у.н. 415/6651/15-а
н.п. 2-а/415/97/15
(в порядку скороченого провадження)
10.11.15 м. Лисичанськ
Лисичанський міський суд Луганської області, в складі головуючого судді Cуббота М.І. розглянувши у скороченому провадженні у місті Лисичанську адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління пенсійного фонду України в м. Лисичанськ Луганської області про визнання дій неправомірними, зобов'язання вчинити певні дії, -
Позивач звернувся до суду з позовом, в якому просить визнати неправомірними дії відповідача щодо нарахування з 01.02.2015 року суми податку на доходи фізичних осіб на розмір його пенсії, призначеної відповідно до ЗУ « Про статус та соціальний захист громадян, що постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»; зобов»язати відповідача прийняти розпорядження про перерахунок його пенсії без утримання сум податку на доходи фізичних осіб з 01.02.2015 року; стягнути з відповідача суми податку на доходи фізичних осіб, які утримані з його пенсії з 01.02.2015 року.
Відповідач надав письмові заперечення, в яких позов не визнав в повному обсязі.
Суд дослідивши надані позивачем документи вважає за необхідне позов задовольнити.
Як вбачається з наданих позивачем документів (л.с.4-8), останній є інвалідом 2 групи, як постраждалий від наслідків аварії на Чорнобильській АЕС першої категорії, знаходиться на обліку в управлінні Пенсійного фонду України в м. Лисичанськ та отримує пенсію по інвалідності відповідно до ст..50,54 Закону України « Про статус та соціальний захист громадян, що постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» № 796-ХІІ.
Загальний розмір пенсії позивача складає 9490 грн. ( а.с. 7 ).
З 01.02.2015 року пенсійним органом встановлено ставку податку на доходи фізичних осіб на розмір пенсії позивача, що перевищує суму 3654 грн., в розмірі 15 %. ( а.с. 7 ).
Cтаттею 8 ОСОБА_2 України зазначено, що в » Україні визнається і діє принцип верховенства права.
ОСОБА_2 України має найвищу юридичну силу. Закони та інші нормативно-правові акти приймаються на основі ОСОБА_2 України і повинні відповідати їй.
ОСОБА_2 України є нормами прямої дії. Звернення до суду для захисту конституційних прав і свобод людини і громадянина безпосередньо на підставі ОСОБА_2 України гарантується».
Відповідно до ст.. 15 ЗУ « Про пенсійне забезпечення» умови, норми та порядок пенсійного забезпечення громадян, які постраждали від Чорнобильської катастрофи, визначаються ЗУ «Про статус та соціальний захист громадян, що постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» або їм надається право на одержання пенсій на підставах передбачених цим Законом.
Закон «Про статус та соціальний захист громадян, що постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» визначає основні положення щодо реалізації конституційного права громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, на охорону їх життя і здоров'я та створює єдиний порядок, зокрема, соціального захисту потерпілого населення.
Згідно зі ст.. 13 ЗУ «Про статус та соціальний захист громадян, що постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» держава бере на себе відповідальність за завдану шкоду громадянам та зобов'зується відшкодувати її за:
1)пошкодження здоров'я або втрату працездатності громадянами та їх дітьми, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи;
2)втрату годувальника, якщо його смерть пов'язана з Чорнобильською катастрофою;
3)матеріальні витрати, що їх зазнали громадяни та їх сім'ї у зв'язку з Чорнобильською катастрофою, відповідно до цього Закону та інших актів законодавства України.
На підставі п.18 ст. 20 ЗУ « Про статус та соціальний захист громадян, що постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» особам віднесеним до категорії 1 надаються гарантовані державою компенсації та пільги зі сплати податків, зборів, мита та інших платежів до бюджету відповідно до податкового та митного законодавства.
Відповідно до ст.. 49 ЗУ « Про статус та соціальний захист громадян, що постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» за цим законом призначаються державна пенсія та додаткова пенсія за шкоду спричинену здоров'ю.
Таким чином, державна пенсія за цим Законом, а також додаткова пенсія за шкоду, спричинену здоров'ю - є різновидом відшкодування державою шкоди, заподіяної внаслідок Чорнобильської катастрофи.
Законом України « Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо податкової реформи» №71-VІІІ від 28.12.2014р. внесені зміни до податкового Кодексу України, які набули чинності з 01.01.2015р.
На підставі п.п. 164.219 п. 164.2 ст. 164 Податкового Кодексу України, суми пенсій ( включаючи суму їх індексації, нараховану відповідно до закону) або щомісячного довічного грошового утримання, отримуваних платником податку з Пенсійного фонду України чи бюджету згідно із законом, якщо їх розмір перевищує три розміри мінімальної заробітної плати ( у розрахунку на місяць), встановленої на 1 січня звітного податкового року,- у частині такого перевищення, а також пенсій з іноземних джерел, якщо згідно з міжнародними договорами, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, такі пенсії підлягають оподаткуванню чи не оподатковуються в країні їх виплати.
Ставка податку становить 15 відсотків бази оподаткування щодо доходів, зокрема, нарахованих ( виплачених) у вигляді пенсій, якщо база оподаткування для місячного оподатковуваного доходу перевищує три розміри мінімальної заробітної плати, встановленого законом на 1 січня звітного податкового року.
Відповідно п. 165.1.3 п. 165.1 ст.165 Податкового Кодексу України до загального місячного (річного) оподатковуваного доходу платника податку не включаються такі доходи: сума відшкодування платнику податку розміру шкоди, заподіяної йому внаслідок Чорнобильської катастрофи, у порядку та сумах, визначених законом.
Статтею 22 ОСОБА_2 України закріплено що, « Права і свободи людини і громадянина, закріплені цією ОСОБА_2, не є вичерпними. Конституційні права і свободи гарантуються і не можуть бути скасовані.
При прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод».
З урахуванням того, що позивачу пенсія призначена та виплачується на підставі ст..ст. 50,54 ЗУ «Про статус та соціальний захист громадян, що постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», відповідно до податкового законодавства сума відшкодування розміру шкоди, заподіяної внаслідок Чорнобильської катастрофи не включається до загального місячного ( річного) оподатковуваного доходу, тому суд вважає, що у відповідача відсутні підстави щодо нарахування суми податку на доходи фізичних осіб на розмір пенсії позивача, призначеної відповідно до ЗУ «Про статус та соціальний захист громадян, що постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».
Виходячи з наведеного, суд вважає обґрунтованими позовні вимоги.
Судові витрати по справі віднести за рахунок держави.
Враховуючи наведене, керуючись ст.ст. 2, 3, 6-12, 17, 18, 160-163, 183-2 КАС України, ст..8,22 ОСОБА_2 України, -
Позовні вимоги ОСОБА_1 до Управління пенсійного фонду України в м. Лисичанськ Луганської області задовольнити.
Визнати неправомірними дії Управління пенсійного фонду України в м. Лисичанськ Луганської області щодо утримання з 01.02.2015 року сум податку на доходи фізичних осіб із розміру призначеної та нарахованої ОСОБА_1 пенсії відповідно до Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».
Зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в м. Лисичанську Луганської області видати розпорядження про перерахунок пенсії ОСОБА_1 без утримання сум податку на доходи фізичних осіб з 01.02.2015 року та сплатити недоотриману суму пенсії.
Судові витрати віднести за рахунок держави.
Постанова суду може бути оскаржена до Донецького апеляційного адміністративного суду через Лисичанський міський суд Луганської області у 10-ти денний строк шляхом подання апеляційної скарги з направленням її копії до суду апеляційної інстанції.
Суддя: М.І. Суббота