Ухвала від 21.12.2015 по справі 918/1227/15

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД РІВНЕНСЬКОЇ ОБЛАСТІ
УХВАЛА

"21" грудня 2015 р. Справа № 918/1227/15

Господарський суд Рівненської області у складі судді Войтюка В.Р., розглянувши заяву ОСОБА_1 міського комунального підприємства про відстрочку виконання рішення суду від 16 листопада 2015 року у справі №918/1227/15

за позовом Державного підприємства "Національна атомна енергогенеруюча компанія "Енергоатом" від імені якої діє відокремлений підрозділ "Рівненська атомна електрична станція"

до відповідача ОСОБА_1 міського комунального підприємства

про стягнення заборгованості в сумі 2 835 244 грн. 42 коп., з яких 2 450 697 грн. 12 коп. - заборгованості, 340 589 грн. 46 коп. - пені, 18 955 грн. 92 коп. - 3% річних, 25 001 грн. 92 коп. - інфляційних втрат

Представники сторін:

від позивача : ОСОБА_2 (дов. № 387 від 23.03.2015 р.);

від відповідача : ОСОБА_3 (дов. № 2067 від 20.10.2015 р.);

від відповідача : ОСОБА_4 (НОМЕР_1).

ВСТАНОВИВ:

Державне підприємство "Національна атомна енергогенеруюча компанія "Енергоатом" від імені якої діє відокремлений підрозділ "Рівненська атомна електрична станція" звернулось до господарського суду з позовом до ОСОБА_1 міського комунального підприємства про стягнення заборгованості в сумі 2 835 244 грн. 42 коп., з яких 2 450 697 грн. 12 коп. - заборгованості, 340 589 грн. 46 коп. - пені, 18 955 грн. 92 коп. - 3% річних, 25 001 грн. 92 коп. - інфляційних втрат.

Рішенням господарського суду Рівненської області від 16 листопада 2015 року у справі №918/1227/15 позов задоволено частково. Вирішено стягнути з ОСОБА_1 міського комунального підприємства на користь Державного підприємства "Національна атомна енергогенеруюча компанія "Енергоатом" від імені якого діє відокремлений підрозділ "Рівненська атомна електрична станція" 2 450 697 грн. 12 коп. - заборгованості, 180 000 грн. 00 коп. (сто вісімдесят тисяч гривень 00 коп.) - пені, 18 955 грн. 92 коп. (вісімнадцять тисяч дев'ятсот п'ятдесят п'ять гривень 92 коп.) - 3% річних, 25 001 грн. 92 коп. (двадцять п'ять тисяч 92 коп.) - інфляційних втрат, 42 528 грн. 67 коп. (сорок дві тисячі п'ятсот двадцять вісім гривень 67коп.) - витрат по оплаті судового збору.

На виконання рішення господарського суд від 16.11.2015 року видано наказ від 01.12.2015 року.

02.12.2015 року на адресу суду від представника ОСОБА_1 міського комунального підприємства надійшла заява про відстрочку виконання рішення господарського суду Рівненської області від 16 листопада 2015 року у справі №918/1227/15.

Ухвалою господарського суду від 04.12.2015 року заяву про відстрочку виконання рішення суду від 16 листопада 2015 року у справі №918/1227/15 прийнято до розгляду у судовому засіданні на 14.12.2015 року.

Подану заяву заявник мотивує скрутним фінансовим становищем, невідповідністю тарифів на житлово-комунальні послуги дійсній вартості таких послуг, та тим, що постановами Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері комунальних послуг (далі - НКРЕКП) встановлено тарифи на централізоване водопостачання та водовідведення, на постачання теплової енергії, послуг з централізованого постачання гарячої води та опалення з нульовим рівнем рентабельності.

Позивач надав суду пояснення в яких проти відстрочки виконання рішення заперечує, вважає, що вона є необґрунтованою в зв'язку з відсутністю підстав для відстрочки.

Розглянувши документи і матеріали, які подані учасниками судового процесу, заслухавши пояснення представників сторін, давши належну оцінку доказам, які мають значення для справи, господарський суд прийшов до висновку, що заява КМПК підлягає задоволенню. При цьому господарський суд керувався наступним.

Відповідно до статті 121 Господарського процесуального кодексу України при наявності обставин, що ускладнюють виконання рішення або роблять його неможливим, за заявою сторони, державного виконавця, прокурора або за своєю ініціативою господарський суд, який видав виконавчий документ, у десятиденний строк розглядає це питання у судовому засіданні з викликом сторін, прокурора і у виняткових випадках, залежно від обставин справи, може відстрочити або розстрочити виконання рішення, ухвали, постанови, змінити спосіб та порядок їх виконання.

Відстрочка - це відкладення чи перенесення виконання рішення на новий строк, який визначається господарським судом. Наприклад, відстрочка може надаватись за рішенням, у якому господарським судом визначено певний строк звільнення приміщення, повернення майна тощо.

Підставою для відстрочки, розстрочки, зміни способу та порядку виконання рішення можуть бути конкретні обставини, що ускладнюють виконання рішення або роблять його неможливим у визначений строк або встановленим господарським судом способом. При цьому слід мати на увазі, що згоди сторін на вжиття заходів, передбачених статтею 121 ГПК, ця стаття не вимагає, і господарський суд законодавчо не обмежений будь-якими конкретними термінами відстрочки чи розстрочки виконання рішення. Проте, вирішуючи питання про відстрочку чи розстрочку виконання рішення, зміну способу і порядку виконання рішення, господарський суд повинен враховувати матеріальні інтереси сторін, їх фінансовий стан, ступінь вини відповідача у виникненні спору, наявність інфляційних процесів у економіці держави та інші обставини справи, зокрема, щодо фізичної особи (громадянина) - тяжке захворювання її самої або членів її сім'ї, скрутний матеріальний стан, стосовно юридичної особи - наявну загрозу банкрутства, відсутність коштів на банківських рахунках і майна, на яке можливо було б звернути стягнення, щодо як фізичних, так і юридичних осіб - стихійне лихо, інші надзвичайні події тощо.

16 листопада 2015 року Господарським судом Рівненської області винесено рішення про часткове задоволення позову та видано наказ про примусове виконання рішення по справі № 918/1227/15.

Відповідно із вказаним наказом, Кузнецовське міське комунальне підприємство зобов'язане сплатити на користь Державного підприємства «Національна атомна енергогенеруюча компанія «Енергоатом» від імені якого діє відокремлений підрозділ «Рівненська атомна електрична станція» 2 450 697 грн. 12 коп. - заборгованості, 180 000 грн. 00 коп. - пені, 18 955 грн. 92 коп. - 3% річних, 25 001 грн. 92 коп. - інфляційних втрат, 42 528 грн. 67 коп. - витрат по оплаті судового збору.

На сьогоднішній день Відповідач виконати зобов'язання зазначені в наказі господарського суду по справі № 918/1227/15 не має можливості у зв'язку з скрутним фінансовим становищем і грошових надходжень підприємства недостатньо для погашення заборгованості перед Позивачем.

Наявні обігові кошти використовуються на виконання гарантійних зобов'язань - виплату заробітної плати, соціальних відрахувань, сплату податків та зборів, оплату електроенергії, паливно-мастильних матеріалів та матеріалів на аварійно-ремонтні роботи. Вчинення виконавчих дій виконавчою службою по примусовому стягненню боргу потягне за собою арешт рахунків Відповідача та збільшення боргу на 10 % виконавчого збору.

Враховуючи те, що майно боржника є майном територіальної громади м. Кузнецовськ, яке передано власником КМКП ОСОБА_1 міською радою для управління цим майном тому, виконавчі дії по стягненню суми заборгованості на користь ВП "Рівненська АЕС" будуть спрямовані на наявні рахунки Боржника шляхом блокування здійснення фінансових операцій та перерахування всіх наявних коштів на рахунок стягувача. Такі дії виконавчої служби позбавлять можливості виконати зобов'язання взяті на себе 17-ма мировими угодами (у справах № 918/1522/13, № 5019/950/12, № 918/1187/14, № 918/544/13, № 918/945/14, № 5019/1266/12, № 918/1722/14, № 918/273/14, № 918/943/14, № 5019/1184/12, № 918/227/13-г, № 918/87/15, № 918/1186/14, № 5019/513/12, № 918/1723/14) укладеними між ДП НАЕК «Енергоатом» ВП "Рівненська АЕС" та ОСОБА_1 МКП згідно умов яких підприємство зобов'язане вносити щомісяця на рахунок ВП РАЕС кошти до останнього числа поточного місяця у відповідному розмірі де загальний розмір платежу складає 148 907 грн.49 коп. Зазначені мирові угоди являються виконавчим документом і порушення їх умов надає право стягувану звертатись до виконавчої служби для примусового стягнення, сума такого стягнення складе 35 473 150 грн.75 коп., що фактично може призвести до банкрутства ОСОБА_1 МКП.

Відповідач по справі займає монопольне становище на ринку надання житлово-комунальних послуг у м. Кузнецовськ, що підтверджується Рішенням ОСОБА_1 міської ради № 180 від 17 серпня 2011 року і включає в себе надання без винятку всіх наявних житлово-комунальних послуг, а саме: видобування, транспортування, постачання та знезараження питної води; водовідведення та подальше очищення стічних вод; вивіз та захоронення побутових відходів; надання послуг з централізованого опалення; ремонт та утримання доріг міста, тощо.

Зазначені послуги надаються, зокрема, лікарні, пожежній частині, навчальним, дошкільним закладам, населенню міста Кузнецовськ, тобто всій інфраструктурі міста і при арешті рахунків державною виконавчою службою буде неможливо надавати вказані послуги в повному обсязі, що може призвести до катастрофічних наслідків екологічного та соціального характеру.

Житлово-комунальне господарство - це важлива соціальна галузь національної економіки, яка суттєво впливає не тільки на соціальні явища, що відбуваються у державі але через забезпечення населення, підприємства та організації необхідними житлово-комунальними послугами, здійснює вплив на розвиток економічних взаємовідносин між державою та суспільством. Так, відповідно до ЗУ "Про житлово-комунальні послуги", комунальні послуги надаються споживачу безперебійно та належної якості відповідно до національних або міжнародних стандартів.

Згідно ч. 3 ст. 16 Закону встановлено випадки, за яких припиняється надання житлово - комунальних послуг:

- проведення ремонтних робіт, профілактичних робіт виконавцем (виробником) за графіком, погодженим з виконавчими органами місцевих рад;

- міжопалювальний період для систем опалення, рішення про початок та закінчення якого приймається виконавчими органами ;

- ліквідацію наслідків, пов'язаних з дією непереборної сили.

Оскільки, арешт рахунків комунального підприємства позбавить можливості здійснювати закупівлю паливо-мастильних матеріалів, які необхідні для надання послуг по вивезенню та захороненню побутових відходів, розчистку та посипання доріг в зимовий період, закупівлю гіпохлориду, який необхідний для знезараження питної води, що має відповідати стандартам якості, а також закупівлю необхідних матеріалів для усунення та ліквідації аварійних ситуацій Кузнецовське МКП не зможе забезпечити надання житлово-комунальних послуг які відповідатимуть нормам, стандартам, кількісним та якісним показникам і вимогам, що може призвести до припинення надання таких послуг.

Відповідно до ЗУ "Про питну воду та питне водопостачання", вода питна - вода, яка за органолептичними властивостями, хімічним і мікробіологічним складом та радіологічними показниками відповідає держаним стандартам та санітарному законодавству України.

Наказом Міністерства охорони здоров'я України від 12 травня 2010 року № 400, зареєстровано в Міністерстві юстиції України 1 липня 2010 року за № 452/17747 затверджені Державні санітарні норми та правила "Гігієнічні вимоги до води питної, призначеної для споживання людиною" (ДСанПін 2.2.4-171-10) обов'язкові для виконання органами виконавчої влади, місцевого самоврядування, підприємствами, установами, організаціями незалежно від форми власності та підпорядкування, діяльність яких пов'язана з проектуванням, будівництвом та експлуатацією систем питного водопостачання, виробництвом та обігом питних вод, наглядом і контролем у сфері питного водопостачання населення, та громадянами.

Щоб попередити забруднення водойм, які є джерелом питного і культурно-оздоровчого водокористування, стічні води перед спуском у відкриті водойми необхідно очищати й знезаражувати.

Знезараження питної води служить для створення надійного бар'єру на шляху передачі водним шляхом збудників інфекційних хвороб, що забезпечує реалізацію державної політики у сфері санітарного та епідемічного благополуччя населення. Знезараження води - процес знищення патогенних та умовно-патогенних мікроорганізмів шляхом впливу на них фізичних (ультрафіолетове опромінювання, ультразвук тощо), хімічних (хлор, гіпохлорит, озон, діоксид хлору, оксидантний газ тощо) та фізико-хімічних факторів, чим забезпечуються епідеміологічна безпека води.

Згідно Водного кодексу України глава 23 стаття 110 підприємство несе відповідальність за забруднення та засмічення вод; недотримання умов дозволу або порушення правил спеціального водокористування;

Для дотримання гранично допустимих скидів (ГДС) речовин згідно Дозволу на спеціальне водокористування УКР № 12/Рвн від 06 березня 2014року, яке надане підприємству і є обов'язкове для виконання необхідно проводити знезараження стічних вод на очисних спорудах каналізації. Гіпохлорит натрію у вигляді водного розчину використовується для дезінфекції в багатьох сферах життєдіяльності людини. Дезинфікуюча дія гіпохлориту натрію заснована на його високій антибактеріальній активності впливу на різні мікроорганізми.

Для знезараження питної води на водозаборі с. Бабка Кузнецовського міського комунального господарства, стічних вод на міських очисних спорудах ОСОБА_1 міського комунального господарства використовується гіпохлорит натрію марки А та Б за ГОСТ 11086-76 "Гипохлорит натрія", що виробляється в Україні. Гіпохлорит натрію зареєстрований у Державному реєстрі дезінфекційних засобів МОЗ України ("Інструкція із застосування гіпохлориту натрію для знезараження води в системах централізованого питного водопостачання та водовідведення" наказ про затвердження 18.05.2007 № 18, зареєстровано Міністерстві юстиції України 25.07.2007 року за № 853/14120).

Користування забрудненими водоймами може привести до виникнення водних епідемій, масового отруєння населення токсичними, мутагенними речовинами.

Кузнецовське МКП є збитковим, що підтверджується звітами про фінансові результати де збиток за 2014 рік та 9 місяців 2015 року склав 20 243 грн. 00 коп.. Така ситуація виникла по причині систематичного недоотримання доходів за надані житлово-комунальні послуги, які не відповідали дійсній вартості таких послуг, що підтверджується Протоколом засідання обласної комісії з узгодження обсягу заборгованості з різниці в тарифах № 47/15 та № 48/15 від 22 жовтня 2015 року. Зазначена комісія розглянула питання погашення у 2015 році заборгованості з різниці в тарифах на теплову енергію, опалення та постачання гарячої води, послуги з централізованого водопостачання, водовідведення, що вироблялись, транспортувались та постачались населенню ОСОБА_1 міським комунальним підприємством та вирішено, узгодити заборгованість Держави перед КМКП за 2011-2014 роки та 9 місяців 2015 року з різниці в тарифах за надані послуги водопостачання та водовідведення в сумі 15 478 167 грн. 43 коп., а також 1 269 198 грн. 00 коп. за надані послуги по теплопостачанню.

Таким чином, підприємство надаючи житлово-комунальні послуги всім мешканцям міста за економічно обґрунтованими витратами, що перевищують рівень відшкодування цих витрат по діючих тарифах, фактично субсидує за власні кошти населення міста і в свою чергу несе збитки, чим збільшує накопичення заборгованості.

При аналізі руху грошових коштів встановлено що, підприємством за 2014 рік перераховано до державного та місцевого бюджету податків та зборів на загальну суму 13 117 тис. грн., відраховано на оплату праці 867 працівникам підприємства 35 328 тис. грн. та 27 191 тис. грн. відраховано на витрати по оплаті товарів (робіт, послуг) дані відрахування є обов'язковим і не перерахування зазначених коштів спричинить нарахуванню додаткових фінансових санкцій контролюючими органами та зупинку діяльності підприємства.

Станом на 01.12.2015 року між ОСОБА_1 міським комунальним підприємством та споживачами комунальних послуг не включаючи договорів про надання житлово-комунальних послуг населенню укладено 1 285 договорів, а саме:

- по вивезенню та захороненню побутових відходів - 235 договорів;

- по утриманню - 69 договорів;

- по оренді - 115 договорів;

- по теплопостачанню - 320 договорів;

- по водопостачанню - 328 договорів;

- по наданню комунальних послуг приватному сектору - 195 договорів;

- по вивезенню та захороненню побутових відходів приватний сектор - 23 договори.

Відповідно до зазначених договорів дебіторська заборгованість за надані послуги складає 1 242 715 грн. 11 коп., яка опрацьовувалась відповідачем протягом 2015 року шляхом пред'явлення претензій та позовних заяв, а саме:

- по стягненню заборгованості з орендної плати - 128 претензій на загальну суму 355 059 грн.88 коп. та 9 позовних заяв на загальну суму 60 308 грн.96 коп.;

- про стягнення заборгованості за надані послуги водопостачання та водовідведення - 26 претензій на загальну суму 36 866 грн. 53 коп.;

- про стягнення заборгованості за надані послуги теплопостачання - 85 претензій на загальну суму 181 467 грн. 72 коп. та 8 позовних заяв на загальну суму 71 943 грн. 96 коп.;

- по стягненню заборгованості по вивезенню та захороненню побутових відходів - 9 претензій на загальну суму 1514 грн.98 коп.

Посилаючись на довідку № 2558 від 18 грудня 2015 року основним боржником за надані житлово - комунальні послуги являється населення м. Кузнецовськ де борг склав 4 480 239 грн.71 коп. з такими боржниками підприємство провело роботу по заключенню договорів реструктуризації, яких станом на грудень 2015 року укладено 37 на загальну суму 315 383 грн.91 коп. подано до суду 17 заяв про видачу судового наказу на суму 114 148 грн. 20 коп. та перебуває у відділі ДВС 31 судовий наказ про примусове стягнення боргу в розмірі 162 568 грн.31 коп.

Виходячи з наведеного Кузнецовське МКП вживає заходи щодо покращення фінансового становища підприємства та опрацьовує наявну заборгованість, але обігових коштів на виконання договірних умов перед позивачем недостатньо. Виконання рішення суду неможливе, а арешт рахунків відповідача може призвести лише до неякісного надання житлово - комунальних послуг та в подальшому банкрутства підприємства, в якому мешкають працівники, що відповідають за забезпеченням роботи об'єкта з підвищеним рівнем небезпеки - атомної станції.

Звіт про фінансові результати за 9 місяців 2015 року свідчить про те що: чистий дохід від реалізації продукції (товарів, робіт, послуг) становить - 48 124 грн. 00 коп.; собівартість реалізованої продукції (товарів, робіт, послуг) становить - 51 142 грн. 00 коп.; чисті понесені збитки за страховими виплатами становлять - валовий прибуток: 00 грн. 00 коп., збиток: 3 018 грн. 00 коп.; адміністративні витрати становлять - 4 136 грн. 00 коп.; витрати на збут становлять - 718 грн. 00 коп.; інші операційні витрати становлять - 10 581 грн. 00 коп.; фінансовий результат від операційної діяльності становлять: прибуток - 00 грн. 00 коп., збиток - 8 005 грн. 00 коп., інші доходи - 13 042 грн. 00 коп., інші витрати - 12 996 грн. 00 коп.; фінансовий результат до оподаткування становить: прибуток - 2 290 грн. 00 коп., збиток - 2 295 грн. 00 коп.; чистий фінансовий результат становить: прибуток - 2 350 грн. 00 коп., збиток - 2 355 грн. 00 коп.; матеріальні затрати становлять - 9 335 грн. 00 коп.; втрати на оплату праці становлять - 24 706 грн. 00 коп.; відрахування на соціальні заходи становлять - 8 715 грн. 00 коп.; амортизація становить - 1 723 грн. 00 коп.; інші операційні результати становлять - 6 591 грн. 00 коп.

Відтак, враховуючи що виконання рішення суду на даний час є неможливим, накладення арешту на майно може призвести до непередбачуваних наслідків у місті жителі якого обслуговують особливо небезпечний об'єкт - атомну станцію, відповідачем вживаються заходи комплексного характеру спрямовані на оздоровлення фінансового стану підприємства, між сторонами уже укладено мирових угод на суму 34 473 150 грн. 75 коп., розмір заборгованості по цій справі є відносно незначним (2 835 244 грн. 42 коп.), строк щодо якого порушено питання про відстрочення є коротким - до 01.04.2016 року (3 місяці), передбачається отримання різниці в тарифах за надані послуги водопостачання та водовідведення в сумі 15 478 167 грн. 43 коп., а також 1 269 198 грн. 00 коп. з надані послуги по теплопостачанню, суд вважає, що всі вищенаведені обставини та інші які викладені у рішенні є винятковими, а відтак виконання зазначеного рішення підлягає відстроченню.

Керуючись ст.86, ст. 121 ГПК України, суд -

УХВАЛИВ:

Відстрочити виконання рішення господарського суду Рівненської області від 16 листопада 2015 року у справі №918/1227/15 до 01 квітня 2016 року.

Суддя Войтюк В.Р.

Віддруковано 3 примірники:

1 - до справи;

2 - позивачу рекомендованим (Рівненська обл., м. Кузнецовськ);

3 - відповідачу рекомендованим (Рівненська область, м. Кузнецовськ, майдан Незалежності, 2)