25 грудня 2015 року Чернігів Справа № 825/518/13-а
Суддя Чернігівського окружного адміністративного суду Непочатих В.О., перевіривши матеріали подання головного державного виконавця відділу примусового виконання рішень Департаменту державної виконавчої служби Міністерства юстиції України ОСОБА_1 про заміну сторони виконавчого провадження та про зміну чи встановлення способу і порядку виконання судового рішення у справі за адміністративним позовом ОСОБА_2 до Міністерства охорони навколишнього природного середовища України, Державного управління охорони навколишнього природного середовища в Чернігівській області про визнання протиправними та скасування наказів, поновлення на роботі, стягнення середнього заробітку за час вимушеного прогулу та відшкодування моральної шкоди, -
Головний державний виконавець відділу примусового виконання рішень Департаменту державної виконавчої служби Міністерства юстиції України ОСОБА_1 звернувся до суду з поданням про заміну сторони виконавчого провадження та про зміну чи встановлення способу і порядку виконання судового рішення у справі за адміністративним позовом ОСОБА_2 до Міністерства охорони навколишнього природного середовища України, Державного управління охорони навколишнього природного середовища в Чернігівській області про визнання протиправними та скасування наказів, поновлення на роботі, стягнення середнього заробітку за час вимушеного прогулу та відшкодування моральної шкоди.
Відповідно до частини першої статті 36 Закону України «Про виконавче провадження» за наявності обставин, що ускладнюють виконання рішення або роблять його неможливим, державний виконавець за власною ініціативою чи за заявою сторін, а також самі сторони мають право звернутися до суду, який видав виконавчий документ, із заявою про відстрочку або розстрочку виконання, а також про встановлення або зміну способу і порядку виконання.
Положеннями частини сьомої статті 9 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що у разі відсутності закону, що регулює відповідні правовідносини, суд застосовує закон, що регулює подібні правовідносини (аналогія закону), а за відсутності такого закону суд виходить із конституційних принципів і загальних засад права (аналогія права).
Суд вважає за можливе застосувати аналогію закону щодо вимог, які пред'являються при поданні позовної заяви, також і до подання про заміну сторони виконавчого провадження та про зміну чи встановлення способу і порядку виконання судового рішення.
Згідно пункту 3 частини першої статті 107 Кодексу адміністративного судочинства України суддя після одержання позовної заяви з'ясовує, чи відповідає позовна заява вимогам, встановленим статтею 106 цього Кодексу.
При цьому, за подання до суду позовної заяви та іншої заяви, передбаченої процесуальним законодавством, справляється судовий збір (абзац другий частини першої статті 3 Закону України «Про судовий збір»).
Підпунктом 6 пункту 3 частини другої статті 4 Закону України «Про судовий збір» визначено, що за подачу заяви про зміну чи встановлення способу, порядку і строку виконання судового рішення встановлюється ставка судового збору у розмірі 0,3 розміру мінімальної заробітної плати.
Таким чином, належною сплатою судового збору при поданні до суду заяви (подання) про зміну чи встановлення способу, порядку і строку виконання судового рішення вважається сплата судового збору в розмірі 365,40 грн.
У відповідності до вимог частини третьої статті 106 Кодексу адміністративного судочинства України суб'єкт владних повноважень при поданні адміністративного позову зобов'язаний додати до позовної заяви доказ надіслання рекомендованим листом з повідомленням про вручення відповідачу і третім особам копії позовної заяви та доданих до неї документів.
До подання про заміну сторони виконавчого провадження та про зміну чи встановлення способу і порядку виконання судового рішення не надано доказів надіслання особам, які беруть участь у справі, копії подання з доданими до нього документами.
Суд звертає увагу, що належним доказом надіслання копії подання з доданими до нього документами є фіскальний чек з доданими до нього повідомленням про вручення рекомендованого поштового відправлення та бланком опису вкладення, оформлених відповідно до Правил надання послуг поштового зв'язку, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 05.03.2009 № 270.
Відповідно до частини першої статті 108 Кодексу адміністративного судочинства України суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, встановлених статтею 106 цього Кодексу, постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху, у якій зазначаються недоліки позовної заяви, спосіб їх усунення і встановлюється строк, достатній для усунення недоліків.
Вказані недоліки заявник може усунути у строк до 06.01.2016 шляхом подання до суду: 1) оригіналу документа про сплату судового збору в розмірі 365,40 грн.; 2) доказів надіслання особам, які беруть участь у справі, копії подання з доданими до нього документами.
Керуючись ст.ст. 9, 108, 165, 263, 264 Кодексу адміністративного судочинства України, суддя, -
Подання головного державного виконавця відділу примусового виконання рішень Департаменту державної виконавчої служби Міністерства юстиції України ОСОБА_1 про заміну сторони виконавчого провадження та про зміну чи встановлення способу і порядку виконання судового рішення у справі за адміністративним позовом ОСОБА_2 до Міністерства охорони навколишнього природного середовища України, Державного управління охорони навколишнього природного середовища в Чернігівській області про визнання протиправними та скасування наказів, поновлення на роботі, стягнення середнього заробітку за час вимушеного прогулу та відшкодування моральної шкоди - залишити без руху та надати заявнику строк для усунення недоліків до 06.01.2016.
Роз'яснити заявнику, що у випадку не усунення вказаних недоліків у зазначений термін подання буде йому повернуто та вважатися неподаним.
Ухвала набирає законної сили та може бути оскаржена до Київського апеляційного адміністративного суду у порядок і строк, передбачений статтями 186, 254 Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя В.О. Непочатих