21 грудня 2015 р.Справа №804/15840/15
13 год. 25 хвил.
Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого суддіОСОБА_1
при секретарі судового засідання ОСОБА_2
за участю: позивача представника позивача представника відповідача ОСОБА_3 ОСОБА_4 ОСОБА_5
розглянувши у відкритому судовому засіданні у місті Дніпропетровську адміністративну справу за адміністративним позовом фізичної особи - підприємця ОСОБА_3 до Управління Укртрансінспекції у Дніпропетровській області про скасування постанови, -
20 листопада 2015 року ОСОБА_3, як фізична особа-підприємець, звернувся до Дніпропетровського окружного адміністративного суду із позовною заявою до Управління Укртрансінспекції у Дніпропетровській області Державної інспекції України з безпеки на наземному транспорті про скасування постанови від 10 листопада 2015 року №019936.
Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 23 листопада 2015 року відкрито провадження у справі та призначено справу до судового розгляду.
В обґрунтування позовних вимог позивачем зазначено наступне:
- позивач вважає, що оскаржувана постанова про застосування штрафу за порушення Закону України «Про автомобільний транспорт» винесена протиправно, у зв'язку з чим підлягає скасуванню;
- позивачу є незрозумілим за відсутність якого документа його притягують до відповідальності, за відсутність дозволу чи за відсутність документу про внесення плати за проїзд;
- використання вимірювального і зважувального обладнання, без проведення його періодичної повірки та без наявності відповідного свідоцтва, виданого спеціально уповноваженим центральним органом виконавчої влади у сфері метрології, - є протиправним та прямо забороненим. Свідоцтво на зважувальне обладнання позивачу надано не було;
- у довідці про результати здійснення габаритно-вагового контролю від 8 жовтня 2015 року відсутній підпис, прізвище, ініціали оператора вагового комплексу;
- під час процедури зважування автомобіль знаходився в рухомому стані, що виключає достовірність даних щодо навантаження в осі, у зв'язку з тим, що автомобіль перевозив молоко, яке за своїм станом є рідиною та постійно переміщається під час руху транспортного засобу.
Представником відповідача надані суду письмові заперечення, в яких просив залишити позов без задоволення, обґрунтовуючи наступним:
- на підставі акту №076526 від 8 жовтня 2015 року, складеного працівниками Управління Укртрансінспекції у Київській області, начальником Управління Укртрансінспекції у Дніпропетровській області винесено постанову про застосування фінансових санкцій №019936 від 10 листопада 2015 року до позивача через порушення ним чинного законодавства про автомобільний транспорт у розмірі, передбаченому санкцією статті 60 Закону України «Про автомобільний транспорт»;
- жодні порушення прав та закону при винесенні оскаржуваної постанови з боку Управління Укртрансінспекції у Дніпропетровській області не вбачається, позивач почав висловлювати незгоду із виявленим порушенням після нарахування йому плати.
Позивач та представник позивача в судовому засіданні підтримали обрані правові позиції, просили позов задовольнити.
Представник відповідача в судовому засіданні просив відмовити в задоволенні позову.
Заслухавши пояснення позивача та представників сторін, розглянувши подані документи і матеріали, з'ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд дійшов висновку, що адміністративний позов не підлягає задоволенню, виходячи із наступного.
З матеріалів справи вбачається, що 26 жовтня 2015 року на адресу позивача направлено за вих. №944 повідомлення про розгляд справи про порушення законодавства про розгляд справи про порушення законодавства про автомобільний транспорт на 10 листопада 2015 року о 11 год. 00 хв. у приміщенні управління Укртрансінспекції у Дніпропетровській області, що розташоване за адресою:м. Дніпропетровськ, вул. Курчатова, 8.
Зазначене повідомлення отримано позивачем 3 листопада 2015 року, що підтверджується повідомленням про вручення поштового відправлення.
10 листопада 2015 року начальником Управління Укртрансінспекції у Дніпропетровській області розглянуто справу про порушення законодавства про автомобільний транспорт та враховано те, що ОСОБА_3 8 жовтня 2015 року о 10 год. 55 хв. у Київській області, о.в.д. а/д Р-03 від 3 кв. до 5 кв. допущено порушення статті 48 Закону України «Про автомобільний транспорт», відповідальність за яке передбачена абзацом 3 частини першої статті 60 Закону України «Про автомобільний транспорт», що підтверджується актом №076526 від 8 жовтня 2015 року, прийнято оскаржувану постанову про застосування адміністративно-господарського штрафу №019936 від 10 листопада 2015 року.
Досліджуючи правомірність підстав прийняття оскаржуваної постанови, судом встановлено наступне.
8 жовтня 2015 року посадовою особою Управління Укртрансінспекції в Київській області старшим державним інспектором Стрілець С.Д. здійснено габаритно-ваговий контроль вантажного автомобіля марки ОСОБА_6 420, реєстраційний номер НОМЕР_1, та причіп Magyar, реєстраційний номер НОМЕР_2, суб'єкта господарювання ОСОБА_3, водій ОСОБА_7, та виявлено факт перевезення вантажу із перевищенням вагових обмежень, про що за результатами проведення зважування складено:
- довідку про результати здійснення габаритно-вагового контролю, якою встановлено тип транспортного засобу - 5.11., навантаження на осі 1) 7,550; 2) 13300; 3) 9800; 4) 9500, повна маса 40,150 т;
- акт №002670 про перевищення транспортним засобом нормативних вагових параметрів від 8 жовтня 2015 року, згідно якого нормативно допустимі осьові навантаження 11 т,11 т, 16 т, фактичні 7,900 т, 13,300 т, 19,300 т.;
- чек зважування від 8 жовтня 2015 року №01856, в якому в графах «gross» та «total» зазначена вага транспортного засобу - 40150 кг.
На підставі вказаних документів проведено розрахунок від 8 жовтня 2015 року №2 плати за проїзд великовагових та (або) великогабаритних транспортних засобів автомобільними дорогами загального користування та нараховано плату за проїзд 1786,68 євро (0,84 євро-за 1 км. проїзду х 709 км. - пройдена відстань).
У зв'язку з виявленими порушеннями 8 жовтня 2015 року Управлінням Укртрансінспекції складено акт проведення перевірки додержання вимог законодавства про автомобільний транспорт під час виконання перевезень пасажирів і вантажів автомобільним транспортом №007026.
У вказаному акті перевірки встановлені порушення, відповідальність за які передбачена статтею 60 Закону України «Про автомобільний транспорт», а саме: надання послуг з перевезення вантажу (молоко ТТН №902 від 8 жовтня 2015 року, відправник - ТзОВ «Лозівський молочний завод», одержувач - ТОВ «Овручський молочний комбінат» м. Овруч) з перевищенням вагових обмежень без оформлення дозволу, що надає право на рух автомобільними дорогами України, чим порушено статтю 48 Закону України «Про автомобільний транспорт».
Водій транспортного засобу ОСОБА_7 з актом перевірки ознайомлений, що підтверджується підписом на акті перевірки, заперечень та зауважень під час здійснення габаритно-вагового контролю або після нього не надав.
Відповідно до «Положення Про Державну інспекцію України з безпеки на наземному транспорті», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17 липня 2014 року №299, Державна інспекція України з безпеки на наземному транспорті (далі - Укртрансінспекція) є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра інфраструктури України. Укртрансінспекція входить до системи органів виконавчої влади і забезпечує реалізацію державної політики з питань безпеки на автомобільному транспорті загального користування, на перевезення яким видано ліцензію, міському електричному, залізничному транспорті, експлуатації автомобільних доріг загального користування.
Відповідно до пункту 3 «Порядку здійснення державного контролю на автомобільному транспорті», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України №1567 від 08.11.2006 року (далі - Порядок №1567), органами державного контролю на автомобільному транспорті є Укртрансінспекція, її територіальні органи - управління в Автономній Республіці Крим, обласні. Київське та Севастопольське міські, районні управління.
Управління Укртрансінспекції у Дніпропетровській області здійснює функції з управління автомобільними дорогами загального користування та має право вимагати дотримання законодавчих та нормативних актів з питань дорожнього руху.
Постановою Кабінету Міністрів України №879 від 27.06.2007 року «Про заходи щодо збереження автомобільних доріг загального користування» затверджено «Порядок здійснення габаритно-вагового контролю та справляння плати за проїзд автомобільними дорогами загального користування транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів, вагові та/або габаритні параметри яких перевищують нормативні (далі - Порядок №879).
Відповідно до пункту 3 Порядку №879 габаритно-ваговий контроль транспортних засобів на автомобільних дорогах загального користування здійснюється Укртрансінспекцією, її територіальними органами та відповідними підрозділами МВС, що забезпечують безпеку дорожнього руху.
Габаритно-ваговий контроль - контроль за проїздом великовагових та/або великогабаритних транспортних засобів автомобільними дорогами загального користування, який включає перевірку відповідності габаритно-вагових параметрів таких транспортних засобів установленим законодавством параметрам і нормам, наявності дозволу на рух за визначеними маршрутами, а також дотримання визначених у дозволі умов та режиму руху транспортних засобів.
Відповідно до пункту 3 «Правил проїзду великогабаритних та великовагових транспортних засобів автомобільними дорогами, вулицями та залізничними переїздами», затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 18 січня 2001 року №30 (далі - Правила №30), транспортний засіб з вантажем або без вантажу вважається великоваговим, якщо максимальна маса або осьова маса перевищує хоча б один з параметрів, зазначених у пункті 22.5 Правил дорожнього руху.
Відповідно до пункту 22.5 «Правил дорожнього руху України», затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 10 жовтня 2001 року №1306, в редакція на час здійснення перевірки, за спеціальними правилами здійснюється дорожнє перевезення небезпечних вантажів, рух транспортних засобів та їх составів у разі, коли хоч один з їх габаритів перевищує за шириною 2,6 м, за висотою від поверхні дороги - 4 м (для контейнеровозів на встановлених Укравтодором і Державтоінспекцією маршрутах - 4,35 м), за довжиною - 22 м (для маршрутних транспортних засобів - 25 м), фактичну масу понад 40 т (для контейнеровозів - понад 44 т, на встановлених Укравтодором і Державтоінспекцією для них маршрутах - до 46 т), навантаження на одиночну вісь - 11 т (для автобусів, тролейбусів - 11,5 т), здвоєні осі - 16 т, строєні - 22 т (для контейнеровозів навантаження на одиночну вісь - 11 т, здвоєні осі - 18 т, строєні - 24 т) або якщо вантаж виступає за задній габарит транспортного засобу більш як на 2 м.
При цьому, не тягне негативних наслідків перевищення таких показників на 0,2%, отже, не було б порушенням вага 40,080 т, навантаження на другу осі 11,022 т, на здвоєну ось 16,032 т.
Статтею 33 Закону України «Про автомобільні дороги» передбачено, що рух транспортних засобів, навантаження на вісь, загальна маса або габарити яких перевищують норми, встановлені державними стандартами та нормативно-правовими актами, дозволяється за погодженнями з відповідними органами у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до частини 3 статті 48 закону України «Про автомобільний транспорт» у разі перевезення вантажів з перевищенням габаритних або вагових обмежень обов'язковим документом (окрім зазначених у частині 2 даної статті) є дозвіл, який дає право на рух автомобільними дорогами України, виданий компетентними уповноваженими органами, або документ про внесення плати за проїзд великовагових (великогабаритних) транспортних засобів, якщо перевищення вагових або габаритних обмежень над визначеними законодавством становить менше семи відсотків.
Пунктом 16 «Єдиних правил ремонту і утримання автомобільних доріг, вулиць, залізничних переїздів, правил користування ними та охорони», затверджених постановою Кабінету Міністрів України №198 від 30.03.1994 року, перевезення небезпечних, великогабаритних і великовагових вантажів автомобільним транспортом по дорожніх об'єктах допускається за окремим дозволом в порядку і за плату, що визначені окремими актами законодавства.
Згідно пункту 4 Правил №30 рух великовагових транспортних засобів автомобільними дорогами, вулицями та залізничними переїздами здійснюється на підставі дозволу на участь у дорожньому русі транспортних засобів, вагові або габаритні параметри яких перевищують нормативні, виданим перевізникові Державтоінспекцією, або документа про внесення плати за проїзд таких транспортних засобів.
Пунктом 28 Порядку №879 встановлено, що плата за проїзд автомобільними дорогами загального користування великовагового та/або великогабаритного транспортного засобу вноситься перевізником за затвердженими ставками виходячи з вагових та/або габаритних параметрів транспортного засобу, протяжності маршруту, кількості перевезень.
Відповідно до пункту 31-1 Порядку №879, якщо рух здійснюється без відповідного дозволу або внесення плати за проїзд великовагового та/або великогабаритного транспортного засобу, така плата визначається за пройдену частину маршруту по території України або за частину, яку перевізник має намір проїхати, у разі перевищення нормативу хоча б одного вагового або габаритного параметру: до 10 відсотків - у подвійному розмірі; на 10-40 відсотків - у потрійному розмірі; більше як на 40 відсотків - у п'ятикратному розмірі.
У разі перевищення кількох нормативів вагових або габаритних параметрів плата за проїзд визначається виходячи з параметру з найбільшим перевищенням.
Перевізник зобов'язаний протягом 30 календарних днів з моменту визначення плати внести її та повідомити про це відповідний територіальний орган Укртрансінспекції.
При цьому, у разі виявлення факту перевищення хоча б одного вагового та/або габаритного нормативного параметра більш як на 2 відсотки подальший рух транспортного засобу забороняється до внесення плати за його проїзд автомобільними дорогами загального користування (пункт 21 Порядку №879).
Власник великовагового та/або великогабаритного транспортного засобу або уповноважена ним особа має право привести габаритно-вагові параметри транспортного засобу у відповідність з установленими нормативами шляхом часткового розвантаження, перевантаження на інший транспортний засіб або у будь-який інший спосіб. Після приведення габаритно-вагових параметрів транспортного засобу у відповідність з установленими нормативами і внесення плати за проїзд такий засіб спрямовується для здійснення повторного габаритно-вагового контролю.
Таким чином, у разі неприведення габаритно-вагових параметрів транспортного засобу у відповідність з установленими нормативами шляхом часткового розвантаження, перевантаження на інший транспортний засіб або у будь-який інший спосіб, а також у разі невнесення вищезазначеної плати за проїзд, позивач мав заборонити подальший рух транспортного засобу, чим забезпечити реалізацію завдань, покладених на нього вищенаведеними нормативними актами.
Позивач зазначає, що транспорт не було затримано, та було надано дозвіл на продовження руху, проте на думку суду це обумовлено характером переміщуваного товару, оскільки умов перевантажити молоко в розглянутій ситуації були відсутні. При чини не внесення плати одразу судом не встановлені.
Досліджуючи процедуру виявлення відповідачем порушень з боку позивача, що виразились у переміщенні вагових обмежень без оформлення дозволу, що надає право на рух автомобільними дорогами України, судом не встановлено порушень в діях працівників Управління Укртрансінспекції у Київській області та в подальшому в прийнятті оскаржуваної постанови в діях працівників Управління Укртрансінспекції у Дніпропетровській області, оскільки вони діяли у відповідності до норм чинного законодавства, а порушення, допущені позивачем, зафіксовані відповідними документами.
Доводи позивача, що транспортний засіб рухався, у зв'язку із чим допущені похибки у вимірах, та фактично перевищення показників не було допущено, суд не може вважати належними та достатніми у викладеній ситуацій, оскільки позивач не зазначив та не підтвердив вагу та навантаження, які були у транспортного засобу за його позицією; водієм не були здійснені зауваження у пред'явленому акті.
Обов'язок позивача під час перевезення вантажу з перевищенням вагових обмежень мати дозвіл, який дає право на рух автомобільними дорогами України або документ про внесення плати за проїзд великовагових транспортних засобів встановлений статтею 48 Закону України «Про автомобільний транспорт», в пункту 4 якої зазначено, що у разі перевезення вантажів з перевищенням габаритних або вагових обмежень обов'язковим документом також є дозвіл, який дає право на рух автомобільними дорогами України, виданий компетентними уповноваженими органами, або документ про внесення плати за проїзд великовагових (великогабаритних) транспортних засобів, якщо перевищення вагових або габаритних обмежень над визначеними законодавством становить менше семи відсотків.
Відповідно до абзацу 3 частини першої статті 60 Закону України «Про автомобільний транспорт» за порушення законодавства про автомобільний транспорт до автомобільних перевізників застосовуються адміністративно-господарські штрафи за надання послуг з перевезень пасажирів та вантажів без оформлення документів, перелік яких визначений статтями 39 та 48 цього Закону, - штраф у розмірі ста неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Таким чином, в судовому засіданні наявними в матеріалах справи документами підтверджено факт порушення позивачем законодавства про автомобільний транспорт, допущено перевезення вантажу з перевищенням вагових обмежень, а тому в суду відсутні підстави для визнання оскаржуваної постанови протиправною.
З системного аналізу обставин справи, суд дійшов висновку про відсутність підстав для задоволення позову.
Керуючись статтями 158-163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
В задоволенні адміністративного позову фізичної особи - підприємця ОСОБА_3 до Управління Укртрансінспекції у Дніпропетровській області про скасування постанови - відмовити повністю.
Постанова суду набирає законної сили відповідно до статті 254 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржена в порядку та у строки, встановлені статтею 186 Кодексу адміністративного судочинства України.
Повний текст постанови складений 24 грудня 2015 року.
Суддя ОСОБА_1