Ухвала від 23.12.2015 по справі 875/75/15

КИЇВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Справа №875/75/15 Справа № 875/75/15

Суддя-доповідач: Кучма А.Ю.

УХВАЛА

іменем України

23 грудня 2015 року м. Київ

Київський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:

Головуючого судді: Кучми А.Ю.,

суддів Ганечко О.М., Епель О.В.,

за участю секретаря: Козлової І.І.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Києві справу за адміністративним позовом кандидатів на посаду Саливонківського сільського голови Васильківського району Київської області ОСОБА_3, ОСОБА_4 до Центральної виборчої комісії про визнання бездіяльності протиправною, визнання протиправним рішення, визнання нечинним рішення,-

ВСТАНОВИВ:

21.12.2015 ОСОБА_3 та ОСОБА_4 звернулися з позовом до ЦВК, про визнання бездіяльності в частині зволікання розгляду поданих скарг суб'єктів виборчого процесу та порушення строків ухвалення оскаржуваного рішення; визнання протиправним та нечинним рішення в частині першій ухваленої постанови № 606 від 18.12.2015 про скасування постанови Саливонківської сільської виборчої комісії Васильківського району Київської області № 1/09-11/15 від 09.11.2015 «Про призначення повторних виборів сільського голови та депутатів Саливонківської сільської ради»; у разі задоволення позовних вимог позивачі просять суд постановити рішення про поворот виконання цього рішення в частині її задоволення із зазначенням способу його здійснення.

Ухвалою Київського апеляційного адміністративного суду від 21.12.2015 відкрито провадження у справі та призначено справу судового розгляду.

23.12.2015 представником відповідача заявлене клопотання про передачу справи за підсудністю до Окружного адміністративного суду м. Києва.

Заслухавши думку учасників процесу, дослідивши позовну заяву та додані до неї матеріали, суд приходить до висновку, що дана справа предметно не підсудна Київському апеляційному адміністративному суду та підлягає передачі на розгляд до Окружного адміністративного суду м. Києва.

Так, 25.10.2015 відбулися чергові вибори депутатів Саливонківської сільської ради Васильківського району Київської області та Саливонківського сільського голови.

Голова Саливонківської сільської виборчої комісії на першому пленарному засіданні Саливонківської сільської ради 30.10.2015 оголосила інформацію про підсумки виборів депутатів Саливонківської сільської ради та Саливонківського сільського голови, що підтверджується рішеннями сільської ради № 1-1-VII та № 2-1- VII від 30.10.2015.

Тобто, 30.10.2015 рішенням Саливонківської сільської виборчої комісії №2-1-VII визнані повноваження голови Саливонківської сільської ради.

В подальшому, постановою Васильківського міськрайонного суду Київської області від 31.10.2015 по справі № 362/7311/15-а визнано протиправними рішення Саливонківської територіальної виборчої комісії Васильківського району в Київській області від 28.10.2015 «Про складання повідомлення про підсумки та результати виборів депутатів сільської ради с. Саливонки Васильківського району Київської області та оприлюднення шляхом подання на інформаційний стенд» та «Про визнання ОСОБА_5 обраним сільським головою». В решті позову відмовлено.

Ухвалою Київського апеляційного адміністративного суду від 03.11.2015 апеляційну скаргу кандидатів на посаду Саливонківського сільського голови ОСОБА_4, ОСОБА_6, ОСОБА_3 на постанову Васильківського міськрайонного суду Київської області від 31 жовтня 2015 року залишено без розгляду.

Постановою Київського апеляційного адміністративного суду від 03.11.2015 апеляційну скаргу Саливонківської територіальної виборчої комісії Васильківського району в Київській області задоволено частково. Постанову Васильківського міськрайонного суду Київської області від 31.10.2015 в частині відмови в задоволенні позовних вимог про зобов'язання Саливонківської територіальної виборчої комісії Васильківського району в Київській області розглянути питання щодо можливості проведення повторного підрахунку голосів виборців на виборчій дільниці № 320331 з виборів депутатів Саливонківської сільської ради Васильківського району та голови Саливонківської сільської ради в присутності всіх зацікавлених осіб скасовано та ухвалено нову про задоволення позовних вимог в цій частині.

На виконання вищезазначених судових рішень, 04 та 05 листопада 2015 року Саливонківською сільською виборчою комісією проведено засідання, за результатами якого прийнято рішення підтримати можливість повторного перерахунку бюлетенів на виборчій дільниці № 320331.

За результатом проведеного повторного перерахунку голосів виборців відповідачем був складений протокол № 17 від 05.11.2015, яким рішення Саливонківської СВК від 28.10.2015 про обрання сільського голови ОСОБА_5 визнане правомірним.

Пізніше, 07.11.2015 Васильківською районною виборчою комісією прийнята постанова «Про утворення нового складу Саливонківської сільської виборчої комісії та формування її складу у зв'язку з достроковим припиненням повноважень усього попереднього складу комісії».

09.11.2015 Саливонківською сільською виборчою комісією (у новому складі) прийнята постанова № 1/09-11 «Про результати повторного підрахунку голосів виборців на виборчій дільниці № 320331», відповідно до якої вирішено вважати повторний підрахунок голосів виборців по ДВК №320331 від 05.11.2015 таким, що не відбувся, голосування з виборів депутатів Саливонківської сільської ради та Саливонківського сільського голови від 25.10.2015 визнати недійсним, а вибори такими, що не відбулись. Також вказаним рішення призначено повторні вибори депутатів Саливонківської сільської ради та Саливонківського сільського голови на 10.01.2016.

Постановою Фастівського міськрайонного суду Київської області від 20.11.2015 у справі № 362/7508/15-а (2-а/381/109/15) визнано протиправним та скасовано постанову Саливонківської сільської виборчої комісії Васильківського району Київської області №1/09-11 від 09.11.2015 «Про результати повторного підрахунку голосів виборців на виборчій дільниці №320331» в частині п. 1, яким вирішено вважати, що повторний підрахунок голосів виборців по ДВК № 320331 від 05.11.2015 таким, що не відбувся. В іншій частині позову відмовлено.

Постановою Київського апеляційного адміністративного суду від 24.11.2015 постанову Фастівського міськрайонного суду Київської області від 20.11.2015 скасовано в частині відмови у задоволенні позовних вимог. Визнано протиправними та скасовано пункти 2-6 постанови Саливонківської сільської виборчої комісії Васильківського району Київської області № 1/09-11 від 09.11.2015 «Про результати повторного підрахунку голосів виборців на виборчій дільниці №320331».

До ЦВК надійшло звернення виборців села Саливонки Васильківського району Київської області, кандидатів на посаду Саливонківського сільського голови ОСОБА_4, ОСОБА_3, ОСОБА_6 та кандидатів у депутати Саливонківської сільської ради Васильківського району Київської області ОСОБА_7,ОСОБА_8 щодо причин невиконання постанови Саливонківської СВК № 1/09-11/15 від 09.11.2015 «Про призначення повторних виборів сільського голови та депутатів Саливонківської сільської ради».

За результатними розгляду звернення, постановою ЦВК № 606 від 18.12.2015 скасовано постанову Саливонківської СВК № 1/09-11/15 від 09.11.2015 «Про призначення повторних виборів сільського голови та депутатів Саливонківської сільської ради» (п.1).

Не погодившись з вказаною постановою ЦВК, позивачі звернулись до суду.

Так, основні засади, організацію і порядок проведення виборів депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, обласних, районних, міських, районних у містах, сільських, селищних рад, сільських, селищних, міських голів та старост врегульовано Законом України «Про місцеві вибори».

Першою та третьою частинами статті 11 Закону України «Про місцеві вибори» надано визначення поняттю виборчий процес місцевих виборів та визначено етапи виборчого процесу.

Відповідно до частини п'ятої цієї ж стаття виборчий процес завершується через 15 днів після дня офіційного оприлюднення результатів місцевих виборів у порядку, передбаченому цим Законом. Таке оприлюднення було проведено 28.11.2015, як і передбачено Законом.

Пунктом 6 частини другої статті 17 Кодексу адміністративного судочинства України, встановлено, що юрисдикція адміністративних судів поширюється на публічно-правові спори щодо правовідносин, пов'язаних з виборчим процесом.

Слід ураховувати, що положеннями цієї норми визначено основні складові виборчого спору, за якими спір повинен виникнути під час виборчого процесу, та правовідносини, в яких виник цей спір, повинні бути пов'язані з виборчим процесом.

Під виборчим процесом необхідно розуміти здійснення суб'єктами виборчого процесу виборчих процедур щодо підготовки та проведення відповідних виборів у строки, передбачені законодавством, які починаються у законодавчо визначений термін та закінчуються офіційним оприлюдненням результатів виборів або через законодавчо встановлений строк після цього оприлюднення.

Пов'язаність правовідносин з виборчим процесом полягає в тому, щоб ці правовідносини виникли в межах виборчого процесу й стосувалися підготовки та проведення виборів.

Отже, на спори стосовно правовідносин, які виникли в межах виборчого процесу й стосувалися підготовки та проведення виборів, розглядаються за особливостями, встановленими статтями 172- 179 Кодексу адміністративного судочинства України. Спори, які виникли поза межами виборчого процесу або не стосуються виборчого процесу (проведення та підготовки виборів), не належать до виборчих спорів у розумінні Кодексу адміністративного судочинства України, а тому визначення судової юрисдикції таких спорів та їх розгляд здійснюється в загальному порядку.

Статтями 172 - 179 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено особливості розгляду виборчих спорів адміністративними судами, норми вказаних статей є спеціальними порівняно з іншими нормами Кодексу адміністративного судочинства України, а тому ці норми мають пріоритет над іншими нормами Кодексу адміністративного судочинства України.

Відповідно до частини четвертої статті 172 Кодексу адміністративного судочинства України рішення, дії чи бездіяльність виборчої комісії Автономної Республіки Крим, обласних, районних, міських (в тому числі міст Києва та Севастополя), районних у містах виборчих комісій щодо підготовки та проведення місцевих виборів; територіальних (окружних) виборчих комісій щодо підготовки та проведення виборів Президента України, народних депутатів України; обласних комісій з референдуму і комісії Автономної Республіки Крим з всеукраїнського референдуму, а також членів зазначених комісій оскаржуються до окружного адміністративного суду за місцезнаходженням відповідної комісії.

Суб'єктами виборчого процесу є виборці, виборчі комісії, кандидати, партії (блоки) або місцеві організації партій, які висунули кандидатів у відповідному виборчому процесі, уповноважені представники, довірені особи, офіційні спостерігачі від партій (блоків) - суб'єктів виборчого процесу та від кандидатів, крім того, офіційні спостерігачі від громадських організацій.

Враховуючи, те що даний спір виник у зв'язку із незгодою позивачів із постановою Центральної виборчої комісії № 606 від 18.12.2015 «Про окремі питання діяльності Саливонківської сільської виборчої комісії Васильківського району Київської області», тобто поза межами виборчого процесу, який з огляду на судові рішення Фастівського міськрайонного суду Київської області від 20.11.2015 у справі № 362/7508/15-а (2-а/381/109/15) та Київського апеляційного адміністративного суду від 24.11.2015, закінчився, колегія суддів приходить до висновку про те, що, даний спір не пов'язаний з виборчим процесом, в розумінні статті 172 Кодексу адміністративного судочинства України.

Таким чином, Київський апеляційний адміністративний суд як суд першої інстанції не може розглядати справу щодо правовідносин, не пов'язаних з виборчим процесом, яка йому не підсудна як суду першої інстанції.

Дана правова позиція відповідає роз'ясненням, викладеним в Постанові Пленуму Вищого адміністративного суду України від 01.11.2013 «Про практику застосування адміністративними судами положень Кодексу адміністративного судочинства України під час розгляду спорів щодо правовідносин, пов'язаних з виборчим процесом».

Також, аналогічна позиція викладена в ухвалі Вищого адміністративного суду України від 06.12.2015 у справі № 875/73/15.

Відповідно до пункту 2 частини першої статті 22 Кодексу адміністративного судочинства України, суд передає адміністративну справу на розгляд іншого адміністративного суду, якщо відкрито провадження у справі, яка предметно підсудна іншому суду.

Згідно ст. 1 Закону України «Про Центральну виборчу комісію» № 1932-IV від 30.06.2004, Центральна виборча комісія (далі - Комісія) є постійно діючим колегіальним державним органом, який діє на підставі Конституції України, цього та інших законів України і наділений повноваженнями щодо організації підготовки і проведення виборів Президента України, народних депутатів України, депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, депутатів місцевих рад та сільських, селищних, міських голів, всеукраїнського і місцевих референдумів в порядку та в межах, встановлених цим та іншими законами України.

Відповідно до частини другої ст. 18 КАС України окружним адміністративним судам підсудні адміністративні справи однією зі сторін в яких є орган державної влади, інший державний орган, орган влади Автономної Республіки Крим, обласна рада, Київська, Севастопольська міська рада, їх посадова чи службова особа, крім випадків, передбачених цим Кодексом, та крім справ щодо їх рішень, дій чи бездіяльності у справах про адміністративні проступки та справ, які підсудні місцевим загальним судам як адміністративним судам;

Таким, чином колегія суддів вважає, що дана справа предметно підсудна Окружному адміністративному суду м. Києва.

Окрім того, колегія суддів вважає необхідним зазначити, що позивачі в даному випадку не можуть звертатись до суду в порядку встановленому статтями 172-179 Кодексу адміністративного судочинства України як кандидати на посаду Саливонківського сільського голови Васильківського району Київської області, оскільки такими не являються, у зв'язку із закінчення виборчого процесу.

На підставі викладеного, керуючись Конституцією України, Законом України «Про місцеві вибори», Законом України «Про Центральну виборчу комісію», ст.ст. 18, 22, 172-179 КАС України, суд -

УХВАЛИЛА :

Клопотання Центральної виборчої комісії про передачу справи за підсудністю до Окружного адміністративного суду м. Києва задовольнити.

Адміністративну справу № 875/75/15 за позовом кандидатів на посаду Саливонківського сільського голови Васильківського району Київської області ОСОБА_3, ОСОБА_4 до Центральної виборчої комісії про визнання бездіяльності протиправною, визнання протиправним рішення, визнання нечинним рішення передати на розгляд до Окружного адміністративного суду м. Києва.

Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення, але може бути оскаржена до Вищого адміністративного суду України в порядок і строки, визначені ст. 212 КАС України.

Головуючий суддя А.Ю. Кучма

Судді: О.М. Ганечко.

О.В. Епель