22 грудня 2015 рокусправа № 808/1704/15
Колегія суддів Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду у складі: головуючого судді: Лукманової О.М.
суддів: Божко Л.А. Прокопчук Т.С.
при секретарі: Сонник А.В.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Дніпропетровську апеляційну скаргу ОСОБА_1 управління Держземагентства у Запорізькій області на постанову Запорізького окружного адміністративного суду від 06 серпня 2015 року по справі № 808/1704/15 за позовом ОСОБА_2 до ОСОБА_1 управління Держземагентства у Запорізькій області про визнання дій протиправними щодо відмови у наданні в оренду земельних ділянок, зобов'язання повторно розглянути клопотання про надання в оренду земельних ділянок для ведення фермерського господарства та надання згоди на виготовлення проекту відведення земельної ділянки для передачі в оренду,-
У березні 2015 року ОСОБА_2 (далі по тексту - позивач) звернувся до суду з позовом до ОСОБА_1 управління Держземагентства у Запорізькій області (далі по тексту - відповідач), в якому, з урахуванням уточнених позовних вимог, просив визнати протиправними дії відповідача щодо відмови у наданні в оренду йому земельних ділянок для ведення фермерського господарства та надання згоди на виготовлення проекту відведення земельних ділянок для передачі в оренду, викладеної в листах від 04.12.2014 року № 31-8-03-12295/2-14, № 31-8-0.3-12296/2-14, № 31-8-0.3-12290/2-14; зобов'язати відповідача повторно розглянути його клопотання про надання в оренду земельних ділянок для ведення фермерського господарства та надання згоди на виготовлення проекту відведення земельних ділянок для передачі в оренду.
Постановою Запорізького окружного адміністративного суду від 06.08.2015 року в позовні вимоги задоволено в повному обсязі.
Не погодившись з постановою суду першої інстанції Головне управління Держземагентства у Запорізькій області подало апеляційну скаргу, в якій просило скасувати постанову та прийняти нову, якою в задоволенні позовних вимог відмовити. Свої вимоги обґрунтувало тим, що судом не надано належної оцінки нормам чинного законодавства, висновки суду не відповідають обставинам справи, що призвело до прийняття невірного рішення. Апелянтом зазначалось, що земельні ділянки, які позивач просив надати у оренду, знаходиться у користуванні іншої особи, а на час звернення позивача з клопотаннями такі ділянки планувалось реалізувати на конкурентних засадах шляхом проведення земельних торгів. Апелянт вказував, що ним було правомірно відмовлено у надати дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки зважаючи на те, що земельні ділянки не є вільними. При підготовці відмови відповідачем було додержано відповідного порядку та зібрано інформацію щодо можливості надання в оренду земельних ділянок. Апелянт зазначав, що ОСОБА_2 не було додано до клопотань про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки сільськогосподарського призначення державної власності та надання їх в оренду, обґрунтування розмірів земельної ділянки з урахуванням перспектив діяльності фермерського господарства та не було надано графічні матеріали, на яких зазначено бажане місце розташування земельних ділянок.
Перевіривши матеріали справи, законність і обґрунтованість рішення суду в межах доводів апеляційної скарги, а також правильність застосування судом норм матеріального і процесуального права та правової оцінки обставин у справі, суд апеляційної інстанції дійшов висновку, що апеляційна скарга підлягає частковому задоволенню.
Суд першої інстанції задовольняючи позовні вимоги, виходив з того, що відповідачем протиправно відмовлено ОСОБА_2 у наданні дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки та наданні дозволу для передачі земельних ділянок в оренду, з огляду на те, що земельні ділянки, які позивач просив надати у фермерське користування є вільними і не перебували на час звернення у користуванні будь-кого. Суд першої інстанції вказував, що до клопотань про надання дозволу на розробку проекту землеустрою було додано всі необхідні матеріали. Підставою для відмови у наданні дозволу може бути лише невідповідність місця розташування земельної ділянки вимогам законів, вимогам генеральних планів населених пунктів, однак у випадку з позивачем такої невідповідності немає, отже й немає підстав для відмови з боку відповідача. Суд першої інстанції вказував, що твердження відповідача, відносно того, що земельна ділянка площею 25,6173 га, розташована на території Костянтинівської сільської ради, належить до земель, що перебувають у власності громадян - власників земельних паїв, не підтверджені доказово та не відповідають дійсності. Суд першої інстанції вказував, що підтверджуючі документи, щодо включення запитуваних земельних ділянок до переліку земель, право на які має набуватись на конкурентних засадах, відсутні.
Матеріалами справи встановлено, що 05.11.2014 року ОСОБА_2 звернувся до ОСОБА_1 управління Держземагенства у Запорізькій області із заявами, в яких просив надати дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельних ділянок в оренду на 49 років для ведення фермерського господарства площею 30,6254 га на території Костянтинівської сільської ради Пологівського району Запорізької області, площею 28,4567 га на території Костянтинівської сільської ради Пологівського району Запорізької області, площею 25,6173 га на території Костянтинівської сільської ради Пологівського району Запорізької області та площею 19,78 га на території Чапаєвської сільської ради Пологівського району Запорізької області. До заяв у якості додатків додано копії документів підтверджуючі особу ОСОБА_2, схеми розміщення земельних ділянок та обґрунтування надання земельної ділянки.
Листами від 04.12.2014 року № 31-8-03-12295/2-14, № 31-8-0.3-12296/2-14, № 31-8-0.3-12290/2-14 Головне управління Держземагентства у Запорізькій області повідомило ОСОБА_2 про те, що надання дозволу на розроблення проекту землеустрою є не можливим, оскільки земельні ділянки щодо яких звертається ОСОБА_2 управління планує реалізувати на конкурентних засадах шляхом проведення земельних торгів, щодо земельної ділянки площею 25,6173 га, вказано, що така ділянка перебуває у власності громадян-власників земельних часток паїв.
В матеріалах справи наявні довідки про земельні ділянки станом на 02.02.2015 року, відповідно до яких земельна ділянка: площею 19,7842 га кадастровий номер 2324287900:04:001:001 на території Чапаєвської сільської ради Пологівського району Запорізької області є вільною; площею 25,6183 га кадастровий номер 2324284600:08:014:0002 на території Костянтинівської сільської ради Пологівського району Запорізької області є вільною; площею 30,6254 га кадастровий номер 2324284600:08:012:0001 на території Костянтинівської сільської ради Пологівського району Запорізької області є вільною; площею 28,4567 га кадастровий номер 2324284600:08:004:0001 на території Костянтинівської сільської ради Пологівського району Запорізької області є вільною.
ОСОБА_1 управління Держземагентства у Запорізькій області від 06.08.2015 року № 9-8-04-1642/25-15, підтверджується, що наказами ОСОБА_1 управління Держземагентства у Запорізькій області від 18.03.2015 року № 8-566/15-15-СГ, № 8-567/15-15-СГ, № 8-568/15-15-СГ надано дозвіл громадянину ОСОБА_3 на розроблення проектів землеустрою на земельні ділянки площею 25,6183 га кадастровий номер 2324284600:08:014:0002, площею 30,6254 га кадастровий номер 2324284600:08:012:0001, площею 28,4567 га кадастровий номер 2324284600:08:004:0001. Копії наказів наявні в матеріалах справи.
Відповідно до ч. 1 ст. 15-1 Земельного кодексу України до повноважень центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин, належить: внесення в установленому порядку пропозицій щодо розпорядження землями державної та комунальної власності, встановлення меж області, району, міста, району в місті, села і селища, регулювання земельних відносин; організація проведення робіт, пов'язаних із реалізацією земельної реформи; участь у державному регулюванні планування територій; розпорядження землями державної власності в межах, визначених цим Кодексом.
Відповідно до ч. 4 ст. 122 Земельного кодексу України центральний орган виконавчої влади з питань земельних ресурсів у галузі земельних відносин та його територіальні органи передають земельні ділянки сільськогосподарського призначення державної власності, крім випадків, визначених частиною восьмою цієї статті, у власність або у користування для всіх потреб.
Відповідно до ч. 2, 3 ст. 7 Закону України «Про фермерське господарство» заяву громадянина про надання земельної ділянки у власність або в оренду районна або міська державні адміністрації або орган місцевого самоврядування розглядають у місячний строк і в разі її задоволення дають згоду на підготовку землевпорядною організацією проекту відведення земельної ділянки. Проект відведення земельних ділянок розробляється за рахунок Українського державного фонду підтримки фермерських господарств. Проект відведення земельної ділянки погоджується та затверджується відповідно до закону. Земельні ділянки для ведення фермерського господарства передаються громадянам України у власність і надаються в оренду із земель державної або комунальної власності.
Відповідно до ч. 1, 2 ст. 123, ч. 1, 2 ст. 186-1 Земельного кодексу України надання земельних ділянок державної або комунальної власності у користування здійснюється Верховною Радою Автономної Республіки Крим, Радою міністрів Автономної Республіки Крим, органами виконавчої влади або органами місцевого самоврядування. Рішення зазначених органів приймається на підставі проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок у разі: надання земельної ділянки із зміною її цільового призначення; формування нової земельної ділянки (крім поділу та об'єднання). Надання у користування земельної ділянки, зареєстрованої в Державному земельному кадастрі відповідно до Закону України «Про Державний земельний кадастр», право власності на яку зареєстровано у Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно, без зміни її меж та цільового призначення здійснюється без складення документації із землеустрою. Надання у користування земельної ділянки в інших випадках здійснюється на підставі технічної документації із землеустрою щодо встановлення меж земельної ділянки в натурі (на місцевості). У такому разі розроблення такої документації здійснюється на підставі дозволу, наданого Верховною Радою Автономної Республіки Крим, Радою міністрів Автономної Республіки Крим, органом виконавчої влади або органом місцевого самоврядування, відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, крім випадків, коли особа, зацікавлена в одержанні земельної ділянки у користування, набуває право замовити розроблення такої документації без надання такого дозволу. Особа, зацікавлена в одержанні у користування земельної ділянки із земель державної або комунальної власності за проектом землеустрою щодо її відведення, звертається з клопотанням про надання дозволу на його розробку до відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування, які відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, передають у власність або користування такі земельні ділянки. Проект землеустрою щодо відведення земельних ділянок усіх категорій та форм власності підлягає обов'язковому погодженню з територіальним органом центрального органу виконавчої влади, що здійснює реалізацію державної політики у сфері земельних відносин. Проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки у межах населеного пункту або земельної ділянки за межами населеного пункту, на якій розташовано об'єкт будівництва або планується розташування такого об'єкта, подається також на погодження до структурних підрозділів районних, Київської та Севастопольської міських державних адміністрацій у сфері містобудування та архітектури, а якщо місто не входить до території певного району, - до виконавчого органу міської ради у сфері містобудування та архітектури, а в разі, якщо такий орган не утворений, - до органу виконавчої влади Автономної Республіки Крим з питань містобудування та архітектури чи структурного підрозділу обласної державної адміністрації з питань містобудування та архітектури.
Колегія суддів зазначає, що право на постійне користування земельною ділянкою може бути отримане особою після виготовлення проекту землеустрою земельної ділянки та погодження цього проекту у порядку визначеному законодавчими нормами. Отримання дозволу на землеустрій передбачає перевірку органом виконавчої влади, наділеним повноваженнями контролю за земельним устроєм, стану власності на земельну ділянку на яку особа просить надати дозвіл щодо землеустрою.
Колегія суддів вказує, що щодо земельних ділянок площею 25,6183 га кадастровий номер 2324284600:08:014:0002, площею 30,6254 га кадастровий номер 2324284600:08:012:0001, площею 28,4567 га кадастровий номер 2324284600:08:004:0001, що розташовані на території Костянтинівської сільської ради Пологівського району Запорізької області, ОСОБА_1 управлінням Держземагентства у Запорізькій області вже прийнято рішення про надання дозволу на розроблення проектів землеустрою іншому громадянину, тому щодо таких земельних ділянок повторний розгляд клопотань ОСОБА_2 про надання в оренду земельних ділянок для ведення фермерського господарства не може бути проведений. Надання дозволу на розроблення проектів землеустрою іншому громадянину щодо вказаних вище земельних ділянок, вказує на те, що на час звернення 05.11.2014 року ОСОБА_2 до ОСОБА_1 управління Держземагенства у Запорізькій області із заявами, в яких просив надати дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельних ділянок в оренду на 49 років для ведення фермерського господарства, такі земельні ділянки були вільними від користування та могли бути виділені ОСОБА_2
Головне управління Держземагентства у Запорізькій області не заперечує, що рішення щодо надання дозволу на виготовлення документації із землеустрою на земельну ділянку площею 19,7842 га кадастровий номер 2324287900:04:001:001 на території Чапаєвської сільської ради Пологівського району Запорізької області, на протязі 2013-2015 років не приймалось, тобто існує можливість розглянути клопотання ОСОБА_2 про надання її в оренду для ведення фермерського господарства.
Колегія суддів вказує, що ОСОБА_2, як громадянин України має право для отримання в орендне користування для ведення фермерського господарства земельні ділянки у разі належного та обґрунтованого звернення до компетентних органів. Однак ті земельні ділянки, окрім площею 19,7842 га кадастровий номер 2324287900:04:001:001 на території Чапаєвської сільської ради Пологівського району Запорізької області, щодо яких він звертався до ОСОБА_1 управління Держземагентства у Запорізькій області вже перебувають у користуванні іншої особи, тобто не є вільними.
На час звернення ОСОБА_2 до відповідача щодо земельних ділянок, вказаних вище, такі земельні ділянки були вільними, тому дії ОСОБА_1 управління Держземагентства у Запорізькій області слід вважати протиправними.
Колегія суддів вважає за необхідне визнати дії відповідача щодо відмови ОСОБА_2 у наданні в оренду земельної ділянки, викладеної у всіх листах, оскільки з тексту листів не вбачається який лист стосується вільної земельної ділянки.
Враховуючи вищевикладене, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга підлягає частковому задоволенню, постанову суду першої інстанції слід скасувати та прийняти нову постанову, якою позовні вимоги ОСОБА_2 задовольнити частково.
Керуючись п.3 ч.1 ст.198, п.4 ч..1 ст.202, ст.ст. 205, 207 КАС України, колегія суддів,-
Апеляційну скаргу ОСОБА_1 управління Держземагентства у Запорізькій області - задовольнити.
Постанову Запорізького окружного адміністративного суду від 06 серпня 2015 року по справі № 808/1704/15 - скасувати.
Прийняти нову постанову.
Позовні вимоги ОСОБА_2 до ОСОБА_1 управління Держземагентства у Запорізькій області про визнання дій протиправними щодо відмови у наданні в оренду земельних ділянок, зобов'язання повторно розглянути клопотання про надання в оренду земельних ділянок для ведення фермерського господарства та надання згоди на виготовлення проекту відведення земельної ділянки для передачі в оренду - задовольнити частково.
Визнати протиправними дії ОСОБА_1 управління Держземагентства у Запорізькій області щодо відмови у наданні в оренду ОСОБА_2 земельних ділянок для ведення фермерського господарства та надання згоди на виготовлення проекту відведення земельних ділянок для передачі в оренду, викладеної в листах від 04.12.2014 року № 31-8-03-12295/2-14, № 31-8-0.3-12296/2-14, № 31-8-0.3-12290/2-14.
Зобов'язати Головне управління Держземагентства у Запорізькій області повторно розглянути клопотання ОСОБА_2 про надання в оренду земельної ділянки площею 19,7842 га кадастровий номер 2324287900:04:001:001 на території Чапаєвської сільської ради Пологівського району Запорізької області, для ведення фермерського господарства та надання згоди на виготовлення проекту відведення земельної ділянки для передачі в оренду.
Постанова Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду набирає законної сили з моменту її проголошення та може бути оскаржена в касаційному порядку до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів.
Головуючий: О.М. Лукманова
Суддя: Л.А. Божко
Суддя: Т.С. Прокопчук