Справа № 817/3343/15
17 грудня 2015 року м. Рівне
Рівненський окружний адміністративний суд у складі судді Жуковської Л.А., розглянувши у порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом:
Дубровицької міської ради
до Дубровицької районної державної адміністрації третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача ОСОБА_1 управління ДСНС України у Рівненській області
про зобов'язання вчинення певних дій, -
Дубровицька міська рада звернулася до суду з позовом до Дубровицької районної державної адміністрації про зобов'язання виключити споруду цивільного захисту №65043, яка облікована за адресою: 34100, Рівненська область, м. Дубровиця, вул. 1000-ліття Дубровиці, 2 з відповідного обліку протирадіаційних укриттів як таку, що відсутня по факту та помилково облікована.
В обґрунтування позовних вимог вказує, що підвальне приміщення комунального підприємства Дубровицької міської ради готель «Дружба» помилково обліковане як об'єкт цивільної оборони.
Зазначає, що в технічному паспорті та експлікації підвального приміщення на громадський будинок-готель по вул. 1000-ліття Дубровиці, 2 в м.Дубровиця визначено що підвальне приміщення загальною площею 519,8 кв.м. є частиною зазначеної будівлі, при цьому наявність об'єкта цивільного захисту в технічній документації не відображено. Крім того, протирадіаційне укриття ніколи не виділялось в натурі, ніхто не знає, в якій саме частині підвального приміщення воно обліковується, що знову ж таки вказує на те, що його облікували помилково.
Виробничим управлінням комунального господарства згідно Указу Президента України від 18 квітня 1992 року № 265 «Про комерціалізацію діяльності підприємств організацій сфери послуг», згідно рішення Дубровицької міської ради № 186 від 30.09.1998р. було відокремлено із складу підприємства частину структурного підрозділу з наданням права юридичної особи та 30 листопада 1998 року комісійно йому було передано приміщення готелю «Дружба» з усіма матеріальними цінностями.
При передачі приміщення складений комісійний акт, в якому відсутні будь-які документи та не зафіксовано жодних відомостей, які б вказували на те, що в готелі знаходиться об'єкт цивільного захисту. На балансі підприємства готелю «Дружба» знаходиться, відповідно до свідоцтва про право власності та технічного паспорта, громадська будівля, готель, власником якого є Дубровицька міська рада. За даними, які містяться в правовстановлюючих даних бухгалтерського обліку, за підприємством готель «Дружба» не обліковується жодна захисна споруда цивільного захисту. Крім того відсутні будь-які документи, які б вказували, що дана споруда взагалі обліковувалася підприємством чи існувала взагалі.
Позивачем подано письмове клопотання про розгляд справи за його відсутності.
Відповідач у судове засідання явку уповноваженого представника не забезпечив, подав письмове клопотання про розгляд справи без його участі, щодо задоволення позовних вимог не заперечував.
Від третьої особи Управління з питань надзвичайних ситуацій та цивільного захисту населення надійшло письмове пояснення, у судове засідання явку уповноваженого представника не забезпечено.
У своєму поясненні вказує, що згідно з пунктом 26 частини першої статті 19 Кодексу цивільного захисту України місцеві державні адміністрації організовують облік фонду захисних споруд цивільного захисту. Порядок створення, утримання фонду захисних споруд та ведення його обліку визначається Кабінетом Міністрів України (частини п'ята статті 32 КЦЗ України). Наразі проект регуляторного акта, який забезпечить своєчасне досягнення кінцевої мети, оприлюднено на офіційному інформаційному порталі ДСНС України. Отже, прийняття регуляторного акта, передбаченого Кодексом цивільного захисту України, урегулює організаційні та процедурні питання обліку захисних споруд цивільного захисту.
З огляду на наявність у справі заяв від сторін про розгляд справи без їх участі, суд з врахуванням ч. 4 ст. 122 КАС України приймає рішення про розгляд справи у порядку письмового провадження.
Розглянувши матеріали та дослідивши наявні у справі докази, суд дійшов висновку про задоволення позовних вимог повністю.
З матеріалів справи вбачається, що в технічному паспорті та експлікації підвального приміщення на громадський будинок-готель по вул. 1000-ліття Дубровиці, 2 в м.Дубровиця визначено, що підвальне приміщення загальною площею 519,8 кв.м. є частиною зазначеної будівлі, при цьому наявність об'єкта цивільного захисту в технічній документації не відображено.
У ході розгляду справи встановлено, що протирадіаційне укриття не виділялось в натурі, документально не відображено, в якій саме частині підвального приміщення воно обліковується.
Виробничим управлінням комунального господарства згідно Указу Президента України від 18 квітня 1992 року № 265 «Про комерціалізацію діяльності підприємств організацій сфери послуг», згідно рішення Дубровицької міської ради № 186 від 30.09.1998р. було відокремлено із складу підприємства частину структурного підрозділу з наданням права юридичної особи та 30 листопада 1998 року комісійно йому було передано приміщення готелю «Дружба» з усіма матеріальними цінностями.
Суд зазначає, що при передачі приміщення складений комісійний акт, в якому відсутні будь-які документи та не зафіксовано жодних відомостей, які б вказували на те, що в готелі знаходиться об'єкт цивільного захисту. На балансі підприємства готелю «Дружба» знаходиться, відповідно до свідоцтва про право власності та технічного паспорта, громадська будівля, готель, власником якого є Дубровицька міська рада.
За даними, які містяться в правовстановлюючих даних бухгалтерського обліку, за підприємством готель «Дружба» не обліковується жодна захисна споруда цивільного захисту. Суд констатує, що відсутні будь-які документи, які б вказували, що дана споруда взагалі обліковувалася підприємством чи існувала взагалі.
Відповідно до Інструкції щодо утримання захисних споруд цивільної оборони у мирний час, затвердженої наказом Міністерства надзвичайних ситуацій України №653 від 09.10.2006, зареєстровано в Міністерстві юстиції України 02.11.2006 за № 1180/13054, захисні споруди призначені для укриття населення від засобів масового ураження в особливий період та надзвичайних ситуацій у мирний час та є основним видом колективного захисту населення.
Проектування нового будівництва або реконструкція захисних споруд здійснюється за державними будівельними нормами В 2.2.5-97 "Захисні споруди цивільної оборони", затверджені наказом Держкоммістобудування України від 08.07.97 №106 (далі - ДБН В 2.2.5-97). Об'єкти або приміщення, пристосовуються під захисні споруди, в усіх випадках мають відповідати вимогам цих норм. Відповідно до ДБН A3.1-9-2000 та інших ДБН та СНіП, які діяли раніше, в захисній споруді повинна бути каналізація, електроенергія, вентиляція, охолоджувачі, нагрівачі та інше обладнання.
Закінчені будівництвом або реконструйовані захисні споруди приймаються в експлуатацію та утримуються у мирний час згідно з вимогами ДБН А. 3.1-9-2000 "Прийняття в експлуатацію закінчених будівництвом захисних споруд цивільної оборони та їх утримання", які затверджені наказом Держбуду України від 13.10.2000 N 229 (по тексту постанови - ДБН А. 33.1-1-9-2000).
Як встановлено судом, Дубровицькою міською радою та комунальним підприємством готель «Дружба» надсилались запити щодо надання будь-якої інформації та документації, яка могла б підтвердити факт розміщення протирадіаційного укриття № 65043 за адресою: м.Дубровиця, вул.1000-ліття Дубровиці, 2. Однак, жодних відомостей про статус такої захисної споруди знайти не вдалося.
Приймаючи рішення по суті заявлених вимог суд також враховує наступне.
Згідно з пунктом 26 частини першої статті 19 Кодексу цивільного захисту України місцеві державні адміністрації організовують облік фонду захисних споруд цивільного захисту, порядок створення, утримання фонду захисних споруд та ведення його обліку визначається Кабінетом Міністрів України (частини п'ята статті 32 КЦЗ України).
Наразі проект регуляторного акта, який забезпечить своєчасне досягнення кінцевої мети, оприлюднено на офіційному інформаційному порталі ДСНС України. Отже, прийняття регуляторного акта, передбаченого Кодексом цивільного захисту України, урегулює організаційні та процедурні питання обліку захисних споруд цивільного захисту.
Згідно з даними документального обліку фонду захисних споруд цивільного захисту в приміщенні підвального поверху будинку на пл. Домбровицького повстання в м. Дубровиця Рівненської області обліковано об'єкт нерухомого майна, що пристосований під протирадіаційне укриття № 65043, місткістю 200 осіб, площею 375 кв. метрів, об'ємом 1125 куб. метрів (облікова картка об'єкта від 20.12.1982 №б/н-дск). На час реєстрації вищезазначений об'єкт нерухомого майна перебував у повному господарському віданні комбінату комунальних підприємств м. Дубровиця Дубровицького міського відділу комунального господарства Мінжитлокомунгоспу УРСР, а тому відповідав вимогам ДБН В.2.2-5-97 «Захисні споруди цивільної оборони» (розроблений на заміну СНиП II-11-77) конфіденційним даним для проектування захисних споруд цивільного захисту, що викладені в додатку 1 до нього (розроблений на заміну додатка до СНиП II-11-77, чинний з 1 липня 2012 року, затверджений наказом Мінрегіону України від 07.11.2011 № 7 дск).
Згідно з абзацом одинадцятим статті 1 Закону України «Про оборону України», Указом Президента України від 17.03.2014 № 303/2014 «Про часткову мобілізацію» з моменту оголошення рішення про мобілізацію настав особливий період.
Враховуючи вищезазначене, відповідно до статті 15 Закону України «Про оборону України» на підконтрольній з питань делегованих повноважень території виконавчим комітетом Дубровицької міської ради має забезпечуватись організація та участь у здійсненні заходів, пов'язаних з цивільним захистом.
Забезпечення цивільного захисту населення на відповідній території; організація виконання вимог законодавства щодо створення, використання, утримання та реконструкції фонду захисних споруд цивільного захисту; організація обліку фонду захисних споруд цивільного захисту; визначення потреби фонду захисних споруд цивільного захисту; планування та організація роботи з дообладнання або спорудження в особливий період підвальних та інших заглиблених приміщень для укриття населення; здійснення контролю за утриманням та станом готовності захисних споруд цивільного захисту відповідно статті 19 Кодексу цивільного захисту України належить до повноважень місцевих державних адміністрацій у сфері цивільного захисту, а організація заходів цивільного захисту в територіальних підсистемах здійснюється Радою міністрів Автономної Республіки Крим, місцевими державними адміністраціями, органами місцевого самоврядування.
Крім того, суд бере до уваги той факт, що за даними регіонального відділення Фонду державного майна України по Рівненській області в реєстрі об'єктів державної власності, які входять до сфери управління органу приватизації, захисна споруда, розташована в підвальному приміщенні готелю "Дружба", не обліковується (а.с. 14). Аналогічні відомості в частині технічної документації надано Рівненським ОБТІ за №106 від 18.03.2013
З огляду на відсутність будь-якого документального підтвердження даних щодо визначення статусу частини підвального приміщення готелю "Дружба" як захисного укриття, суд приходить до висновку про обґрунтованість позовних вимог щодо виключення споруди цивільного захисту №65043, яка облікована за адресою: 34100, Рівненська область, м. Дубровиця, вул. 1000-ліття Дубровиці, 2 з відповідного обліку протирадіаційних укриттів як такої, що відсутня по факту та помилково облікована.
З врахуванням викладеного, суд дійшов висновку про підставність позовних вимог Дубровицької міської ради , а тому задовольняє позов повністю.
Керуючись статтями 160-163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
Позов задовольнити повністю.
Зобов'язати Дубровицьку районну державну адміністрацію виключити захисну споруду цивільного захисту №65043, яка облікована за адресою: 34100, Рівненська область, м. Дубровиця, вул. 1000-ліття Дубровиці, 2 з відповідного обліку протирадіаційних укриттів як таку, що відсутня по факту та помилково облікована
Постанова суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Апеляційна скарга подається до Житомирського апеляційного адміністративного суду через Рівненський окружний адміністративний суд. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Житомирського апеляційного адміністративного суду.
Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 КАС України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Якщо суб'єкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених частиною четвертою статті 167 цього Кодексу, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.
Суддя Жуковська Л.А.