29 жовтня 2015 р. Справа № 804/6876/15
Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі судді Сидоренка Д.В. розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справи за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Павлоградський нафтопереробний завод»
до відповідача - Західно-Донбаської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Дніпропетровській області,
про скасування податкового повідомлення рішення.
Обставини справи: ТОВ «Павлоградський нафтопереробний завод» звернулось до Дніпропетровського окружного адміністративного суду з позовом до Західно-Донбаської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Дніпропетровській області про скасування податкового повідомлення рішення від 18.03.2015р. №000202201.
Позовні вимоги мотивовані тим, що позивачем в повному обсязі виконувалися зобов'язання щодо декларування та оплати орендної плати, внаслідок чого відсутні будь-які порушення податкового законодавства, та відсутністю протиправного діяння платника податків.
Відповідач проти позову заперечував. У запереченнях на адміністративний позов зазначив, що перевіркою встановлено декларування сум орендної плати за земельну ділянку на підставі витягів з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки наданих Відділом Держкомзему у м.Павлоград від 04.02.2009р. №588 - 1609238,34 грн.; від 02.02.2010р. №524 - 1704317,70 грн., від 31.01.2011р. №270 - 1704317,70 грн., від 10.09.2012р. №5424/01-14 - 1674270,46 грн. Проте, висновком комісійної судової земельно-технічної експертизи, проведеної Дніпропетровським науково-дослідним інститутом судових експертиз в межах кримінального провадження, встановлено, що нормативно-грошова оцінка земельної ділянки площею 3,3851 га., розташованої за адресою: м.Павлоград, вул. Заводська, 44 становить: за 2009р. - 3862172,02 грн., за 2010р. - 2011р. - 4090362,47 грн., за 2012р. - 4090362,47 грн., з 01.05.2012р. - 4018354,71 грн. Загальна сума заниження орендної плати за землю за період 2009р. - 2012р. складає 280775,86 грн.
Розглянувши матеріали справи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору, суд
В період з 18.02.2015 по 24.02.2015 року Західно-Донбаською об'єднаною державною податковою інспекцією Головного управління Міндоходів у Дніпропетровській області проведено документальну позапланову виїзну перевірку ТОВ «Павлоградський нафтопереробний завод» (код ЄДРПОУ 32702436) з питань дотримання вимог податкового законодавства щодо повноти сплати орендної плати за використання земельних ділянок комунальної власності протягом 2009-2012 років, за результатом якої складено Акт перевірки від 27.02.2015 року №20/04-10-22-01/32702436.
Згідно висновків проведеної перевірки встановлено порушення пунктів 288.1, 288.2, 288.3, 288.4, 288.7 ст.288 Податкового кодексу України,внаслідок чого занижено суму орендної плати за землю за період з 01.01.2009р. по 31.12.2011р. на суму 210753,79 грн., з 01.01.2012р. по 31.12.2012р. на суму 70022,07 грн.
Податковим повідомленням-рішенням від 18.03.2015 року №000202201 ТОВ «Павлоградський нафтопереробний завод» збільшено суму грошового зобов'язання за платежем орендна палата з юридичних осіб за основним платежем - 70022,00 грн., за штрафними (фінансовими) санкціями - 17506,00 грн.
Як вбачається з Акту перевірки від 27.02.2015 року №20/04-10-22-01/32702436, відповідно до рішення Павлоградської міської ради 23 сесії IV скликання від 06.12.2004р. №483 та на підставі договору оренди земельної ділянки від 01.02.2005р., укладеного між Павлоградською міською радою та ТОВ «Павлоградський нафтопереробний завод», є орендарем земельної ділянки загальною площею 3,3851 га., яка знаходиться за адресою: м.Павлоград, вул. Заводська, 44 та зареєстрована в Державному реєстрі земель за кадастровим номером 1212400000:01:0003:0009.
Згідно договору оренди земельної ділянки, орендар приймає у строкове платне ви користування земельну ділянку для промислового використання. Нормативно-грошова оцінка земельної ділянки на момент укладення договору, згідно витягу з технічної документації (довідка про нормативну грошову оцінку земельної ділянки) за кад.№1212400000:01:0003:0009 відділу Держкомзему у м.Павлограді від 21.12.2004р. №517 складає 1247414,49 грн.
Додатковою угодою від 05.02.2008р. до договору оренди земельної ділянки від 01.02.2005р. №040500900017 передбачено, що орендна плата вноситься орендарем у формі та розмірах 1/12 частини від 3% нормативної грошової оцінки земельної ділянки.
Павлоградською міською радою укладена додаткова угода до договору оренди земельної ділянки від 05.02.2008р. №040500900017, згідно з п.7 термін дії договору оренди земельної ділянки продовжено на 5 років, також визначено річну орендну за користування цією земельною ділянкою у розмірі 3%. Нормативно-грошова оцінка земельної ділянки на момент укладення додаткової угоди становила 1396935,09 грн. (з урахуванням коефіцієнтів індексації).
Також, згідно до витягу з технічної документації від 31.01.2011р. №270 становить 1704317,70 грн. та від 10.09.2012р. №5424/01-14 становить 1674270,46 грн.
Перевіркою встановлено, що декларування сум орендної плати за земельну ділянку здійснювалось на підставі витягів з технічної документації про нормативно-грошову оцінку земельної ділянки наданих відділом Держкомзему у м.Павлограді за підписом начальника та скріпленого гербовою печаткою.
Крім того, в Акті перевірки від 27.02.2015 року №20/04-10-22-01/32702436 зазначено, що відповідно до отриманого від Павлоградської міжрайонної прокуратури висновку комісійної судової земельно-технічної експертизи від 07.10.2014р. №2408-14, проведеної Дніпропетровським науково-дослідним інститутом судових експертиз в межах кримінального провадження №42014040880000009 та Акту позапланової ревізії фінансово-господарської діяльності відділу Держземагентства у м.Павлоград Дніпропетровської області за період з 01.09.2009р. по 01.01.2013р. №870-36/20 від 15.12.2014р. стосовно законності визначення у період 2009-2012 роки службовими особами відділу Держземагентства у м.Павлоград Дніпропетровської області розміру нормативно грошової оцінки земельних ділянок комунальної власності, які у вигляді витягів, довідок були використані Павлоградською міською радою для укладення договорів оренди та додаткових угод з ТОВ «Павлоградський нафтопереробний завод» на використання земельних ділянок комунальної власності, зокрема з кадастровим номером 1212400000:01:0003:0009 встановлено, що нормативно-грошова оцінка земельної ділянки площею 3,3851 га., розташованої за адресою: м.Павлоград, вул. Заводська, 44 повинна становити: за 2009р. - 3862172,02 грн., за 2010р. - 2011р. - 4090362,47 грн., за 2012р. - 4090362,47 грн., з 01.05.2012р. - 4018354,71 грн.
Загальна сума заниження орендної плати за землю за період 2009р. - 2012р. складає 280775,86 грн., в тому числі за 2012р. - 70022,07 грн.
З 1 січня 2011 року набрав чинності Податковий кодекс України (далі - ПК України, в редакції, чинній на час виникнення спірних відносин), який, відповідно до пункту 1.1 статті 1 регулює відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, і, зокрема, визначає вичерпний перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов'язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов'язки їх посадових осіб під час здійснення податкового контролю, а також відповідальність за порушення податкового законодавства.
За змістом підпункту 9.1.10 пункту 9.1 статті 9 ПК України плата за землю належить до загальнодержавних податків і зборів, яка в силу вимог підпункту 14.1.147 пункту 14.1 статті 14 цього ж Кодексу є податком і справляється у формі земельного податку та орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності.
Відповідно до пункту 269.1 статті 269 ПК України платниками податку є власники земельних ділянок, земельних часток (паїв) та землекористувачі. Останні ж, як визначає зміст підпункту 14.1.73 пункту 14.1 статті 14 цього Кодексу, це особи, яким, зокрема, на умовах оренди надані у користування земельні ділянки державної та комунальної власності. Отже, ПК України визначив обов'язок й орендаря сплачувати земельний податок у формі орендної плати.
Орендна плата за земельні ділянки державної і комунальної власності - обов'язковий платіж, який орендар вносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою (підпункт 14.1.136. пункту 14.1 статті 14 ПК України). Подібне визначення міститься й у статті 21 Закону України «Про оренду землі».
Справляння плати за землю, в тому числі й орендної плати, здійснювалося відповідно до положень розділу ХIII ПК України.
Розмір та умови внесення орендної плати встановлюються у договорі оренди між орендодавцем (власником) і орендарем, а підставою для нарахування орендної плати за земельну ділянку є договір оренди такої земельної ділянки (п.288.1 та п.288.4 ст.288 ПК України).
Підпунктом 271.1.1 п.271.1 ст.271 ПК України передбачалося, що базою оподаткування є нормативна грошова оцінка земельних ділянок з урахуванням коефіцієнта індексації, визначеного відповідно до порядку, встановленого цим розділом.
Відповідно до ч. 1 ст. 13 Закону України «Про оцінку земель» (далі - Закон №1378, в в редакції, чинній на час виникнення спірних відносин) нормативна грошова оцінка земельних ділянок проводиться серед іншого, у разі визначення розміру земельного податку, визначення розміру орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності.
Відповідно до п.286.1 ст.286 ПК України підставою для нарахування земельного податку є дані державного земельного кадастру.
Відповідно до ст.193 Земельного кодексу України державний земельний кадастр це єдина державна геоінформаційна система відомостей про землі, розташовані в межах кордонів України, їх цільове призначення, обмеження у їх використанні, а також дані про кількісну і якісну характеристику земель, їх оцінку, про розподіл земель між власниками і користувачами.
Згідно ст.194 Земельного кодексу України призначенням державного земельного кадастру є забезпечення необхідною інформацією органів державної влади та органів місцевого само врядування, заінтересованих підприємств, установ і організацій, а також громадян з метою регулювання земельних відносин, визначення розміру плати за землю тощо.
Відповідно до статей 5, 13, 20 Закону №1378 залежно від мети та методів проведення оцінка земель поділяється на такі види: бонітування ґрунтів; економічна оцінка земель; грошова оцінка земельних ділянок. Грошова оцінка земельних ділянок залежно від призначення та порядку проведення може бути нормативною і експертною. Нормативна грошова оцінка земель них ділянок проводиться, у тому числі, у разі визначення розміру земельного податку і розміру орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності. За результатами нормативної грошової оцінки земельних ділянок складається технічна документація. Дані про нормативну грошову оцінку окремої земельної ділянки оформляються як витяг з технічної документації з нормативної грошової оцінки земель.
Таким чином, суд приходить до висновку, що нормативна грошова оцінка земельної ділянки визначалася відповідним територіальним органом Держкомзему під час укладення (поновлення) договору оренди земельної ділянки.
Відповідно до листа Відділу Держземагентства у м.Павлоград Дніпропетровської області вих. №8-427-0.4-1168/2-15 від 24.03.2015р., на виконання вимоги податковому органу надана інформація згідно наданих витягів з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки ТОВ «Павлоградський нафтопереробний завод» (кадастровий номер 1212400000:01:0003:0010, а не 1212400000:01:0003:0009), згідно якого нормативна грошова оцінка становить:
-станом на 01.01.2009р. - 1609238,34 грн.;
- станом на 01.01.2010р. - 1704317,70 грн.;
- станом на 01.01.2011р. - 1704317,70 грн.;
- станом на 01.01.2012р. - 1704317,70 грн.
- станом на 01.01.2013р. - 1674270,46 грн.
Проте, як зазначалося вище Західно-Донбаською об'єднаною державною податковою інспекцією Головного управління Міндоходів у Дніпропетровській області при проведенні документальної позапланової виїзної перевірки для визначення суми орендної плати використана виключно інформація вказана у висновку комісійної судової земельно-технічної експертизи від 07.10.2014р. №2408-14, проведеної Дніпропетровським науково-дослідним інститутом судових експертиз в межах кримінального провадження №42014040880000009 та Акту позапланової ревізії фінансово-господарської діяльності відділу Держземагентства у м.Павлоград Дніпропетровської області за період з 01.09.2009р. по 01.01.2013р. №870-36/20 від 15.12.2014р.
Згідно ч.3 ст.2 Кодексу адміністративного судочинства України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони:
-на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України;
-з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано;
-обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії);
-безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо;
-з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації;
-пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія);
-з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення;
-своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Так зокрема, принцип прийняття рішення на підставі що передбачені Конституцією та законами України є одночасно і орієнтиром при реалізації повноважень владного суб'єкта, який вимагає від останнього діяти на виконання закону, за умов та обставин, визначених ним.
На підставі викладеного суд приходить до висновку про те, що відповідачем порушений принцип прийняття рішення на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України, оскільки нарахування за оскаржуваним рішення здійснено не на підставі даних державного земельного кадастру, у зв'язку з чим позовні вимоги є обґрунтованими та підлягають задоволенню.
Згідно з пунктом 1 частини 2 статті 162 Кодексу адміністративного судочинства України у разі задоволення адміністративного позову суд може прийняти постанову про визнання протиправними рішення суб'єкта владних повноважень чи окремих його положень, дій чи бездіяльності і про скасування або визнання нечинним рішення чи окремих його положень.
З наведеного слідує, що скасування рішення суб'єкта владних повноважень є наслідок визнання цього рішення протиправним.
Позивач просить суд лише скасувати податкове повідомлення-рішення №000202201 від 18.03.2015 року.
В свою чергу, часиною 2 статті 11 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено право суду вийти за межі позовних вимог, тільки в разі, якщо це необхідно для повного захисту прав, свобод та інтересів сторін чи третіх осіб, про захист яких вони просять.
Враховуючи необхідність повного захисту прав та інтересів позивача, суд вважає необхідним визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення №000202201 від 18.03.2015 року.
Враховуючи викладене, керуючись статтями 94,160-163, 167 КАС України, суд, -
Адміністративний позов задовольнити повністю.
Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення - рішення №000202201 від 18.03.2015р.
Стягнути на користь Товариства з обмеженою відповідальністю «Павлоградський нафтопереробний завод» судові витрати зі сплати судового збору в розмірі 182,70 грн. за рахунок бюджетних асигнувань Західно-Донбаської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Дніпропетровській області
Постанова набирає законної сили через 10 днів з дня її проголошення. Якщо проголошено вступну та резолютивну частину постанови або справу розглянуто у порядку письмового провадження, постанова набирає законної сили через 10 днів з дня її отримання у разі неподання апеляційної скарги.
У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Апеляційна скарга подається до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду через Дніпропетровський окружний адміністративний суд протягом 10 днів з дня проголошення. У разі проголошення вступної та резолютивної частини постанови або розгляду справи у порядку письмового провадження, апеляційна скарга подається протягом 10 днів з дня отримання.
Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду.
Суддя ОСОБА_1