Постанова від 14.12.2015 по справі 820/10817/15

Харківський окружний адміністративний суд

61004, м. Харків, вул. Мар'їнська, 18-Б-3, inbox@adm.hr.court.gov.ua

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

Харків

14 грудня 2015 р. № 820/10817/15

Харківський окружний адміністративний суд у складі:

Головуючого судді - Панченко О.В.

при секретарі судового засідання - Самігулліної К.В.

за участю:

представників позивача - ОСОБА_1, ОСОБА_2,

представників відповідача - ОСОБА_3, ОСОБА_4,

представників третьої особи - ОСОБА_5

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом

Департаменту екології та природних ресурсів Харківської обласної державної адміністрації

до Державного підприємства "ЗАВОД "ЕЛЕКТОВАЖМАШ", третя особа: Державна екологічна інспекція у Харківській області

про застосування заходу реагування у виді анулювання документа дозвільного характеру,-

ВСТАНОВИВ:

Позивач - Департамент екології та природних ресурсів Харківської обласної державної адміністрації, звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з позовом, в якому просить суд анулювати дозвіл на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами ДП "Заводу "Електроважмаш" від 20.10.2014 року за №6310138200-1466 терміном дії до 20.10.2024.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що 20.10.2015 р. до Департаменту екології та природних ресурсів Харківської обласної державної адміністрації надійшло подання від Державної екологічної інспекції у Харківській області №3848/01-24/02-09 про анулювання дозволу на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами від 20.10.2014 р. №6310138200-1466, оскільки ДП "Завод "Електроважмаш" порушено норми ст.4-1 п.7 Закону України "Про дозвільну систему у сфері господарської діяльності", а саме: відповідачем надано недостовірну інформацію щодо обсягів викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами підприємства, які не відповідають чинному дозволу та звіту з інвентаризації викидів.

Представники позивача у судовому засіданні підтримали доводи, викладені у позовній заяві та просили суд ухвалити рішення про задоволення позовних вимог.

Відповідач - Державне підприємство "Завод "Електроважмаш", позов не визнав.

У письмових запереченнях (а.с.184-189) на позов відповідач вказав, що вважає цілком необґрунтованими позовні вимоги позивача, оскільки обставини, на які посилається позивач надумані, а обставини, викладені у поданні ДЕІ у Харківській області №3848/01-24/02-09, не відповідають дійсним обставинам справи. Так, при проведенні перевірки дотримання вимог природоохоронного законодавства в галузі охорони атмосферного повітря, водних і земельних ресурсів, за поводження із відходами та небезпечними хімічними речовинами ДП "Завод "Електроважмаш" інспекторам не надавався звіт з інвентаризації викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря. Крім того, частиною 1 статті 4 Закону України "Про дозвільну систему у сфері господарської діяльності" встановлено виключний перелік підстав для анулювання документів дозвільного характеру, до якого не входить така підстава як пропуск п'ятиденного строку для переоформлення дозволу. За таких підстав, відповідач просив суд відмовити у задоволенні позовних вимог.

Представники відповідача у судовому засіданні підтримали доводи, зазначенні у письмових запереченнях на позов, наполягали на безпідставності позовних вимог.

Представник третьої особи - Державної екологічної інспекції у Харківській області, у судовому засіданні пояснив, що висновки викладені в акті перевірки ДП "Завод "Електроважмаш" правильні та об'єктивні. В ході проведення перевірки встановлено, що підприємством не виконуються вимоги п.3.1.4 умов дозволу на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами від 20.10.2014 року за №6310138200-1466, що слугувало підставою для звернення з поданням до Департаменту екології та природних ресурсів Харківської обласної державної адміністрації про анулювання дозволу на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря.

Суд, вивчивши доводи позову та заперечень проти нього, заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши зібрані по справі докази в їх сукупності, проаналізувавши зміст норм матеріального і процесуального права, які врегульовують спірні правовідносини, виходить з наступних підстав та мотивів:

Судовим розглядом встановлено, що Держекоінспекцією в період з 28.07.2015 по 14.08.2015 року проведено планову перевірку дотримання вимог природоохоронного законодавства ДП "Завод "Елетроважмаш", за результатами якої складено акт перевірки №92/04-02-09 від 14.08.2015 року (а.с.12-30).

В ході проведення перевірки встановлено факти подання відповідачем недостовірної інформації при отриманні дозволу та порушення вимог законодавства в сфері галузі охорони атмосферного повітря, а саме:

На підприємстві в наявності звіт з інвентаризації джерел викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря, який виконано у 2009 році КП "Санітарно-екологічний центр" та зареєстровано Державним управлінням навколишнього природного середовища від 17.04.2009 р. за № 3884. На підставі вказаного звіту розроблено документи, у яких обґрунтовуються обсяги викидів в атмосферне повітря стаціонарними джерелами та отримано дозвіл на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами від 20.10.2014 року за №6310138200-1466, який видано Департаментом екології та природних ресурсів Харківської обласної державної адміністрації терміном дії з 20.10.2014 року по 20.10.2024 року. Так, згідно наданого ДП "Завод "Електроважмаш" звіту з інвентаризації стаціонарних джерел викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря та документів, у яких обґрунтовуються обсяги викидів в атмосферне повітря стаціонарними джерелами до Департаменту екології та природних ресурсів Харківської обласної адміністрації для отримання дозволу на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами вбачається, що на підприємстві 121 джерело викидів оснащено установками очистки газу. Але в ході перевірки при обстеженні кожної установки очистки газу встановлено, що ДП "Завод "Електроважмаш" встановлено додаткові газоочисні установки (циклони), а саме:

- на джерелі № 87 та № 89 (апаратний цех, а саме на дільниці заливки та просочування відповідно). Згідно вищенаведених матеріалів, які надавались для отримання дозволу на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами газоочисні установки на вказаних джерелах відсутні, а при фактичному обстеженні вказані джерела обладнані газоочисними установками.

- на джерелі № 224 (механоскладальний цех). Згідно вищенаведених матеріалів, які надавались для отримання дозволу на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами вказане джерело обладнано 1-єю установкою очистки газу (циклон), а при фактичному обстеженні в наявності 2 установки очистки газу;

- на джерелі № 469 (ремонтно-будівельний цех). Згідно вищенаведених матеріалів, які надавались для отримання дозволу на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами вказане джерело обладнано 1-єю установкою очистки газу (циклон), а при фактичному обстеженні в наявності 2 установки очистки газу;

- на джерелі № 204 (механоскладальний цех). Згідно вищенаведених матеріалів, які надавались для отримання дозволу на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами вказане джерело обладнано 1-єю установкою очистки газу (циклон), а при фактичному обстеженні в наявності 2 установки очистки газу;

- на джерелі № 263 (крупномеханічний цех). Згідно вищенаведених матеріалів, які надавались для отримання дозволу на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами вказане джерело обладнано 1-єю установкою очистки газу (циклон), а при фактичному обстеженні в наявності 2 установки очистки газу;

- на джерелі № 301 (цех теплових генераторів). Згідно вищенаведених матеріалів, які надавались для отримання дозволу на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами вказане джерело обладнано 1-єю установкою очистки газу (циклон), а при фактичному обстеженні в наявності 2 установки очистки газу.

Для отримання додаткової інформації, Державною екологічною інспекцією у Харківській області було направлено факсограму про надання інформації та пояснень за №2550/01-25/02-09 від 03.08.2015 року (а.с.62-63) стосовно переліку виробничого обладнання (устаткування), яке встановлено або введено в експлуатацію на ДП "Завод "Електроважмаш" починаючи з 01.01.2014 року по теперішній час, з зазначенням дати встановлення та місця розташування та отримано відповідь листом від 05.08.2015 за № 254/2-44, у якому ДП "Завод "Електроважмаш" надав перелік виробничого обладнання (устаткування), яке встановлено або введено в експлуатацію на ДП "Завод "Електроважмаш" починаючи з 01.01.2014 року по теперішній час без зазначення дати встановлення обладнання та місця його розташування, зазначивши лише рік встановлення або введення в експлуатацію.

В зауваженнях до акту перевірки ДП "Завод "Електроважмаш" надав пояснення (а.с.60-61) щодо двох джерел викидів: №87 та №89, зазначаючи, що згідно з Правилами технічної експлуатації установок очистки газу, затвердженими наказом Міністерства охорони навколишнього природного середовища України від 06.02.2009 року № 52, установка очистки газу (ГОУ) - комплекс споруд, призначений для відведення, транспортування та вловлювання з газопилового потоку, що відводиться від технологічного обладнання, наявних у ньому забруднюючих речовин. ГОУ складається з газоочисних апаратів, допоміжного обладнання, контролюючих приладів і комунікацій.

Відповідно наданого в ході перевірки ДП "Завод "Електроважмаш" звіту з інвентаризації викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря та документів, у яких обґрунтовуються обсяги викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами до Департаменту екології та природних ресурсів Харківської обласної адміністрації для отримання дозволу на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами вбачається, що на підприємстві в наявності 721 джерело викидів, 718 - організованих та 3 неорганізовані.

При обстеженні Державною екологічною інспекцією виробничих приміщень підприємства встановлено, що на ДП "Завод "Електроважмаш" маються джерела утворення та джерела викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря, які не увійшли до дозволу на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами від 20.10.2014 року № 6310138200-1466. Також, зазначені джерела утворення та джерела викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря не було враховано у звіті з інвентаризації викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря та документах, у яких обґрунтовуються обсяги викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами, які надавались до Департаменту екології та природних ресурсів Харківської обласної адміністрації для отримання дозволу на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами від 20.10.2014 року № 6310138200-1466, а саме:

- у виробничому корпусі № 12 (цех № 5 - якірний) - виявлено 2 лентоїзоліровочних станка. Зазначені станки є джерелами утворення та викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами. На момент перевірки зазначені станки працювали.

- в виробничому корпусі № 12 (цех № 5 - якірний) - виявлено столи окраски у кількості 3 одиниць. Зазначені столи є джерелами утворення та джерелами викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами. На момент перевірки на столах окраски здійснювалась окраска деталей.

- в виробничому корпусі № 12 (цех № 5 - якірний) - виявлено 4 замість 3 (на які отримано дозвіл на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами) камерних електропечей. Вказана 1 піч є джерелом утворення забруднюючих речовин в атмосферне повітря. На момент перевірки усі 4 камерні електропечі працювали.

- в цеху № 20 (цех тепловозних генераторів) - виявлено піч сушильну. Вказана піч є джерелом утворення та джерелом викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря. На момент перевірки сушильна піч працювала.

- в цеху № 20 (цех тепловозних генераторів) - виявлено 2 камерні печі. Вказані печі є джерелами утворення та джерелами викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря. На момент перевірки камерні печі працювали. Також ДП "Завод "Електроважмаш" повідомили Державну екологічну інспекцію листом від 05.08.2015 року про те, що вказані камерні печі введено в експлуатацію в 2014 році.

- в цеху № 7 (обмоточно - заготівельний) - виявлено дільницю стержнів та пропитки. На вказаній дільниці відбувається заточка конусів стержнів). Вказана дільниця є джерелом утворення та джерелом викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря. На момент перевірки дільниця працювала.

- в цеху № 7 (обмоточно - заготівельний) - виявлено 4 котли. Вказані котли є джерелами утворення та викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря.

В зауваженнях до акту перевірки, ДП "Завод "Електроважмаш" стосовно вищенаведеного зазначив, що - Згідно зі ст.11 Закону України "Про охорону атмосферного повітря" дозвіл на викиди забруднюючих речовин видається за умови не перевищення нормативів допустимих викидів забруднюючих речовин стаціонарних джерел та дотримання вимог до технологічних процесів у частині обмеження викидів забруднюючих речовин. Всі ці умови виконувалися і виконуються підприємством. (а.с.31-49).

На підставі акту перевірки №92/01-04/02-09 та відповідно до положення про Державну екологічну інспекцію в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі затверджено наказом Мінприроди України від 04.11.2011 р. №429 та зареєстрованого в Мін'юсті України 25.11.2011 р. за №1347/20085 та ст.7 Закону України "Про дозвільну систему у сфері господарської діяльності", Державна екологічна інспекція у Харківській області внесла подання до Департаменту екології та природних ресурсів Харківської обласної державної адміністрації про анулювання дозволу на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами від 20.10.2014 р. за №6310138200-14366 ДП завод "Елетроважмаш" терміном дії до 20.10.2024 року. (а.с.11).

Вирішуючи спір по суті суд зазначає, що відповідно до ст. 11 Закону України "Про охорону атмосферного повітря" - викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами можуть здійснюватися після отримання дозволу, виданого суб'єкту господарювання, об'єкт якого належить до другої або третьої групи, обласними, Київською, Севастопольською міськими державними адміністраціями, органом виконавчої влади Автономної Республіки Крим з питань охорони навколишнього природного середовища за погодженням з центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері санітарного та епідемічного благополуччя населення.

Виходячи з п.2 та п.4 Положення про Департамент екології та природних ресурсів Харківської обласної державної адміністрації, затверджено розпорядження голови обласної державної адміністрації від 18 серпня 2014 року № 432 (далі - Департамент) - Департамент є структурним підрозділом обласної державної адміністрації, підпорядкований голові обласної державної адміністрації, а також підзвітний і підконтрольний Міністерству екології та природних ресурсів України (далі - Мінприроди України).

Департамент у межах своїх повноважень забезпечує реалізацію державної політики в галузі охорони навколишнього природного середовища, раціонального використання, відтворення та охорони природних ресурсів, поводження з відходами (крім поводження з радіоактивними відходами), забезпечення екологічної та у межах своєї компетенції радіаційної безпеки на території Харківської області.

Згідно ст. 1 Закону України "Про дозвільну систему у сфері господарської діяльності" - дозвільні органи - органи виконавчої влади, державні колегіальні органи, органи місцевого самоврядування, їх посадові особи, уповноважені відповідно до закону видавати документи дозвільного характеру.

Відповідно до ст. 4-1 п.7 Закону України "Про дозвільну систему у сфері господарської діяльності" дозвільний орган, що видав документ дозвільного характеру, може звернутися до адміністративного суду з позовом про застосування заходу реагування у виді анулювання документі дозвільного характеру за наявності хоча б однієї з таких підстав:

1) встановлення факту надання в заяві про видачу документі дозвільного характеру та документах, що додаються до неї, недостовірної інформації.

2) здійснення суб'єктом господарювання певних дій щодо провадження господарської діяльності або видів господарської діяльності, на які отримано документ дозвільного характеру , з порушенням вимог законодавства, щодо яких дозвільний орган видавав припис про їх усунення із наданням достатнього часу для їх усунення.

Враховуючи матеріали перевірки та пояснення, надані представниками сторін, керуючись приписами Закону України "Про дозвільну систему у сфері господарської діяльності" суд доходить висновку про обґрунтованість доводів Департаменту екології та природних ресурсів Харківської обласної державної адміністрації та Державної екологічної інспекції у Харківській області про встановлення факту надання ДП "Завод "Електроважмаш" недостовірної інформації до Департаменту екології та природних ресурсів Харківської обласної державної адміністрації щодо кількості джерел утворення та викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря на підприємстві для отримання дозволу на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами від 20.10.2014 року за № 6310138200-1466. Отже, існують всі об'єктивні підстави для анулювання дозволу на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря згідно ст. 4-1 п.7 Закону України "Про дозвільну систему у сфері господарської діяльності".

Таким чином, оцінивши обґрунтованість доводів сторін, з'ясувавши обставини спірних правовідносин та перевіривши їх добутими доказами, суд доходить висновку, що в ході розгляду справи відповідачем не надано доказів в підтвердження своєї правової позиції, а отже, позовні вимоги суб'єкта владних повноважень підлягають задоволенню.

Керуючись ст.ст. 11, 12, 51, 71, ст. 158, ст. 159, ст. 160, ст. 161ст. 162, ст. 163, ст. 167, 186, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративний позов Департаменту екології та природних ресурсів Харківської обласної державної адміністрації до Державного підприємства "ЗАВОД "ЕЛЕКТОВАЖМАШ", третя особа: Державна екологічна інспекція у Харківській області про застосування заходу реагування у виді анулювання документа дозвільного характеру - задовольнити.

Анулювати дозвіл на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами ДП заводу "Електроважмаш" від 20.10.2014 року за №6310138200-1466 терміном дії до 20.10.2024.

Постанова набирає законної сили згідно з ст. 254 Кодексу адміністративного судочинства України, а саме: після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого цим Кодексом, якщо таку скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження. Якщо строк апеляційного оскарження буде поновлено, то вважається, що постанова чи ухвала суду не набрала законної сили.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Харківського апеляційного адміністративного суду згідно з ст.186 Кодексу адміністративного судочинства України, а саме: шляхом подачі через Харківський окружний адміністративний суд протягом десяти днів з дня її проголошення (у разі застосування судом ч. 3, ст. 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні - з дня отримання копії постанови, у разі повідомлення суб'єкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених ч.4 ст.167 цього Кодексу, про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду) апеляційної скарги з одночасним надсиланням копії апеляційної скарги до суду апеляційної інстанції.

Повний текст постанови виготовлений 21 грудня 2015 року.

Суддя Панченко О.В.