22 грудня 2015 року Справа № 803/3799/15
Волинський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого-судді Ковальчука В.Д.,
розглянувши у порядку письмового провадження в місті Луцьку справу за адміністративним позовом Публічного акціонерного товариства “Луцьке авіапідприємство” до державного реєстратора прав на нерухоме майно Реєстраційної служби Луцького районного управління юстиції Волинської області ОСОБА_1 про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити дії,
Публічне акціонерне товариство “Луцьке авіапідприємство” (далі - ПАТ “Луцьке авіапідприємство”) звернулося з адміністративним позовом до державного реєстратора прав на нерухоме майно Реєстраційної служби Луцького районного управління юстиції Волинської області ОСОБА_1 (далі - державний реєстратор прав на нерухоме майно РС Луцького РУЮ) про визнання протиправним та скасування рішення про відмову у державній реєстрації прав та їх обтяжень №21706094 від 29 травня 2015 року, зобов'язання повторно розглянути заяву ПАТ “Луцьке авіапідприємство” про реєстрацію за ПАТ “Луцьке авіапідприємство” права власності на док-ангар 24х36 з місцем стоянки З-1, що розташований за адресою: Волинська область, Луцький район, с. Лище, вул. Південна, буд.14.
Позовні вимоги обґрунтовані наступними обставинами.
29 травня 2015 року ПАТ “Луцьке авіапідприємство” через свого представника звернулося у встановленому порядку до державного реєстратора прав на нерухоме майно РС Луцького РУЮ ОСОБА_1 із заявою про державну реєстрацію прав та їх обтяжень для проведення державної реєстрації права власності на док-ангар 24х36 з місцем стоянки З-1, що розташований за адресою: Волинська область, Луцький район, с. Лище, вул. Південна, буд.14.
Рішенням державного реєстратора прав на нерухоме майно РС Луцького РУЮ ОСОБА_1 від 29 травня 2015 року №21706094 позивачу відмовлено у державній реєстрації прав та їх обтяжень на вказаний об'єкт нерухомості у зв'язку із тим, що подані для проведення державної реєстрації документи не відповідають вимогам, або не дають змоги встановити відповідність заявлених прав документам, що їх посвідчують.
Відповідно до пункту 48 Порядку державної реєстрації прав на нерухоме майно та їх обтяжень, який затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 17.10.2013 року №868, для проведення державної реєстрації права власності на нерухоме майно, реєстрація якого проведена до 1 січня 2013 р. відповідно до законодавства, що діяло на момент його виникнення, у зв'язку із втратою, пошкодженням чи зіпсуванням свідоцтва про право власності на нерухоме майно, виданого органом місцевого самоврядування або місцевою держадміністрацією, державного акта на право приватної власності на землю, державного акта на право власності на землю, державного акта на право власності на земельну ділянку заявник подає органові державної реєстрації прав:
1) завірену в установленому порядку органом, що видавав документ, копію примірника втраченого, пошкодженого чи зіпсованого документа;
2) оголошення про втрату документа у регіональних друкованих засобах масової інформації за місцем розташування нерухомого майна, в якому повинні бути зазначені назва документа, його номер і дата видачі, на чиє ім'я виданий, яким органом (крім випадків пошкодження чи зіпсування документа).
За результатами розгляду заяви та документів, необхідних для проведення державної реєстрації прав, державний реєстратор органу державної реєстрації прав проводить державну реєстрацію права власності з видачею свідоцтва на заміну втраченого, пошкодженого чи зіпсованого документа. У свідоцтві зазначається серія, номер, назва, дата видачі та суб'єкт, який здійснив видачу втраченого, пошкодженого чи зіпсованого документа.
Позивач вважає протиправними оскаржуване рішення керуючись тим, що ним дотримано порядок звернення до державного реєстратора прав на нерухоме майно РС Луцького РУЮ та надано усі необхідні документи.
Позивач зазначає, що в оскаржуваному рішенні про відмову у державній реєстрації прав та їх обтяжень державний реєстратор конкретно не зазначив, що подані документи не відповідають вимогам, встановленим Законом України “Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень”, або не дають змоги встановити відповідність заявлених прав документам, що їх посвідчують.
У зв'язку із наведеним позивач просив визнати протиправним та скасувати оскаржуване рішення, а також зобов'язати відповідача повторно розглянути заяву ПАТ “Луцьке авіапідприємство” про реєстрацію за ПАТ “Луцьке авіапідприємство” права власності на док-ангар 24х36 з місцем стоянки З-1, що розташований за адресою: Волинська область, Луцький район, с. Лище, вул. Південна, буд.14.
В поданих письмових поясненнях від 22 грудня 2015 року позивач додатково зазначив, що відповідач при розгляді заяви про державну реєстрацію права власності на об'єкт нерухомого майна не виконав наступні вимоги: статті 22 Закону України “Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень” щодо прийняття рішення про зупинення розгляду заяви про державну реєстрацію прав та їх обтяжень і письмового повідомлення про це заявника, у разі якщо документи для державної реєстрації прав та їх обтяжень подано не в повному обсязі; пункту 8-1 частини другої статті 9 Закону №1952-IV щодо запиту від органів виконавчої влади, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ та організацій, які відповідно до чинного на момент виникнення спірних правовідносин законодавства проводили реєстрацію, інформації (довідки, копії документів тощо), необхідної для реєстрації прав та їх обтяжень, якщо такі документи не були подані заявником під час проведення державної реєстрації прав, які виникли та зареєстровані в установленому порядку до 1 січня 2013 року. Крім того, вважає, що встановивши наявність перешкод для реєстрації права власності на об'єкт нерухомого майна, у порядку передбаченому пунктом 48 постанови Кабінету Міністрів України “Про затвердження Порядку державної реєстрації прав на нерухоме майно та їх обтяжень” від 17 жовтня 2013 року №868, відповідач повинен був встановити факт відсутності підстав для відмови в державній реєстрації прав у порядку передбаченому пунктом 52 зазначеної постанови.
В судове засідання представник позивача не прибув, проте подав заяву від 22 грудня 2015 року про розгляд справи за його відсутності.
Відповідач у судове засідання свого представника не направив, в запереченні проти позову від 18 грудня 2015 року просив розгляд справи здійснювати за відсутності представника РС Луцького РУЮ. В наданих суду письмових запереченнях на адміністративний позов відповідач посилається на те, що пунктом 48 Порядку державної реєстрації прав на нерухоме майно та їх обтяжень визначено, що державний реєстратор органу державної реєстрації прав проводить державну реєстрацію права власності з видачею свідоцтва на заміну втраченого, пошкодженого чи зіпсованого документа у зв'язку із втратою, пошкодженням чи зіпсуванням, однак позивачем не було подано оригіналів наказів органу фонду державного майна №276 від 10.04.1996 року, №164 від 20.09.2007 року, а отже провести державну реєстрацію права власності на підставі копії поданих документів, державний реєстратор не має можливості. З наведених підстав просить суд відмовити позивачу в задоволенні його позовних вимог.
У відповідності до статті 128 Кодексу адміністративного судочинства України справу вирішено у відсутності сторін на підставі наявних у ній доказів.
Дослідивши подані суду письмові докази, оцінивши їх за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді у судовому процесі всіх обставин справи в їх сукупності, суд приходить до висновку, що позов підлягає до задоволення з таких підстав.
Судом встановлено, що 29 травня 2015 року ПАТ “Луцьке авіапідприємство” звернулося до Реєстраційної служби Луцького РУЮ із заявою про реєстрацію права власності на док-ангар 24х36 з місцем стоянки З-1, що розташований за адресою: Волинська область, Луцький район, село Лище, вулиця Південна, 14.
Рішенням державного реєстратора прав на нерухоме майно ОСОБА_1 від 29 травня 2015 року №21706094 позивачу відмовлено у державній реєстрації права власності на вищевказану будівлю з тих підстав, що подані для проведення державної реєстрації прав та їх обтяжень документи не відповідають вимогам, або не дають змоги встановити відповідність заявлених прав документам, що їх посвідчують.
Порядок проведення державної реєстрації речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень врегульовано Законом України “Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень” від 1 липня 2004 року №1952-IV (далі - Закон №1952-IV) та іншими нормативно-правовими актами України.
Відповідно до частини першої статті 2 Закону №1952-IV державна реєстрація речових прав на нерухоме майно (далі - державна реєстрація прав) - офіційне визнання і підтвердження державою фактів виникнення, переходу або припинення прав на нерухоме майно, обтяження таких прав шляхом внесення відповідного запису до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно.
Частиною першою статті 3 Закону №1952-IV визначено, що державна реєстрація прав є обов'язковою. Інформація про права на нерухоме майно та їх обтяження підлягає внесенню до Державного реєстру прав.
Згідно із частиною першою, другою статті 15 Закону №1952-IV державна реєстрація прав та їх обтяжень проводиться в такому порядку: 1) прийняття і перевірка документів, що подаються для державної реєстрації прав та їх обтяжень, реєстрація заяви; 2) встановлення факту відсутності підстав для відмови в державній реєстрації прав та їх обтяжень, зупинення розгляду заяви про державну реєстрацію прав та/або їх обтяжень; 3) прийняття рішення про державну реєстрацію прав та їх обтяжень, відмову в ній або зупинення державної реєстрації; 4) внесення записів до Державного реєстру прав; 5) видача свідоцтва про право власності на нерухоме майно у випадках, встановлених статтею 18 цього Закону; 6) надання витягів з Державного реєстру прав про зареєстровані права та/або їх обтяження.
Орган державної реєстрації прав, державні реєстратори зобов'язані надати до відома заявників інформацію про необхідний перелік документів для здійснення державної реєстрації прав.
Відповідно до частини першої статті 24 Закону №1952-IV у державній реєстрації прав та їх обтяжень може бути відмовлено у разі, якщо: 1) заявлене право, обтяження не підлягає державній реєстрації відповідно до цього Закону; 2) об'єкт нерухомого майна розміщений на території іншого органу державної реєстрації прав; 3) із заявою про державну реєстрацію прав та їх обтяжень звернулася неналежна особа; 4) подані документи не відповідають вимогам, встановленим цим Законом, або не дають змоги встановити відповідність заявлених прав документам, що їх посвідчують; 5) заяву про державну реєстрацію прав, пов'язаних з відчуженням нерухомого майна, подано після державної реєстрації обтяжень, встановлених щодо цього майна, крім випадків, встановлених частиною дев'ятою статті 15 цього Закону; 5-1) заяву про державну реєстрацію обтяжень речових прав на нерухоме майно щодо попереднього правонабувача подано після державної реєстрації права власності на таке майно за новим правонабувачем; 5-2) заяву про державну реєстрацію речових прав, похідних від права власності, подано за відсутності державної реєстрації права власності, крім випадків, установлених статтею 4 2 та частиною дев'ятою статті 15 цього Закону; 5-3) під час подання заяви про державну реєстрацію права власності на підприємство як єдиний майновий комплекс, житловий будинок, будівлю, споруду (їх окремі частини), що виникло на підставі документа, за яким правонабувач набуває також право власності на земельну ділянку, не подано заяву про державну реєстрацію права власності на земельну ділянку; 5-4) після завершення п'ятиденного строку з дня отримання заявником письмового повідомлення про зупинення розгляду заяви про державну реєстрацію прав не усунено обставин, що були підставою для прийняття такого рішення; 5-5) заяву про державну реєстрацію прав та їх обтяжень під час вчинення нотаріальної дії з нерухомим майном, об'єктом незавершеного будівництва подано не до нотаріуса, який вчинив таку дію; 5-6) заяву про державну реєстрацію прав та їх обтяжень в електронній формі подано особою, яка не є державним кадастровим реєстратором або державним виконавцем; 6) заявником подано ті самі документи, на підставі яких заявлене право та обтяження такого права вже зареєстровано у Державному реєстрі прав.
Перелік документів, необхідних для проведення державної реєстрації речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень, права та обов'язки суб'єктів у сфері державної реєстрації прав, а також процедуру взяття на облік безхазяйного нерухомого майна визначено Порядком державної реєстрації прав на нерухоме майно та їх обтяжень, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України 17 жовтня 2013 року №868 (далі - Порядок №868).
Під час розгляду заяви і документів, що додаються до неї, відповідно до пункту 15 Порядку №868, державний реєстратор встановлює відповідність заявлених прав і поданих документів вимогам законодавства, а також відсутність суперечностей між заявленими та зареєстрованими речовими правами на нерухоме майно, їх обтяженнями, зокрема щодо: 1) обов'язкового дотримання письмової форми правочину та його нотаріального посвідчення (у встановлених законом випадках); 2) повноважень заявника; 3) відомостей про нерухоме майно, речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень, наявних у Державному реєстрі прав та поданих документах; 4) наявності обтяжень прав на нерухоме майно, зареєстрованих відповідно до закону; 5) наявності факту виконання умов правочину, з якими закон та/або договір (угода) пов'язує можливість проведення державної реєстрації виникнення, переходу, припинення прав на нерухоме майно або обтяження таких прав.
За результатами розгляду заяви та документів, необхідних для проведення державної реєстрації прав, відповідно до пункту 20 Порядку №868 державний реєстратор приймає рішення про державну реєстрацію прав або рішення про відмову в такій реєстрації.
Згідно із пунктом 48 Порядку №868 для проведення державної реєстрації права власності на нерухоме майно, реєстрація якого проведена до 1 січня 2013 року відповідно до законодавства, що діяло на момент його виникнення, у зв'язку із втратою, пошкодженням чи зіпсуванням свідоцтва про право власності на нерухоме майно, виданого органом місцевого самоврядування або місцевою держадміністрацією, державного акта на право приватної власності на землю, державного акта на право власності на землю, державного акта на право власності на земельну ділянку заявник подає органові державної реєстрації прав: 1) завірену в установленому порядку органом, що видавав документ, копію примірника втраченого, пошкодженого чи зіпсованого документа; 2) оголошення про втрату документа у регіональних друкованих засобах масової інформації за місцем розташування нерухомого майна, в якому повинні бути зазначені назва документа, його номер і дата видачі, на чиє ім'я виданий, яким органом (крім випадків пошкодження чи зіпсування документа).
За результатами розгляду заяви та документів, необхідних для проведення державної реєстрації прав, державний реєстратор органу державної реєстрації прав проводить державну реєстрацію права власності з видачею свідоцтва на заміну втраченого, пошкодженого чи зіпсованого документа. У свідоцтві зазначається серія, номер, назва, дата видачі та суб'єкт, який здійснив видачу втраченого, пошкодженого чи зіпсованого документа.
Як вбачається з матеріалів справи, позивачем для проведення державної реєстрації права власності на док-ангар 24х36 з місцем стоянки З-1, що розташований за адресою: Волинська область, Луцький район, село Лище, вулиця Південна, 14 були подані належним чином завірені копії: наказу Регіонального відділення Фонду державного майна України по Волинській області від 10 квітня 1996 року №276 “Про перетворення Луцького державного авіаційного підприємства “Універсал-Авіа” у відкрите акціонерне товариство”, наказу Регіонального відділення Фонду державного майна України по Волинській області від 20 вересня 2007 року №164 “Про затвердження переліку майна, переданого до статутного фонду ВАТ “Луцьке авіапідприємство””, витягу про реєстрацію права власності на нерухоме майно №16380592, виданого комунальним підприємством “Волинське обласне бюро технічної інвентаризації” 23 жовтня 2007 року, а також оголошення від 26 лютого 2015 року про втрату документів.
Таким чином, з урахуванням вищевикладеного, суд дійшов висновку, що у відповідача були відсутні підстави для відмови у державній реєстрації прав та їх обтяжень, оскільки у позивача наявні документи, які відповідно до пункту 48 Порядку №868, є підставою для проведення державної реєстрації права власності з видачею свідоцтва на заміну втраченого, пошкодженого чи зіпсованого документа і зв'язку із втратою, пошкодженням чи зіпсуванням свідоцтва про право власності на нерухоме майно, виданого органом місцевого самоврядування або місцевою держадміністрацією, державного акта на право приватної власності на землю, державного акта на право власності на землю, державного акта на право власності на земельну ділянку.
Відповідно до частини першої, другої статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Всупереч наведеним вимогам, відповідач, як суб'єкт владних повноважень, не надав суду достатніх беззаперечних доказів в обґрунтування обставин, на яких ґрунтуються його заперечення, і не довів правомірності винесеного ним рішення про відмову у державній реєстрації прав та їх обтяжень.
Таким чином, виходячи із системного аналізу положень чинного законодавства України та доказів, наявних у матеріалах справи, суд дійшов висновку, що позовні вимоги ПАТ “Луцьке авіапідприємство” є підставні та підлягають до повного задоволення.
Відповідно до частини першої статті 94 Кодексу адміністративного судочинства України якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав стороною у справі, або якщо стороною у справі виступала його посадова чи службова особа.
Таким чином за рахунок бюджетних асигнувань Реєстраційної служби Луцького районного управління юстиції Волинської області на користь позивача слід стягнути судовий збір в розмірі 2436,00 грн., сплачений відповідно до чека від 11.12.2015 року №11122015152145.
Керуючись частиною третьою статті 160, статтями 162, 163 Кодексу адміністративного судочинства України, на підставі Закону України “Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень”, Порядку державної реєстрації прав на нерухоме майно та їх обтяжень, який затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 17.10.2013 року №868, суд
Адміністративний позов задовольнити повністю.
Визнати протиправним та скасувати рішення державного реєстратора прав на нерухоме майно Реєстраційної служби Луцького районного управління юстиції Волинської області ОСОБА_1 про відмову в державній реєстрації прав та їх обтяжень №21706094 від 29 травня 2015 року.
Зобов'язати державного реєстратора прав на нерухоме майно Реєстраційної служби Луцького районного управління юстиції Волинської області ОСОБА_1 повторно розглянути заяву Публічного акціонерного товариства “Луцьке авіапідприємство” про реєстрацію за Публічним акціонерним товариством “Луцьке авіапідприємство” права власності на док-ангар 24х36 з місцем стоянки З-1, що розташований за адресою: Волинська область, Луцький район, с. Лище, вул. Південна, буд.14.
Присудити на користь Публічного акціонерного товариства “Луцьке авіапідприємство” за рахунок бюджетних асигнувань Реєстраційної служби Луцького районного управління юстиції Волинської області судовий збір у розмірі 2436 гривень 00 копійок (дві тисячі чотириста тридцять шість гривень нуль копійок).
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого статтею 186 КАС України, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку повністю або частково шляхом подання апеляційної скарги до Львівського апеляційного адміністративного суду через Волинський окружний адміністративний суд. Апеляційна скарга на постанову подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Львівського апеляційного адміністративного суду.
Суддя В. Д. Ковальчук