Справа № 824/2957/14-а
Головуючий у 1-й інстанції: Левицький В.К.
Суддя-доповідач: Сушко О.О.
17 грудня 2015 року
м. Вінниця
Вінницький апеляційний адміністративний суд у складі колегії:
головуючого судді: Сушка О.О.
суддів: Совгири Д. І. Залімського І. Г.
за участю:
секретаря судового засідання: Мартинюк В.В.,
представника позивача: Мазур О.В.
розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу Чернівецького міського центру зайнятості на постанову Чернівецького окружного адміністративного суду від 13 жовтня 2015 року у справі за адміністративним позовом Чернівецького міського центру зайнятості до ОСОБА_3 про відшкодування допомоги,
Позивач звернувся до суду з позовом, в якому просив стягнути з відповідача на користь Чернівецького міського центру зайнятості кошти в сумі 18593,32 грн.
Відповідно до постанови Чернівецького окружного адміністративного суду від 13.10.2015 року в задоволенні позову відмовлено.
Не погодившись з постановою суду першої інстанції, позивач подав апеляційну скаргу, в якій, посилаючись на порушення судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, просить скасувати оскаржену постанову та прийняти нову, якою задовольнити позов.
Представник позивача в судовому засіданні підтримав апеляційну скаргу в повному обсязі.
В судове засідання суду апеляційної інстанції відповідач не прибув, про дату, час і місце судового засідання повідомлений своєчасно та належним чином.
Відповідно до ч. 4 ст. 196 КАС України неприбуття у судове засідання сторін або інших осіб, які беруть участь у справі, належним чином повідомлених про дату, час і місце апеляційного розгляду, не перешкоджає судовому розгляду справи.
Колегія суддів, заслухавши суддю-доповідача, переглянувши в межах апеляційної скарги постанову суду та доводи апеляційної скарги, дослідивши докази по справі, вважає, що апеляційна скарга підлягає задоволенню виходячи з наступного.
Одним із видів матеріального забезпечення на випадок безробіття згідно із ч. 1 ст. 7 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття" є допомога по безробіттю.
Відповідно до абз. 5 ч. 1 ст. 34 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття" стягувати відповідно до закону кошти Фонду, виплачені особам, зареєстрованим як безробітні, у вигляді матеріального забезпечення на випадок безробіття та витрачені на надання соціальних послуг безробітним у разі встановлення факту їх отримання на підставі недостовірних відомостей, поданих особою
Судом першої інстанції встановлено та підтверджено в суді апеляційної інстанції, що 25.09.2013 р. позивач звернувся до Чернівецького міського центру зайнятості за сприянням у працевлаштуванні.
Цього ж дня, 25.09.2013 р. відповідач подав до Чернівецького міського центру зайнятості заяву, в якій просив зареєструвати його як безробітного відповідно до Закону України "Про зайнятість населення" та призначити виплату допомогу по безробіттю у розмірі, передбаченому Законом України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття". У заяві також вказував на те, що в даний час не зареєстрований як суб'єкт підприємницької діяльності, трудовою діяльністю не займається, пенсію не отримує та не має інших доходів.
За відсутності підходящої роботи, 25.09.2013 р. Чернівецьким міським центром зайнятості видано наказ № НТ 130925, яким відповідачу надано статус безробітного.
Згідно поданих відповідачем до центру зайнятості даних вбачається, що з останнього місця роботи він був звільнений за п. 1 ст. 40 КЗпП України (розірвання трудового договору за ініціативою власника або уповноваженого органу у зв'язку із реорганізацією).
Враховуючи вказану обставину та керуючись п. 1, 3, 4 ст. 22, ст. 23 Законом України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття", п. 2.1 Порядку надання допомоги по безробіттю, у тому числі одноразової її виплати для організації безробітними підприємницької діяльності, 02.10.2013 р. Чернівецьким міським центром зайнятості видано наказ № НТ 131002 про призначення відповідачу допомоги по безробіттю в період з 02.10.2013 р. по 26.09.2014 р.
У зв'язку з неприбуттям відповідача 27.11.2013 р. в призначений час на черговий прийом до спеціаліста з працевлаштування, наказом Чернівецького міського центру зайнятості від 28.11.2013 р. № НТ 131128 було скорочено виплату допомоги по безробіттю на 15 календарних днів з 27.11.2013 р. по 11.12.2013 р.
Як вбачається із додатку 1 до Персональної картки Відвідування особою територіального органу та отримання послуг, 11.12.2013 р. відповідач відвідав центр зайнятості та надав пояснення з приводу невідвідування центру зайнятості 27.11.2013 р. і докази, які підтверджують поважні причини неможливості прибуття, зокрема довідку про перебування на лікуванні в Комунальній медичній установі Чернівецька психіатрична лікарня з 05.11.2013 р. по 10.12.2013 р.
На підставі наведеного, наказом Чернівецького міського центру зайнятості № НТ 131211 від 11.12.2013 р. визнано недійсним прийняте рішення (наказ) від 28.11.2013 р. № НТ 131128 про скорочення виплати допомоги по безробіттю.
Внаслідок обміну інформацією між Державною службою зайнятості, Державною податковою службою України та Пенсійним фондом України щодо розслідування страхового випадку та обґрунтованості виплати матеріального забезпечення безробітному позивачу, працівниками центру зайнятості встановлено, що відповідач під час перебування на обліку в центрі зайнятості знаходився у цивільно-правових відносинах з ТОВ ІЗІ КРЕДИТ та отримував винагороду за виконану роботу.
За правилами частин 2 та 3 ст. 36 Законом України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття", яка визначає права, обов'язки та відповідальність застрахованих осіб, такі особи, зареєстровані в установленому порядку як безробітні, зобов'язані своєчасно подавати відомості про обставини, що впливають на умови виплати їм забезпечення та надання соціальних послуг. Сума виплаченого забезпечення та вартості наданих соціальних послуг застрахованій особі внаслідок умисного невиконання нею своїх обов'язків та зловживання ними стягується з цієї особи відповідно до законодавства України з моменту виникнення обставин, що впливають на умови виплати їй забезпечення та надання соціальних послуг.
Відповідно до підпункту 1 п. 5.5 розд. 5 Порядку надання допомоги по безробіттю, у тому числі одноразової її виплати для організації безробітними підприємницької діяльності, затвердженого наказом Міністерства праці та соціальної політики України від 20 листопада 2000 р. N 307, виплата допомоги по безробіттю припиняється, зокрема, у разі працевлаштування безробітного, зайняття підприємницькою або іншою діяльністю, пов'язаною з одержанням доходу безпосередньо від цієї діяльності, виконання робіт (послуг) за цивільно-правовими угодами (з дня працевлаштування, державної реєстрації як суб'єкта підприємницької або іншої діяльності, виконання робіт (послуг) за цивільно-правовими угодами).
Абзацом 2 підпункту 1 п. 20 Порядку реєстрації, перереєстрації та ведення обліку громадян, які шукають роботу, і безробітних, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 14 лютого 2007 р. N 219, встановлено, що громадяни, зареєстровані як такі, що шукають роботу, та безробітні, знімаються з обліку з дня працевлаштування, в тому числі на сезонні або загальнодержавні оплачувані громадські роботи, державної реєстрації фізичної особи - підприємця, укладення цивільно-правового договору, предметом якого є діяльність, спрямована на виконання власними силами робіт, надання послуг. При цьому в картці робиться запис про прийняття на роботу, зазначаються дата і номер наказу, дата державної реєстрації фізичної особи - підприємця, дата укладення цивільно-правового договору.
У зв'язку з отриманням вказаної інформації, Чернівецьким міським центром зайнятості проведено розслідування страхових випадків та обґрунтованості виплат матеріального забезпечення відповідно до Закону України "Про зайнятість населення", результати якого оформлено актом № 243 від 03.09.2014 р. В акті зафіксовано, що позивач під час перебування на обліку в Чернівецькому міському центрі зайнятості з 25.09.2013 р. по 03.09.2014 р. приховав факт віднесення його до категорії зайнятого населення, а саме надання послуг за договором доручення № 07343 від 18.12.2013 р. ТОВ ІЗІ КРЕДИТ про проведення комплексу заходів зі стягнення проблемної заборгованості. За результатами перевірки позивачем зроблено висновки про те, що в результаті проведеного розслідування страхового випадку встановлено факт подання недостовірних даних відповідачем під час перебування на обліку в Чернівецькому центрі зайнятості як безробітного.
Із змістом акту ознайомлено відповідача, який надав письмові пояснення, що дані зазначені в акті для нього новина. Ніяких процедур, вказаних в акті, він не створював.
На підставі висновків акту розслідування, 03.09.2014 р. Чернівецьким міським центром зайнятості видано наказ № 372 "Про відшкодування виплаченого матеріального забезпечення безробітним ОСОБА_3.", яким визначено вжити необхідні заходи щодо повернення коштів відповідачем в сумі 18593,32 грн..
03.09.2014 р. позивач прийняв наказ № НТ 140903 про припинення виплати допомоги по безробіттю з 18.12.2013 р. у зв'язку з призначенням виплати безробітному на підставі документів, що містять неправдиві відомості відповідно до п.п. 8 п.1 ст. 31 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття".
03.09.2014 р. позивач прийняв рішення (наказ) № НТ 140903 про припинення реєстрації відповідача як безробітного, у зв'язку з встановленням факту подання особою недостовірних даних та документів, на підставі яких прийнято рішення про надання йому статусу безробітного, призначення виплати матеріального забезпечення на випадок безробіття відповідно до абзацу 19 п.п. 1 п. 37 Порядку реєстрації, перереєстрації безробітних та ведення обліку осіб, які шукають роботу № 198 від 20.03.2013 р.
Цим же рішенням (наказом) № НТ 140903 від 03.09.2014 р. позивач вирішив повернути (стягнути) з позивача кошти у сумі 18593,32 грн. за період з 18.12.2013 р. по 03.09.2014 р. у встановленому порядку відповідно до п. 6.14 Порядку надання допомоги по безробіттю, у тому числі одноразової її виплати для організації безробітними підприємницької діяльності.
Чернівецький міський центр зайнятості направив відповідачу претензію від 04.09.2014 р. №25-13/4877 про повернення виплаченої допомоги по безробіттю на загальну суму 18593,32 грн., яку останній отримав 04.09.2014 р.
У зв'язку з неповерненням відповідачем коштів у сумі 18593,32 грн., позивач звернувся до суду з вказаним позовом.
Відмовляючи у задоволенні позову, суд першої інстанції виходив з того, що позивач не довів, що відповідач умисно не виконав своїх обов'язків щодо повідомлення центру зайнятості про обставини, що впливають на умови виплати йому забезпечення та зловживав ними.
Колегія суддів не погоджується з такими висновками суду першої інстанції зважаючи на таке.
Так, згідно з п. 37 п. 1 абз. 4 Порядку реєстрації, перереєстрації безробітних та ведення обліку осіб, які шукають роботу затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 20.03.2012 р. №198 передбачено припинення реєстрації як безробітного з дня укладення цивільно-правового договору щодо виконання робіт (надання послуг).
В свою чергу, п. 6.1 договору доручення №07343 від 18.12.2014 р., встановлено, що "цей договір вступає в дію з 18.12.2013 р. та діє протягом 1 року з дати вступу в дію», що встановив суд під час розгляду справи.
Отже, з 18.12.2013 р. позивач уклав договір доручення і саме з цієї дати відноситься до категорії зайнятого населення і тому не міг перебувати на обліку в Чернівецькому міському центрі зайнятості та отримувати допомогу по безробіттю.
Посилання суду першої інстанції на те, що відповідач роботи з клієнтом не проводив, що відсутні акти виконаних робіт, а отже і дохід не отримував, суд апеляційної інстанції не бере до уваги, оскільки відповідно до п.п. 1 п. 1 ст. 31 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття» виплата допомоги по безробіттю припиняється у разі працевлаштування безробітного.
Таким чином, укладення цивільно-правового договору є підставою для припинення виплати допомоги по безробіттю та припинення реєстрації безробітного, не залежно від подальшого виконання роботи та отримання доходу.
Таким чином, судом першої інстанції було порушено норми матеріального та процесуального права, неповно з'ясувано обставини, що мають істотне значення для справи, а також встановлено невідповідність висновків суду першої інстанції обставинам справи.
Відповідно до ст. 159 КАС України судове рішення повинно бути законним та обґрунтованим.
Колегія суддів вважає, що постанова суду першої інстанції не відповідає вимогам ст. 159 КАС України.
Відповідно до статті 202 КАС України, підставами для скасування постанови або ухвали суду першої інстанції та ухвалення нового рішення є невідповідність висновків суду обставинам справи та порушення норм матеріального або процесуального права, що призвело до неправильного вирішення справи або питання.
Враховуючи встановлені обставини справи, колегія суддів дійшла висновку, що постанова судом першої інстанції прийнята з порушенням норм матеріального та процесуального права, а тому підлягає скасуванню з прийняттям нової постанови про задоволення позовних вимог.
Керуючись ст.ст. 160, 167, 195, 196, 198, 202, 205, 207, 212, 254 КАС України, суд
апеляційну скаргу Чернівецького міського центру зайнятості задовольнити повністю.
Постанову Чернівецького окружного адміністративного суду від 13 жовтня 2015 року скасувати.
Прийняти нову постанову, якою задовольнити адміністративний позов.
Стягнути з ОСОБА_3 на користь Чернівецького міського центру зайнятості кошти в сумі 18593,32 грн.
Постанова суду набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена в касаційному порядку згідно зі ст. 212 КАС України.
Постанова суду складена в повному обсязі 22 грудня 2015 року.
Головуючий Сушко О.О.
Судді Совгира Д. І. Залімський І. Г.