"22" грудня 2015 р. Справа № 903/336/14
Суддя господарського суду Волинської області Шум М. С., розглянувши заяву державного комунального підприємства “Луцьктепло”
про відстрочення виконання рішення господарського суду Волинської області від 17.07.2014 року
у справі №903/336/14
за позовом публічного акціонерного товариства "Національна акціонерна компанія "Нафтогаз України" , м.Київ
до відповідача: державного комунального підприємства "Луцьктепло", м.Луцьк
про стягнення 21 449 774,46грн.
за участю представників сторін:
від заявника: ОСОБА_1, довіреність № 5163/08 від 05.10.2015 р.
від стягувача: н/з
Суть спору: 10.12.2015 року заявник - державне комунальне підприємство «Луцьктепло» звернувся до господарського суду з заявою від 07.12.2015 року №6707/08 про відстрочення виконання рішення господарського суду Волинської області від 17.07.2014 року у справі №903/336/24 відповідно до ч. 1 ст. 121 ГПК України.
Заява обґрунтована тим, що боржник знаходиться у безпрецедентно важкому фінансово - економічному становищі.
На підтвердження вказаних обставин до матеріалів справи долучено довідки про дебіторську та кредиторську заборгованість, інформацію по роботі з боржниками, звіт про фінансові результати на 30.09.2015 р., звернення МАРСТ “Укртеплокомуненерго”.
В судовому засіданні представник заявника заяву підтримав.
Стягувач - ДК “Газ України” НАК “Нафтогаз України” в судове засідання не з'явився. В письмових запереченнях від 17.12.2015 року просить суд відмовити в задоволенні заяви, посилаючись на наступне.
Ухвалою господарського суду Волинської області від 25.08.2015 року виконання даного рішення відстрочено до 31.12.2015 року. Тривалість невиконання основного зобов'язання боржником становить вже три роки, проте жодних заходів навіть для часткового погашення основного боргу, ним не вживалось.
ДКП “Луцьктепло” при зверненні до суду із заявою про відстрочку обмежився наданням доказів, які стосуються лише опису пасивної частини його балансу.
Посилання боржника на важкий фінансовий стан не є винятковою обставиною в розумінні ст. 121 ГПК України, за наявності якої можливе надання відстрочки виконання рішення.
ПАТ НАК “Нафтогаз України” як державне підприємство є об'єктом, що має стратегічне значення для економіки і безпеки держави. Стягувач для безперервного постачання газу споживачам, повинен постійно проводити розрахунки за отриманий газ з іноземними постачальниками природного газу, що нерозривно пов'язано з оплатою вартості газу вітчизняними споживачами на його користь. Несплата боргів іноземним постачальникам газу може потягнути за собою зупинення постачання природного газу на територію України.
Крім того, стягувач зазначає, що внаслідок недоотримання та несвоєчасного проведення розрахунків за спожитий газ, змушений залучати комерційні кредити за ринковими відсотковими ставками.
Заслухавши пояснення представника боржника, дослідивши матеріали справи, господарський суд, -
Рішенням господарського суду Волинської області від 05.06.2014 року у справі №903/336/14 відмовлено в позові ПАТ «НАК «Нафтогаз України» та визнано недійсними договір про відступлення права вимоги №14/6736/12 укладений 02.11.2012р. між ПАТ по газопостачанню та газифікації «Волиньгаз» та ПАТ «НАК Нафтогаз України» на суму 19 966 716,30 грн.
Постановою Рівненського апеляційного господарського суду від 17.07.2014р. рішення господарського суду Волинської області від 05.06.2014 року у справі №903/336/14 скасовано та постановлено стягнути з Державного комунального підприємства "Луцьктепло" на користь Публічного акціонерного товариства "Національна акціонерна компанія "Нафтогаз України" 19966716,30 грн. основного боргу, 1 227 725, 57 грн. - 3% річних, 170891,91 грн. інфляційних та 72794,98 грн. витрат по сплаті судового збору за подання позовної заяви. В позові про стягнення 84440,63 грн. 3% річних - відмовлено.
11.08.2014р. на виконання постанови Рівненського апеляційного господарського суду від 17.07.2014р. у даній справі видано накази №903/336/14-1, №903/336/14-2 та 903/336/14-3.
25.03.2015р. постановою головного державного виконавця відділу примусового виконання рішень Державної виконавчої служби України ОСОБА_2 відкрито виконавче провадження по примусовому виконанню наказу господарського суду № 903/336/14- 1 від 11.08.2014р.
Посилаючись на неможливість на даний час ДКП "Луцьктепло" виконати рішення суду та повністю сплатити присуджені до стягнення суми, що пов'язується із перебуванням підприємства у важкому фінансово-економічному становищі, боржник звернувся до суду з заявою про відстрочку виконання рішення до 31 грудня 2016 року. Відповідно до ст. 121 Господарського процесуального кодексу України, при наявності обставин, що ускладнюють виконання рішення або роблять його неможливим, за заявою сторони, господарський суд, який видав виконавчий документ, розглядає це питання в судовому засіданні з викликом сторін і у виняткових випадках, залежно від обставин справи, може відстрочити або розстрочити виконання рішення, змінити спосіб та порядок його виконання.
Господарський процесуальний кодекс України не визначає переліку обставин, які свідчать про неможливість виконання рішення чи утруднюють його виконання, а тому суд оцінює докази, що підтверджують зазначені обставини, за правилами ст. 43 ГПК України і за наявності обставин, що ускладнюють виконання рішення чи унеможливлюють його виконання, має право відстрочити виконання рішення. Тобто, до заяви мають бути додані докази, які підтверджують обставини, викладені в заяві щодо неможливості чи утруднення виконання рішення.
Положеннями пунктів 7.1, 7.2 постанови пленуму Вищого господарського суду України від 17.10.2012р. №9 "Про деякі питання практики виконання рішень, ухвал, постанов господарських судів України" (із наступними змінами та доповненнями) визначено, що господарський суд на підставі ст. 121 ГПК України має право за заявою сторони або за власною ініціативою у виняткових випадках залежно від обставин справи відстрочити, розстрочити виконання рішення, змінити спосіб та порядок його виконання.
Оскільки згадана стаття не обмежує відповідне право господарського суду певним строком, воно може бути реалізоване у будь-який час після набрання рішенням законної сили і до його фактичного повного виконання. Також не обмежується право заявника на повторне звернення з відповідною заявою, якщо вона вже розглядалася судом.
Відстрочка - це відкладення чи перенесення виконання рішення на новий строк, який визначається господарським судом. Підставою для відстрочки виконання рішення можуть бути конкретні обставини, що ускладнюють виконання рішення або роблять його неможливим у визначений строк або встановленим господарським судом способом. Згоди сторін на вжиття заходів, передбачених ст. 121 ГПК України, ця стаття не вимагає, і господарський суд законодавчо не обмежений будь-якими конкретними термінами відстрочки виконання рішення. Проте, вирішуючи питання про відстрочку виконання рішення, господарський суд повинен враховувати матеріальні інтереси сторін, їх фінансовий стан, ступінь вини відповідача у виникненні спору, наявність інфляційних процесів у економіці держави та інші обставини справи, зокрема, стосовно юридичної особи - наявну загрозу банкрутства, відсутність коштів на банківських рахунках і майна, на яке можливо було б звернути стягнення.
Пленум Верховного Суду України у п.10 Постанови від 26.12.2003р. №14 "Про практику розгляду судами скарг на рішення, дії або бездіяльність органів і посадових осіб державної виконавчої служби та звернень учасників виконавчого провадження" зауважив, що при вирішенні заяви сторони про відстрочку виконання рішення, зміну способу й порядку його виконання суду потрібно мати на увазі, що відповідно до ст. 121 ГПК України їх задоволення можливе лише у виняткових випадках, які суд визначає виходячи з особливого характеру обставин, що ускладнюють або виключають виконання рішення. Визначальним фактором при наданні відстрочки є винятковість цих випадків та їх об'єктивний вплив на виконання рішення суду.
Отже, виходячи із наведеного, законодавець та вищі судові інстанції у будь-якому випадку пов'язують можливість відстрочення виконання судового рішення у судовому порядку з об'єктивними, непереборними, іншими словами - виключними обставинами, що ускладнюють вчасне виконання судового рішення.
Із поданих сторонами доказів та пояснень представників сторін судом встановлено наявність виняткових обставин, які є підставою для відстрочення виконання рішення суду, а саме:
Виконання рішення суду апеляційної інстанції від 17.07.2014р. унеможливлене безпрецедентно важким фінансово-економічним становищем, в котрому на даний час перебуває ДКП "Луцьктепло".
Підприємство теплових мереж "Луцьктепло" є комунальним підприємством власником майна якого є територіальна громада міста Луцька, основним видом діяльності підприємства є постачання пари та гарячої води, чинні тарифи, які затверджені постановами НКРЕ та рішеннями виконавчого комітету Луцької міської ради не є економічно обґрунтованими та не покривають затрат підприємства на виробництво теплової енергії та надання послуг з теплопостачання, основними споживачами теплової енергії, яка виробляється підприємством із спожитого природного газу, є бюджетні установи та організації, населення, інші споживачі, котрі, в свою чергу, несвоєчасно і не в повній мірі оплачують отримані послуги.
Довідкою ДКП "Луцьктепло" № 6668/08 від 03.12.2015р. підтверджується, що станом на 01.11.2015р. дебіторська заборгованість за послуги з теплопостачання перед підприємством становить 72 677,1 тис. грн., в т.ч. міський бюджет - 52, 6 тис. грн., державний бюджет - 665,7 тис. грн., обласний бюджет - 14,3 тис.грн., інші споживачі - 4 392,1 тис. грн., населення - 45 272,6 тис. грн., пільги та субсидії - 1 973,1 тис. грн., інша поточна заборгованість - 20 306, 7 тис. грн. Крім того, заборгованість державного бюджету з різниці в тарифах становить 11 519, 6 тис. грн.
Як зазначалось, основним споживачем вказаних послуг є населення міста Луцька, яке не здійснює своєчасні та повні розрахунки за ці послуги. Пеня за несвоєчасне внесення плати за комунальні послуги населенню не нараховується, оскільки її розмір та порядок стягнення чинним законодавством не визначені.
Із пояснень заявника слідує, що підприємством вживаються усі передбачені законом заходи по стягненню заборгованості з боржників, зокрема населення, по оплаті за спожиті послуги теплопостачання. Однак, з незалежних від боржника причин дебіторська заборгованість залишається досить великою.
За період часу з 01.01.2010р. по 01.11.2015р. ДКП "Луцьктепло” було пред'явлено до виконання в органи ДВС судових рішень про стягненню боргів з фізичних осіб на суму 39284,2 тис. грн., фактично стягнуто через органи виконавчої служби з фізичних осіб-боржників 5 433,5 тис. грн. (інформаційна довідка по роботі з боржниками долучена до матеріалів заяви).
Важке фінансово-економічне становище підприємства зумовлене також затвердженими національним регулятором тарифами на теплову енергію, які всупереч вимогам ст. 20 Закону України "Про теплову енергію" не забезпечують відшкодування всіх економічно обґрунтованих витрат на виробництво, транспортування та постачання теплової енергії, тобто не відшкодовують дійсних фактичних затрат, понесених підприємством.
Як наслідок цього, кредиторська заборгованість підприємства-боржника станом на 01.11.2015р. складала 141 266,9 тис. грн. (довідка від 03.12.2015р. №6668/08) та включала в себе 65 645,4 тис. грн. заборгованості перед НАК "Нафтогаз України", 24 175,9 тис. грн. перед ДК "Газ України", 2 473,3 тис. грн. перед ПАТ "Волиньобленерго", 4 016,3 тис. грн. перед КП "Луцькводоканал", 28 209,9 тис. грн. перед ТзОВ "Східноєвропейська теплогенеруюча компанія", 726,4 тис. грн. заборгованості перед АТ "СКФ "Україна", 5 851,0 тис. грн. заборгованості по заробітній платі, 5 254, 4 тис. грн.. заборгованості по сплаті податків (ЄСВ, ПДФО), 4 914, 3 - інша поточна заборгованість.
У зв'язку з припиненням постачання газу на котельні підприємства з 20.05.2015 р. ДКП “Луцьктепло” з 21.05.2015 р. по 05.10.2015 р. не надавало послуги з централізованого постачання гарячої води, а тому і не нараховувало плати за послуги споживачам.
Водночас, боржник зазначає, що усі грошові кошти, які надходять на поточні рахунки ДКП "Луцьктепло" зі спеціальним режимом використання для проведення розрахунків з гарантованим постачальником газу, самостійно перераховуються банком в автоматичному режимі згідно з порядком розподілу коштів, затвердженим Кабінетом Міністрів України, виключно на рахунок гарантованого постачальника (ПАТ “НАК “Нафтогаз України”), теплогенеруючої організації, теплопостачальної організації, теплотранспортуючої організації. Лише тими коштами, які залишилися після розподілу та відрахування на користь гарантованого постачальника газу, підприємство може розпоряджатися.
Підприємство "Луцьктепло" виступає боржником і по інших судових рішеннях, на підставі яких органами ДВС можуть бути застосовані заходи примусового виконання, спрямовані на стягнення грошових коштів з підприємства.
Так, на виконанні у Відділі примусового виконання рішень Департаменту державної виконавчої служби Міністерства юстиції України перебуває наказ господарського суду Волинської області №07/138-1 від 03.03.2011р. про стягнення з ДКП "Луцьктепло" на користь ДК "Газ України “НАК “Нафтогаз України” 20 387 562,00 грн. (постанова про поновлення виконавчого провадження ВП №28694996 від 06.10.2015р.). Крім того, на виконанні знаходиться наказ господарського суду Волинської області № 5004/165/12-1 від 27.03.2012 р. про стягнення з ДКП "Луцьктепло" на користь ДК “Газ України” НАК “Нафтогаз України” 21 244 844, 64 грн. (постанова про поновлення виконавчого провадження ВП №33061785 від 22.06.2015р.).
Негайне вжиття заходів примусового виконання рішення органами ДВС, таких як накладення арешту на грошові кошти ДКП “Луцьктепло”, що містяться на його рахунках, зупинення видаткових операцій по банківських рахунках, неминуче призведе до неспроможності підприємства вчасно погасити поточну заборгованість за спожитий природний газ, закупити матеріальні ресурси, необхідні для ремонту і відновлення теплових мереж, виконати податкові зобов'язання перед бюджетом, виплатити заробітну плату трудовому колективу. В свою чергу це ще більше ускладнить важке фінансове становище ДКП “Луцьктепло” та поставить під загрозу зриву безперебійне постачання теплової енергії споживачам обласного центру в поточному опалювальному сезоні, а також належну підготовку міста до наступного опалювального сезону; призведе до порушення прав та законних інтересів переважної більшості мешканців міста Луцька, а також юридичних осіб, зокрема, бюджетних установ та організацій.
З огляду на викладене, з метою реального виконання рішення суду, суд вважає за можливе відстрочити виконання рішення суду.
Водночас, суд враховує заперечення стягувача, який звертає увагу на виняткові обставини, які склалися в ДК “Газ України” внаслідок несвоєчасної оплати боржниками заборгованості за спожитий природний газ. Зокрема те, що ДК “Газ України” не є газовидобувною компанією, інших джерел погашення заборгованості за спожитий природний газ, ніж її стягнення в судовому порядку з своїх контрагентів у ДК “Газ України” не існує; кошти, які надходять до ДК “Газ України” спрямовуються на погашення боргу перед іноземними постачальниками за поставлений природний газ, що є обов'язковим, незалежно від рівня розрахунків своїх контрагентів; те, що стягнення дебіторської заборгованості із споживачів природного газу відповідно до розпорядження Кабінету Міністрів України від 20.08.2014 р. № 786-р є передумовою співпраці з Міжнародним валютним фондом.
Беручи до уваги вищезазначене, суд дійшов висновку про часткове задоволення заяви та відстрочення виконання рішення суду від 05.06.2014р. з урахуванням постанови Рівненського апеляційного господарського суду від 17.07.2014р. у справі №903/336/14 до 01 квітня 2016 р.
Господарський суд, керуючись ст.ст. 86, 121 Господарського процесуального кодексу України,-
1. Заяву Державного комунального підприємства “Луцьктепло” від 07.12.2015 року №6707/08 про відстрочку виконання рішення суду задоволити частково.
2. Виконання рішення суду від 05.06.2014р. з урахуванням постанови Рівненського апеляційного господарського суду від 17.07.2014р. у справі №903/336/14 відстрочити до 01 квітня 2016 року.
Суддя М. С. Шум