Ухвала від 14.12.2015 по справі 813/5582/15

ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД 79018, м. Львів, вул. Чоловського, 2; e-mail: inbox@adm.lv.court.gov.ua; тел.: (032)-261-58-10

УХВАЛА

з питань строку звернення до адміністративного суду

14 грудня 2015 року № 813/5582/15

Львівський окружний адміністративний суд у складі головуючого-судді Кедик М.В.

судді Брильовського Р.М.,

судді Сасевича О.М.,

за участю секретаря судового засідання Шугало С.А.,

представника позивача ОСОБА_1,

представника відповідача ОСОБА_2,

треті особи не прибули

розглянувши у відкритому судовому засіданні у м. Львові клопотання представника позивача про визнання поважними причини пропуску строку звернення до адміністративного суду та клопотання представника відповідача про залишення позовної заяви без розгляду в адміністративній справі за позовом ОСОБА_3 до Державної фіскальної служби України, за участю третіх осіб Державної казначейської служби України, приватного акціонерного товариства “Українська акціонерна страхова компанія “АСКА” про визнання бездіяльності протиправною та стягнення коштів, -

встановив:

На розгляд Львівського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_3 до Державної фіскальної служби України, за участю третіх осіб Державної казначейської служби України, приватного акціонерного товариства “Українська акціонерна страхова компанія “АСКА” про визнання бездіяльності протиправною та стягнення коштів.

Представник відповідача подав клопотання від 29.10.2015 року вх. № 35852, у якому просить позовну заяву залишити без розгляду, у зв'язку з пропуском позивачем строку звернення до адміністративного суду. Зазначив, що позивачу у лютому 2013 року стало відомо про порушення його права на отримання виплати страхової суми, проте до суду звернувся з позовом у вересні 2015 року, а отже з порушенням передбаченого статтею 99 КАС України шестимісячного строку звернення до суду.

У судовому засіданні представник відповідача заявлене клопотання підтримав з підстав викладених у ньому. Щодо поновлення строку звернення до адміністративного суду заперечив.

Представник позивача подав клопотання від 18.11.2015 року вх. № 37891, у якому просить визнати поважними причини пропуску строку звернення до адміністративного суду. Зазначає, що пропуск процесуального строку зумовлений постійним перебуванням позивача на лікуванні, що створює фактичні передумови безпорадності позивача у самостійному вирішені питань соціально-правового характеру.

У судовому засіданні представник позивача заявлене клопотання підтримав та просив визнати поважними причини пропуску строку звернення до адміністративного суду. Щодо клопотання відповідача про залишення позовної заяви без розгляду заперечив.

При винесені ухвали, суд керувався наступним.

Згідно з ч. 1 ст. 99 КАС України, адміністративний позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами.

Частиною 3 цієї ж статті передбачено, що для захисту прав, свобод та інтересів особи цим Кодексом та іншими законами можуть встановлюватися інші строки для звернення до адміністративного суду, які, якщо не встановлено інше, обчислюються з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів. Для звернення до суду у справах щодо прийняття громадян на публічну службу, її проходження, звільнення з публічної служби встановлюється місячний строк.

Відповідно до ч. 1 ст. 100 КАС України, адміністративний позов, поданий після закінчення строків, установлених законом, залишається без розгляду, якщо суд на підставі позовної заяви та доданих до неї матеріалів не знайде підстав для визнання причин пропуску строку звернення до адміністративного суду поважними, про що постановляється ухвала.

Як вбачається з матеріалів справи позовна заява надіслана позивачем до суду 31.09.2015 року, тобто з порушенням строку, передбаченого ч. 3 ст. 99 КАС України.

Дослідивши питання поважності причин пропуску строку звернення до суду, суд встановив, що ОСОБА_3 довгий час перебувала на лікуванні. Даний факт підтверджується копіями виписок із медичної карти.

Суд розглянув матеріали справи та встановив, що позивачем пропущено строк звернення з даним позовом до суду, однак ним надані обґрунтовані докази поважності причини пропуску строку звернення до суду.

Як свідчить позиція Європейського суду з прав людини, основною складовою права доступу до суду, закріплене у п. 1 статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, є право доступу, в тому розумінні, що особі має бути забезпечена можливість звернутись до суду для вирішення певного питання, і що з боку держави не повинні чинитись правові чи практичні перешкоди для здійснення цього права.

Враховуючи наведене, суд дійшов висновку, про те, що в задоволенні клопотання Державної фіскальної служби України про залишення позовної заяви без розгляду у зв'язку із пропуском строку звернення до суду слід відмовити, відтак необхідно визнати поважними причини пропуску позивачем строку звернення до суду.

Керуючись ст. 99, 100, 165 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -

ухвалив:

У задоволенні клопотання представника відповідача про залишення позовної заяви без розгляду - відмовити.

Клопотання представника позивача задовольнити.

Визнати поважними причини пропуску строку звернення до адміністративного суду.

Ухвала набирає законної сили з моменту її проголошення, оскарженню не підлягає.

Заперечення проти такої можуть бути включені до апеляційної скарги на рішення суду, прийняте за наслідками розгляду справи.

Головуючий суддя Кедик М.В.

Суддя Брильовський Р.М.

Суддя Сасевич О.М.

Ухвала у повному обсязі складена 21.12.2015 року.