Справа № 2-а-3802/11р.
21 червня 2011 року місто Маріуполь
Жовтневий районний суд міста Маріуполя Донецької області у складі головуючого судді Ковтуненка В.О., при секретарі Дандик С.І., розглянувши в порядку письмового провадження адміністративний позов ОСОБА_1 до Управління державної автомобільної інспекції в місті Маріуполі при ГУМВС України в Донецькій області про скасування постанови по справі про адміністративне правопорушення,
Позивач звернувся до суду з вищевказаним адміністративним позовом, посилаючись на те, що інспектором ДПС УДАІ винесено постанову ОСОБА_2 АН№392517 від 21.02.2010 року про притягнення його до адміністративної відповідальності за ст.122 ч.2 КУпАП та накладення адміністративного стягнення. Просить скасувати зазначену постанову за відсутністю у його діях складу адміністративного правопорушення. З постановою не згодний, докази вчинення ним правопорушення відсутні.
Позивач у судове засідання не з'явився, надав суду письмову заяву з проханням розглянути справу у його відсутності, позовні вимоги підтримує та просить їх задовольнити.
Представник відповідача надав суду письмову заяву про розгляд справи за його відсутності на розсуд суду.
Відповідно до частини 4 статті 122 КАС України судовий розгляд справи здійснюється в порядку письмового провадження.
Суд, дослідивши письмові матеріали справи, вважає позовні вимоги обґрунтованими та задовольняє позов з наступних підстав.
Згідно ст. 18 ч. 1 п. 1 КАС України місцевим загальним судам як адміністративним судам підсудні адміністративні справи з приводу рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень у справах про притягнення до адміністративної відповідальності.
ОСОБА_2 про притягнення фізичних осіб до адміністративної відповідальності є правовим актом індивідуальної дії (п. 3 ОСОБА_2 Пленуму Вищого адміністративного суду України № 2 від 06.03.2008 року).
Відповідно до п. п. 1, 3 ч. З ст. 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють чи прийняті вони на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачений законами України, обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення, відповідно до вимоги ОСОБА_2 Пленуму Верховного Суду України, а саме: від 11.06.2004 № 11 „Про окремі питання, що виникають при застосуванні судами положень ст. 276 Кодексу України про адміністративні правопорушення ", яка передбачає: згідно зі ст. 245 КУпАП суддя при розгляді справи про адміністративне правопорушення має своєчасно, всебічно, повно й об'єктивно з'ясувати обставини справи і вирішити її в точній відповідності із законом та відповідно № 14 „Про практику застосування судами України законодавства у справах про деякі злочини проти безпеки дорожнього руху та експлуатації транспорту, а також про адміністративні правопорушення на транспорті", яка передбачає, звернути увагу судів на неприпустимість спрощеного підходу до судового розгляду справ про адміністративні правопорушення на транспорті та ігнорування прав осіб, яких притягають до відповідальності, потерпілих, їх законних представників і захисників.
Відповідно до ст. 251 КУпАП доказами в справі про адміністративне правопорушення, є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, висновком експерта, речовими доказами, показаннями технічних приладів та технічних засобів, що мають функції фото- і кінозйомки, відеозапису чи засобів фото- і кінозйомки, відеозапису, які використовуються при нагляді за виконанням правил, норм і стандартів, що стосуються забезпечення безпеки дорожнього руху, протоколом про вилучення речей і документів, а також іншими документами.
ОСОБА_2 АН№392517 від 21.02.2010 року в справі про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_1 притягнуто до адміністративної за вчинення правопорушення, передбаченого ст. 122 ч.2 КУпАП накладено адміністративне стягнення у вигляді штрафу. Відповідно до протоколу про адміністративне правопорушення ОСОБА_2 АН1№168882 від 21.02.2010 року, ОСОБА_1 21 лютого 2010 року о 12:23 год. керуючи автомобілем НОМЕР_1 на перехресті пр. будівельників та бул. Шевченко в місті Маріуполі проїхав перехрестя на заборонений червоний сигнал світлофору, чим порушив п. 8.7.3 е ОСОБА_3 дорожнього руху України. ОСОБА_1 відмовився від дачі пояснень в присутності двох свідків.
Згідно ч. 2 ст. 70 КАС України, що визначає належність і допустимість доказів, докази одержані з порушенням закону судом при вирішенні справи до уваги не беруться.
Відповідно до ст. 71 ч.2 КАС України, обов'язок доказування правомірності своїх дій в даному випадку покладено на відповідача.
Відсутність в матеріалах справи доказів вчинення правопорушення унеможливлює перевірку судом наявності як самої події правопорушення, так і наявності в діях певної особи складу такого правопорушення.
Також, співробітник ДАІ при розгляді справи про адміністративне правопорушення у відношенні позивача в порушення вимог ч. 2 ст. 33 КУпАП при накладенні адміністративного стягнення не врахував характер вчиненого правопорушення, особу, яка притягується до адміністративної відповідальності (позивача), ступінь його вини, майновий стан, обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність і безпідставно наклав на позивача штраф, що відповідно до п. п. 1, 3 ч. 3 ст. 2 КАС України, винесена не у спосіб, передбачений законом (ч. 2 ст. 33 КУпАП) і необґрунтовано, тобто без урахування всіх обставин, що мають значення для прийняття рішення.
За таких обставин, суд вважає, що оскаржувана постанова по справі про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_1 підлягає скасуванню, оскільки у справі відсутні докази порушення позивачем ОСОБА_3 Дорожнього руху України.
На підставі п.1 ст. 247, ст.ст. 251, 280 КУпАП, керуючись ст.10, ст.69 -ст.71, 122, ст.158 -ст.163, ст.167, 171-2 КАС України,
Адміністративний позов ОСОБА_1 до Управління Державної автоінспекції міста Маріуполя при ГУМВС України в Донецькій області про скасування постанови по справі про адміністративне правопорушення задовольнити.
ОСОБА_2 по справі про адміністративне правопорушення ОСОБА_2 АН№392517 від 21.02.2010 року про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 за ст.122 ч.2 КУпАП та накладення адміністративного стягнення в сумі 500 гривень -скасувати.
Провадження по справі про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_1 закрити.
ОСОБА_2 є остаточною та оскарженню не підлягає.
Суддя