ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01601, м. Київ, вул. Командарма Каменєва 8, корпус 1
м. Київ
22 грудня 2015 року № 826/23100/15
Окружний адміністративний суд міста Києва у складі головуючого судді Гарника К.Ю., за участю секретаря судового засідання Непомнящої А.О., розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу
за позовомФізичної особи - підприємця ОСОБА_1
до Державної податкової інспекції у Деснянському районі Головного управління ДФС у м. Києві
про визнання неправомірним та скасування рішення
Фізична особа - підприємець ОСОБА_1 (далі по тексту - позивач) звернулась до Окружного адміністративного суду міста Києва з адміністративним позовом до Державної податкової інспекції у Деснянському районі Головного управління ДФС у м. Києві (далі по тексту - відповідач) в якому просить: визнати протиправним і скасувати рішення Державної податкової інспекції у Деснянському районі Головного управління ДФС у м. Києві від 15 вересня 2015 року № 528/26-52-17-05-38 про виключення з реєстру платників єдиного податку фізичної особи - підприємця ОСОБА_1.
Ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва від 07 жовтня 2015 року відкрито провадження в адміністративній справі № 826/23100/15, закінчено підготовче провадження та призначено до розгляду у судовому засіданні на 27 жовтня 2015 року.
У судовому засіданні 27 жовтня 2015 року представник позивача підтримав адміністративний позов, просив задовольнити. Представник відповідача проти позову заперечив, просив відмовити у його задоволенні.
Керуючись приписами частини 4 статті 122 Кодексу адміністративного судочинства України, надавши можливість присутнім учасникам судового розгляду у повній мірі реалізувати свої процесуальні права, та враховуючи відсутність потреби заслухати свідка чи експерта, завершив розгляд справи в порядку письмового провадження.
Після розгляду адміністративного позову та доданих до нього матеріалів, всебічного і повного встановлення всіх фактичних обставин, на яких ґрунтується позов, об'єктивної оцінки доказів, що мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд зазначає наступне.
Рішенням Державної податкової інспекції у Деснянському районі Головного управління ДФС у м. Києві від 15 вересня 2015 року № 528/26-52-17-05-38, згідно підпункту 291.5.1 пункту 291.5 статті 291 Податкового кодексу України, Фізичну особу - підприємця ОСОБА_1 виключено з реєстру платників податків з 01 січня 2013 року.
Глава правові засади застосування спрощеної системи оподаткування, обліку та звітності, а також справляння єдиного податку.
Відповідно до статті 291 Податкового кодексу України спрощена система оподаткування, обліку та звітності - особливий механізм справляння податків і зборів, що встановлює заміну сплати окремих податків і зборів, встановлених пунктом 297.1 статті 297 цього Кодексу, на сплату єдиного податку в порядку та на умовах, визначених цією главою, з одночасним веденням спрощеного обліку та звітності.
Юридична особа чи фізична особа - підприємець може самостійно обрати спрощену систему оподаткування, якщо така особа відповідає вимогам, встановленим цією главою, та реєструється платником єдиного податку в порядку, визначеному цією главою.
Суб'єкти господарювання, які застосовують спрощену систему оподаткування, обліку та звітності, поділяються на такі групи платників єдиного податку:
1) перша група - фізичні особи - підприємці, які не використовують працю найманих осіб, здійснюють виключно роздрібний продаж товарів з торговельних місць на ринках та/або провадять господарську діяльність з надання побутових послуг населенню і обсяг доходу яких протягом календарного року не перевищує 300000 гривень;
2) друга група - фізичні особи - підприємці, які здійснюють господарську діяльність з надання послуг, у тому числі побутових, платникам єдиного податку та/або населенню, виробництво та/або продаж товарів, діяльність у сфері ресторанного господарства, за умови, що протягом календарного року відповідають сукупності таких критеріїв: не використовують працю найманих осіб або кількість осіб, які перебувають з ними у трудових відносинах, одночасно не перевищує 10 осіб; обсяг доходу не перевищує 1500000 гривень. Дія цього підпункту не поширюється на фізичних осіб - підприємців, які надають посередницькі послуги з купівлі, продажу, оренди та оцінювання нерухомого майна (група 70.31 КВЕД ДК 009:2005), а також здійснюють діяльність з виробництва, постачання, продажу (реалізації) ювелірних та побутових виробів з дорогоцінних металів, дорогоцінного каміння, дорогоцінного каміння органогенного утворення та напівдорогоцінного каміння. Такі фізичні особи - підприємці належать виключно до третьої групи платників єдиного податку, якщо відповідають вимогам, встановленим для такої групи;
3) третя група - фізичні особи - підприємці, які не використовують працю найманих осіб або кількість осіб, які перебувають з ними у трудових відносинах, не обмежена та юридичні особи - суб'єкти господарювання будь-якої організаційно-правової форми, у яких протягом календарного року обсяг доходу не перевищує 20000000 гривень;
4) четверта група - сільськогосподарські товаровиробники, у яких частка сільськогосподарського товаровиробництва за попередній податковий (звітний) рік дорівнює або перевищує 75 відсотків.
Відповідно до підпункту 291.5.1 пункту 291.1 статті 291 Податкового кодексу України Не можуть бути платниками єдиного податку першої - третьої груп: суб'єкти господарювання (юридичні особи та фізичні особи - підприємці), які здійснюють:
- діяльність з організації, проведення азартних ігор, лотерей (крім розповсюдження лотерей), парі (букмекерське парі, парі тоталізатора);
- обмін іноземної валюти;
- виробництво, експорт, імпорт, продаж підакцизних товарів (крім роздрібного продажу паливно-мастильних матеріалів в ємностях до 20 літрів та діяльності фізичних осіб, пов'язаної з роздрібним продажем пива та столових вин);
- видобуток, виробництво, реалізацію дорогоцінних металів і дорогоцінного каміння, у тому числі органогенного утворення (крім виробництва, постачання, продажу (реалізації) ювелірних та побутових виробів з дорогоцінних металів, дорогоцінного каміння, дорогоцінного каміння органогенного утворення та напівдорогоцінного каміння);
- видобуток, реалізацію корисних копалин, крім реалізації корисних копалин місцевого значення;
- діяльність у сфері фінансового посередництва, крім діяльності у сфері страхування, яка здійснюється страховими агентами, визначеними Законом України "Про страхування", сюрвейєрами, аварійними комісарами та аджастерами, визначеними розділом III цього Кодексу;
- діяльність з управління підприємствами;
- діяльність з надання послуг пошти (крім кур'єрської діяльності) та зв'язку (крім діяльності, що не підлягає ліцензуванню);
- діяльність з продажу предметів мистецтва та антикваріату, діяльність з організації торгів (аукціонів) виробами мистецтва, предметами колекціонування або антикваріату;
- діяльність з організації, проведення гастрольних заходів.
Матеріали справи свідчать, що Фізична особа - підприємець ОСОБА_1 перебуває на обліку в Державній податковій інспекції у Деснянському районі Головного управління ДФС у м. Києві з 06 квітня 2005 року. З 01 січня 2012 року підприємницьку діяльність здійснює на спрощеній системі оподаткування 2 група (20% д розміру мінімальної заробітної плати).
Згідно акту про результати камеральної перевірки щодо порушення платником єдиного податку вимог перебування на спрощеній системі оподаткування від 15 вересня 2015 року № 528/26-52-17-05-38 встановлено, що починаючи з 01 січня 2013 року ФОП ОСОБА_1 (згідно податкових розрахунків плати за користування надрами для видобування корисних копалин за 1 квартал 2013 року від 31 травня 2013 року № 1300004904, 2 квартал 2013 року від 08 серпня 2013 року № 1300006361, 3 квартал 2013 року від 08 листопада 2013 року № 1300007394, 4 квартал 2013 року № 140000988, 1 квартал 2014 року від 22 квітня 2014 року № 1400001858, 2 квартал 2014 року від 18 серпня 2014 року № 1400003891, 3 квартал 2014 року від 05 листопада 2014 року № 1400004151, 4 квартал 2014 року від 09 лютого 2014 року № 150000992, 1 квартал 2015 року від 12 травня 2015 року № 1500002772, 2 квартал 2015 від 04 серпня 2015 року № 9163880084) здійснювала видобуток, реалізацію корисних копалин.
Представником позивача доказів на спростування вищезазначених доводів не надано.
Відповідно до абз. 5 підпункту 298.2.3 пункту 298.2 статі 298 Податкового кодексу України платники єдиного податку зобов'язані перейти на сплату інших податків і зборів, визначених цим Кодексом, у таких випадках та в строки: у разі здійснення видів діяльності, які не дають права застосовувати спрощену систему оподаткування, або невідповідності вимогам організаційно-правових форм господарювання - з першого числа місяця, наступного за податковим (звітним) періодом, у якому здійснювалися такі види діяльності або відбулася зміна організаційно-правової форми;
Відтак, враховуючи те, що починаючи з 01 січня 2013 року ФОП ОСОБА_1 згідно податкових розрахунків плати за користування надрами для видобування корисних копалин здійснювала видобуток, реалізацію корисних копалин, остання в силу абз. 5 підпункту 298.2.3 пункту 298.2 статі 298 Податкового кодексу України зобов'язана була перейти на сплату інших податків і зборів, визначених цим Кодексом, у таких випадках та в строки.
Матеріали справи не містять відповідної заяви про відмови від спрощеної системи оподаткування, форма та порядок подання якої встановлюються центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику.
Відповідно до підпункту 299.10. пункту 299.10 статті 299 Податкового кодексу України реєстрація платником єдиного податку є безстроковою та може бути анульована шляхом виключення з реєстру платників єдиного податку за рішенням контролюючого органу у разі:
подання платником податку заяви щодо відмови від застосування спрощеної системи оподаткування у зв'язку з переходом на сплату інших податків і зборів, визначених цим Кодексом, - в останній день календарного кварталу, в якому подано таку заяву;
припинення юридичної особи (крім перетворення) або припинення підприємницької діяльності фізичною особою - підприємцем відповідно до закону - в день отримання відповідним контролюючим органом від державного реєстратора повідомлення про проведення державної реєстрації такого припинення;
у випадках, визначених підпунктом 298.2.3 пункту 298.2 статті 298 цього Кодексу;
якщо у податковому (звітному) році частка сільськогосподарського товаровиробництва платника єдиного податку четвертої групи становить менш як 75 відсотків.
Наведене свідчить, що у контролюючого органу існували законні підстави для прийняття рішення від 15 вересня 2015 року № 528/26-52-17-05-38 про виключення з реєстру платників єдиного податку фізичної особи - підприємця ОСОБА_1.
Втім, обґрунтовуючи доводи представник позивача посилається на те, що актом перевірки про результати камеральної перевірки щодо порушення платником єдиного податку вимог перебування на спрощеній системі оподаткування від 15 вересня 2015 року № 528/26-52-17-05-38 встановлено здійснення позивачем видобутку води з артезіанської свердловини лише з третього кварталу 2015 року, відповідно і виключення з реєстру платників єдиного податку фізичної особи - підприємця ОСОБА_1 повинно бути вчинено з 01жовтня 2015 року, а не з 01 січня 2013 року.
Як попередньо зазначалось, в акті про результати камеральної перевірки щодо порушення платником єдиного податку вимог перебування на спрощеній системі оподаткування від 15 вересня 2015 року № 528/26-52-17-05-38 встановлено, що починаючи з 01 січня 2013 року ФОП ОСОБА_1 (згідно податкових розрахунків плати за користування надрами для видобування корисних копалин за 1 квартал 2013 року від 31 травня 2013 року № 1300004904, 2 квартал 2013 року від 08 серпня 2013 року № 1300006361, 3 квартал 2013 року від 08 листопада 2013 року № 1300007394, 4 квартал 2013 року № 140000988, 1 квартал 2014 року від 22 квітня 2014 року № 1400001858, 2 квартал 2014 року від 18 серпня 2014 року № 1400003891, 3 квартал 2014 року від 05 листопада 2014 року № 1400004151, 4 квартал 2014 року від 09 лютого 2014 року № 150000992, 1 квартал 2015 року від 12 травня 2015 року № 1500002772, 2 квартал 2015 від 04 серпня 2015 року № 9163880084) здійснювала видобуток, реалізацію корисних копалин.
Жодних доказів на спростування вищезазначених висновків контролюючого органу на підтвердження здійснення позивачем видобутку води з артезіанської свердловини лише з третього кварталу 2015 року матеріали справи не містять, позивачем не надано, а тому такі доводи відхиляються судом.
Таким чином, рішення Державної податкової інспекції у Деснянському районі Головного управління ДФС у м. Києві від 15 вересня 2015 року № 528/26-52-17-05-38 про виключення з реєстру платників єдиного податку фізичної особи - підприємця ОСОБА_1 є обґрунтованим та скасуванню не підлягає.
Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Частиною третьою статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Згідно з частиною першою статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.
Відповідно до частини другої статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
На думку Окружного адміністративного суду міста Києва, відповідачем доведено правомірність та обґрунтованість прийняття спірного рішення з урахуванням вимог встановлених частиною другою статті 19 Конституції України та частиною третьою статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України, а тому, виходячи системного аналізу положень законодавства України та доказів, наявних у матеріалах справи, адміністративний позов Фізичної особи - підприємця ОСОБА_1 не підлягає задоволенню.
Керуючись ст. ст. 69-71, 94, 122, 160-165, 167, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, Окружний адміністративний суд міста Києва, -
У задоволенні адміністративного позову Фізичної особи - підприємця ОСОБА_1 відмовити в повному обсязі.
Постанова набирає законної сили відповідно до статті 254 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржена до суду апеляційної інстанції за правилами, встановленими статтями 185-187 Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя К.Ю. Гарник