Ухвала від 03.12.2015 по справі 815/5808/14

ОДЕСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

03 грудня 2015 р.м. ОдесаСправа № 815/5808/14

Категорія: 10.2.4 Головуючий в 1 інстанції: Потоцька Н. В.

Одеський апеляційний адміністративний суд в складі колегії:

Головуючого судді - Єщенка О.В.

суддів - Димерлія О.О.

- ОСОБА_1

За участю: секретаря - Вишневської А.В.

представника апелянта - ОСОБА_2 (довіреність від 25.05.2015 року)

представника позивача - ОСОБА_3 (довіреність від 20.10.2014 року)

розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу Управління Пенсійного фонду України в Приморському районі м. Одеси на постанову Одеського окружного адміністративного суду від 6 листопада 2014 року по справі за адміністративним позовом Державної установи «Відділення гідроакустики інституту геофізики ім. С.І.Субботіна НАН України» до Управління Пенсійного фонду України в Приморському районі м. Одеси про визнання протиправним рішення,-

ВСТАНОВИВ:

Державна установа «Відділення гідроакустики інституту геофізики ім. С.І.Субботіна НАН України» звернулась до суду першої інстанції з позовом, в якому просила визнати протиправним та недійсним Рішення Управління Пенсійного фонду України в Приморському районі м. Одеси від 26.09.2014 року №1734 про застосування фінансових санкцій за донарахування органом Пенсійного фонду України або страхувальником сум своєчасно не обчислених та не сплачених страхових внесків в розмірі 3 109,7 грн.

В обґрунтування позову зазначено, що висновки органу пенсійного фонду про порушення позивачем вимог законодавства з питань нарахування, обчислення та сплати страхових внесків не відповідають дійсності, отже у відповідача не було підстав здійснювати донарахування підприємству страхових внесків, відтак фінансові санкції згідно оскаржуваного рішення застосовано безпідставно.

Постановою Одеського окружного адміністративного суду від 6 листопада 2014 року позовні вимоги задоволено у повному обсязі. Суд визнав протиправним та скасував Рішення № 1734 «Про застосування фінансових санкцій за донарахування органом Пенсійного фонду України або страхувальником сум своєчасно не обчислених та не сплачених страхових внесків» від 26.09.2014 року щодо застосування фінансових санкцій в розмірі 3 109,70 грн. до Відділення гідроакустики Морського гідрофізичного інституту Національної академії наук України.

В апеляційній скарзі Управління Пенсійного фонду України в Приморському районі м. Одеси, посилаючись на порушення судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, просить скасувати судове рішення та прийняти нову постанову про відмову у задоволенні позову.

Розглянувши матеріали справи, заслухавши суддю-доповідача, перевіривши законність і обґрунтованість судового рішення в межах позовних вимог і доводів апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.

Судом першої інстанції встановлено та як вбачається з матеріалів справи, у вересні 2011 року УПФУ в Приморському районі м. Одеси проведено планову перевірку Відділення гідроакустики Морського гідрофізичного інституту Національної академії наук України (Державної установи «Відділення гідроакустики Інституту геофізики ім. С.І. Суботіна HAH України») з питань правильності нарахування, обчислення та сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування та інших платежів, контроль за нарахуванням та сплатою яких покладено на Пенсійний фонд України за період 01.11.2005 року по 31.07.2011 року, а також достовірності відомостей, поданих до Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування за період з 01.01.2000 року по 31.07.2011 року, за результатами якої складено акт від 30.09.2011 року № 5/29.

Зазначеною перевіркою встановлено порушення Відділенням гідроакустики Морського гідрофізичного інституту НАН України (ДУ «Відділення гідроакустики Інституту геофізики ім. С.І. Суботіна HAH України») ч. 2 ст. 6, п. 1 ст. 7, ст. 9 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування», в результаті чого заробітна плата, на яку нараховується єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування за ставкою 36,3% зменшено у червні 2011 року на 355,78 грн., та з якої утримується єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування за ставкою 6,1% зменшено у червні 2011 року на 355,78 грн., а єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування за ставкою 36,3% зменшено у червні 2011 року на 129,15 грн., за ставкою 6,1% - на 21,70 грн.; п. 6 ч. 2 ст. 17, ст. 19, ст. 20 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», в результаті чого фактичні витрати на оплату праці, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування донараховано у вересні 2007 року, листопаді 2009 року на 4 257,88 грн., зменшено у жовтні 2007 року, серпні, грудні 2009 року на 10 671,04 грн., загальний оподатковуваний дохід (заробітна плата), з якого утримуються внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування донараховано у вересні 2007 року, листопаді 2009 року на 4 257,88 грн., зменшено у жовтні 2007 року, серпні, грудні 2009 року на 10 671,04 грн. та донараховано страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування за ставкою 33,2% у вересні 2007 року, листопаді 2009 року на 1 360,46 грн., зменшено у жовтні 2007 року, серпні, грудні 2009 року на 3 541,22 грн., донараховано страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування за ставкою 0,5-5% у вересні 2007 року, листопаді 2009 року на 168,03 грн., зменшено у жовтні 2007 року, серпні, грудні 2009 року на 550,25 грн.

За наслідками встановлених порушень УПФУ в Приморському районі м. Одеси донараховано ДУ «Відділення гідроакустики Інституту геофізики ім. С.І. Суботіна HAH України» внески на обов'язкове державне пенсійне страхування на суму 1 528,49 грн. та на підставі п. 4 ч. 9 ст. 106 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», абз. 6 п. 7 Прикінцевих та перехідних положень Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» застосовано фінансові санкції у розмірі 3 109,70 грн., про що прийнято рішення від 26.09.2014 року №1734.

Вирішуючи спір по суті та задовольняючи позовні вимоги, суд першої інстанції виходив з того, що застосування відповідачем фінансових санкцій за донарахування органом Пенсійного фонду України сум своєчасно не обчислених та не сплачених страхувальником страхових внесків суперечить приписам ст. 106 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» та п. 7 Перехідних положень Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування», оскаржуване рішення відповідачем прийнято на підставі норм Закону, що втратили чинність на момент винесення рішення, отже рішення не є правомірним, у зв'язку із чим підлягає скасуванню.

Колегія суддів вважає, що суд першої інстанції дійшов вірного висновку про задоволення позову, виходячи з наступного.

Відповідно до ч.ч. 1, 2 ст. 106 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 року № 1058-IV (в редакції, яка діяла у перевіряємий період) у разі виявлення своєчасно не сплачених сум страхових внесків страхувальники зобов'язані самостійно обчислити ці внески і сплатити їх з нарахуванням пені в порядку і розмірах, визначених цією статтею. Суми страхових внесків своєчасно не нараховані та/або не сплачені страхувальниками у строки, визначені статтею 20 цього Закону, в тому числі обчислені територіальними органами Пенсійного фонду у випадках, передбачених частиною третьою статті 20 цього Закону, вважаються простроченою заборгованістю із сплати страхових внесків і стягуються з нарахуванням пені та застосуванням фінансових санкцій.

Згідно із п. 4 ч. 9 ст. 106 Закону України від 09.07.2003 року № 1058-IV (в редакції, яка діяла у перевіряємий період) за донарахування територіальним органом Пенсійного фонду або страхувальником сум своєчасно не обчислених та не сплачених страхових внесків виконавчими органами Пенсійного фонду накладається на страхувальників штраф у розмірі 5 відсотків зазначених сум за кожний повний або неповний місяць, за який донараховано ці суми.

Таким чином, донарахування органом пенсійного фонду страхових внесків відбувається за умови не обчислення та не сплати страхувальником сум страхових внесків.

Разом з цим, як вбачається з акту перевірки та додатку №1 до акту про відомості співставлення звітних даних підприємства із фактичними даними щодо сум виплат, на які нараховуються внески, та сум внесків за 2005-2011 роки, даними перевірки встановлено переплату підприємства по страховим внескам, зокрема, за 2006 рік - на суму 0,01 грн. (з нарахування внесків у розмірі 31,8%), за 2007 рік - 15,98 грн. (з нарахування внесків у розмірі 33,2%), 4,48 грн. (з нарахування внесків у розмірі 4%), за 2009 рік - на суму 3 270,05 грн. (з нарахування внесків у розмірі 33,2%), 2 129,17 грн. (з нарахування внесків у розмірі 4%), з утримання страхових внесків у розмірі 2% переплата становить 382,22 грн., за 2010 рік - 0,01 грн. (з нарахування внесків у розмірі 4%), за 2011 рік - 129,15 грн. (з нарахування внесків у розмірі 36,3%), за 2005, 2008 рік відхилень з даними підприємства та даними перевірки по нарахуванню страхових внесків не встановлено.

Отже, дані перевірки свідчать про відсутність у підприємства несплачених або не обчислених сум страхових внесків за перевіряємий період, що в свою чергу виключає донарахування територіальним органом Пенсійного фонду внесків та відповідно накладення на підприємство штрафу на підставі п. 4 ч. 9 ст. 106 Закону України від 09.07.2003 року № 1058-IV (в редакції, яка діяла у перевіряємий період).

Колегія суддів вважає, що судом першої інстанції надано вірну правову оцінку діючому законодавству та зроблено правильний висновок про безпідставність застосування до підприємства санкцій відповідно до п. 4 ч. 9 ст. 106 Закону України від 09.07.2003 року № 1058-IV, норми якого втратили чинність з 01.01.2011 року на підставі Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» від 08.07.2010 року №2464-VI, та керування органом під час винесення оскаржуваного рішення абз. 6 п. 7 Прикінцевих та перехідних положень Закону України від 08.07.2010 року №2464-VI, враховуючи відсутність у позивача заборгованості зі сплати страхових внесків, та відповідно і підстав для застосування штрафу, у період до 01.01.2011 року.

Також, колегія суддів вважає, що вирішуючи питання про повне поновлення порушених неправомірним рішенням суб'єкта владних повноважень прав та інтересів позивача, суд першої інстанції дійшов вірного висновку про скасування вказаного рішення відповідача, та цей висновок відповідає положенням ст. 2, ч. 2 ст. 11 КАС України.

З огляду на викладене, оскільки у підприємства відсутні несплачені або не обчислені суми страхових внесків за перевіряємий період, враховуючи відсутність фактичного донарахування органом пенсійного фонду сум внесків, колегія суддів вважає правильним висновок суду першої інстанції про безпідставність застосування до позивача штрафних санкцій згідно оскаржуваного рішення.

Беручи до уваги викладене, колегія суддів вважає, що при розгляді справи судом першої інстанції правильно застосовано норми матеріального та процесуального права, вірно встановлено фактичні обставини справи та надана правова оцінка.

Постанова суду першої інстанції викладена достатньо повно, висновки обґрунтовані з посиланням на конкретні норми Законів України та відповідають чинному законодавству, а доводи апеляційної скарги цих висновків суду не спростовують.

За таких обставин підстав для скасування постанови суду першої інстанції та задоволення апеляційних скарг не вбачається.

Керуючись ст.ст. 195, 196, п. 1 ч. 1 ст. 198, ст. 200, п. 1 ч. 1 ст. 205, ст.ст. 206, 254 КАС України, суд, -

УХВАЛИВ:

Апеляційну скаргу Управління Пенсійного фонду України в Приморському районі м. Одеси - залишити без задоволення.

Постанову Одеського окружного адміністративного суду від 6 листопада 2014 року - залишити без змін.

Ухвала апеляційного суду набирає законної сили з моменту проголошення, однак може бути оскаржена безпосередньо до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів з дня виготовлення повного тексту.

Головуючий-суддя: О.В. Єщенко

Судді: О.О. Димерлій

ОСОБА_1