Харківський окружний адміністративний суд
61004, м. Харків, вул. Мар'їнська, 18-Б-3, inbox@adm.hr.court.gov.ua
Харків
14 грудня 2015 р. № 820/11219/15
Харківський окружний адміністративний суд у складі:
Головуючого судді - Панченко О.В.
при секретарі судового засідання - Самігулліній К.В.,
за участі:
позивача - ОСОБА_1
представника позивача - ОСОБА_2,
представника відповідача - ОСОБА_3
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом
ОСОБА_1
до Харківської обласної державної адміністрації, третя особа: Управління праці та соціального захисту населення адміністрації району Харківської міської ради
про скасування рішення,-
Позивач - ОСОБА_1, звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з позовом, в якому просить суд :
- визнати протиправним та скасувати рішення Робочої групи з питань визначення статусу осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи (протокол від 19.06.2015 року № 14) при Харківській обласній держаній адміністрації про відмову у встановленні ОСОБА_1 статусу постраждалої внаслідок Чорнобильської катастрофи.
- зобов'язати Харківську обласну державну адміністрацію прийняти рішення про встановлення ОСОБА_1 статусу постраждалої внаслідок Чорнобильської катастрофи та видати посвідчення постраждалої внаслідок Чорнобильської катастрофи категорії 1 на підставі Експертного висновку Центральної міжвідомчої експертної комісії МОЗ та МНС України по встановленню причинного зв'язку хвороб, що привели до інвалідності та смерті з дією іонізуючого випромінювання та інших шкідливих чинників внаслідок аварії на Чорнобильській АЕС від 14.02.2011 року № 3066-3525;
- звільнити від сплати судового збору.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначила, що вона звернулась до Харківської обласної державної адміністрації з заявою, в якій просила встановити статус особи, яка потерпіла внаслідок Чорнобильської катастрофи та видати відповідне посвідчення категорії 1 на підставі висновків МСЕК та Центральної міжвідомчої експертної комісії МОЗ та МНС України по встановленню причинного зв'язку хвороб, що привели до інвалідності та смерті з дією іонізуючого випромінювання та інших шкідливих чинників внаслідок аварії на Чорнобильській АЕС. Листом від 23.06.2015 р. відповідач повідомив ОСОБА_1 про відмову у встановленні статусу особи, яка потерпіла внаслідок Чорнобильської катастрофи. Позивач вважає таку відмову незаконною та не обґрунтованою, у зв'язку з чим змушена звернутися до суду за захистом своїх прав.
Позивач та її представник у судовому засіданні підтримали доводи позовної заяви, просили суд прийняти рішення про задоволення позову.
Представник відповідача - Харківської обласної державної адміністрації, позов не визнав. У письмових запереченнях на позов (а.с.26-30) відповідач зазначив, що за судженням ОДА робочої групи з питань визначення статусу осію, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи (протокол від 19.06.2015р. № 4) при Харківській ОДА, громадянка ОСОБА_1 не відноситься до категорії осіб, потерпілих від Чорнобильської катастрофи, оскільки, наданий нею до заяви експертний висновок Міжрайонної радіологічної медико-соціальної комісії від 09.03.2011 р. та від 06.03.2014 р. не може бути застосований в якості документа на підтвердження наявності причинного зв'язку інвалідності за наслідками Чорнобильської катастрофи, встановленого у дитячому віці, як то визначено п.6 ч.1 ст.11 закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" та Положення про робочу групу з питань визначення статусу осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, адже міжрайонна радіологічна медико-соціальна комісія не визначена в якості уповноваженого органу на встановлення причинного зв'язку хвороб, інвалідності і смерті з дією іонізуючого випромінювання та інших шкідливих чинників внаслідок аварії на Чорнобильській АЕС. За таких підстав, представник відповідача у судовому засіданні просив суд відмовити у задоволенні позову.
Третя особа - Управління праці та соціального захисту населення адміністрації району Харківської міської ради, у судове засідання повноважного представника не направила, надіслала на адресу суду заяву, в якій просила суд розглядати справу без участі представника управління. (а.с.37).
Суд, вивчивши доводи позову та заперечень проти нього, заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши зібрані по справі докази в їх сукупності, проаналізувавши зміст норм матеріального і процесуального права, які врегульовують спірні правовідносини, виходить з наступних підстав та мотивів:
Як встановлено зі свідоцтва про народження серії V-ВЛ №348705, виданого Русько-Тишківською сільської радою народних депутатів Харківського району Харківської області від 10.07.1992 року, позивач - ОСОБА_1, народилася 20.06.1992 року. (а с.10).
Її батько - ОСОБА_4, учасник ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС у 1986 році, категорія 2, що підтверджується посвідченням А№201611, виданим Харківською обласною адміністрацією 05.06.2008 р. (а с.11).
02.04.2009 р. Харківською обласною державною адміністрацією ОСОБА_1 видано посвідчення дитини, яка потерпіла від Чорнобильської катастрофи серії Д№415788Н, строк дії - до досягнення повноліття дитини. (а.с.12).
На підставі експертного висновку Центральної міжвідомчої експертної комісії МОЗ та МНС України від 14.02.2011 р. №3066-3525, Міжрайонною радіологічною МСЕК №2 позивачу з 09.03.2011 р. по 01.03.2017 р. встановлено ІІІ групу інвалідності, діагноз - вроджена вада розвитку ЦНС, мікроаденома гіпофізу, кіста гіпофізу, захворювання пов'язане з впливом аварії на ЧАЕС. (а.с.13, 14, 15).
У зв'язку з вищевказаним обставинами, позивач звернулася до Харківської обласної адміністрації з заявою про встановлення статусу особи, яка потерпіла внаслідок Чорнобильської катастрофи, та видачу відповідного посвідчення категорії 1, на підтвердження чого надала копії необхідних документів.
Листом за підписом заступника директора департаменту соціального захисту населення Харківської обласної державної адміністрації від 23.06.2015 р. №01-40/06/4797 позивача повідомлено, що на засіданні Робочої групи прийнято рішення (протокол від 19.06.2015р. №4) про відмову у встановленні їй статусу особи, яка потерпіла внаслідок Чорнобильської катастрофи. (а.с.16). Вказане слугувало підставою для звернення ОСОБА_1 з даним позовом до суду.
Вирішуючи спір по суті суд зазначає, що статтею 19 Конституції України встановлено, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень шляхом справедливого, неупередженого та своєчасного розгляду адміністративних справ.
За правилами, встановленим ст. 8 КАС України, суд при вирішенні справи керується принципом верховенства права, відповідно до якого зокрема людина, її права та свободи визнаються найвищими цінностями та визначають зміст і спрямованість діяльності держави.
Основні положення щодо реалізації конституційного права громадян, що постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, на охорону їх життя і здоров'я та створення єдиного порядку визначення категорій зон радіоактивно забруднених територій, умов проживання і трудової діяльності на них, соціального захисту потерпілого населення визначені Законом України "Про статус і соціальний захист громадян. які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" від 28.02.1991 року №796-ХІІ.
Згідно статті 9 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян. які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", особами, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, є: 1) учасники ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС - громадяни, які брали безпосередню участь у ліквідації аварії та її наслідків; 2) потерпілі від Чорнобильської катастрофи - громадяни, включаючи дітей, які зазнали впливу радіоактивного опромінення внаслідок Чорнобильської катастрофи.
Статтею 12 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", причинний зв'язок між захворюванням, пов'язаним з Чорнобильською катастрофою, частковою або повною втратою працездатності громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, і Чорнобильською катастрофою визнається встановленим (незалежно від наявності дозиметричних показників чи їх відсутності), якщо його підтверджено під час стаціонарного обстеження постраждалих внаслідок Чорнобильської катастрофи уповноваженою медичною комісією не нижче обласного рівня або спеціалізованими медичними установами Міністерства оборони України, Міністерства внутрішніх справ України, Служби безпеки України, які мають ліцензію центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері охорони здоров'я.
На встановлення причинного зв'язку між погіршенням стану здоров'я і встановленням інвалідності та наслідками Чорнобильської катастрофи мають право особи, яким після досягнення повноліття не буде надано відповідно до частини першої статті 11 цього Закону статусу потерпілих від Чорнобильської катастрофи, з числа: народжених після 26 квітня 1986 року від батька, який на час настання вагітності матері мав підстави належати до 1 або 2 категорії постраждалих, або матір'ю, яка на час настання вагітності або під час вагітності мала підстави належати до 1 або 2 категорії постраждалих.
У відповідності до пункту 1 частини 1 статті 14 Закону №796-ХІІ, для встановлення пільг і компенсацій визначаються такі категорії осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи інваліди з числа учасників ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС та потерпілих від Чорнобильської катастрофи (статті 10, 11 і частина третя статті 12), щодо яких встановлено причинний зв'язок інвалідності з Чорнобильською катастрофою, хворі внаслідок Чорнобильської катастрофи на променеву хворобу, - категорія 1.
Частиною 1 та 3 статті 65 Закону №796-ХІІ, встановлено, що учасникам ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС та потерпілим від Чорнобильської катастрофи видаються посвідчення, виготовлені за зразками, затвердженими Кабінетом Міністрів України.
Посвідчення "Учасник ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС" та "Потерпілий від Чорнобильської катастрофи" є документами, що підтверджують статус громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, та надають право користування пільгами, встановленими цим Законом.
Видача посвідчень провадиться спеціально уповноваженим центральним органом виконавчої влади, Радою міністрів Автономної Республіки Крим, обласними, Київською і Севастопольською міськими державними адміністраціями за поданням районних державних адміністрацій.
Порядок видачі посвідчень встановлюється Кабінетом Міністрів України, зокрема постановою від 20.01.1997 року №51.
Так, пунктом 10 вищевказаного порядку встановлено, що посвідчення видаються: інвалідам із числа учасників ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС і потерпілим від Чорнобильської катастрофи, віднесеним до категорії 1, щодо яких встановлено причинний зв'язок інвалідності з Чорнобильською катастрофою, - на підставі довідки медико-соціальної експертної комісії про встановлення інвалідності відповідної групи, пов'язаної з наслідками Чорнобильської катастрофи.
Враховуючи, що Міжрайонною радіологічною медико-соціальною експертною комісією №2 встановлено ОСОБА_1 ІІІ групу інвалідності, пов'язаної з впливом аварії на ЧАЕС, що підтверджується випискою із акта огляду МСЕК до довідки серії 10ААБ №681656 від 06.03.2014 року, суд доходить висновку про безпідставність відмови робочої групи з питань визначення статусу осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи Харківської обласної державної адміністрації та задоволення позовних вимог в цій частині.
Суд відмічає, що спірне рішення відповідача, оформлене протоколом від 19.06.2015р. № 14, не відповідає критеріям, встановленим ч. 3 ст. 2 КАС України.
Разом з тим, у задоволенні позовних вимог про зобов'язання відповідача прийняти рішення та видати посвідчення ОСОБА_1 про встановлення статусу постраждалої внаслідок Чорнобильської катастрофи, суд зазначає, що дана вимога не підлягає задоволенню, оскільки відповідно до статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України, суд не може перебирати на себе функції іншого органу державної влади.
Відповідно до ч. 2 ст. 11 КАС України, суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, і не може виходити за межі позовних вимог. Суд може вийти за межі позовних вимог тільки в разі, якщо це необхідно для повного захисту прав, свобод та інтересів сторін чи третіх осіб, про захист яких вони просять.
Відтак, в цій часині позов ОСОБА_1 слід задовольнити шляхом зобов'язання відповідача вирішити питання про встановлення відповідного статусу позивачу з урахуванням висновків суду.
На підставі наведене та керуючись ст.ст. 11, 12, 51, 71, ст. 158, ст. 159, ст. 160, ст. 161ст. 162, ст. 163, ст. 167, 186, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
Адміністративний позов ОСОБА_1 до Харківської обласної державної адміністрації, третя особа: Управління праці та соціального захисту населення адміністрації Київського району Харківської міської ради про скасування рішення - задовольнити частково.
Скасувати рішення Робочої групи з питань визначення статусу осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи (протокол від 19.06.2015 року № 14) при Харківській обласній держаній адміністрації про відмову у встановленні ОСОБА_1 статусу постраждалої внаслідок Чорнобильської катастрофи.
Зобов'язати Харківську обласну державну адміністрацію розглянути питання про встановлення ОСОБА_1 статусу постраждалої внаслідок Чорнобильської катастрофи та видачу ОСОБА_1 посвідчення постраждалої внаслідок Чорнобильської катастрофи категорії 1 на підставі Експертного висновку Центральної міжвідомчої експертної комісії МОЗ та МНС України по встановленню причинного зв'язку хвороб, що привели інвалідності та смерті з дією іонізуючого випромінювання та інших шкідливих чинників внаслідок аварії на Чорнобильській АЕС від 14.02.2011 року № 3066-3525, з урахуванням рішення суду.
Постанова набирає законної сили згідно з ст. 254 Кодексу адміністративного судочинства України, а саме: після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого цим Кодексом, якщо таку скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження. Якщо строк апеляційного оскарження буде поновлено, то вважається, що постанова чи ухвала суду не набрала законної сили.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Харківського апеляційного адміністративного суду згідно з ст.186 Кодексу адміністративного судочинства України, а саме: шляхом подачі через Харківський окружний адміністративний суд протягом десяти днів з дня її проголошення (у разі застосування судом ч. 3, ст. 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні - з дня отримання копії постанови, у разі повідомлення суб'єкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених ч.4 ст.167 цього Кодексу, про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду) апеляційної скарги з одночасним надсиланням копії апеляційної скарги до суду апеляційної інстанції.
Повний текст постанови виготовлений 21 грудня 2015 року.
Суддя Панченко О.В.