08 грудня 2015 рокусправа № 202/2285/15-а(2-а/202/67/2015)
Дніпропетровський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів: головуючого судді: Добродняк І.Ю
суддів: Бишевської Н.А. Семененка Я.В.
за участю секретаря судового засідання: Шелеповій Ю.О.
за участю представників:
позивача: - не з'явився
відповідача: - не з'явився
розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Дніпропетровську
апеляційну скаргу ОСОБА_1
на постанову Індустріального районного суду м. Дніпропетровська від 01 квітня 2015 року
у справі № 202/2285/15-а
за позовом ОСОБА_1
до Управління Пенсійного фонду України в Амур-Нижньодніпровському районі м. Дніпропетровська
про зобов'язання вчинити певні дії,-
ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до Управління Пенсійного фонду України в Амур-Нижньодніпровському районі м. Дніпропетровська, в якому просив зобов'язати відповідача виплатити позивачу податок з пенсії, який було утримано у вигляді податку на доходи фізичних осіб у розмірі 875,40 грн., а також військовий збір у розмірі 87,54 грн.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що відповідач протиправно виплатив пенсію не у повному обсязі та незаконно утримав з пенсії позивача податок з доходів фізичних осіб та військовий збір. Позивач зазначав, що п.18 ст. 20 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» особам, віднесеним до першої категорії, надаються гарантовані державою пільги зі сплати податків, зборів, мита та інших платежів до бюджету відповідно до податкового та митного законодавства. Згідно зі ст. 165.1.3 ПК України не обкладається податком суми відшкодування платнику податку розміру шкоди, заподіяної йому внаслідок Чорнобильської катастрофи. Крім того позивач зазначає, що відповідно до ст. 8 Закону України «Про пенсійне забезпечення» пенсії не підлягають оподаткуванню.
Постановою Індустріального районного суду м. Дніпропетровська від 01.04.2015 у задоволенні адміністративного позову відмовлено з тих підстав, що положення Податкового кодексу України в частині оподаткування пенсії набрали чинності з 01.01.2015 та не визнані такими, що не відповідають Конституції України, отже дії відповідача щодо утримання з сум пенсії позивача податку на доходи фізичних осіб та військового збору відповідають чинному законодавству.
Не погодившись з постановою суду першої інстанції, позивач подав апеляційну скаргу, в якій, посилаючись на порушення судом норм матеріального та процесуального права, просить скасувати постанову суду першої інстанції та прийняти нову, якою задовольнити позовні вимоги в повному обсязі.
Позивач (його представник), представник відповідача в судове засідання не з'явились, про час і місце судового засідання сторони повідомлені судом належним чином.
До початку судового засідання відповідач подав заперечення на апеляційну скаргу, в яких просить залишити апеляційну скаргу без задоволення, а рішення суду першої інстанції без змін, посилаючись на те, що виплата пенсії та утримання податку з доходів фізичних осіб та військового збору здійснено у відповідності до вимог чинного законодавства.
Перевіривши законність та обґрунтованість постанови суду в межах доводів апеляційної скарги, дослідивши матеріали справи, колегія суддів не вбачає підстав для задоволення апеляційної скарги, внаслідок наступного.
Як встановлено судом, підтверджено матеріалами справи, позивач - ОСОБА_1 є особою, яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи 1 категорії, що підтверджується посвідченням серії А №022666 (а.с.4), є інвалідом 2 групи від захворювання, пов'язаного з ліквідацією наслідків аварії на ЧАЕС,
Позивач перебуває на обліку та отримує в управлінні Пенсійного фонду України в Амур-Нижньодніпровському районі м. Дніпропетровська пенсію, призначену відповідно до Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».
У лютому 2015 року з пенсії позивача відповідачем утриманий податок на доходи фізичних осіб в сумі 875,40 грн. та військовий збір у сумі 87,54 грн.
Листом від 25.02.2015 №М14/03/18 відповідач повідомив позивача, що пенсія розрахована згідно постанови Кабінету Міністрів України від 23.11.2011 №1210 «Про підвищення рівня соціального захисту громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».
Станом на 01.02.2015 розрахунок проведено наступним чином: 10896,66 грн. (розмір пенсії) + 379,60 грн. (додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров'ю, інваліду другої групи) - 1786,26 грн. (розмір, що забезпечує максимальну виплату) - 875,40 грн. (податок на доходи фізичних осіб) - 87,54 грн. (військовий збір) = 8527,06 грн. - загальний розмір пенсії станом на 01.02.2015.
З огляду на фактичні обставини справи, норми законодавства, що регулюють спірні правовідносини, апеляційний суд погоджується з судом першої інстанції про відсутність підстав для задоволення позову.
Спірним в даній справі є питання утримання з призначеної позивачеві згідно Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» державної пенсії та додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, податку на доходи фізичних осіб та військового збору.
Відповідно до ст.1 Податкового кодексу України цей Кодекс регулює відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, зокрема, визначає вичерпний перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов'язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов'язки їх посадових осіб під час здійснення податкового контролю, а також відповідальність за порушення податкового законодавства.
За приписами п.5.2 ст.5 ПК України у разі якщо поняття, терміни, правила та положення інших актів суперечать поняттям, термінам, правилам та положенням цього Кодексу, для регулювання відносин оподаткування застосовуються поняття, терміни, правила та положення цього Кодексу.
Отже правовідносини з оподаткування податком на доходи фізичних осіб та військового збору регулюються виключно Податковим кодексом України.
Відповідно до п.163.1 ст.163 ПК України об'єктом оподаткування податком на доходи фізичних осіб резидента є:
загальний місячний (річний) оподатковуваний дохід;
доходи з джерела їх походження в Україні, які остаточно оподатковуються під час їх нарахування (виплати, надання);
іноземні доходи - доходи (прибуток), отримані з джерел за межами України.
Законом України від 28.12.2014 № 71-VIII «Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо податкової реформи», який набрав чинності з 01.01.2015, внесено зміни до Податкового кодексу України.
Згідно з пп. 164.2.19 п. 164.2 ст. 164 ПК України до загального місячного (річного) оподатковуваного доходу платника податку включаються суми пенсій (включаючи суму їх індексації, нараховану відповідно до закону) або щомісячного довічного грошового утримання, отримуваних платником податку з Пенсійного фонду України чи бюджету згідно із законом, якщо їх розмір перевищує три розміри мінімальної заробітної плати (у розрахунку на місяць), встановленої на 1 січня звітного податкового року, - у частині такого перевищення, а також пенсій з іноземних джерел, якщо згідно з міжнародними договорами, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, такі пенсії підлягають оподаткуванню чи не оподатковуються в країні їх виплати.
Положення цього підпункту не застосовується до пенсій, призначених учасникам бойових дій у період Другої світової війни, інвалідам війни та особам, на яких поширюється чинність статті 10 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту.
Відповідно до пп.165.1.3. п.165.1 ст.165 ПК України до загального місячного (річного) оподатковуваного доходу платника податку не включається сума відшкодування платнику податку розміру шкоди, заподіяної йому внаслідок Чорнобильської катастрофи, у порядку та сумах, визначених законом.
Статтею 49 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» передбачено, що пенсії особам, віднесеним до категорій 1,2,3,4 встановлюються у вигляді: а) державної пенсії; б) додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, яка призначається після виникнення права на державну пенсію.
Частиною ч. 3 ст. 54 Законом України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» №796-ХІІ в редакції Закону України №76-VIII від 28.12.2014, який набрав чинності з 1 січня 2015 року, встановлено, що умови, порядок призначення та мінімальні розміри пенсії по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання, і пенсії у зв'язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи визначаються актами Кабінету Міністрів України з відповідних питань.
Відповідно до ст. 50 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» №796-ХІІ в редакції Закону України №76-VIII від 28.12.2014, який набрав чинності з 1 січня 2015 року, особам, віднесеним до категорії 1, призначається щомісячна додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров'ю, у порядку та розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України.
З огляду на наведені правові норми вбачається, що на суми пенсій, нараховані та виплачені позивачеві згідно Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», розповсюджуються правила, встановлені Податковим кодексом України в частині справляння податку на доходи фізичних осіб.
Ставка податку становить 15 відсотків бази оподаткування щодо доходів, зокрема, нарахованих (виплачених, наданих) у вигляді пенсій, якщо база оподаткування для місячного оподатковуваного доходу перевищує три розміри мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня звітного податкового року (п.167.1 ст.167 ПК України).
З 1 січня 2015 року відповідно до ст. 8 Закону України від 28.12.2014 № 80- VIII «Про державний бюджет на 2015 рік» розмір мінімальної заробітної плати для працездатних осіб встановлено у розмір 1218 гривень на місяць.
Тобто, починаючи з 1 січня 2015 року, при виплаті пенсій у розмірі, що перевищує 3654 грн. (розмір мінімальної заробітної плати 1218 грн. х 3), утримується податок на доходи фізичних осіб за ставкою 15 відсотків.
Законом України від 28.12.2014 № 71-VIII «Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо податкової реформи», який набрав чинності з 01.01.2015, внесено зміни до Податкового кодексу України у частині оподаткування військовим збором.
Відповідно до п. 161 підрозділу 10 Розділу XX Перехідних положень Кодексу оподаткування військовим збором подовжено до набрання чинності рішенням Верховної Ради України про завершення реформи Збройних Сил України.
Об'єктом оподаткування військовим збором є доходи, визначені ст. 163 Кодексу (пп. 1.2 п. 161 підрозділу 10 розділу XX Кодексу).
При цьому ставка збору становить 1,5 відсотка від об'єкта оподаткування, визначеного пп. 1.2 цього пункту (пп. 1.3 п. 16 1 підрозділу 10 розділу XX Кодексу).
Нарахування, утримання та сплата (перерахування) збору до бюджету здійснюються у порядку, встановленому ст. 168 Кодексу.
Отже з 1 січня 2015 року податок на доходи фізичних осіб утримується з суми пенсій (включаючи суму їх індексації), якщо їх розмір перевищує три розміри мінімальної заробітної плати в розрахунку на місяць, встановленої на 1 січня звітного податкового року, - у частині такого перевищення. Крім того, об'єктом оподаткування військовим збором є доходи, визначені статтею 163 Податкового кодексу України, до яких належать суми пенсій, якщо їх розмір перевищує три розміри мінімальної заробітної плати ( в розрахунку на місяць), встановленої на 1 січня звітного податкового року, - у частині такого перевищення. Ставка збору становить 1,5 % бази оподаткування.
Враховуючи вищезазначене, приймаючи до уваги, що загальний розмір нарахованої пенсії позивачу у лютому 2015 року становить 9490,00 грн., що перевищує три розміри мінімальної заробітної плати, з пенсії позивача відповідачем правомірно утримано податок на доходи фізичних осіб у розмірі 15%, що складає 875,40 грн. та військовий збір у розмірі 1,5%, що складає 87,54 грн.
Суд першої інстанції під час розгляду даної справи дослідив обставини, які мають значення для справи, дав їм правильну юридичну оцінку, застосував до правовідносин, як виникли між сторонами по справі норми права, які регулюють саме ці правовідносини, прийняв законне та обґрунтоване рішення. Передбачені ст.202 КАС України підстави для скасування постанови суду першої інстанції та ухвалення нового рішення відсутні.
Керуючись ст.ст.198, 200, 205, 206 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
Апеляційну скаргу ОСОБА_1 залишити без задоволення.
Постанову Індустріального районного суду м. Дніпропетровська від 01 квітня 2015 року у справі № 202/2285/15-а залишити без змін.
Ухвала апеляційного суду набирає законної сили з моменту її проголошення та може бути оскаржена до Вищого адміністративного суду України в порядку, встановленому ст.212 Кодексу адміністративного судочинства України.
Головуючий: І.Ю. Добродняк
Суддя: Н.А. Бишевська
Суддя: Я.В. Семененко