Ухвала від 22.12.2015 по справі 826/7672/15

КИЇВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Справа: № 826/7672/15 Головуючий у 1-й інстанції: Огурцов О.П. Суддя-доповідач: Василенко Я.М.

УХВАЛА

Іменем України

22 грудня 2015 року м. Київ

Київський апеляційний адміністративний суд у складі:

Головуючого Василенка Я.М.,

суддів Бабенка К.А., Шурка О.І.,

при секретарі Зубрицькому Д.П.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу ОСОБА_2 на постанову Окружного адміністративного суду міста Києва від 01.10.2015 у справі за адміністративним позовом ОСОБА_2 до Головного територіального управління юстиції у м. Києві, третя особа - публічне акціонерне товариство «Холдингова компанія «Київміськбуд» про скасування рішення та визнання недійсним свідоцтва про право власності, -

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_2 звернувся до суду першої інстанції з позовом, в якому просив: скасувати рішення Реєстраційної служби Головного управління юстиції у місті Києві про державну реєстрацію прав та їх обтяжень (з відкриттям розділу), індексний № 4030009 від 17.07.2013 10:23:06 про державну реєстрацію права власності публічного акціонерного товариства «Холдингова компанія «Київміськбуд» (код ЄДРПОУ 23527052) на об'єкт нерухомого майна: нежитлове приміщення, група приміщень № 1 (літ. А1), що знаходяться за адресою: АДРЕСА_1 та що має загальну площу 837, 9 кв.м.; визнати свідоцтво про право власності, серія та номер: НОМЕР_1, видане 17.07.2013 реєстраційною службою Головного управління юстиції у м. Києві недійсним.

Постановою Окружного адміністративного суду міста Києва від 01.10.2015 у задоволенні позову відмовлено.

Не погоджуючись з прийнятим рішенням позивачем подано апеляційну скаргу, в якій він просить оскаржувану постанову скасувати як таку, що постановлена з порушенням норм матеріального та процесуального права та ухвалити нову постанову, якою позовні вимоги задовольнити.

Заслухавши суддю-доповідача, пояснення сторін, перевіривши матеріали справи та доводи апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню, виходячи з наступних підстав.

Як вбачається з матеріалів справи 06.06.2013 ПАТ «Холдингова компанія «Київміськбуд» подало до Реєстраційної служби Головного управління юстиції у місті Києві заяву про державну реєстрацію прав та їх обтяжень за реєстраційним номером 1471986 для проведення державної реєстрації права власності на будівлю - спортзал, що розташований: АДРЕСА_1, загальною площею 837,9 кв.м.

17.07.2013 державним реєстратором прав на нерухоме майно Реєстраційної служби Головного управління юстиції у місті Києві Гульчук Є.О. було прийнято рішення № 4030009 щодо проведення державної реєстрації права власності, форма власності: приватна, розмір частки: 1 на будівлю: спортзал, що розташований: АДРЕСА_1 за публічним акціонерним товариством «Холдингова компанія «Київміськбуд», податковий номер 23527052 та видано свідоцтво про право власності № НОМЕР_1.

ОСОБА_2, не погоджуючись з такою позицією відповідача, звернувся до суду з даним позовом.

Суд першої інстанції мотивував своє рішення тим, що ПАТ «ХК «Київміськбуд» подало до відповідача всі необхідні документи, передбачені Порядком № 703, для проведення державної реєстрації права власності, а тому рішення відповідача про державну реєстрацію права власності ПАТ «Холдингова компанія «Київміськбуд» (код ЄДРПОУ 23527052) на об'єкт нерухомого майна: нежитлове приміщення, група приміщень № 1 (літ. А1), що знаходяться за адресою: АДРЕСА_1 та свідоцтво про право власності, серія та номер: НОМЕР_1, видане 17.07.2013 є правомірними.

Апелянт у своїй скарзі зазначає, що відповідачем було протиправно зареєстровано за ПАТ «ХК «Київміськбуд» право власності на об'єкт нерухомого майна: нежитлове приміщення, група приміщень № 1 (літ. А1), що знаходиться за адресою: АДРЕСА_1, загальною площею 837,9 кв.м.

Колегія суддів не погоджується з доводами апелянта та вважає правомірною оскаржувану постанову, з огляду на наступне.

Відповідно до частини 1 статті 2 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» державна реєстрація речових прав на нерухоме майно - офіційне визнання і підтвердження державою фактів виникнення, переходу або припинення прав на нерухоме майно, обтяження таких прав шляхом внесення відповідного запису до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно. Державний реєстр речових прав на нерухоме майно - єдина державна інформаційна система, що містить відомості про права на нерухоме майно, їх обтяження, а також про об'єкти та суб'єктів цих прав.

Згідно з частиною 1 статті 3 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» державна реєстрація прав є обов'язковою. Інформація про права на нерухоме майно та їх обтяження підлягає внесенню до Державного реєстру прав.

Пунктом й частини 1 статті 4 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» обов'язковій державній реєстрації підлягають речові права та обтяження на нерухоме майно, розміщене на території України, що належить фізичним та юридичним особам, державі в особі органів, уповноважених управляти державним майном, іноземцям та особам без громадянства, іноземним юридичним особам, міжнародним організаціям, іноземним державам, а також територіальним громадам в особі органів місцевого самоврядування, зокрема, право власності на нерухоме майно.

Згідно із частиною першою статті 15 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень», державна реєстрація прав та їх обтяжень проводиться в такому порядку: 1) прийняття і перевірка документів, що подаються для державної реєстрації прав та їх обтяжень, реєстрація заяви; 2) встановлення факту відсутності підстав для відмови в державній реєстрації прав та їх обтяжень, зупинення розгляду заяви про державну реєстрацію прав та/або їх обтяжень; 3) прийняття рішення про державну реєстрацію прав та їх обтяжень, відмову в ній або зупинення державної реєстрації; 4) внесення записів до Державного реєстру прав; 5) видача свідоцтва про право власності на нерухоме майно у випадках, встановлених статтею 18 цього Закону; 6) надання витягів з Державного реєстру прав про зареєстровані права та/або їх обтяження.

Відповідно до ст. 19 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» державна реєстрація прав проводиться на підставі:

- договорів, укладених у порядку, встановленому законом;

- свідоцтв про право власності на нерухоме майно, виданих відповідно до вимог цього Закону;

- свідоцтв про право власності, виданих органами приватизації наймачам житлових приміщень у державному та комунальному житловому фонді; державних актів на право власності або постійного користування на земельну ділянку у випадках, встановлених законом;

- рішень судів, що набрали законної сили;

- інших документів, що підтверджують виникнення, перехід, припинення прав на нерухоме майно, поданих органу державної реєстрації прав разом із заявою.

Частиною 3 ст. 17 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» визначено, що документи, що встановлюють виникнення, перехід, припинення прав на нерухоме майно та їх обтяжень і подаються для державної реєстрації прав, повинні відповідати вимогам, встановленим цим Законом та іншими нормативно-правовими актами.

Орган державної реєстрації прав проводить державну реєстрацію прав та їх обтяжень або відмовляє у їх реєстрації (п. 1 ч. 1 ст. 8 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень»).

Відповідно до частини другої статті 15 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень», перелік документів для здійснення державної реєстрації прав визначається Кабінетом Міністрів України у Порядку державної реєстрації прав на нерухоме майно та їх обтяжень.

Відповідно до пункту 7 Порядку державної реєстрації прав на нерухоме майно та їх обтяжень, затвердженому постановою Кабінету Міністрів України від 22.06.2011 № 703 (далі - Порядок № 703), для проведення державної реєстрації прав заявник подає органові державної реєстрації прав, нотаріусові заяву про державну реєстрацію, форму та вимоги до заповнення якої встановлює Мін'юст. Заява про державну реєстрацію подається щодо кожного об'єкта нерухомого майна окремо.

Згідно із пунктом 9 Порядку № 703, заявник під час подання заяви про державну реєстрацію пред'являє органові державної реєстрації прав, нотаріусові документ, що посвідчує його особу. Документом, що посвідчує особу, є паспорт громадянина України, посвідка на проживання особи, яка мешкає в Україні, національний, дипломатичний чи службовий паспорт іноземця або документ, що його заміняє. У разі подання заяви уповноваженою особою така особа пред'являє органові державної реєстрації прав, нотаріусові, крім документа, що зазначений в абзаці другому або третьому цього пункту, документ, що підтверджує її повноваження.

Відповідно до пункту 10 Порядку № 703, заявник разом із заявою про державну реєстрацію подає органові державної реєстрації прав, нотаріусові необхідні для такої реєстрації документи, визначені цим Порядком, їх копії, документ, що підтверджує внесення плати за надання витягу з Державного реєстру прав, та документ про сплату державного мита.

На виконання вказаних норм ПАТ «ХК «Київміськбуд» подано встановленого законодавством зразка заяву про державну реєстрацію, копію довіреності на представника ПАТ «ХК «Київміськбуд» та платіжні доручення.

Згідно із пунктом 25 Порядку № 703 у разі проведення державної реєстрації права власності та інших речових прав на нерухоме майно заінтересованою особою є власник (власники), інший правонабувач (правонабувачі), сторона (сторони) правочину, відповідно до якого виникло право власності та інше речове право.

Відповідно до пункту 26 Порядку № 703 для проведення державної реєстрації права власності та інших речових прав на нерухоме майно необхідними документами є документи, що підтверджують виникнення, перехід або припинення права власності та інших речових прав на нерухоме майно та інші документи, визначені цим Порядком.

В пункті 27 Порядку № 703 зазначено, що документами, що підтверджують виникнення, перехід та припинення права власності та інших речових прав на нерухоме майно, є інші документи, що підтверджують виникнення, перехід та припинення права власності та інших речових прав на нерухоме майно відповідно до закону.

Відповідно до пункту 50 Порядку № 703 для проведення державної реєстрації прав з видачею свідоцтва про право власності на нерухоме майно у зв'язку з внесенням до статутного (складеного) капіталу (статутного фонду) юридичної особи нерухомого майна заявник, крім документів, що зазначені у пунктах 27 - 29 і 31 цього Порядку, подає органові державної реєстрації прав акт приймання-передачі об'єкта нерухомого майна або інший документ, що підтверджує факт передачі такого майна до статутного (складеного) капіталу (статутного фонду) юридичної особи.

Як вбачається з матеріалів справи ПАТ «ХК «Київміськбуд» звернулося до Реєстраційної служби Головного управління юстиції у місті Києві із заявою про державну реєстрацію прав та їх обтяжень для проведення державної реєстрації права власності на будівлю - спортзал, що розташований: АДРЕСА_1, загальною площею 837,9 кв.м. До заяви ПАТ «ХК «Київміськбуд» додало документ, що підтверджує виникнення права власності на нерухоме майно та одночасно є документом, що підтверджує факт передачі такого майна до статутного фонду АТ «ХК «Київміськбуд», а саме: наказ Регіонального відділення Фонду державного майна України по місту Києву від 12.07.1999 № 411 «Про завершення приватизації акціонерного товариства» та додаток до нього, відповідно до яких АТ «ХК «Київміськбуд» передано у власність нерухоме майно, згідно переліку.

Зокрема, в додатку до наказу від 12.07.1999 № 411 зазначено, що згідно з актом оцінки вартості цілісного майнового комплексу АТ «ХК «Київміськбуд», затвердженого рішенням виконавчого комітету Київської міської ради народних депутатів від 15.05.1995 №147 та переліку нерухомого майна, що увійшло до статутного фонду акціонерного товариства, підтвердженого Головним управлінням майном м. Києва, передано АТ «ХК «Київміськбуд» об'єкти нерухомості, згідно переліку, в тому числі і спортзал по АДРЕСА_1

Отже, відповідно до наказу Регіонального відділення Фонду державного майна України по місту Києву від 12.07.1999 № 411, який містить імперативні положення щодо передачі АТ «ХК «Київміськбуд» у власність нерухомого майна, дане товариство являється власником спортзалу по АДРЕСА_1, оскільки докази скасування даного наказу в матеріалах справи відсутні.

Таким чином, АТ «ХК «Київміськбуд» подало до відповідача всі необхідні документи, передбачені Порядком № 703, для проведення державної реєстрації права власності.

Апелянт, обґрунтовуючи протиправність рішення відповідача про державну реєстрацію права власності ПАТ «Холдингова компанія «Київміськбуд» на об'єкт нерухомого майна: нежитлове приміщення, група приміщень № 1 (літ. А1), що знаходяться за адресою: АДРЕСА_1 посилається на Закон України «Про забезпечення реалізації житлових прав мешканців гуртожитків» від 04.09.2008 № 500-VI, який набрав чинності 01.01.2009, та яким був установлений мораторій на відчуження (крім передачі у комунальну власність відповідних міських, селищних, сільських рад) гуртожитків, які перебувають у повному господарському віданні або оперативному управлінні підприємств, організацій, установ незалежно від форм власності, або увійшли до статутних фондів акціонерних чи колективних підприємств, створених у процесі приватизації чи корпоратизації протягом трьох років з дня опублікування цього Закону, як і було передбачено передачу гуртожитків у власність територіальних громад.

Однак, колегія суддів звертає увагу, що спортзал та гуртожиток по АДРЕСА_1 були передані АТ «ХК «Київміськбуд» у власність 12.07.1999, відповідно до наказу Регіонального відділення Фонду державного майна України по місту Києву від 12.07.1999 № 411 «Про завершення приватизації акціонерного товариства» та додатку до нього, тобто до прийняття Закону України «Про забезпечення реалізації житлових прав мешканців гуртожитків» від 04.09.2008 № 500-VI.

Крім того, правомірність винесення наказу Регіонального відділення Фонду державного майна України по місту Києву від 12.07.1999 № 411 «Про завершення приватизації акціонерного товариства» та передача АТ «ХК «Київміськбуд» у власність нерухомого майна не є предметом розгляду в даній справі, а тому не може досліджуватися судом.

Відповідно до пункту 16 Порядку № 703 за результатами розгляду заяви про державну реєстрацію та документів, необхідних для її проведення, державний реєстратор приймає рішення про державну реєстрацію прав та їх обтяжень або рішення про відмову в такій реєстрації.

Згідно із пунктом 17 Порядку № 703 на підставі прийнятого рішення про державну реєстрацію прав та їх обтяжень щодо об'єкта нерухомого майна, право власності на який заявлено вперше, державний реєстратор відкриває розділ у Державному реєстрі прав, реєстраційну справу та присвоює реєстраційний номер такому об'єкту. Державний реєстратор оформляє рішення про державну реєстрацію прав та їх обтяжень в одному примірнику.

Відповідно до пункту 18 Порядку № 703 державний реєстратор на підставі прийнятого рішення про державну реєстрацію прав та їх обтяжень вносить записи до Державного реєстру прав.

В пункті 42 Порядку № 703 встановлено, що державний реєстратор у встановлених законом випадках за результатами розгляду заяви про державну реєстрацію видає свідоцтво про право власності на нерухоме майно, на підставі якого проводить державну реєстрацію права власності на нерухоме майно.

З матеріалів справи вбачається, що державним реєстратором прав на нерухоме майно Реєстраційної служби Головного управління юстиції у місті Києві Гульчук Є.О. на виконання вищевказаних норм за результатами розгляду заяви ПАТ «ХК «Київміськбуд» від 06.06.2013 № 1471986 без жодних порушень чинного законодавства було видано свідоцтво про право власності № НОМЕР_1, прийнято рішення № 4030009 щодо проведення державної реєстрації права власності, форма власності: приватна, розмір частки: 1 на будівлю: спортзал, що розташований: АДРЕСА_1 за ПАТ «Холдингова компанія «Київміськбуд», податковий номер 23527052 та відкрито розділ у Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно та реєстраційну справу на об'єкт нерухомого майна.

Враховуючи вищевикладене, колегія суддів приходить до висновку, що суд першої інстанції ухвалив законне та обґрунтоване рішення, з дотриманням норм матеріального та процесуального права.

Відповідно до ч.ч. 1, 2 ст. 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Апелянт не надав до суду належних доказів, що б підтверджували факт протиправності рішення суду першої інстанції.

Таким чином, колегія суддів вирішила згідно ст. 200 КАС України залишити апеляційну скаргу без задоволення, а постанову суду - без змін, з урахуванням того, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального та процесуального права.

Керуючись ст.ст. 160, 198, 200, 205, 206, 254 КАС України, суд

УХВАЛИВ:

Апеляційну скаргу ОСОБА_2 залишити без задоволення, а постанову Окружного адміністративного суду міста Києва від 01.10.2015 - без змін.

Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення, проте може бути оскаржена до Вищого адміністративного суду України в порядку та строки, встановлені статтею 212 Кодексу адміністративного судочинства України.

Головуючий: Василенко Я.М.

Судді: Бабенко К.А.,

Шурко О.І.

Повний текст ухвали виготовлений 22.12.2015.

.

Головуючий суддя Василенко Я.М.

Судді: Шурко О.І.

Бабенко К.А