Постанова від 31.03.2011 по справі 2-а-2198/11

Справа №2-а-2198/11р./19

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

31 березня 2011 року місто Маріуполь

Жовтневий районний суд міста Маріуполя Донецької області в складі головуючої судді Ковтуненко В.О., розглянувши у порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного Фонду України в Жовтневому районі міста Маріуполя Донецької області про визнання дій неправомірними, перерахування та стягнення недоотриманої пенсії,

ВСТАНОВИВ:

Позивач звернувся до суду з позовом до відповідача про визнання дій Управління Пенсійного Фонду України в Жовтневому районі міста Маріуполя щодо перерахунку йому пенсії протиправними та зобов'язання відповідача провести перерахунок йому пенсії за 2011 рік за наслідками його трудової діяльності відповідно до п.4 ст. 42 Закону України „Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування”.

В обґрунтування своїх вимог позивач зазначив, що перебуває на обліку в Управлінні ПФУ в Жовтневому районі міста Маріуполя та отримує пенсію за віком при повному трудовому стажі, після призначення пенсії продовжує свою трудову діяльність, а тому має право на перерахунок пенсії відповідно до діючого законодавства. В 2011 році він звернувся до відповідача про перерахунок його пенсії відповідно до Закону України „Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування”, з урахуванням середньомісячної заробітної плати по Україні за календарний рік, що передує року перерахунку пенсії. Йому було проведене зазначене перерахування з урахуванням середньомісячної заробітної плати по Україні за 2007 рік (1197 гривні 91 копійки). Відповідачем йому було відмовлено у перерахунку пенсії з посиланням на п.11 постанови КМУ від 28.05.2008 року №530. Просить зобов'язати відповідача перерахувати його пенсію з урахуванням страхового стажу за 2011р. відповідно до діючого законодавства із застосуванням показника заробітної плати (доходу) в середньому на одну особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески, відповідно до Закону України „Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування” за 2010 рік.

Позивач у судове засідання не з'явився, у позові міститься заява з проханням розглянути справу у його відсутності.

Відповідач суду надав заперечення проти позову, в яких зазначив, що позивач звернувся із заявою про перерахунок пенсії з додаванням стажу та заробітку. При призначенні пенсій у 2011 році застосовується показник заробітної плати (доходу) в середньому на одну особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до Закону враховується для обчислення пенсії за 2010 рік, як це визначено підпунктом другим пункту 11 постанови Кабінету Міністрів України від 28.05.2008 № 530 ( 530-2008-п) "Деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян". Відповідно до ч.4 ст. 42 Закону України „Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування” (зі змінами, внесеними Законом України „Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України”) було передбачено проведення перерахунків пенсій з урахуванням страхового стажу, набутого після її призначення та із застосуванням показника заробітної плати (доходу) в середньому на одну особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до Закону враховується для обчислення пенсії за календарний рік, що передує року перерахунку пенсії, що визначався згідно статті 40 Закону. Рішенням Конституційного Суду України від 22.05.2008 р. зміни, що були внесені до статей 40, 42 Закону України „Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування” в частині визначення зазначеного вище показника заробітної плати та порядку проведення перерахунку пенсій були визнані неконституційними, а рішення щодо відновлення дії зазначеної норми в редакції не приймалось. У зв'язку з цим, перерахунки пенсій проводились відповідно до підпункту третього пункту і постанови Кабінету Міністрів України від 28.05.2008 № 530 (530-2008-п) „Деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян”.

До законодавчого врегулювання питання, перерахунки пенсій у 2011 році проводяться із застосуванням показника заробітної плати (доходу) в середньому на одну особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до Закону (1058-15) враховується для обчислення пенсії за 2007 рік (1197,91 грн.) Аналогічна позиція викладена у листі Міністерства праці та соціальної політики України від 11.03.2009 № 20/0/18-09/039, № 4096/02-01.

Відповідно до викладеного, Управління не має законних підстав для проведення перерахунку пенсії Позивачу, виходячи зі змісту позовних вимог. Просить суд у задоволенні позову відмовити, розглянути справу в відсутність представника УПФУ.

Відповідно до частини 3 статті 122 КАС України судовий розгляд справи здійснюється в порядку письмового провадження.

Враховуючи вимоги позивача, письмові пояснення відповідача, дослідивши та оцінивши надані докази, суд встановив наступне.

Позивач відповідно до пенсійного посвідчення, перебуває на обліку в Управлінні Пенсійного Фонду України в Жовтневому районі міста Маріуполя Донецької області. Після призначення пенсії продовжує свою трудову діяльність, що не оспорюється сторонами та підтверджується даними у трудовій книжці.

Згідно з даними Управління Пенсійного Фонду України в Жовтневому районі міста Маріуполя, позивачу був проведений перерахунок пенсії з урахуванням страхового стажу за 2011 рік із застосуванням заробітної плати (доходу) на одну особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до Закону України „Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування) враховується для обчислення пенсії за 2007 рік -1197,91 гривень.

Рішенням начальнику Управління ПФУ в Жовтневому районі міста Маріуполя ОСОБА_2 №87 від 04.02.2011 року ОСОБА_3 відмовлено у перерахунку відповідно до ст. 42 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування”.

Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого

самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у

спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Статтею 92 Конституції України встановлено, що виключно законами України

визначаються права і свободи людини і громадянина, гарантії цих прав і свобод; основні обов'язки

громадянина.

З 1 січня 2004 року набрав чинності Закон України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування” від 9 липня 2003 року № 1058-ІV, який відповідно до його преамбули визначає принципи, засади і механізм функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій.

Абзацом другим преамбули передбачено, що зміна умов і норм загальнообов'язкового державного пенсійного страхування здійснюється виключно шляхом внесення змін до цього Закону. Частиною 3 статті 4 даного Закону передбачено, що умови, норми та порядок пенсійного забезпечення визначаються виключно законами про пенсійне забезпечення.

Право громадян України на отримання пенсійних виплат та соціальних послуг визначене статтею 8 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування”.

Відповідно до ч.4 ст.42 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування”від 09.07.2003 року №1058-ІV (в редакція, яка діяла з часу набрання ним чинності -1 січня 2004 року -і до 1 січня 2008 року) у разі, якщо застрахована особа після призначення пенсії продовжувала працювати, провадиться перерахунок пенсії із урахуванням страхового стажу після призначення пенсії. Кожний наступний перерахунок пенсії провадиться не раніш як через два роки після попереднього перерахунку з урахуванням страхового стажу після призначення пенсії. Перерахунок пенсії здійснюється із заробітної плати (доходу), з якої була обчислена пенсія, або за періоди страхового стажу, зазначені у ч.1 ст.40 цього Закону.

На підставі ч.1 ст.40 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування”від 09.07.2003 року №1058-ІV для обчислення пенсії враховується заробітна плата (дохід) за будь-які 60 календарних місяців страхового стажу підряд до 1 липня 2000 року, незалежно від перерв, та за весь період страхового стажу, починаючи з 1 липня 2000 року.

Абзац 4 ч.2 ст.40 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування”від 09.07.2003 року №1058-ІV передбачає, що при обчисленні (перерахунку) пенсії застосовується показник середньої заробітної плати працівників, зайнятих у галузі економіки, за календарний рік, що передує року звернення за призначенням (перерахунком) пенсії.

Підпунктами 9 і 10 пункту 35 розділу ІІ Закону України “Про державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України”внесено зміни до ст.ст.40, 42 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування”від 09.07.2003 року №1058-ІV.

Зокрема, у ст.40: абзац 4 ч.2 викладено у такій редакції: “Зс - середня заробітна плата (дохід) в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до цього Закону враховується для обчислення пенсії за календарний рік, що передує року звернення за призначенням пенсії. Порядок визначення показників зазначеної заробітної плати затверджується Пенсійним Фондом України за погодженням з центральними органами виконавчої влади у галузях статистики, економіки, праці та соціальної політики і фінансів”.

У ст.42: частину 4 викладено у такій редакції: “У разі, якщо застрахована особа після призначення пенсії продовжувала працювати, провадиться перерахунок пенсії із урахуванням не менше ніж 24 місяців страхового стажу після призначення (попереднього перерахунку) пенсії незалежно від перерв у роботі. Перерахунок пенсії здійснюється із заробітної плати (доходу), з якої була обчислена пенсія. За бажанням пенсіонера перерахунок пенсії провадиться із заробітної плати за періоди страхового стажу, зазначені в ч.1 ст.40 цього Закону, із застосуванням показника середньої заробітної плати працівників в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до цього Закону враховується для обчислення пенсії, за календарний рік, що передує року перерахунку пенсії. При цьому з періоду, за який враховується заробітна плата (дохід) для перерахунку пенсії, період після призначення пенсії не підлягає виключенню згідно із абз.3 ч.1 ст.40 цього Закону. Якщо пенсіонер, продовжуючи працювати, набув стажу, достатнього для призначення пенсії відповідно до ч.1 ст.28 цього Закону, то за заявою пенсіонера провадиться відповідний перерахунок пенсії, незалежно від того, скільки часу минуло після призначення пенсії при неповному стажі, з урахуванням заробітної плати, з якої призначено (попередньо перераховано) пенсію. Обчислення страхового стажу, який дає право на перерахунок пенсії відповідно до цієї частини, здійснюється не раніше дня, наступного за днем, по який обчислено страховий стаж при призначенні (попередньому перерахунку) пенсії”.

Рішенням Конституційного суду України від 22.05.2008 року №10-рп/2008 вказані зміни, внесені п.п.9, 10 п.35 розділу ІІ Закону України “Про державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України”до ст.ст.40, 42 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування”від 09.07.2003 року №1058-ІV, визнані такими, що не відповідають Конституції України (є неконституційними).

Враховуючи викладене, відповідно до ч.2 ст.152 Конституції України положення п.п.9, 10 п.35 розділу ІІ Закону України “Про державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України”втратили чинність з дня ухвалення Конституційним судом України рішення про їх неконституційність.

З того часу відновили дію положення ст.ст.40, 42 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування” від 09.07.2003 року №1058-ІV у попередній (первісній) редакції.

Таким чином, особам, які у 2011 році набули право на перерахунок пенсії у відповідності до вимог ч.4 ст.42 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування”від 09.07.2003 року №1058-ІV, такий перерахунок має бути здійснений із заробітної плати (доходу), з якої була обчислена пенсія, або за періоди страхового стажу, зазначені у ч.1 ст.40 цього Закону, із застосуванням показника середньої заробітної плати працівників, зайнятих у галузях економіки України, за 2010 рік.

При цьому, суд вважає безпідставними заперечення відповідача, оскільки положення постанови Кабінету Міністрів України від 28.05.2008 року №530 “Деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян”, які визначають порядок перерахунку пенсії працюючим пенсіонерам, суперечать вимогам Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування”, який має вищу юридичну силу, а тому не можуть бути застосовані до спірних правовідносин.

Крім того, посилання відповідача на роз'яснення Міністерства праці та соціальної політики України і Пенсійного фонду України, які викладені у спільному листі від 11.03.2009 року №4096/02-01, №20/0/18-09/039, про застосування вказаного показника також не узгоджуються з вимогами Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування”і не випливають із будь-якого іншого нормативно-правового акту.

Проаналізувавши досліджені судом докази, враховуючи вимоги чинного законодавства України, суд приходить до висновку про необхідність зобов'язання відповідача перерахувати пенсію позивачки із урахуванням показника середньої заробітної плати працівників, зайнятих у галузях економіки України, за 2010 рік, із урахуванням раніше виплачених сум.

Позивач звернувся до суду з позовними вимогами про зобов'язання відповідача перерахувати його пенсію з урахуванням страхового стажу за 2011р. відповідно до діючого законодавства із застосуванням показника заробітної плати (доходу) в середньому на одну особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески, відповідно до Закону України „Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування” за 2010 рік

Між тим, виходячи зі змісту позову та для повного захисту прав позивачки, за захистом яких він звернулася до суду, суд вважає необхідним, на підставі ч. 2 ст.11 КАС України, вийти за межі позовних вимог та зобов'язати відповідача перерахувати пенсію позивача із урахуванням показника середньої заробітної плати працівників, зайнятих у галузях економіки України, за 2010 рік, із урахуванням раніше виплачених сум.

Таким чином, суд прийшов до висновку, що пенсія позивачці повинна бути перерахована з 01 лютого 2011 року, оскільки за даними УПФУ в Жовтневому районі міста Маріуполя позивачка звернулася із заявою про перерахунок пенсії з додаванням стажу та заробітку 01.02.2011 року.

Відповідно до частини 1 статті 94 КАС України, якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати з Державного бюджету України.

Керуючись ст.ст. 2-15, 17-18, 33-35, 41-42, 47-51, 56-59, 69-71, 79, 86, 87, 94, 99, 104-107, 110-111, 121, 122-143, 151-154, 158, 162, 163, 167, 185-186, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ПОСТАНОВИВ:

Позов ОСОБА_1 задовольнити.

Скасувати рішення начальника Управління Пенсійного фонду України в Жовтневому районі міста Маріуполя ОСОБА_2 №87 від 04.02.2011 року про відмову ОСОБА_1 у перерахунку відповідно до ст. 42 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування”.

Зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в Жовтневому районі міста Маріуполя Донецької області здійснити ОСОБА_1 перерахунок його пенсії з 01 лютого 2011 року з урахуванням страхового стажу, набутого після її призначення відповідно до вимог ст.40,ст.42,ст.45 Закону України „Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування”, із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу) працівників, зайнятих у галузях економіки за 2010 рік, із урахуванням фактично отриманих сум.

Стягнути з УПФУ в Жовтневому районі міста Маріуполя Донецької на користь ОСОБА_1 судовий збір 3 грн. 40 коп.

На постанову може бути подана апеляційна скарга протягом 10 днів з дня отримання копії постанови до Апеляційного адміністративного суду Донецької області через Жовтневий райсуд м. Маріуполя з одночасним надсиланням копії апеляційної скарги до суду апеляційної інстанції.

Суддя