Ухвала від 23.12.2015 по справі 571/1276/14-а

ЖИТОМИРСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

10002, м-н Путятинський, 3/65, телефон/факс: (0412) 481-604, 481-637 e-mail: inbox@apladm.zt.court.gov.ua

Головуючий у 1-й інстанції: Комзюк А.Ф.

Суддя-доповідач:ОСОБА_1

УХВАЛА

іменем України

"23" грудня 2015 р. Справа № 571/1276/14-а

Житомирський апеляційний адміністративний суд у складі колегії:

головуючого судді Євпак В.В.

суддів: Котік Т.С.

ОСОБА_2,

при секретарі Гунько Л.В. ,

за участю представника третьої особи ОСОБА_3,

розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційні скарги ОСОБА_4, Управління Пенсійного Фонду України в Рокитнівському районі Рівненської області, Управління соціального захиcту населення Рокитнівської районної державної адміністрації Рівненської області на постанову Рокитнівського районного суду Рівненської області від "09" жовтня 2014 р. у справі за позовом ОСОБА_4 до Управління Пенсійного Фонду України в Рокитнівському районі Рівненської області, Управління соціального захиcту населення Рокитнівської районної державної адміністрації Рівненської області, третя особа: Кабінет Міністрів України про визнання рішень, дій та бездіяльності незаконними та протиправними, зобов'язання вчинити певні дії ,

ВСТАНОВИВ:

Позивач ОСОБА_4 в серпні 2014 року звернувся до Рокитнівського районного суду Рівненської області з позовом до Управління Пенсійного Фонду України в Рокитнівському районі Рівненської області, Управління соціального захиcту населення Рокитнівської районної державної адміністрації Рівненської області в якому просив визнати рішення, дії та бездіяльність відповідачів щодо невиплати йому щомісячної грошової допомоги у зв'язку з обмеженням споживання продуктів харчування місцевого виробництва та особистого підсобного господарства, додаткової пенсії, доплати до пенсії та виплати на оздоровлення у розмірах, визначених Законом України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" з 1 січня 2014 року незаконними та протиправними.

Зобов'язати управління Пенсійного фонду України в Рокитнівському районі Рівненської області, провести нарахування та виплатити йому з 1 січня 2014 року:

- доплату до пенсії відповідно ст.39 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" у розмірі 2 мінімальних заробітних плат, визначених Законом України про державний бюджет України на відповідний рік, щомісячно;

- додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, у відповідності до ст.50 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", виходячи з розміру 50 процентів мінімальної пенсії за віком, яка дорівнює прожитковому мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного Законом про Державний бюджет на відповідний рік, щомісячно.

- пенсії, як інваліду 3 групи, щодо якого встановлено зв'язок з Чорнобильською катастрофою, виходячи з розміру, встановленого ст.54 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", проводячи розрахунок з розміру не менше 6 мінімальних пенсій за віком, яка дорівнює прожитковому мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного законом про Державний бюджет України на відповідний рік, щомісячно;

Зобов'язати Управління соціального захисту населення Рокитнівської райдержадміністрації Рівненської області провести нарахування та виплату з 1 січня 2014 року:

- грошової допомоги у зв'язку з обмеженням споживання продуктів харчування місцевого виробництва та особистого підсобного господарства, як пенсіонеру, який проживає на радіоактивно забрудненій території у зоні гарантованого добровільного відселення у відповідності до ст.37 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", виходячи з розміру 40 процентів від мінімальної заробітної плати, встановленої законом про Державний бюджет на відповідний рік, щомісячно;

- щорічної допомоги на оздоровлення, передбаченої ст.48 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастроф" у розмірі 4 мінімальних заробітних плат, визначених Законом України про Державний бюджет України на відповідний рік, одноразово.

Зобов'язати відповідачів утриматися від вчинення дій та прийняття рішень, не допускати бездіяльність, яка порушує його права, як особи, віднесеної до 1 категорії інваліда 3 групи, щодо якого встановлено зв'язок з Чорнобильською катастрофою на отримання щомісячних виплат, а саме: грошової допомоги у зв'язку з обмеженням споживання продуктів харчування місцевого виробництва та особистого підсобного господарства, додаткової пенсії, пенсії по інвалідності, щомісячної доплати до пенсії у розмірі, визначеному Законом України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи";

Зобов'язати Управління Пенсійного фонду виконати постанову негайно у межах суми платежу за один місяць та подати звіт про виконання судового рішення у частині суми платежу за один місяць протягом 1 місяця з дня прийняття постанови та подати звіт про виконання судового рішення понад суми платежу за один місяць протягом 1 місяця з дня набрання постановою законної сили.

Постановою Рокитнівського районного суду Рівненської області від 09 жовтня 2014 року позов ОСОБА_4 задоволено частково.

Визнано дії управління Пенсійного фонду України в Рокитнівському районі Рівненської області щодо не нарахування та невиплати позивачу - ОСОБА_4 щомісячної доплати до пенсії в розмірі двох мінімальних заробітних плат, додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, в розмірі 50% мінімальної пенсії за віком, та пенсії по інвалідності у розмірі 6 мінімальних пенсій за віком, передбачених ст.ст.39,50, п.4 ст.54 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" за період з 7 лютого 2014 року по 2 серпня 2014 року, протиправними.

Зобов'язано управління Пенсійного фонду України в Рокитнівському районі Рівненської області провести нарахування та виплату позивачу - ОСОБА_4, ІНФОРМАЦІЯ_1, жителю ІНФОРМАЦІЯ_2 щомісячної доплати до пенсії в розмірі двох мінімальних заробітних плат, додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, в розмірі 50% мінімальної пенсії за віком та пенсії по інвалідності у розмірі 6 мінімальних пенсій за віком, передбачених ст.ст.39, 50, п.4 ст.54 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", виходячи із розрахунку мінімальної заробітної плати та пенсії за віком, визначених Законом України « Про Державний бюджет України на 2014 рік» та з урахуванням виплачених сум, починаючи з 07 лютого 2014 року по 02 серпня 2014 року.

Визнано дії Управління соціального захисту населення Рокитнівської районної державної адміністрації Рівненської області щодо не нарахування та невиплати позивачу - ОСОБА_4, ІНФОРМАЦІЯ_1, жителю ІНФОРМАЦІЯ_3 щомісячної грошової допомоги, в розмірі 40 процентів від мінімальної заробітної плати та щорічної допомоги на оздоровлення у вигляді 4 мінімальні заробітні плати відповідно до ст.ст.37,48 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" за період з 7 лютого 2014 року по 02 серпня 2014 року, протиправними.

Зобов'язано Управління соціального захисту населення Рокитнівської районної державної адміністрації Рівненської області провести нарахування та виплату позивачу - ОСОБА_4, ІНФОРМАЦІЯ_1, жителю ІНФОРМАЦІЯ_3 щомісячної грошової допомоги у зв'язку з обмеженням споживання продуктів харчування місцевого виробництва та особистого підсобного господарства в розмірі 40 процентів від мінімальної заробітної плати та щорічної допомоги на оздоровлення за 2014 рік у розмірі 4 мінімальні заробітні плати, відповідно до ст.ст.37,48 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" виходячи із розміру мінімальної заробітної плати, визначеної Законом України « Про Державний бюджет України на 2014 рік» та з урахуванням виплачених сум, починаючи з 07 лютого 2014 року по 02 серпня 2014 року.

Не погоджуючись з зазначеною постановою представник позивача - ОСОБА_5 подав апеляційну скаргу, в якій, посилаючись на порушення норм матеріального і процесуального права, просить скасувати постанову суду першої інстанції в частині відмови у задоволенні позовних вимог і постановити в цій частині нове рішення, яким позовні вимоги задовольнити повністю. Зокрема зазначив, що при винесенні постанови судом першої інстанції помилково встановлено правовідносини в частині реалізації відсутності порушення відповідачем прав позивача після 2 серпня 2014 року, адже відповідні зміни до Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" внесені не були. Окрім того, у відповідності до п.2 ч.1 ст. 183-2 КАС України категорія справ у якій він звернувся до суду в інтересах позивача передбачене вирішення справ у спеціальному порядку - скороченого провадження, без участі та виклику сторін на підставі документальних даних.

Не погоджуючись з зазначеною постановою відповідач - Управління Пенсійного Фонду України в Рокитнівському районі Рівненської області подав апеляційну скаргу, в якій, посилаючись на порушення норм матеріального і процесуального права, просить скасувати постанову суду першої інстанції прийняти нове рішення у справі, яким повністю відмовити позивачу в задоволенні позову. Зокрема посилається на рішення Конституційного суду України від 26.12.211 № 20-рп/2011, від 25.01.2012 № 3-рп/2012 та рішення Конституційного суду України від 25.01.2012 № 3-рп/2012, які є обов'язковими до виконання.

Не погоджуючись з зазначеною постановою відповідач - Управління соціального захиcту населення Рокитнівської районної державної адміністрації Рівненської області подав апеляційну скаргу, в якій, посилаючись на порушення норм матеріального і процесуального права, просить скасувати постанову суду першої інстанції і закрити провадження у справі. Зазначив, що п.6 Прикінцевих положень Закону України "Про Державний бюджет на 2014 рік", яким встановлено, що у 2014 році норми і положення ст.ст. 37,48 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" застосовуються у порядку та розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України, виходячи з наявних фінансових ресурсів бюджетів усіх рівнів. Управління здійснює свої повноваження правомірно.

Переглянувши судове рішення, доводи апеляційних скарг, розглянувши матеріали справи та заслухавши пояснення представника третьої особи, колегія суддів вважає, що апеляційні скарги задоволенню не підлягають з наступних підстав.

Встановлено, що позивач ОСОБА_4 проживає в ІНФОРМАЦІЯ_4, яке згідно Постанови КМ України від 23 липня 1991 року №106 «Перелік населених пунктів, віднесених до зон радіоактивного забруднення внаслідок Чорнобильської катастрофи» відноситься до зони гарантованого добровільного відселення є інвалідом 3-ї групи і віднесений до 1-ї категорії осіб, що постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, що підтверджується копією посвідчення серії А № 133852.

Позивач перебуває на обліку у відповідачів, отримує грошову допомогу у зв'язку з обмеженням споживання продуктів харчування місцевого виробництва та особистого підземного господарства, щорічну допомогу на оздоровлення, підвищення до пенсії, основну та додаткову пенсії, передбачені ст.ст.37, 48, 39, 50, 54 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" (далі - Закон №796-ХІІ), але у розмірах, встановлених постановами КМУ.

Так, відповідно до ст. 37 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" громадянам, які проживають на територіях радіоактивного забруднення, виплачується грошова допомога у зв'язку з обмеженням споживання продуктів харчування місцевого виробництва та особистого підсобного господарства в таких розмірах: у зоні гарантованого добровільного відселення - 40 процентів від мінімальної заробітної плати.

Постановою Кабінету Міністрів України від 26 липня 1996 р. N 836 визначено що щомісячна грошова допомога громадянам, які проживають на територіях радіоактивного забруднення, у зв'язку з обмеженням споживання продуктів харчування місцевого виробництва і особистого підсобного господарства : у зоні гарантованого добровільного відселення - 210 тис.

Статтею 48 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" передбачено, що щорічна допомога на оздоровлення інвалідам третьої групи виплачується у розмірі - чотири мінімальні заробітні плати.

Статтею 48 Закону також визначено, що щорічна допомога на оздоровлення виплачується громадянам за місцем їх проживання органами соціального захисту населення.

Постановою Кабінету Міністрів України від 12.07.2005 року № 562 "Про щорічну допомогу на оздоровлення громадянам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", передбачено громадянам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, такий розмір щорічної допомоги на оздоровлення:

- інвалідам I і II групи - 120 гривень;

- учасникам ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС 2 категорії - 100 гривень;

- інвалідам III групи та дітям-інвалідам - 90 гривень.

Відповідно до ст. 39 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" до пенсії непрацюючим пенсіонерам, які проживають на територіях радіоактивного забруднення, провадиться доплата - у зоні гарантованого добровільного відселення - двох мінімальних заробітних плат.

Статтею 49 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» № 796-ХІІ передбачено, що пенсії особам віднесеним до категорії 1, 2, 3, 4 встановлюються у вигляді: а) державної пенсії; б) додаткової пенсії за шкоду заподіяну здоров'ю, яка призначається після виникнення права на державну пенсію.

Відповідно до ч. 4 ст. 54 Закону № 796-ХІІ, яка визначає підстави та умови призначення державних пенсій особам, віднесеним до категорії 1 та у зв'язку з втратою годувальника, в усіх випадках розміри пенсій для інвалідів, щодо яких встановлено зв'язок з Чорнобильською катастрофою, не можуть бути нижчими по 3 групі інвалідності - 6 мінімальних пенсій за віком. Згідно зі ст.50 цього Закону інвалідам 3 групи віднесеним до категорії 1, призначається щомісячна додаткова пенсія за шкоду, заподіяна здоров'ю у розмірі 50 % мінімальної пенсії з віком. Виплата додаткової пенсії відповідно до ст.53 зазначеного Закону здійснюється повністю незалежно від заробітку, пенсії чи іншого доходу.

Проте, ч. 4 ст. 54 ЗУ "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" передбачено, що порядок обчислення пенсії по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання, і пенсії у зв'язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи визначається Кабінетом Міністрів України.

У свою чергу, Кабінетом Міністрів України на виконання вказаного положення ст. ст.39, 50, 54 Закону України "Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" 23.11.2011 року прийнято постанову № 1210 "Про підвищення рівня пенсійного забезпечення громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи". У відповідності до вказаної постанови КМ України, позивачу провадиться нарахування і виплата підвищення до пенсії як непрацюючому пенсіонеру, який проживає на території радіоактивного забруднення, основної та додаткової пенсій за шкоду, заподіяну здоров'ю.

Надаючи правову оцінку правовідносинам, які виникли між сторонами, колегія суддів зазначає наступне.

Положення п.28 розділу II Закону України „Про державний бюджет на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України" №107-VI, яким були внесені зміни до ст. ст. 37, 39, 48, 50 та ст.54 Закону України „Про статус і соціальний захист громадян, постраждалих внаслідок Чорнобильської катастрофи" і які обмежували права громадян, щодо виплати грошової допомоги у зв'язку з обмеженням споживання продуктів харчування місцевого виробництва та особистого підсобного господарства, щорічної допомоги на оздоровлення, підвищення до пенсії як непрацюючому пенсіонеру, який проживає на території радіоактивного забруднення, основної та додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, Рішенням Конституційного суду України у справі №10-рп/2008 від 22.05.2008 року, визнано неконституційними.

Відповідно до ч. 2 ст. 152 Конституції України, закони, інші правові акти або їхні окремі положення, що визнані неконституційними, втрачають чинність із дня ухвалення Конституційним Судом України рішення про їх неконституційність.

Таким чином, вище наведені положення ст. ст. 37,39,48, 50, 54 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, постраждалих внаслідок Чорнобильської катастрофи" є чинними у редакції до внесення змін до них Законом України "Про державний бюджет на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України".

На даний час Закони України «Про державний бюджет України на 2011 рік», «Про державний бюджет України на 2012 рік» та «Про державний бюджет України на 2013 рік» втратили чинність.

Законом України «Про Державний бюджет на 2014 рік» від 16 січня 2014 року №719-VII, що набрав чинності з 1 січня 2014 року (п.1 Прикінцевих положень Закону) такі обмеження не встановлені.

Згідно Закону України «Про внесення змін до Закону України "Про Державний бюджет України на 2014 рік» від 31 липня 2014 року № 1622-VII, який набрав чинності 3 серпня 2014 року, «Прикінцеві положення» Закону України «Про державний бюджет України на 2014 рік» були доповнені п. 6-7, згідно якого норми і положення статей 20, 21, 22, 23, 30, 31, 37, 39, 48, 50, 51, 52 та 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» застосовуються у порядку та розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України, виходячи з наявних фінансових ресурсів бюджетів усіх рівнів, бюджету Пенсійного фонду України та бюджетів інших фондів загальнообов'язкового державного соціального страхування на 2014 рік.

Таким чином, починаючи з 1 січня 2014 року по 02 серпня 2014 були чинними і підлягали застосуванню: ст 37 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, постраждалих внаслідок Чорнобильської катастрофи" в редакції, відповідно до якої грошова допомога у зв'язку з обмеженням споживання продуктів харчування місцевого виробництва та особистого підсобного господарства, як пенсіонеру, який проживає на радіоактивно забрудненій території у зоні гарантованого добровільного відселення не може бути нижчою ніж 40 процентів від мінімальної заробітної плати, встановленої законом про Державний бюджет на відповідний рік, ст.48 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, постраждалих внаслідок Чорнобильської катастрофи", в редакції, відповідно до якої щорічної допомоги на оздоровлення за 2014 рік не може бути нижчою ніж 4 мінімальні заробітні плати, ст.39 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, постраждалих внаслідок Чорнобильської катастрофи", в редакції, відповідно до якої підвищення до пенсії як непрацюючим пенсіонерам, які проживають на територіях радіоактивного забруднення не може бути нижчим ніж дві мінімальні заробітні плати, ч.4 ст.54 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, постраждалих внаслідок Чорнобильської катастрофи", в редакції, відповідно до якої державна пенсія для інвалідів, щодо яких встановлено причинний зв'язок інвалідності з Чорнобильською катастрофою по 3 групі інвалідності не може бути нижчою 6 мінімальних пенсій за віком та ст.50 цього Закону України, в редакції, відповідно до якої інвалідам 3 групи, віднесеним до категорії 1 потерпілих від Чорнобильської катастрофи, призначається щомісячна додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров'ю у розмірі 50 процентів мінімальної пенсії за віком.

Відтак, доводи апелянта ОСОБА_4, що виплата коштів в розмірах передбачених ст.ст. 37,39,48, 50, 54 Закону України "Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" має проводитись після 02.08.2014, є безпідставними.

Доводи відповідачів щодо правомірності своїх дій з посиланням на відсутність бюджетних коштів на фінансування виплат в порядку статей 37, 39, 48, 50, 54 Закону України "Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" обґрунтовано не взяті судом до уваги, як безпідставні, оскільки питання фінансування цих видатків не виступає предметом даного спору.

Колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції про безпідставність вимоги позивача щодо зобов"язання відповідачів утриматися від вчинення дій та прийняття рішень, не допускати бездіяльність, яка порушує його права, оскільки така вимога пред"явлена на майбутнє та не свідчить про порушене право.

Колегія суддів також вважає, що зазначене апелянтом ОСОБА_4 порушення судом першої інстанції вимог п.2 ч.1 ст. 183-2, а саме призначення та розгляд справи не у скороченому провадженні, не впливає на правильність вирішення спору, а тому не є підставою для скасування судового рішення.

З огляду на вищевикладене, колегія суддів вважає, що наведені в апеляційних скаргах доводи не спростовують висновків суду 1-ї інстанції.

Відповідно до ч.1 ст.200 КАС України суд апеляційної інстанції залишає апеляційні скарги без задоволення, а постанову суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального та процесуального права.

Постанова суду першої інстанції прийнята з дотриманням норм матеріального та процесуального права.

За таких підстав апеляційні скарги підлягають залишенню без задоволення, а постанова суду першої інстанції - без змін.

Керуючись ст.ст. 195, 196, 198, 200, 205, 206 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

УХВАЛИВ:

Апеляційні скарги ОСОБА_4, Управління Пенсійного Фонду України в Рокитнівському районі Рівненської області, Управління соціального захиcту населення Рокитнівської районної державної адміністрації Рівненської області залишити без задоволення, а постанову Рокитнівського районного суду Рівненської області від "09" жовтня 2014 р. без змін.

Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена протягом двадцяти днів з дня складання її в повному обсязі шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.

Головуючий суддя В.В. Євпак

судді: Т.С. Котік

ОСОБА_2

Повний текст cудового рішення виготовлено "24" грудня 2015 р.

Роздруковано та надіслано:р.л.п.

1- в справу:

2 - позивачу/позивачам: ОСОБА_4 вул.Шевченка,102,с. Карпилівка,Рокитнівський район, Рівненська область,34262

3- представнику Адвокат ОСОБА_5 м. Київ-57, а/с 67, 03057 та електронна адреса boyuka@meta.ua

4- відповідачу/відповідачам:

- Управління соціального захиcту населення Рокитнівської районної державної адміністрації Рівненської області вул.Кірова ,10,смт.Рокитне,Рокитнівський район, Рівненська область,34200

-Управління Пенсійного Фонду України в Рокитнівському районі Рівненської області вул. 1-го Травня, 1-А,смт. Рокитне,Рокитнівський район, Рівненська область,34200

4-третій особі: Кабінет Міністрів України вул.Грушевського,12/2,м.Київ,01008

- ,