Ухвала від 17.12.2015 по справі 127/7917/15-а

УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

Справа № 127/7917/15-а

Головуючий у 1-й інстанції: Жмудь О.О.

Суддя-доповідач: Сушко О.О.

17 грудня 2015 року

м. Вінниця

Вінницький апеляційний адміністративний суд у складі колегії:

головуючого судді: Сушка О.О.

суддів: Залімського І. Г. Совгири Д. І. ,

за участю:

секретаря судового засідання: Мартинюк В.В.,

представника позивача: ОСОБА_2

представника відповідача: Волощука В.О.

розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу ОСОБА_4 на постанову Вінницького міського суду Вінницької області від 02 червня 2015 року у справі за адміністративним позовом ОСОБА_4 до Департаменту самоврядного контролю Вінницької міської ради про визнання незаконними дій,

ВСТАНОВИВ:

Позивач у квітні 2015 року звернулася до суду з позовом до Департаменту самоврядного контролю Вінницької міської ради про визнання дій незаконними.

Зазначала, що 5 грудня 2014 року Департаментом проведено перевірку дотримання вимог законодавства при використанні земель міста Вінниці, якою встановлено, що вона самовільно зайняла земельну ділянку площею 0,0445 га із земель загального користування територіальної громади міста.

Посилаючись на те, що висновки перевірки не відповідають дійсності, а дії щодо проведення перевірки вчинені із порушенням норм чинного законодавства, просила визнати незаконними дії Департаменту щодо проведення позапланової перевірки, яка оформлена актом № 231/9-04/13, та визнати незаконними дії Департаменту щодо відображення в акті перевірки інформації про влаштування нею на земельній ділянці площею 0,0445 га по АДРЕСА_1 металевого паркану із дротяною сіткою на фундаменті та складування будівельних відходів.

Ухвалою Вінницького міського суду Вінницької області від 27 травня 2015 року позовну заяву в частині визнання незаконними дій Департаменту щодо відображення в акті перевірки дотримання вимог законодавства при використанні земель міста Вінниця від 5 грудня 2014 року № 231/9-04/13 інформації про влаштування ОСОБА_4 на земельній ділянці площею 0,0445 га по АДРЕСА_1 металевого паркану із дротяною сіткою на фундаменті та складування будівельних відходів залишено без розгляду.

Постановою Вінницького міського суду Вінницької області від 2 червня 2015 року в задоволені позову відмовлено.

Не погоджуючись з судовим рішенням позивач подав апеляційну скаргу, в якій просить скасувати постанову суду першої інстанції та прийняти нову постанову, якою задовольнити позовну заяву.

Представник позивача в судовому засіданні підтримала апеляційну скаргу в повному обсязі.

Представник відповідача в судовому засіданні заперечував проти апеляційної скарги та просив залишити постанову суду першої інстанції - без змін.

Заслухавши суддю-доповідача, представників сторін, перевіривши доводи апеляційної скарги наявними в матеріалах справи письмовими доказами, колегія суддів вважає, що апеляційну скаргу необхідно залишити без задоволення виходячи з наступного.

Судом першої інстанції встановлено, що 5 грудня 2014 року головним спеціалістом відділу контролю за використанням територій та сплати місцевих податків Департаменту Томчук Л.О., за участю головного спеціаліста Департаменту архітектури, містобудування та кадастру Вінницької міської ради Лірника В.І. проведено перевірку дотримання вимог законодавства при використанні земель АДРЕСА_1.

Перевіркою встановлено самовільне зайняття земельної ділянки, площею 0,0445 га, яка розташована по АДРЕСА_1, із земель загального користування територіальної громади міста Вінниці, зокрема, земельну ділянку огороджено металевим парканом, дротяною сіткою на фундаменті.

За результатами перевірки складено акт від 5 грудня 2014 року № 231/9-04-13, в якому зазначено, що ОСОБА_4 використовує земельну ділянку без відповідних дозвільних документів (складуються будівельні відходи), у зв'язку з чим їй запропоновано (мовою оригіналу): "звільнити земельну ділянку, загальною площею 0,0445 га, яка розташована за адресою: АДРЕСА_1, шляхом знесення самовільно встановлених парканів та приведенням її в первинний стан; сплатити плату (земельний податок) за земельну ділянку площею 0,0445 га за фактичне використання без правовстановлюючих документів; усунути порушення п. 6.4.7, п. 6.13.1(4) Правил благоустрою території міста Вінниці, затверджених рішенням міської ради від 1 березня 2011 року № 104, шляхом демонтажу будівельних відходів".

Відмовивши в задоволенні позову, суд першої інстанції виходив з того, що відсутні підстави для визнання протиправними дій Департаменту, пов'язаних з проведенням позапланової перевірки, при цьому, фактично, позивач оскаржує акт перевірки, висновки якого не породжують обов'язкових юридичних наслідків.

Колегія суддів погоджується з таким висновком суду першої інстанції апеляційного суду через наступне.

Відповідно п. "в" ст. 12 ЗК України до повноважень сільських, селищних, міських рад у галузі земельних відносин на території сіл, селищ, міст належить: надання земельних ділянок у користування із земель комунальної власності відповідно до цього Кодексу.

Статтею 116 ЗК України встановлено, що громадяни та юридичні особи набувають права власності та права користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень, або за результатами аукціону.

Відповідно до ст. 189 ЗК України самоврядний контроль за використанням та охороною земель здійснюється сільськими, селищними, міськими, районними та обласними радами.

Згідно з п.п. 1 п. "б" ч. 1 ст. 33 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" до відання виконавчих органів сільських, селищних, міських рад належать здійснення контролю за додержанням земельного та природоохоронного законодавства, використанням і охороною земель, природних ресурсів загальнодержавного та місцевого значення, відтворенням лісів.

За приписами ст. 83 ЗК України у комунальній власності перебувають усі землі в межах населених пунктів, крім земель приватної та державної власності, а до земель комунальної власності належать землі загального користування населених пунктів.

Відповідно до покладених на нього завдань Департамент самоврядного контролю Вінницької міської ради організовує і здійснює контроль за цільовим використанням земель та дотриманням громадянами земельного законодавства, виявляє факти самовільного зайняття земельних ділянок, складає акти за наслідками проведених перевірок.

Відповідно до п. 2.7 Порядку проведення перевірок Департаментом самоврядного контролю Вінницької міської ради, затвердженого рішенням Виконавчого комітету Вінницької міської ради від 8 вересня 2011 року № 2140 позаплановою перевіркою є перевірка, яка не передбачена планом роботи Департаменту.

Позапланова перевірка проводиться на підставі наказу директора Департаменту (додаток 3), за наявності доручення міського голови, секретаря міської ради або заступника міського голови, відповідно до розподілу обов'язків, незалежно від кількості раніше проведених перевірок щодо об'єкту перевірки, юридичної (фізичної) особи.

Пунктом 2.4 Порядку № 2140 встановлено, що працівник Департаменту, якому доручено проводити перевірку, не пізніше десяти днів до початку проведення перевірки вручає особисто або надсилає поштою попередження про проведення перевірки (додаток 2) юридичній чи фізичній особі, щодо якої планується перевірка.

В акті перевірки вказано, що повідомлення про проведення перевірки направлено позивачу 27 листопада 2014 року рекомендованим листом з повідомленням про вручення і отримано нею 29 листопада 2014 року.

Вказаним повідомленням доводилось до відома ОСОБА_4 що працівниками Департаменту проводиться перевірка дотримання вимог земельного законодавства при використанні земель, розташованих по АДРЕСА_1 та у зв'язку з цим їй пропонувалось надати ряд документів.

Наказом про проведення перевірки на місцевості встановлено строк її проведення з 4 по 17 грудня 2014 року, сама ж перевірка проведена 5 грудня 2014 року, тобто в межах визначеного строку.

Крім цього, рішенням Вінницького міського суду від 05.11.2015 року в справі № 127/3472/15-ц доведено факт розміщення позивачем будівельних відходів на спірній земельній ділянці загального користування та зобов'язано її звільнити.

Таким чином, дії відповідача у даному випадку було правомірними і відповідали діючому законодавсту.

Відповідно до ч.1 ст.200 КАС України, суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а постанову або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального та процесуального права.

На підставі викладеного та приймаючи до уваги, що суд першої інстанції при ухваленні оскаржуваної постанови вірно встановив фактичні обставини справи, дослідив наявні докази, надав їм належну оцінку, та прийняв законне і обґрунтоване рішення, висновки суду відповідають обставинам справи, а тому підстав для його скасування не вбачається.

Керуючись ст.ст. 160, 167, 195, 196, 198, 200, 205, 206, 212, 254 КАС України, суд

УХВАЛИВ:

апеляційну скаргу ОСОБА_4 залишити без задоволення, а постанову Вінницького міського суду Вінницької області від 02 червня 2015 року - без змін.

Ухвала суду набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена в касаційному порядку згідно зі ст. 212 КАС України.

Ухвала суду складена в повному обсязі 21 грудня 2015 року.

Головуючий Сушко О.О.

Судді Залімський І. Г. Совгира Д. І.