунок призначеної пенсії за віком із застосуванням показника середньої заробітної плати працівників у галузі економіки України за 2011-2013 роки (за три роки, що передують року звернення).
Зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в Шевченківському районі м. Києва (Код ЄДРПОУ 26087323) виплатити ОСОБА_1 (ідентифікаційний номер НОМЕР_1) недоотриману пенсію, починаючи із 18 листопада 2014 року.
Стягнути на користь ОСОБА_1 (ідентифікаційний номер НОМЕР_1) за рахунок Державного бюджету судові витрати, пов'язані із розглядом справи у розмірі 73 грн. 80 коп.
Постанова суду може бути оскаржена до Київського апеляційного адміністративного суду шляхом подання через Шевченківський районний суд м. Києва протягом десяти днів з дня проголошення постанови апеляційної скарги. У разі проголошення лише вступної та резолютивної частини постанови, апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Постанова суду набирає законної сили після закінчення зазначених вище строків або після розгляду справи в апеляційному порядку Київським апеляційним адміністративним судом, якщо вона не буде скасована.