Україна
Донецький окружний адміністративний суд
22 грудня 2015 р. Справа №805/4850/15-а
приміщення суду за адресою: 84122, м.Слов'янськ, вул. Добровольського, 1
час прийняття постанови: 15:15
Донецький окружний адміністративний суд в складі:
головуючого судді Хохленкова О.В.
за участю секретаря судового засідання Проніна Д. С.
за участю:
представника позивача: ОСОБА_1
представників відповідача: ОСОБА_2, ОСОБА_3,
розглянувши у відкритому судовому засіданні, в залі суду, адміністративну справу за позовом товариства з обмеженою відповідальністю “Алекс Схід” до Державної податкової інспекції у м. Краматорську Головного управління ДФС у Донецькій області про скасування податкових повідомлень - рішень про застосування штрафних санкцій за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) податку на додану вартість від 27.05.2015 року № 0000561501/11574/10/05-15-15-01 та № 0000571501/11575/10/05-15-15-01, -
Товариство з обмеженою відповідальністю “Алекс Схід” до звернулося до Донецького окружного адміністративного суду з позовною заявою до Державної податкової інспекції у м. Краматорську Головного управління Міндоходів у Донецькій області про скасування податкових повідомлень - рішень про застосування штрафних санкцій за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) податку на додану вартість від 27.05.2015 року № 0000561501/11574/10/05-15-15-01 та № 0000571501/11575/10/05-15-15-01.
Ухвалою суду від 02.12.2015 року було замінено відповідача на належного - Державну податкову інспекцію у м. Краматорську Головного управління ДФС у Донецькій області (а.с.68).
Заявлені вимоги позивач обґрунтовував тим, що 18.05.2015 року Державною податковою інспекцією у м. Краматорську Головного управління Міндоходів у Донецькій області було проведено камеральну перевірку ТОВ «Алекс Схід» за результатами якої складено акт № 276/05-15-15-01-33504912 від 18.05.2015 року в якому встановлені порушення з боку позивача пп.16.1.4 п.16.1 ст.16 ПК України та п.203.2 ст.203 ПК України, а саме не своєчасну сплату підприємством узгоджених сум податкових зобов'язань з податку на додану вартість.
На підставі вищезазначеного акту № 276/05-15-15-01-33504912 від 18.05.2015 року відповідач 27.05. 2015 року прийняв податкові повідомлення - рішення № 0000561501/11574/10/05-15-15-01 згідно з яким стягнув с позивача штрафні санкції в сумі 603,60 грн. та № 0000571501/11575/10/05-15-15-01 згідно з яким с позивача стягнуто штрафні санкції в розмірі 188871,60 грн.
Вважає, що рішення від 27.05.2015 року № 0000561501/11574/10/05-15-15-01 та № 0000571501/11575/10/05-15-15-01, є незаконними, необґрунтованими та підлягають скасуванню, оскільки підприємство позивача знаходиться в зоні проведення антитерористичної операції, що триває на території Донецької і Луганської областей згідно указу Президента України від 14 квітня 2014 року № 405/2014 та розпорядженню Кабінету Міністрів України від 30 жовтня 2014 року № 1053-р. Статтею 10 Закону України «Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції» від 02 вересня 2014 року № 1669-VІІ платники податку звільняються від відповідальності на підставі сертифікату Торгово- промислової палати України.
Відповідальність, штрафні та фінансові санкції, передбачені цим Законом за невиконання обов'язків платника податку на додану вартість в період з 14 квітня 2014 року до закінчення антитерористичної операції, до таких платників не застосовуються.
Як платник податку на додану вартість позивач перебуває на обліку відповідача та фактично здійснює свою діяльність в зоні проведення АТО, оскільки згідно до п.п. 16 п.1 переліку до розпорядження Кабінету Міністрів України від 30 жовтня 2014 року № 1053-р місто Краматорськ віднесено до зони проведення АТО.
З зазначених підстав позивач вважає себе звільненим від відповідальності за несвоєчасну сплату (не перерахування) податку на додану вартість.
Представником відповідача через канцелярію суду надано заперечення на позов в якому він вказує, що як суб'єкт владних повноважень він діяв на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені законом.
Крім того, відповідач вважає, що Законом України «Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції» платники податку на додану вартість не звільняються від обов'язку своєчасної сплати податку
Заслухавши представників сторін, дослідивши наявні в матеріалах справи докази, суд встановив наступне.
Позивач - товариство з обмеженою відповідальністю “Алекс Схід” є юридичною особою, яка зареєстрована та обліковується в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців з кодом 33504912 з 01 червня 2005 року, що підтверджується випискою з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців та вказане його місцезнаходження 84307, Донецька область, місто Краматорськ, вул.Орджонікідзе буд.22 (а.с.7-11).
Позивач діє на підставі статуту зареєстрованого реєстраційною службою Краматорського міського управління юстиції Донецької області 01.12.2014 року (а.с.12-25).
Відповідачем у справі є Державна податкова інспекція у м.Краматорську Головного управління ДФС у Донецькій області яка є юридичною особою код ЄДРПОУ 39900454 та суб'єктом владних повноважень (а.с.66).
Позивач перебуває на обліку державній податковій інспекції у м. Краматорську Головного управління ДФС у Донецькій області як платник податків, про що зазначено у виписці з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців.
Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, зокрема, визначає вичерпний перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов'язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов'язки їх посадових осіб під час здійснення податкового контролю, а також відповідальність за порушення податкового законодавства регулюються Податковим кодексом України.
Відповідно до пункту 61.1 статті 61 Податкового кодексу України, статті 94 Податкового кодексу України (надалі - ПК України) податковий контроль - система заходів, що вживаються контролюючими органами з метою контролю правильності нарахування, повноти і своєчасності сплати податків і зборів, а також дотримання законодавства з питань регулювання обігу готівки, проведення розрахункових та касових операцій, патентування, ліцензування та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи. Тобто, контролюючим органам, надано також право здійснення контролю за нарахуванням, повнотою і своєчасністю сплати єдиного соціального внеску.
Як зазначено судом вище, ТОВ “Алекс Схід” значиться на обліку відповідача як платник податку на додану вартість.
18.05.2015 року контролюючим органом була проведена камеральна перевірки ТОВ «Алекс Схід» з питання повноти та своєчасності розрахунків з бюджетом з податку на додану вартість.
18.05.2015 року посадовими особами Державної податкової інспекції у м. Краматорську Головного управління Міндоходів у Донецькій області був складений акт № 276/05-15-15-01-33504912 камеральної перевірки ТОВ «Алекс Схід» з питання повноти та своєчасності розрахунків з бюджетом з податку на додану вартість яким встановлено порушення п.п.16.1.4 п.16.1 ст.16 та п.203.2 ст.203 ПК України - несвоєчасна сплата підприємством узгоджених сум податкових зобов'язань з податку на додану вартість по податковим деклараціям з ПДВ та яка передбачена п.126.1 ст.126 ПК України (а.с.28-31).
На підставі вищезазначеного акту № 276/05-15-15-01-33504912 від 18.05.2015 року контролюючим органом було прийнято податкове повідомлення - рішення № 0000561501/11574/10/05-15-15-01 згідно з яким з позивача були стягнуті штрафні санкції в сумі 603,60 грн. та № 0000571501/11575/10/05-15-15-01 згідно з яким с позивача стягнуто штрафні санкції в розмірі 188871,60 грн. (а.с.26-27).
Відповідно до зворотного боку картки особового рахунку платника податку на додану вартість ТОВ «Алекс-Схід» визначені суми податку на додану вартість та строки його уплати позивачем (а.с.46-63).
Сторонами не заперечується факт самостійного декларування позивачем податку на додану вартість за період червня 2014 року - жовтня 2014 року, січня 2015 року, а також факт несвоєчасної сплати, а отже, ця обставина не є спірною між сторонами і не підлягає доказуванню в силу приписів частини 3 статті 72 КАС України.
Суми нарахованих штрафних санкцій наведені в розрахунку цих сум, та позивачем не заперечується правильність нарахування цих санкцій.
Спірним питанням даної справи є звільнення платників податку на додану вартість, що здійснюють діяльність в зоні проведення антитерористичної операції від зобов'язань щодо своєчасності сплати цього податку та зобов'язань від сплати штрафних санкцій нарахованих за несвоєчасну сплату цього податку, під час проведення АТО.
Указом Президента України від 14 квітня 2014 року № 405/2014 введено в дію рішення Ради національної безпеки і оборони України від 13 квітня 2014 року «Про невідкладні заходи щодо подолання терористичної загрози і збереження територіальної цілісності України» та розпочато проведення антитерористичної операції на території Донецької та Луганської областей.
Тимчасові заходи для забезпечення підтримки суб'єктів господарювання, що здійснюють діяльність на території проведення антитерористичної операції, та осіб, які проживають у зоні проведення антитерористичної операції або переселилися з неї під час її проведення визначає ОСОБА_4 України «Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції» від 02 вересня 2014 року № 1669-VІІ (надалі - ОСОБА_4 № 1669).
Абзацом 1 статті 2 зазначеного Закону визначено, що територія проведення антитерористичної операції - територія України, на якій розташовані населені пункти, визначені у затвердженому Кабінетом Міністрів України переліку, де проводилася антитерористична операція, розпочата відповідно до Указу Президента України «Про рішення Ради національної безпеки і оборони України від 13 квітня 2014 року «Про невідкладні заходи щодо подолання терористичної загрози і збереження територіальної цілісності України» від 14 квітня 2014 року № 405/2014.
Розпорядженням від 02 грудня 2015 року № 1275-р Кабінет Міністрів України затвердив перелік населених пунктів, на території яких здійснювалася антитерористична операція. Підпунктом 16 пункту 1 додатку до вказаного розпорядження м. Краматорськ віднесено до переліку населених пунктів, на території яких проводилася антитерористична операція.
Як зазначено вище, позивач здійснює свою діяльність на території м. Краматорськ.
Відповідно до частин 1-3 статті 11 «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України № 1669-VІІ, цей ОСОБА_4 набирає чинності з дня, наступного за днем його опублікування, і втрачає чинність через шість місяців з дня завершення антитерористичної операції, крім пункту 4 статті 11 «Прикінцеві та перехідні положення» цього Закону.
Дія цього Закону поширюється на період проведення антитерористичної операції та на шість місяців після дня її завершення.
Закони та інші нормативно-правові акти України діють у частині, що не суперечить цьому Закону.
Статтею 10 цього Закону встановлено, що протягом терміну дії цього Закону єдиним належним та достатнім документом, що підтверджує настання обставин непереборної сили (форс-мажору), що мали місце на території проведення антитерористичної операції, як підстави для звільнення від відповідальності за невиконання (неналежного виконання) зобов'язань, є сертифікат Торгово-промислової палати України.
Позивачем надано у якості доказу сертифікат Торгово-промислової палати України від 25.07.2014 року № 1997/05-4, яким йому засвідчується факт форс-мажорних обставин (обставин непереборної сили) відносно його звернення щодо виконання законодавчих актів України, які стосуються справляння та сплати податків та обов'язкових платежів (а.с.32-33).
Статтею 14-1 Закону України № 1669-VІІ Торгово-промисловій палаті України дійсно надано право засвідчувати форс-мажорні обставини (обставини непереборної сили) та видавати сертифікати про такі обставини. При цьому, частиною 2 зазначеної статті серед форс-мажорних обставин не визначено саме - «проведення антитерористичної операції», тому дія сертифіката Торгово-промислової палати України може засвідчувати будь-які інші, перелічені в частині 2 статті 14-1 Закону України № 1669-VІІ обставини, а обставина проведення АТО у Донецькій області, де здійснює господарську діяльність позивач крім судових рішень у адміністративній справі № 826/18327/14 також прямо встановлена указом Президента України «Про рішення Ради національної безпеки і оборони України від 13 квітня 2014 року «Про невідкладні заходи щодо подолання терористичної загрози і збереження територіальної цілісності України» від 14 квітня 2014 року № 405/2014 та розпорядженням Кабінету Міністрів України від 30 жовтня 2014 року № 1053-р.
Законом України № 1669-VІІ передбачені тимчасові заходи для підтримки осіб та суб'єктів господарювання яки здійснюють свою діяльність на території проведення антитерористичної операції.
ОСОБА_4, встановлено мораторій на нарахування пені та штрафів на основну суму заборгованості за кредитними зобов'язаннями, мораторій на проведення перевірок органами і посадовими особами, уповноваженими законами здійснювати державний нагляд (контроль) у сфері господарської діяльності, встановлені особливості державної реєстрації юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців, суб'єктів господарювання звільнено від сплати земельного податку за користування земельними ділянками державної та комунальної власності, за користування державним та комунальними майном, введено мораторій на нарахування пені за несвоєчасне внесення платежів за житлово - комунальні послуги, забезпечення реалізації права на спадкування, тощо. Також, прикінцевими та перехідними положеннями внесені зміни до деяких законів, щодо надання певних пільг та преференцій суб'єктам господарювання, яки знаходяться в зоні АТО. ОСОБА_4 України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» доповнений пунктом 9-3 який звільняє платників єдиного внеску від обов'язків, передбачених цим Законом за певних обставин.
Щодо податку на додану вартість, ніяких пільг та преференцій суб'єктам господарювання яки здійснюють свою діяльність на території проведення антитерористичної операції та сплачують цей податок, Законом № 1669 не передбачено.
Отже, судом встановлено, що спеціальним законодавством стосовно справляння податків, зборів на час проведення АТО позивач, який зареєстрований в зоні проведення АТО, не є таким що звільнений від сплати поточних зобов'язань зі сплати податку на додану вартість, та від відповідальності за не перерахування або невчасне перерахування цього податку.
За таких обставин, податкові повідомлення - рішення про застосування штрафних санкцій за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) податку на додану вартість від 27.05.2015 року № 0000561501/11574/10/05-15-15-01 та № 0000571501/11575/10/05-15-15-01 є законними і обґрунтованими та такими, що відповідають
критеріям правомірності, які ставляться до рішень суб'єктів владних повноважень ч. 3 ст. 2 КАС України, а тому не підлягають скасуванню.
З огляду на викладене вище, суд дійшов висновку про відмову в задоволенні заявлених позивачем вимог.
За приписами ч. 2 ст. 94 КАС України, якщо судове рішення ухвалене на користь сторони - суб'єкта владних повноважень, суд присуджує з іншої сторони всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати, пов'язані із залученням свідків та проведенням судових експертиз.
На підставі положень Податкового кодексу України та на підставі ст.ст. 8 - 11, 40, 94, 158 - 163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
У позові товариства з обмеженою відповідальністю “Алекс Схід” до Державної податкової інспекції у м. Краматорську Головного управління ДФС у Донецькій області про скасування податкових повідомлень - рішень про застосування штрафних санкцій за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) податку на додану вартість від 27.05.2015 року № 0000561501/11574/10/05-15-15-01 та № 0000571501/11575/10/05-15-15-01, відмовити.
Постанова прийнята в нарадчій кімнаті та її вступну та резолютивну частину проголошено в судовому засіданні в присутності представників сторін 22 грудня 2015 року.
Постанова суду першої інстанції, якщо інше не встановлено цим Кодексом, набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого цим Кодексом, якщо таку скаргу не було подано.
Апеляційна скарга на постанову суду може бути подана до Донецького апеляційного адміністративного суду через Донецький окружний адміністративний суд протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Повний текст постанови складений 25 грудня 2015 року.
Суддя Хохленков О.В.