Ухвала від 25.12.2015 по справі 813/6525/15

ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД 79018, м. Львів, вул. Чоловського, 2; e-mail: inbox@adm.lv.court.gov.ua; тел.: (032)-261-58-10

УХВАЛА

про відмову у відкритті провадження в адміністративній справі

25 грудня 2015 року 813/6525/15

Суддя Львівського окружного адміністративного суду Потабенко В.А., перевіривши на відповідність вимогам ст.ст. 105, 106 Кодексу адміністративного судочинства України позовну заяву ОСОБА_1 до голови Львівського окружного адміністративного суду ОСОБА_2 про стягнення коштів, -

ВСТАНОВИЛА:

на розгляд Львівського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 до голови Львівського окружного адміністративного суду ОСОБА_2, в якій позивач просить застосувати до відповідача ст. 56 Конституції України та стягнути з державного рахунку в користь позивача суму 170 мільйонів євро або рівноцінну суму в гривнях.

Відповідно до ч. 1. ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень шляхом справедливого, неупередженого та своєчасного розгляду адміністративних справ.

Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 3 КАС України, справа адміністративної юрисдикції - це переданий на вирішення адміністративного суду публічно - правовий спір, у якому хоча б однією зі сторін є орган виконавчої влади, орган місцевого самоврядування, їхня посадова чи службова особа або інший суб'єкт, який здійснює владні управлінські функції на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.

За правилами п. 7 ч. 1 ст. 3 КАС України суб'єкт владних повноважень - це орган державної влади, орган місцевого самоврядування, їхня посадова чи службова особа, інший суб'єкт при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.

Згідно з ч. 2 ст. 4 КАС України юрисдикція адміністративних судів поширюється на всі публічно-правові спори, крім спорів, для яких законом встановлений інший порядок судового вирішення.

Частиною 1 ст. 17 КАС України встановлено, що юрисдикція адміністративних судів поширюється на правовідносини, що виникають у зв'язку з здійсненням суб'єктом владних повноважень владних управлінських функцій, а також у зв'язку з публічним формуванням суб'єкта владних повноважень шляхом виборів або референдуму.

У відповідності до п. 1 ч. 2 ст. 17 КАС України юрисдикція адміністративних судів поширюється на публічно-правові спори фізичних чи юридичних осіб із суб'єктом владних повноважень щодо оскарження його рішень (нормативно-правових актів чи правових актів індивідуальної дії), дій чи бездіяльності.

Як вбачається з позовної заяви, позивач просить застосувати до відповідача ст. 56 Конституції України та стягнути з державного рахунку в користь позивача суму 170 мільйонів євро, або рівноцінну суму в гривнях.

Згідно ст. 56 Конституції України, кожен має право на відшкодування за рахунок держави чи органів місцевого самоврядування матеріальної та моральної шкоди, завданої незаконними рішеннями, діями чи бездіяльністю органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їх посадових і службових осіб при здійсненні ними своїх повноважень.

У відповідності до ч. 2 ст. 21 КАС України, вимоги про відшкодування шкоди, заподіяної протиправними рішеннями, діями чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень або іншим порушенням прав, свобод та інтересів суб'єктів публічно - правових відносин, розглядаються адміністративним судом, якщо вони заявлені в одному провадженні з вимогою вирішити публічно - правовий спір. Інакше вимоги про відшкодування шкоди вирішуються судами в порядку цивільного або господарського судочинства.

Отже, виходячи з вищенаведеного, підставою для розгляду спору про відшкодування шкоди в порядку адміністративного судочинства є його заявлення в одному провадженні з вимогами про вирішення публічно - правового спору.

Враховуючи те, що резолютивна частина позовної заяви позивача не містить жодних вимог про вирішення публічно - правового спору, що підпадає під юрисдикцію адміністративного суду, а містить лише вимогу про стягнення суми заподіяної шкоди, суддя дійшла висновку, що дані обставини унеможливлюють розгляд цього позову в порядку адміністративного судочинства.

Відповідно до п. 1 ч. 1, ч. 2 ст. 109 КАС України, суддя відмовляє у відкритті провадження в адміністративній справі, якщо заяву не належить розглядати в порядку адміністративного судочинства, про що постановляє відповідну ухвалу.

Крім того, суддя вважає за необхідне наголосити, що позивачу з даним позовом слід звертатись до загального суду за місцезнаходженням відповідача, а саме до Залізничного районного суду м. Львова (79013, м. Львів, вул. С. Бандери, 3).

Керуючись ст. 109, 160, 165 Кодексу адміністративного судочинства України, суддя, -

УХВАЛИЛА:

у відкритті провадження у справі за позовом ОСОБА_1 до голови Львівського окружного адміністративного суду ОСОБА_2 про стягнення коштів - відмовити.

Копію ухвали про відмову у відкритті провадження разом із позовною заявою та долученими до неї документами, невідкладно надіслати позивачу.

Ухвала може бути оскаржена в апеляційному порядку до Львівського апеляційного адміністративного суду. Апеляційна скарга на ухвалу суду першої інстанції подається через Львівський окружний адміністративний суд. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

Апеляційна скарга на ухвалу суду подається протягом 5 днів з дня проголошення ухвали. Якщо ухвалу було постановлено у письмовому провадженні або без виклику особи, яка її оскаржує, апеляційна скарга подається протягом п'яти днів з дня отримання копії ухвали.

Ухвала набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги. У разі подання апеляційної скарги ухвала, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Суддя Потабенко В.А.