24 грудня 2015 року Чернігів Справа № 825/3840/15-а
Суддя Чернігівського окружного адміністративного суду Д'яков В.І., перевіривши матеріали адміністративного позову ОСОБА_1 до відділу державної реєстрації актів цивільного стану реєстраційної служби Чернігівського міського управління юстиції про зобов'язання вчинити певні дії,-
ОСОБА_1 звернулась до суду з адміністративним позовом до відділу державної реєстрації актів цивільного стану реєстраційної служби Чернігівського міського управління юстиції, якому просить суд:
- встановити неправильність запису в акті цивільного стану №65 від 01 листопада 1960 року, що складений Ведильцівською сільською радою Чернігівського району Чернігівської області про її, ОСОБА_2, народження власне в графі «Мати» ім'я матері «Антоніна», замість «Ніна»;
- зобов'язати відділ державної реєстрації актів цивільного стану реєстраційної служби Чернігівського міського управління юстиції виправити помилку у актовому записі цивільного стану №65 від 01 листопада 1960 року, що складений виконавчим комітетом Ведильцівської сільської ради Чернігівського району Чернігівської області про її, ОСОБА_2, народження, вказавши в графі «Мати» ім'я матері «Антоніна», замість «Ніна»;
- зобов'язати відділ державної реєстрації актів цивільного стану реєстраційної служби Чернігівського міського управління юстиції виправити помилку у актовому записі цивільного стану про шлюб батьків позивача №19 від 07 грудня 1959 року, що складений виконавчим комітетом Ведильцівської сільської ради Чернігівського району Чернігівської області, вказавши в графі «наречена» ім'я нареченої «Антоніна», замість «Ніна»;
- зобов'язати відділ державної реєстрації актів цивільного стану реєстраційної служби Чернігівського міського управління юстиції видати позивачу повторне свідоцтво про народження із зазначенням у графі «мати» власне ім'я матері «Антоніна».
Відповідно до пункту 3 частини першої статті 107 Кодексу адміністративного судочинства України суддя після одержання позовної заяви з'ясовує, чи відповідає позовна заява вимогам, встановленим статтею 106 цього Кодексу.
У відповідності до вимог частини третьої статті 106 Кодексу адміністративного судочинства України до позовної заяви додається документ про сплату судового збору, крім випадків, коли його не належить сплачувати.
Судом встановлено, що позивачем подано до суду квитанцію про сплату судового збору №67 від 24.12.2015 в сумі 487,20 грн. та заявлено клопотання про звільнення від сплати судового збору.
Розглянувши клопотання позивача, суд приходить до наступного висновку.
Питання зменшення розміру судових витрат або звільнення від їх оплати, відстрочення та розстрочення судових витрат врегульовані статтею 88 Кодексу адміністративного судочинства України.
Так, відповідно до частини першої статті 88 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, враховуючи майновий стан сторони, може своєю ухвалою зменшити розмір належних до оплати судових витрат чи звільнити від їх оплати повністю або частково, чи відстрочити або розстрочити сплату судових витрат на визначений строк.
Як вбачається з матеріалів справи, позивачем до позовної заяви не додано жодних доказів, які свідчили б про її незадовільний майновий стан, що не дає можливості оплатити судові витрати.
За вказаних обставин, вищевказане клопотання не підлягає задоволенню.
Правові засади справляння судового збору, платників, об'єкти та розміри ставок судового збору, порядок сплати, звільнення від сплати та повернення судового збору визначає Закон України «Про судовий збір» від 08.07.2011 № 3674-VI (в редакції чинній на дату звернення позивача з позовом до суду).
Згідно статті 1 цього Закону судовий збір - збір, що справляється на всій території України за подання заяв, скарг до суду, за видачу судами документів, а також у разі ухвалення окремих судових рішень, передбачених цим Законом. Судовий збір включається до складу судових витрат.
Судовий збір справляється у відповідному розмірі від мінімальної заробітної плати у місячному розмірі, встановленої законом на 1 січня календарного року, в якому відповідна заява або скарга подається до суду, - у відсотковому співвідношенні до ціни позову та у фіксованому розмірі.
Згідно статті 4 Закону України «Про судовий збір» з 01.09.2015 за подання до адміністративного суду фізичною особою адміністративного позову немайнового характеру сплачується 0,4 розміру мінімальної заробітної плати (487,20 грн.).
Відповідно до вимог частини 3 статті 6 Закону України «Про судовий збір» у разі коли в позовній заяві об'єднано дві і більше вимог немайнового характеру, судовий збір сплачується за кожну вимогу немайнового характеру.
Отже, у разі подання до суду позову, який містить кілька вимог немайнового характеру, судовий збір належить сплатити за кожну з таких вимог.
Відповідно до квитанції №67 від 24.12.2015 позивачем сплачено судовий збір у розмірі 487,20 грн., тобто за одну вимогу немайнового характеру. Разом з тим, позивачем заявлено у позові чотири позовні вимоги немайнового характеру, що свідчить про відсутність в матеріалах справи судового збору ще за три вимоги немайнового характеру.
Враховуючи викладене, суд приходить до висновку, що позивачем сплачено судовий збір в меншому розмірі, ніж встановлено Законом України «Про судовий збір».
Відповідно до частини першої статті 108 Кодексу адміністративного судочинства України суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, встановлених статтею 106 цього Кодексу, постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху, у якій зазначаються недоліки позовної заяви, спосіб їх усунення і встановлюється строк, достатній для усунення недоліків.
Вказані недоліки позивач може усунути у п'ятиденний строк з дня отримання ухвали суду шляхом подання до суду належного доказу сплати судового збору у розмірі та порядку, передбаченому статтями 4, 6 Закону України «Про судовий збір».
На підставі наведеного та керуючись статтями 88, 106, 107, 108, 165 Кодексу адміністративного судочинства України, суддя, -
Відмовити ОСОБА_1 в задоволенні клопотання про звільнення від сплати судового збору.
Позовну заяву ОСОБА_1 до відділу державної реєстрації актів цивільного стану реєстраційної служби Чернігівського міського управління юстиції про зобов'язання вчинити певні дії - залишити без руху.
Копію ухвали про залишення позовної заяви без руху надіслати позивачу.
Встановити позивачу п'ятиденний строк з моменту отримання копії ухвали суду для усунення недоліків, поданої позовної заяви.
Роз'яснити позивачу, що у разі не усунення зазначених недоліків у встановлений судом строк, відповідно до ст. 108 Кодексу адміністративного судочинства України позовна заява буде повернута позивачу.
Ухвала набирає законної сили та може бути оскаржена до Київського апеляційного адміністративного суду у порядок і строки, передбачені статтями 186 і 254 Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя В.І. Д'яков