Справа № 569/9579/15-ц
25 грудня 2015 року Рівненський міський суд
в особі головуючого
судді Кухарця В.М.
при секретарі судового засідання Герасимчук М.М.
за участі представника позивача ОСОБА_1
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м.Рівне цивільну справу за позовом Рівненської міської ради до ОСОБА_2, ОСОБА_3 про внесення змін у договір оренди землі, -
Рівненська міська рада, звернувшись в липні 2015 року до суду, просить внести з 01 квітня 2014 року зміни у договір оренди землі від 22 жовтня 2012 року №561010004000603, укладений між Рівненською міською радою та громадянами України ОСОБА_2, ОСОБА_3, і викласти окремі пункти договору в наступній редакції:
”п.5. Нормативна грошова оцінка земельної ділянки становить 14966 (чотирнадцять тисяч дев'ятсот шістдесят шість) грн. 60 коп., - розрахунок розміру орендної плати за земельну ділянку виконаний управлінням Держземагентства у м.Рівному Рівненської області станом на 01 квітня 2014 року”;
”Абзац 1 п.9. За оренду земельної ділянки Орендарі сплачують Орендодавцю орендну плату виключно у грошовій формі. Розмір орендної плати в рік за земельну ділянку складає 449 (чотириста сорок дев'ять) грн., що становить 3% від нормативної грошової оцінки земельної ділянки, - розрахунок розміру орендної плати за земельну ділянку №02-19/892-1, виданий управлінням Держземагентства у м.Рівному Рівненської області відповідно до протоколу №11 від 06.06.2014 р. засідання комісії по встановленню розмірів орендної плати за земельні ділянки”.
Просить стягнути з відповідачів документально підтверджені судові витрати.
В судовому засіданні представник позивача вимоги Рівненської міської ради підтримав та з мотивів, наведених у позовній заяві (а.с.2), просить задовольнити позов у повному обсязі.
Співвідповідачі в судове засідання не з'явилися повторно, про дату, час і місце розгляду справи були повідомлені належним чином - поштою рекомендованим листом із повідомленням за адресою їх місця проживання, зареєстрованою у встановленому законом порядку (а.с.19, 20), повідомлення про причини неявки до суду чи заяви про розгляд справи за їх відсутності від відповідачів не надійшло.
З'ясувавши обставини по справі та перевіривши їх доказами, суд дійшов висновку, що позов слід задовольнити з таких підстав.
На підставі поданих позивачем та досліджених в судовому засіданні письмових доказів - копій документів судом встановлено, що 31 серпня 2012 року між Рівненською міською радою як орендодавцем та співвідповідачами як орендарями був укладений договір оренди землі, зареєстрований в управлінні Держземагентства у м.Рівному Рівненської області 22 жовтня 2012 року за №561010004000603. За умовами договору орендодавець надав, а орендарі прийняли в строкове платне користування земельну ділянку площею 113 квадратних метрів для обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд, яка знаходиться в м.Рівне, вул.Дворецька, 140. Згідно виданого станом на 01.01.2012 р. управлінням Держкомзему у місті Рівному розрахунку №04-11/96-1 розміру орендної плати за земельну ділянку на вул.Дворецька, 140 державної або комунальної власності, наданої в оренду, нормативна грошова оцінка земельної ділянки на час укладення договору становила 11959 грн. 86 коп. За оренду земельної ділянки орендарі сплачували орендодавцю в рік орендну плату в розмірі 10 грн. 76 коп., що становило 0,09% від нормативної грошової оцінки цієї земельної ділянки (а.с.4 - 11).
В липні 2014 року позивач звернувся до відповідачів з письмовою пропозицією про внесення змін в договір оренди землі, в частині, що стосується розміру орендної плати, у порядку статей 632, 651 Цивільного кодексу України, на виконання вимог п.п.288.5.1 п.288.5 ст.288 Податкового кодексу України, а також розрахунку №02-19/892-1 розміру орендної плати за земельну ділянку на вул.Дворецька, 140 державної або комунальної власності, наданої в оренду, виданого управлінням Держземагентства у м.Рівному Рівненської області відповідно до протоколу №11 від 06.06.2014 р. засідання комісії по встановленню розмірів орендної плати за земельні ділянки.
Згідно вказаного розрахунку, нормативна грошова оцінка наданої відповідачам в оренду земельної ділянки становить 14966 грн. 60 коп., - розрахунок розміру орендної плати за земельну ділянку виконаний управлінням Держземагентства у м.Рівному Рівненської області станом на 01 квітня 2014 року. Відповідно до розрахунку №02-19/892-1 від 01.04.2014 р., розмір орендної плати в рік за земельну ділянку площею 113 квадратних метри на вул.Дворецька, 140 складає 449 грн., що становить 3% від нормативної грошової оцінки цієї земельної ділянки (а.с.12 - 15).
Проте, орендарі не повідомили орендодавця про прийняття чи відхилення пропозиції Рівненської міської ради підписати Додатковий договір про внесення змін до договору оренди землі від 22 жовтня 2012 року №561010004000603, у зв'язку з чим позивач звернувся до суду за захистом порушених державних інтересів.
Так, відповідно до п.п.13, 28, 34 договору оренди землі, розмір орендної плати може змінюватися орендодавцем в односторонньому порядку. Пропозиції про перегляд розміру орендної плати надсилаються не частіше, ніж один раз на квартал і розглядаються відповідно до законодавства. Серед іншого, розмір орендної плати переглядається у разі зміни розмірів земельного податку, підвищення цін і тарифів, зміни коефіцієнтів індексації, визначених законодавством, зміни нормативної грошової оцінки та в інших випадках, передбачених законом.
Орендодавець має право у односторонньому порядку (шляхом надсилання орендарям повідомлення через податкові органи або через інший уповноважений на це орган) збільшити розмір орендної плати у випадку, коли внаслідок змін у законодавстві орендна плата стала менша від розміру земельного податку.
Зміна умов договору здійснюється у письмовій формі за взаємною згодою сторін, крім випадків, передбачених п.13 договору. У разі недосягнення згоди щодо зміни умов договору спір розв'язується у судовому порядку.
Відповідно до статті 206 ЗК України, використання землі в ОСОБА_1 є платним. Об'єктом плати за землю є земельна ділянка. Плата за землю справляється відповідно до закону.
Відповідно до частин першої, другої статті 21 Закону України від 06 жовтня 1998 року №161-ХІV ”Про оренду землі”, орендна плата за землю - це платіж, який орендар вносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою згідно з договором оренди землі.
Розмір, умови і строки внесення орендної плати за землю встановлюються за згодою сторін у договорі оренди (крім строків внесення орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності, які встановлюються відповідно до Податкового кодексу України).
Відповідно до підпункту 288.5.1 пункту 288.5 статті 288 Податкового кодексу України, розмір орендної плати встановлюється у договорі оренди, але річна сума платежу не може бути меншою трьох відсотків нормативної грошової оцінки.
Рішенням Рівненської міської ради від 04 липня 2013 року №3122 ”Про затвердження нормативної грошової оцінки земель міста Рівного” було затверджено технічну документацію з нормативної грошової оцінки земель міста Рівного та введено в дію нормативну грошову оцінку земель міста Рівного з 01 січня 2014 року (а.с.3).
Як передбачено частинами першою, другою статті 632 ЦК України, ціна в договорі встановлюється за домовленістю сторін.
У випадках, встановлених законом, застосовуються ціни (тарифи, ставки тощо), які встановлюються або регулюються уповноваженими органами державної влади або органами місцевого самоврядування.
Зміна ціни після укладення договору допускається лише у випадках і на умовах, встановлених договором або законом.
Відповідно до частини першої, абзацу першого частини другої статті 651 ЦК України, зміна або розірвання договору допускається лише за згодою сторін, якщо інше не встановлено договором або законом.
Договір може бути змінено або розірвано за рішенням суду на вимогу однієї із сторін у разі істотного порушення договору другою стороною та в інших випадках, встановлених договором або законом.
Таким чином, встановивши підстави для зміни розміру орендної плати у договорі через його невідповідність встановленому законом розміру, Рівненська міська рада вправі вимагати від орендарів приведення цього договору у відповідність до вимог законодавства шляхом внесення відповідних змін з метою усунення порушення сторонами договору вимог законодавства, обов'язкового як для позивача, так і для відповідача.
Відповідно до статей 116, 121 Бюджетного кодексу України, бюджетним правопорушенням визнається недотримання учасником бюджетного процесу встановленого цим Кодексом та іншими нормативно-правовими актами порядку складання, розгляду, затвердження, внесення змін, виконання бюджету чи звіту про виконання бюджету. Особи, винні у порушенні бюджетного законодавства, несуть цивільну, дисциплінарну, адміністративну або кримінальну відповідальність згідно з законами України.
Враховуючи те, що граничні розміри орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності встановлені відповідно до Податкового кодексу України, а згідно статті 68 Конституції України, кожен зобов'язаний неухильно дотримуватись Конституції України та Законів України, орендна плата за зміненими ставками, після визначення нормативної грошової оцінки земель та орендної плати, і укладення додаткових договорів до договорів оренди земельних ділянок, повинна нараховуватися і справлятися за зміненими ставками.
При цьому суд враховує, що невнесення змін до договору оренди земельної ділянки щодо розміру орендної плати призводить до несвоєчасної та неповної сплати орендної плати за земельну ділянку, що перебуває в користуванні відповідачів. Вказане свідчить і про порушення вимог статті 67 Конституції України, якою встановлено, що кожен повинен сплачувати податки і збори в порядку і в розмірах, встановлених Законом.
За таких обставин, суд погоджується з твердженнями позивача про те, що ухилення відповідачів від конституційного обов'язку сплачувати належні суми податків і зборів до бюджету призводить до зменшення доходної частини бюджету, що в свою чергу негативно позначається на фінансуванні соціальних та інших важливих державних програм, чим прямо порушуються інтереси держави.
Виходячи з вищенаведених норм Конституції та законодавства України, встановлених судом обставин і визначених відповідно до них правовідносин, суд приходить до висновку, що позов підлягає до задоволення.
Позивач також документально підтвердив понесені ним судові витрати у виді сплаченого при пред'явленні позову судового збору в розмірі 243 грн. 60 коп. (а.с.1), тому вказані витрати підлягають до стягнення на його користь солідарно зі співвідповідачів.
Керуючись ст.ст.10, 11, 60, 88, 212 - 215 ЦПК України, суд, -
Позов задовольнити.
Внести з 01 квітня 2014 року зміни у договір оренди землі від 22 жовтня 2012 року №561010004000603, укладений між Рівненською міською радою та громадянами України ОСОБА_2, ОСОБА_3, і викласти окремі пункти договору в наступній редакції:
”п.5. Нормативна грошова оцінка земельної ділянки становить 14966 (чотирнадцять тисяч дев'ятсот шістдесят шість) грн. 60 коп., - розрахунок розміру орендної плати за земельну ділянку виконаний управлінням Держземагентства у м.Рівному Рівненської області станом на 01 квітня 2014 року”;
”Абзац 1 п.9. За оренду земельної ділянки Орендарі сплачують Орендодавцю орендну плату виключно у грошовій формі. Розмір орендної плати в рік за земельну ділянку складає 449 (чотириста сорок дев'ять) грн., що становить 3% від нормативної грошової оцінки земельної ділянки, - розрахунок розміру орендної плати за земельну ділянку №02-19/892-1, виданий управлінням Держземагентства у м.Рівному Рівненської області відповідно до протоколу №11 від 06.06.2014 р. засідання комісії по встановленню розмірів орендної плати за земельні ділянки”.
Стягнути солідарно з ОСОБА_2, ідентифікаційний номер НОМЕР_1, ОСОБА_3, ідентифікаційний номер НОМЕР_2, на користь Рівненської міської ради судові витрати в розмірі 243 (двісті сорок три) грн. 60 коп.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.
На рішення протягом десяти днів з дня його проголошення може бути подана апеляційна скарга до апеляційного суду Рівненської області через Рівненський міський суд.
Головуючий: