Справа № 2-а-3449/11
16 серпня 2011 року м. Снятин
Суддя Снятинського районного суду Івано-Франківської області Собко В.М. розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в місті Снятині справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного Фонду України в Снятинському районі Івано-Франківської області про неправомірні дії УПФУ в Снятинському районі по нарахуванню йому пенсії по інвалідності ЧАЕС та поновлення пропущеного терміну, -
Позивач звернувся до суду із позовом до Управління Пенсійного Фонду України в Снятинському районі Івано-Франківської області про неправомірні дії УПФУ в Снятинському районі по нарахуванню йому пенсії по інвалідності ЧАЕС та поновлення пропущеного терміну.
Позовну заяву мотивував тим, що внаслідок захворювання, пов'язаного з наслідками аварії на ЧАЕС та відповідно до довідки МСЕ його визнано інвалідом ІІ групи, а ст. 14 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” віднесено до І категорії осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи. Відповідач не виплачує йому в повному обсязі державної та додаткової пенсії, як це передбачено статтями 49, 50, 54 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”, і становить для інвалідів ІІ групи у розмірі не меншому від 8 мінімальних пенсій за віком (державна пенсія), та у розмірі 75 % мінімальної пенсії за віком (додаткова пенсія). Просив визнати дії відповідача по нарахуванню пенсії - неправомірними та зобов'язати Управління Пенсійного Фонду України в Снятинському районі здійснити перерахунок та виплату призначеної йому державної і додаткової пенсії у період з 14.06.2011 року.
На підставі ст.183-2 КАС України судовий розгляд справи здійснюється в порядку скороченого провадження.
Відповідач подав письмові заперечення, зазначає, що відповідно до Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” розмір пенсій для інвалідів ІІ групи, щодо яких встановлено зв'язок з Чорнобильською катастрофою не може бути нижчим восьми мінімальних пенсій за віком. При цьому, базові величини для вирахування підвищень визначено Постановами КМУ № 1 від 03.01.2002 року, №894 від 13.07.2004 року, № 1293 від 27.12.2005 року на виконання ст.ст. 49, 50, 54 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”. Зазначеними постановами конкретно визначено розмір та порядок виплат пенсій та доплат громадянам даної категорії. Дані постанови чинні та у встановленому порядку не скасовані.
З 01.01.2008 року згідно Закону України “Про державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України” змінено мінімальний розмір пенсії для інвалідів ЧАЕС та розмір додаткових пенсій, які розраховані від мінімального прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність. Проте, вище зазначені зміни Рішенням Конституційного суду України від 22.05.2008 року № 10-рп/2008 визнані неконституційними. Дане питання врегульоване постановою КМУ № 530 від 28.05.2008 року, а з 01.07.2008 року постановою КМУ № 654 від 16.07.2008 року.
Просить у позові відмовити.
Дослідивши подані сторонами документи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини справи, на яких ґрунтуються позовні вимоги та заперечення сторін, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд приходить до висновку, що позов підлягає до задоволення з наступних підстав.
Судом встановлено, що позивач є особою, яка постраждала внаслідок чорнобильської катастрофи, І категорії, що підтверджується копією посвідчення Серії А № 440329 від 11.07.2011 року та перебуває на відповідному обліку в управлінні Пенсійного фонду України в Снятинському районі.
Висновком медико-соціальної експертної комісії позивач визнаний інвалідом ІІ групи в наслідок захворювання пов'язаного з наслідками аварії на ЧАЕС.
Позивач звертався до Управління Пенсійного Фонду України Снятинського району про проведення йому перерахунку пенсії відповідно до Закону України Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” в зв'язку з чим 17.07.2011 року отримав відповідь про відмову в проведенні такого перерахунку.
Однак суд не може погодитися з правильністю нарахування пенсії для інвалідів, щодо який встановлено зв'язок з Чорнобильською катастрофою з наступних підстав.
Судом встановлено, що позивач відповідно до ст. 14 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” віднесений до І категорії осіб, що постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи.
Статтею 49 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали в наслідок Чорнобильської катастрофи” передбачено, що пенсії особам, віднесеним до категорії 1, 2, 3, 4 встановлюються у вигляді: а) державної пенсії; б) додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, яка призначається після виникнення права на державну пенсію.
Зі змісту ст. 54 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” слідує, що розмір пенсії для інвалідів ІІ групи, щодо яких встановлено зв'язок з Чорнобильською катастрофою не можуть бути нижчими - восьми мінімальних пенсій за віком.
Відповідно до ч. 1 ст. 50 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали в наслідок Чорнобильської катастрофи” особам віднесеним до І категорії, які є інвалідами ІІ групи, призначається щомісячна додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров'ю в розмірі 75 % мінімальної пенсії за віком. Статтею 53 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали в наслідок Чорнобильської катастрофи” передбачено, що виплата додаткової пенсії здійснюється повністю незалежно від заробітку, пенсії чи іншого доходу.
Доводи представника відповідача про те, що при розрахунку пенсії вони виконували вимоги Постанов Кабінету Міністрів України не заслуговують на увагу, оскільки відповідно до вимог ст. 9 КАС України у разі невідповідності нормативно-правового акту Конституції України, закону України, міжнародному договору, згода на обов'язковість надана Верховною Радою України, або іншому правовому акту суд застосовує правовий акт, який має вищу юридичну силу. Також відповідачем неправильно інформовано позивача про розмір пенсії за Законом України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”, що послужило підставою для неодноразового переходу позивача з пенсії за віком на пенсію пов'язану з наслідками ЧАЕС в 2000р., 2005р., 2006р., 2010р.
На підставі викладеного, суд вважає, що позивач має право на проведення перерахунку та виплату пенсій відповідно до ст.ст. 49, 50, 54 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” у період з 14.06.2011року.
Згідно ч.1 ст. 1 Закону України “Про пенсійне забезпечення” громадяни України мають право на пенсійне забезпечення.
В силу ч.1 ст. 107 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування”, Пенсійний фонд, його органи та посадові особи за шкоду, заподіяну особам внаслідок несвоєчасного або неповного надання соціальних послуг, призначення (перерахунку) та виплати пенсії, передбачених цим Законом а також за невиконання або неналежне виконання ними обов'язків з адміністративного управління Накопичувальним фондом несуть відповідальність згідно з законом. Таким чином для покладення на органи Пенсійного фонду України обов'язку із нарахування та виплати недоплачених сум пенсії, необхідно встановити факт протиправності дій вказаних органів по невиплаті пенсії чи гарантованих Законом надбавок до пенсії.
Враховуючи, те що Управлінням Пенсійного фонду України в Снятинському районі не виплачено у встановленому Законом порядку позивачу державної та додаткової пенсії, суд вбачає підстави для визнання дій відповідача протиправними.
Оскільки позивач звільнений від сплати державного мита при подачі позовної заяви, судові витрати слід віднести за рахунок держави.
Враховуючи вищенаведене, керуючись ст. 19 Конституції України, ст. ст. 49, 50, 53, 54, 67, 71 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”, Законом України “Про пенсійне забезпечення”, рішенням Конституційного Суду України від 22 травня 2008 року № 10-рп/2008, ст.ст. 158-163, 167 КАС України, суд, -
Адміністративний позов задоволити частково.
Визнати неправомірною відмову Управління Пенсійного фонду України в Снятинському районі в перерахунку ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1 пенсії по інвалідності у відповідності до Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”.
Зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в Снятинському районі Івано-Франківської області здійснити перерахунок та виплату недоотриманої державної та додаткової пенсії ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, як інваліду ІІ групи, захворювання пов'язане з наслідками аварії на ЧАЕС відповідно до ст.ст. 49, 50, ч.4 ст. 54 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” виходячи з розміру 8 мінімальних пенсій за віком - державної пенсії та додаткової пенсії у розмірі 75% від мінімальної пенсії за віком, встановленої ч.1 ст.28 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" у розмірі прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеному Законом України про державний бюджет України на відповідні роки з 14 червня 2011 року з врахуванням проведених виплат.
Згідно ст. 256 КАС України постанова підлягає до негайного виконання.
Про виконання постанови повідомити суд в місячний термін.
На постанову може бути подана апеляційна скарга до Львівського апеляційного адміністративного суду протягом 10 днів з дня отримання копії постанови через Снятинський районний суд.
Головуючий: підпис
Суддя Снятинського районного суду Собко В.М.