Постанова від 14.12.2015 по справі 336/5536/15-а

ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

14 грудня 2015 року справа № 336/5536/15-а (2-а/336/138/2015)

Дніпропетровський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів: головуючого судді: Гімона М.М.

суддів: Чумака С. Ю. Юрко І.В.

розглянув в порядку письмового провадження апеляційну скаргу Управління Пенсійного Фонду України в Шевченківському районі м. Запоріжжя на постанову Шевченківського районного суду м.Запоріжжя від 15 жовтня 2015 року по справі 336/5536/15-а (2-а/336/138/2015) за позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного Фонду України в Шевченківському районі м. Запоріжжя про визнання дій незаконними, зобов'язання вчинити дії і здійснити перерахунок та виплату пенсії ,-

ВСТАНОВИВ:

У серпні 2015 року ОСОБА_1 звернулася з позовом до суду, в якому просила визнати незаконними дії відповідача від 27.03.2015 №51/П-1 щодо встановлення базового місяця індексації пенсії, - 01.07.2014, замість 04.06.2008 та не здійснення коригування розміру преміальних виплат, матеріальної допомоги на оздоровлення та компенсації за невикористану відпустку, на коефіцієнт підвищення посадового окладу та надбавки до нього за ранг на дати підвищень заробітної плати впродовж праці на посаді державного службовця в період з липня 2006 року по 03.06.2008, під час перерахунку пенсії, відповідно до постанови Шевченківського районного суду від 23.07.2014 по справі № 336/4972/14-а, пр.№2-а/336/121/2014, постанови Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду від 28.01.2015 по справі № 336/4972/14а (№2-а/336/121/2014), з урахуванням виправлень внесених ухвалою Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду від 24.02.2015 по справі № 336/4972/14-а (№2-а/336/121/2014) (далі по тексту - відповідно до судових рішень); зобов'язати відповідача здійснити коригування розміру преміальних виплат, матеріальної допомоги на оздоровлення та компенсації за невикористану відпустку, на коефіцієнт підвищення посадового окладу та надбавки до нього за ранг на дати підвищень заробітної плати впродовж праці на посаді державного службовця в період з липня 2006 року по 03.06.2008, під час перерахунку пенсії, відповідно до судових рішень; зобов'язати управління Пенсійного фонду України в Шевченківському районі м. Запоріжжя вважати базовим місяцем проведення індексації пенсії ОСОБА_1, місяць в якому призначено пенсію позивачу (04.06.2008); зобов'язати управління Пенсійного фонду України в Шевченківському районі м. Запоріжжя здійснити ОСОБА_1 з 01.07.2014 виплату відкоригованого розміру преміальних виплат, матеріальної допомоги на оздоровлення та компенсації за невикористану відпустку, на коефіцієнт підвищення посадового окладу та надбавки до нього за ранг на дати підвищень заробітної плати впродовж праці на посаді державного службовця в період з липня 2006 року по 03.06.2008, під час перерахунку пенсії, відповідно до судових рішень; зобов'язати управління Пенсійного фонду України в Шевченківському районі м. Запоріжжя здійснити ОСОБА_1 з 01.07.2014 перерахунок та виплату індексації пенсії із розрахунку базового місяця проведення індексації.

Постановою Шевченківського районного суду м.Запоріжжя від 15 жовтня 2015 року даний позов задоволено в повному обсязі.

Не погодившись з таким рішення суду, відповідач звернувся з апеляційною скаргою, в якій зазначає, що висновки, викладені в оскаржуваному рішенні не відповідають фактичним обставинам справи та суперечать нормам матеріального права, що призвело до неправильного вирішення спору, а відтак постанова підлягає скасуванню.

Справа розглянута в порядку письмового провадження за приписами ст. 183-2 КАС України, а відтак апеляційний розгляд здійснюється без виклику сторін.

Вивчивши матеріали справи та доводи апеляційної скарги, колегія суддів, здійснюючи апеляційний перегляд справи в межах апеляційної скарги вважає, що апеляційну скаргу необхідно частково задовольнити з наступних підстав.

Судами першої та апеляційної інстанції встановлено, що позивач перебуває на обліку у відповідача та отримує пенсію за віком на підставі Закону України «Про державну службу».

Згідно довідки про складові заробітної плати ОСОБА_1 від 12.06.2014 р. (а.с. 29), розмір посадового окладу та надбавки за ранг становили: на 01.06.2006 р. - 745 грн. (645+100), на 01.07.2007 р. - 850 грн. (750+100), на 01.02.2008 р. - 1190 грн. (1090+100).

Постановою Шевченківського районного суду м.Запоріжжя від 23.07.2014 по справі № 336/4972/14-а, зміненою постановою Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду від 28.01.2015 по справі № 336/4972/14-а (№2-а/336/121/2014), з урахуванням виправлень, внесених ухвалою Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду від 24.02.2015, задоволено позовні вимоги ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в Шевченківському районі м. Запоріжжя, визнано незаконними дії Відповідача про відмову в перерахунку пенсії з урахуванням нарахованих та виплачених сум преміальних виплат, матеріальної допомоги на оздоровлення та компенсації за невикористану відпустку відповідно до довідки від 12.06.2014 №4458/05, зобов'язано Відповідача здійснити з 01.07.2014 перерахунок та виплату пенсії з урахуванням нарахованих та виплачених сум преміальних виплат, матеріальної допомоги на оздоровлення та компенсації за невикористану відпустку за період з липня 2006 року по 03.06.2008, які враховуються при обчисленні пенсії та з яких сплачено страхові внески з урахуванням фактично отриманих сум відповідно до Закону України «Про державну службу», виходячи з розміру 83% заробітної плати.

На виконання вказаного рішення суду, відповідач здійснив перерахунок пенсії позивача, в наслідок якого її розмір збільшився. При цьому відповідач змінив базовий місяць нарахування індексації пенсії позивачу на липень 2014 року, тобто на місяць з якого суд зобов'язав перерахувати пенсію.

З довідки про розмір призначеної позивачу пенсії (а.с. 16) вбачається, що до вказаного перерахунку за базовий місяць для розрахунку її пенсії приймався жовтень 2009 року.

На письмове звернення позивача, управління Пенсійного фонду України в Шевченківському районі м. Запоріжжя листом від 27.03.2015 року повідомило, що після проведення перерахунку з 01 липня 2014 року розмір її пенсії збільшився, та з цього часу їй проведено індексацію пенсії із зміною базового місяця на липень 2014 року.

Вказані обставини знайшли підтвердження при апеляційному розгляді справи.

Приймаючи рішення про задоволення позовних вимог, суд першої інстанції виходив з їх обґрунтованості, оскільки збільшення пенсії у зв'язку із виконанням рішення суду не є підставою для зміни базового місяця індексації пенсії. Також суд вважав, що здійснені преміальні виплати, допомога підлягають коригуванню на коефіцієнт підвищення посадового окладу та надбавки за ранг, оскільки такі виплати визначаються виходячи із розміру посадового окладу.

Колегія суддів погоджується з висновками суду першої інстанції щодо індексації пенсії, але вважає помилковими висновки щодо коригування розміру додаткових виплат з огляду на наступне.

Згідно ст.4 Закону України «Про індексацію грошових доходів населення» визначено, що індексація грошових доходів населення проводиться в разі, коли величина індексу споживчих цін перевищила поріг індексації, який установлюється в розмірі 101 відсотка. Обчислення індексу споживчих цін для індексації грошових доходів населення провадиться наростаючим підсумком, починаючи з місяця введення в дію цього Закону. Для проведення подальшої індексації грошових доходів населення обчислення індексу споживчих цін починається за місяцем, у якому індекс споживчих цін перевищив поріг індексації, зазначений у частині першій цієї статті. Підвищення грошових доходів населення у зв'язку з індексацією здійснюється з першого числа місяця, що настає за місяцем, у якому опубліковано індекс споживчих цін. У разі якщо грошові доходи населення підвищено з урахуванням прогнозного рівня інфляції випереджаючим шляхом, при визначенні обсягу підвищення грошових доходів у зв'язку із індексацією враховується рівень такого підвищення у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.

Порядок проведення індексації грошових доходів населення затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 17.07.2003 № 1078(далі - Порядок № 1078), який визначає правила обчислення індексу споживчих цін для проведення індексації та сум індексації грошових доходів населення і поширюється на підприємства незалежно від форми власності і господарювання, а також на фізичних осіб, що використовують працю найманих працівників.

Відповідно до п.п. 1-1 п. 1 Порядку № 1078, обчислення індексу споживчих цін для проведення індексації грошових доходів населення провадиться наростаючим підсумком з березня 2003р.

В листі Міністерства праці та соціальної політики України від 30 грудня 2009 року № 228/10/136-09 щодо індексації грошових доходів зазначено: відповідно до пункту 2 Порядку проведення індексації грошових доходів населення, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17 липня 2003 року № 1078 (зі змінами і доповненнями), індексації підлягають грошові доходи громадян, одержані в гривнях на території України, які не мають разового характеру, зокрема оплата праці, яка включає оплату праці за виконану роботу згідно з тарифними ставками (окладами) і відрядними розцінками, доплати, надбавки, премії, гарантійні та компенсаційні виплати, передбачені законодавством, а також інші компенсаційні виплати, що мають постійний характер.

Відповідно до пункту 5 Порядку № 1078, у разі підвищення розмірів мінімальної заробітної плати, пенсії, виплат, що здійснюються відповідно до законодавства про загальнообов'язкове державне соціальне страхування, стипендій, а також у разі зростання грошових доходів населення без перегляду їх мінімальних розмірів місяць, в якому відбулося підвищення, вважається базовим при обчисленні індексу споживчих цін для індексації грошових доходів населення. Індексація грошових доходів, отриманих громадянами за цей місяць, не провадиться. З наступного місяця здійснюється обчислення наростаючим підсумком індексу споживчих цін для проведення подальшої індексації.

Відповідно до статті 37-1 Закону України "Про державну службу", у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям, а також у зв'язку із набуттям особою права на пенсійне забезпечення державного службовця за цим Законом відповідно здійснюється перерахунок раніше призначених пенсій. Перерахунок пенсії здійснюється виходячи із сум заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування працюючого державного службовця відповідної посади та рангу на момент виникнення права на перерахунок пенсії.

Згідно листа Міністерства соціальної політики України від 27 січня 2011 № 150-10/136-11 щодо індексації грошових доходів у разі підвищення працівнику заробітної плати для визначення базового місяця при проведенні індексації здійснюється порівняння суми підвищення заробітної плати та суми індексації, що нараховується в місяці збільшення грошового доходу. При проведенні такого порівняння береться заробітна плата до підвищення (з урахуванням посадового окладу, доплат, надбавок, передбачених чинним законодавством, та премій) в розрахунку за повний відпрацьований місяць та величина приросту індексу споживчих цін, на який нараховується індексація. Місяць встановлення надбавки, що передбачена чинним законодавством, та місяць, в якому збільшується її розмір за рахунок постійно зростаючого відсотка порівняно з попереднім періодом, вважаються базовими при проведенні індексації у разі, якщо сума підвищення грошових доходів перевищує суму індексації, яка б мала бути нарахована за відповідний місяць. При цьому місяць поновлення виплати передбаченої законодавством надбавки після тимчасової її невиплати не є підставою вважати місяць базовим для проведення індексації. У разі, якщо одночасно з поновленням виплати надбавки має місце збільшення її розміру, то в такому випадку місяць, в якому відбулося таке підвищення, вважається базовим при обчисленні індексу споживчих цін для індексації.

Базовим з метою проведення індексації вважається місяць, в якому заробітна плата збільшилася за рахунок підвищення (установлення) її складових, що виплачуватимуться постійно. Інакше такий місяць не вважатиметься базовим, тому індексація має провадитися на загальних підставах. Щоб місяць підвищення вважався базовим, сума підвищення має перекрити суму індексації, яку могло бути нараховано в цьому місяці, а інакше індексацію потрібно здійснювати на загальних підставах. Виплата разових премій, надбавок і доплат не є підставою вважати місяць базовим, оскільки таке підвищення має тимчасовий характер.

За таких обставин, розмір пенсії внаслідок виконання рішення суду не є таким, що підвищився внаслідок дії загальних чинників. Нарахований за рішенням суду розмір пенсії позивача є таким, що підлягав виплаті при призначенні позивачу пенсії, але внаслідок протиправних дій відповідача не був нарахований та виплачений в належному розмірі.

Отже, здійснивши перерахунок пенсії позивача на підставі судового рішення, відповідач не вправі був змінювати позивачу базовий місяць нарахування індексації її пенсії на липень 2014 року, оскільки збільшення її пенсії на виконання рішення суду не є підставою для зміни базового місяця індексації пенсії.

В той же час, вимоги застосувати в якості базового місяця червень 2008 року суд вважає необґрунтованими, оскільки з матеріалів справи встановлено, що до зміни базового місяця на липень 2014 року індексація пенсії позивача здійснювалась із застосуванням як базового місяця жовтень 2009 року. Правовідносини щодо зміни базового місяця з червня 2008 р. на жовтень 2009 р. не є предметом розгляду у даній справі.

Що стосується вимог про здійснення корегування розміру додаткових виплат. Колегія суддів зазначає наступне.

Згідно п. 2 постанови Кабінету Міністрів України від 31 травня 2000 року № 865 «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії», порядок коригування виплат зазначених у п. 1 цієї Постанови при призначенні пенсії встановлюється Міністерством праці і соціальної політики України разом з Міністерством фінансів України.

Згідно п. 2 Порядку коригування розміру виплат, що включаються в заробіток для обчислення пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу», затвердженим наказом Міністерства праці та соціальної політики України, Міністерством фінансів України від 11 серпня 2003 року № 226/509 (далі Порядок № 226/509), розмір виплат (крім посадових окладів, надбавок за ранг або кваліфікаційні класи, класний чин або спеціальні звання, вислугу років), які нараховані виходячи з посадового окладу та рангу до прийняття постанови КМУ про підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям і включаються в заробіток для обчислення пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу», коригуються за коефіцієнтом підвищення посадового окладу та надбавки до нього за ранг, що визначається окремо для кожного працівника шляхом ділення суми посадового окладу і надбавки за ранг, встановлених йому постановою КМУ про підвищення заробітної плати, на суму посадового окладу і надбавки до нього за ранг, які працівник мав до підвищення заробітної плати.

Положення наведеної норми дають підстави зробити висновок про те, що коригуванню відповідно до вищенаведеного порядку підлягають лише суми виплат, розмір яких розраховується з посадового окладу та рангу.

Пунктом 3 Постанови Кабінету Міністрів України «Про впорядкування структури та умов оплати праці працівників апарату органів виконавчої влади, органів прокуратури, судів та інших органів» від 9 березня 2006 року № 268, передбачено право керівників державних органів : 2) здійснювати преміювання працівників відповідно до їх особистого вкладу в загальні результати роботи, а також до державних і професійних свят та ювілейних дат у 2006 році в межах коштів, передбачених на преміювання у кошторисі відповідного органу, та економії коштів на оплату праці, а починаючи з 1 січня 2007 р. - у межах фонду преміювання, утвореного у розмірі не менш як 10 відсотків посадових окладів та економії фонду оплати праці; 3) надавати працівникам матеріальну допомогу для вирішення соціально- побутових питань та допомогу для оздоровлення при наданні щорічної відпустки у розмірі, що не перевищує середньомісячної заробітної плати працівника (місячного грошового забезпечення військовослужбовців, осіб начальницького складу).

Згідно п. 3 Порядку видачі грошової винагороди державним службовцям за сумлінну безперервну працю в органах державної влади, зразкове виконання трудових обов'язків, затвердженого постановою КМУ від 24 лютого 2003 року № 212, грошова винагорода видається у таких розмірах: від 10 до 15 років роботи - одна середня заробітна плата; від 15 до 20 років - дві середні заробітні плати; від 20 до 25 років - три середні заробітні плати; від 25 до 30 років - чотири середні заробітні плати; від 30 і більше - п'ять середніх заробітних плат, у межах асигнувань на оплату праці, передбачених у держаному бюджеті для відповідних органів державної влади. Середньомісячна заробітна плата обчислюється у порядку визначеному законодавством.

Відповідно до п. 2 Порядку обчислення середньої заробітної плати, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 08.02.1995 № 100, обчислення середньої заробітної плати для виплати компенсації за невикористані відпустки провадиться виходячи з виплат за останні 12 календарних місяців роботи, що передують місяцю виплати компенсації за невикористані відпустки.

Аналіз наведених норм дає підстави для висновку, що розмір преміальних виплат, матеріальної допомоги, та компенсації за невикористану відпустку не розраховується з посадового окладу та рангу, а здійснюється в певних сумах за рішення керівника в межах наявного бюджетного фінансування із обмеженням відповідним розміром середньомісячної заробітної плати працівника чи розміру посадового окладу, розрахунок якої здійснюється у порядку, визначеному законодавством.

Крім того, абзацом 2 пункту 1 Порядку № 226/509 передбачено, що у разі зміни структури заробітної плати з одночасним підвищенням посадових окладів працівникам апарату органів виконавчої влади, місцевого самоврядування та їх виконавчих органів, органів прокуратури, судів та інших органів виплати, одержані особою за період до зміни структури заробітної плати, включаються в заробіток для обчислення пенсії відповідно до абзацу першого цього пункту без коригування згідно з пунктом 2 цієї постанови.

Суд першої інстанції на ці вимоги законодавства уваги не звернув.

Таким чином, колегія суддів прийшла до висновку, що відповідно до Порядку № 226/509 спірні види виплат не підлягають коригуванню, тому вимоги позивача здійснити перерахунок пенсії з урахуванням коригування отриманих нею сум преміальних виплат, матеріальної допомоги та компенсації за невикористану відпустку є необґрунтованими та такими, що не підлягають задоволенню.

Враховуючи вищевикладене, колегія суддів дійшла висновку, що суд першої інстанції при вирішенні справи припустив порушення норм матеріального права, що призвело до частково неправильного вирішення справи, а тому постанова суду першої інстанції підлягає скасуванню.

На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 24, 195, 197, 198, 202, 205, 207, 211, 212, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу Управління Пенсійного Фонду України в Шевченківському районі м. Запоріжжя - задовольнити частково.

Постанову Шевченківського районного суду м.Запоріжжя від 15 жовтня 2015 року по справі 336/5536/15-а (2-а/336/138/2015) скасувати.

Адміністративний позов ОСОБА_1 до Управління Пенсійного Фонду України в Шевченківському районі м. Запоріжжя про визнання дій незаконними, зобов'язання вчинити дії і здійснити перерахунок та виплату пенсії задовольнити частково.

Визнати незаконними дії Управління Пенсійного Фонду України в Шевченківському районі м. Запоріжжя щодо встановлення в якості базового місяця для індексації пенсії ОСОБА_1 липень 2014 року.

Зобов'язати Управління Пенсійного Фонду України в Шевченківському районі м. Запоріжжя здійснювати з липня 2014 року індексацію пенсії ОСОБА_1 із застосуванням як базового місяця жовтня 2009 року та виплатити недоплачену суму індексації.

У задоволенні решти позовних вимог відмовити.

Постанова суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду набирає законної сили з моменту винесення та оскарженню не підлягає.

Головуючий: М.М.Гімон

Суддя: С.Ю. Чумак

Суддя: І.В. Юрко