29000, м. Хмельницький, майдан Незалежності, 1 тел. 71-81-84, факс 71-81-98
про повернення позовної заяви
"23" грудня 2015 р.924/1946/15
Господарський суд Хмельницької області у складі судді Субботіної Л.О., розглянувши матеріали
за позовом Заступника військового прокурора Хмельницького гарнізону Західного регіону України в інтересах держави в особі органу, уповноваженого здійснювати функції у спірних відносинах, Міністерства оборони України м. Київ, Квартирно - експлуатаційного відділу м.Хмельницький
до 1. Виконавчого комітету Хмельницької міської ради м. Хмельницький
2. Хмельницької міської ради м. Хмельницький
про 1. Визнання недійсним та скасування рішення виконавчого комітету Хмельницької міської ради від 23.05.2002р. №394 в частині надання дозволу приватному підприємцю ОСОБА_1 на будівництво крамниці по торгівлі змішаними товарами та розширенням існуючого кафе по АДРЕСА_1, площею 600 кв.м.
2. Визнання недійсним та скасування рішення Хмельницької міської ради від 12.06.2013р. №32 в частині надання дозволу ОСОБА_2 на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки в оренду, площею 1022 кв.м., розташованої за адресою: АДРЕСА_1
3. Визнання недійсним та скасування рішення Хмельницької міської ради від 30.10.2013р. №53 в частині затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки та передачі в оренду ОСОБА_2, площею 1022 кв.м., розташованої за адресою: АДРЕСА_1
21.12.2015р. на адресу господарського суду надійшла позовна заява Заступника військового прокурора Хмельницького гарнізону Західного регіону України в інтересах держави в особі органу, уповноваженого здійснювати функції у спірних відносинах, Міністерства оборони України м. Київ, Квартирно-експлуатаційного відділу м. Хмельницький до 1. Виконавчого комітету Хмельницької міської ради м. Хмельницький 2. Хмельницької міської ради м. Хмельницький про визнання недійсними та скасування рішень.
Приписами п. 3 ч. 1 ст. 57 ГПК України передбачено, що до позовної заяви додаються документи, які підтверджують сплату судового збору у встановлених порядку і розмірі.
Згідно ст.1 Закону України "Про судовий збір" судовий збір - це збір, що справляється на всій території України за подання заяв, скарг до суду, за видачу судами документів, а також у разі ухвалення окремих судових рішень, передбачених цим Законом.
Частиною 1 статті 4 Закону України "Про судовий збір" передбачено, що судовий збір справляється у відповідному розмірі від мінімальної заробітної плати у місячному розмірі, встановленої законом на 1 січня календарного року, в якому відповідна заява або скарга подається до суду, - у відсотковому співвідношенні до ціни позову та у фіксованому розмірі.
Підпунктом 2 п. 2 ч. 2 ст. 4 Закону України "Про судовий збір" передбачено, що ставка судового збору за подання до господарського суду позовної заяви немайнового характеру становить 1 розмір мінімальної заробітної плати.
У разі коли в позовній заяві об'єднано дві і більше вимог немайнового характеру, судовий збір сплачується за кожну вимогу немайнового характеру (ч. 3 ст. 6 вищевказаного Закону).
Таким чином, розмір судового збору за подання даної позовної заяви становить 3654,00 грн.
Однак, Заступником військового прокурора Хмельницького гарнізону Західного регіону України не додано до позовної заяви доказів сплати судового збору.
Водночас, ним заявлено клопотання про відстрочення сплати судового збору до прийняття рішення по суті спору. В обґрунтування клопотання прокурор вказує, що Законом України "Про Державний бюджет на 2015 рік" не передбачено видатків на сплату прокурорами судового збору і відповідне фінансування органами прокуратури з такою метою не здійснювалось. Також з довідки військової прокуратури Західного регіону України від 17.09.2015р. № 18/2-161 вих-15 вбачається, що кошторисом прокуратури на 2015 рік не передбачено видатків на сплату судового збору за подачу до суду позовних заяв (заяв, подань), апеляційних та касаційних скарг, заяв про перегляд судових рішень.
Згідно ч. 1 ст. 8 Закону України "Про судовий збір" враховуючи майновий стан сторони, суд може своєю ухвалою відстрочити або розстрочити сплату судового збору на певний строк, але не довше ніж до ухвалення судового рішення у справі.
Відповідно до п. 3.1 постанови Пленуму Вищого господарського суду України № 7 від 21.02.2013р. "Про деякі питання практики застосування розділу VI Господарського процесуального кодексу України" єдиною підставою для вчинення господарським судом дій, зазначених у статті 8 Закону, є врахування ним майнового стану сторін.
Клопотання про відстрочення (розстрочення) сплати судового збору, зменшення його розміру або звільнення від його сплати може бути викладене в заяві чи скарзі, які подаються до господарського суду, або окремим документом. Особа, яка заявляє відповідне клопотання, повинна навести доводи і подати докази на підтвердження того, що її майновий стан перешкоджав (перешкоджає) сплаті нею судового збору у встановленому порядку і розмірі.
При цьому оскільки статтею 129 Конституції України як одну із засад судочинства визначено рівність усіх учасників судового процесу перед законом і судом, отже в тому числі й органів державної влади, то самі лише обставини, пов'язані з фінансуванням установи чи організації з державного бюджету України та відсутністю у ньому коштів, призначених для сплати судового збору, не можуть вважатися підставою для звільнення від такої сплати.
Судом приймається до уваги, що положеннями статті 8 Закону України "Про судовий збір" передбачено право, а не обов'язок суду щодо відстрочки сплати судового збору. При цьому таке право надається суду лише за наявності виключних обставин, з урахуванням того, що до прийняття судом рішення по справі заявник матиме фінансову можливість сплатити судовий збір.
Однак, заступником військового прокурора Хмельницького гарнізону Західного регіону України відповідних доказів суду не надано. При цьому зважаючи на вищевказані положення, подана прокурором довідка військової прокуратури Західного регіону України від 17.09.2015р. №18/2-161 вих-15 про відсутність видатків на сплату судового збору та посилання на Закон України "Про Державний бюджет України на 2015 рік" не можуть вважатись належними доказами наявності виключних обставин для відстрочки сплати судового збору.
За таких обставин, суд відмовляє у задоволенні клопотання заступника військового прокурора Хмельницького гарнізону Західного регіону України про відстрочення сплати судового збору.
Додатково звертається увага прокурора на те, що позовна заява подана в інтересах держави в особі позивачів - Міністерства оборони України м. Київ та Квартирно-експлуатаційного відділу м.Хмельницький, які не позбавлені були можливості сплатити судовий збір за подання позовної заяви, а неможливість останніми сплатити судовий збір не обґрунтовано ні змістом позовної заяви, ні доданими доказами.
Відповідно до п. 4 ч. 1 ст. 63 ГПК України суддя повертає позовну заяву без розгляду, зокрема, якщо не подано доказів сплати судового збору у встановлених порядку та розмірі.
Зважаючи на викладене та з огляду на відсутність в матеріалах позовної заяви належних документів, що підтверджують сплату судового збору у встановленому розмірі, позовна заява підлягає поверненню без розгляду відповідно до п. 4 ч. 1 ст. 63 ГПК України.
Повернення позовної заяви не перешкоджає повторному зверненню з нею до господарського суду в загальному порядку після усунення допущених недоліків.
Керуючись п. 4 ч. 1 ст. 63, ст. 86 Господарського процесуального кодексу України, суд -
Позовну заяву і додані до неї документи повернути без розгляду.
Додаток: позовна заява і додані до неї матеріали на 60 аркушах.
Суддя Л.О. Субботіна
Віддрук. 6 прим.:
1 - в наряд,
2 - прокурору (м.Хмельницький, вул. Пилипчука, 65) - рекомендованим,
3,4 - позивачам (1. Міністерство оборони України - м. Київ, Повітрофлотський проспект, 6; 2. Квартирно-експлуатаційний відділ - м.Хмельницький, вул. Ціолковського,3/1) - простим,
5, 6 - відповідачам (м. Хмельницький, вул. Гагаріна,3) - простим.