Справа №2-а-3660/11р./19
13 травня 2011 року місто Маріуполь
Суддя Жовтневого районного суду міста Маріуполя Донецької області ОСОБА_1, розглянувши у порядку скороченого провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_2 до Управління Пенсійного Фонду України в Жовтневому районі міста Маріуполя Донецької області про визнання неправомірною відмови органу Пенсійного фонду України провести перерахунок пенсії та зобов'язання здійснити нарахування та виплату додаткової пенсії,
ОСОБА_2 звернувся до суду з адміністративним позовом до управління Пенсійного фонду України в Жовтневому районі міста Маріуполя Донецької області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що вона має статус громадянина, постраждалого від наслідків Чорнобильської катастрофи (2 категорія). У відповідності до ст. 51 Закону України “Про статус та соціальний захист громадян, що постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи розмір додаткової пенсії має складати 30% мінімальної пенсії за віком. Відповідачем у порушення зазначених вимог закону пенсія була недоплачена. Позивач звернувся до відповідача із заявою про здійснення йому перерахунку відповідно до збільшення розміру прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, але отримала відмову. У позові просить визнати таку відмову протиправною, зобов'язати відповідача здійснити перерахунок пенсійного забезпечення з 04 серпня 2005 року з проведенням доплати недоотриманої суми, з урахуванням норм діючого законодавства та прожиткового мінімуму.
Позивач у судове засідання не з'явився, надав суду письмову заяву з проханням розглянути справу у його відсутності, позовні вимоги підтримує та просить їх задовольнити у повному обсязі.
Відповідач у судове засідання не з'явився, суду надав заяву з проханням розглянути справу у відсутності його представника та письмові заперечення проти позову, в яких зазначив, що позивач перебуває на обліку в Жовтневому УПФУ з та отримує пенсію за віком, призначену на пільгових умовах як учаснику ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС зі зменшенням пенсійного віку відповідно до ст. 55 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”. Позивачка отримує пенсію відповідно до ст. ст. 49, 51 зазначеного Закону. Просив відмовити у задоволенні позовних вимог.
Згідно з п.2 ч.1 ст.183-2 КАС України скорочене провадження застосовується в адміністративних справах щодо оскарження фізичними особами рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень щодо обчислення, призначення, перерахунку, здійснення, надання, одержання пенсійних виплат, соціальних виплат непрацездатним громадянам, виплат за загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням, виплат та пільг дітям війни, інших соціальних виплат, доплат, соціальних послуг, допомоги, захисту, пільг.
Згідно з п.2 ч.1 ст.183-2 КАС України суддя розглядає справу в порядку скороченого провадження одноособово, без проведення судового засідання та виклику осіб, які беруть участь у справі.
Дослідивши матеріали справи, суд приходить до висновку, що позовні вимоги підлягають задоволенню з наступних підстав.
Судом встановлено, що позивач ОСОБА_2 має статус учасника ліквідації аварії на Чорнобильській АЕС 2 категорії, що підтверджується посвідченням Серії АЗ№118507. Позивач перебуває на обліку в Управлінні Пенсійного Фонду України в Жовтневому районі міста Маріуполя Донецької області.
Відповідачем було відмовлено позивачу в перерахунку його додаткової пенсії на підставі ст. 51 ЗУ “Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”з огляду на відсутність підстав такого призначення та правомірність здійснення управлінням розрахунку.
Суд вважає дії відповідача протиправними з наступних підстав.
Згідно ст. 49 Закону України “Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”пенсії особам, віднесеним до категорій 1, 2, 3, 4. встановлюються у вигляді державної пенсії; додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, яка призначається після виникнення права на державну пенсію.
Відповідно до ст. 51 цього Закону, додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров'ю особам, віднесеним до категорії 2, призначається у розмірі 30% мінімальних пенсій за віком.
Статтею 67 Закону України “Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”встановлено, що у разі збільшення розміру прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного законом, підвищується розмір пенсії, визначений відповідно до ст. 54 цього Закону, а також розмір додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, особам, віднесеним до категорії 1, 2, 3, 4, розмір щомісячної компенсації сім'ям за втрату годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи. Конкретні розміри всіх доплат, пенсій і компенсацій підвищуються Кабінетом Міністрів України відповідно до зміни індексу вартості життя і зростання мінімальної заробітної плати. Перерахунок пенсії здійснюється з дня встановлення нового розміру прожиткового мінімуму.
Визначення прожиткового мінімуму, закладення правової основи для його встановлення, затвердження та врахування при реалізації державної конституційної гарантії громадян на достатній життєвий рівень, дає Закон України “Про прожитковий мінімум”, а також Законом України “Про державні соціальні стандарти та державні соціальні гарантії”, згідно ст. 1 якого, прожитковий мінімум використовується для визначення, у тому числі, мінімального розміру пенсії за віком, який відповідно до ст. 28 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування”встановлюється в розмірі прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного законом.
Законом України „Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України” (107-17) ст. 28, були внесені зміни до ст. 51 Закону України “Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”, відповідно до якої додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров'ю особам, віднесеним до категорії 3, призначається у розмірі 10% прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність.
Разом з тим Рішенням Конституційного Суду України від 22 травня 2008 року № 10-рп/2008 визнані неконституційними, серед іншого, і положення підпункту 13 пункту 28 розділу II Закону України "Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України".
Отже, з 22.05.2008 року відновлена дія статті 51 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування ", відповідно до якої додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров'ю особам, віднесеним до категорії 2, призначається у розмірі 30% мінімальних пенсій за віком.
Частиною 1 ст. 28 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування”встановлено, що мінімальний розмір пенсії за віком за наявності у чоловіків 25, а у жінок - 20 років страхового стажу встановлюється у розмірі прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного законом.
Відповідно до ст. 5 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування”визначення мінімального розміру пенсії, виходячи з прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, повинні розповсюджуватися і на положення Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”.
Розміри прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, на відповідні роки встановлюються Законами України про державний бюджет України.
Відповідно до положень ч. 4 ст. 45 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування”, перерахунок призначеної пенсії, крім випадків, передбачених частиною першою статті 35, частиною другою статті 38, частиною третьою статті 42 і частиною п'ятою статті 48 цього Закону, провадиться в такі строки: у разі виникнення права на підвищення пенсії - з першого числа місяця, в якому пенсіонер звернувся за перерахунком пенсії, якщо відповідну заяву з усіма необхідними документами подано ним до 15 числа включно, і з першого числа наступного місяця, якщо заяву з усіма необхідними документами подано ним після 15 числа.
Перерахунок додаткової пенсії позивачу УПФУ України в Жовтневому районі міста Маріуполя Донецької області повинен бути здійснений саме з 12 січня 2005 року, виходячи з наступного.
Абзацом 5 пункту З Прикінцевих положень Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" №1058-ІУ від 09.07.2003 (набрав чинності з 01 січня 2004 року згідно п. 1 Прикінцевих положень цього Закону) передбачено, що тимчасово, до прийняття відповідного закону військовослужбовці, особи начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, які брали участь у бойових діях, а також ті, що стали інвалідами внаслідок поранення, контузії, каліцтва, отриманих при захисті Батьківщини або при виконанні інших обов'язків військової служби (службових обов'язків), або внаслідок захворювання, пов'язаного з перебуванням на фронті чи виконанням інтернаціонального обов'язку, дружини (чоловіки), якщо вони не взяли повторний шлюб, і батьки військовослужбовців, осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, які померли (загинули) у період проходження військової служби (виконання службових обов'язків) чи після звільнення із служби, але внаслідок поранення, контузії, каліцтва, отриманих при виконанні обов'язків військової служби (службових обов'язків), захворювання, пов'язаного з перебуванням на фронті, ліквідацією наслідків Чорнобильської катастрофи чи виконанням інтернаціонального обов'язку, мають право на призначення дострокової пенсії за віком, але не раніше ніж за 5 років до досягнення пенсійного віку, передбаченого статтею 26 цього Закону, за наявності страхового стажу не менше 25 років для чоловіків і не менше 20 років для жінок. У цих випадках розміри пенсій визначаються відповідно до статті 27 та з урахуванням норм статті 28 цього Закону і фінансуються за рахунок коштів Державного бюджету України.
Тому, обчислення і призначення пенсії особам захворювання яких пов'язане з ліквідацією наслідків аварії на Чорнобильській АЄС здійснюється за правилами ст. 28 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", а саме з 12.01.2005 року, виходячи з розміру прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного законом.
Частиною 3 статті 42 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" №1058-ІУ від 09.07.2003 року (набрав чинності з 01 січня 2004 року згідно п. 1 Прикінцевих положень цього Закону) передбачено, що у разі збільшення розміру прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного законом, підвищується розмір пенсії, визначений відповідно до статті 28 цього Закону. Перерахунок пенсії провадиться з дня встановлення нового прожиткового мінімуму (із змінами, внесеними згідно з Законом №2291-ІV від 23.12.2004 року, який набрав чинності 12.01.2005 року -„Урядовий кур'єр” від 12.02.2005 року №4.)
Таким чином, з 12 січня 2005 року, уразі збільшення розміру прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, органи Пенсійного фонду України зобов'язані здійснювати перерахунок пенсій саме з дня встановлення цього розірву прожиткового мінімуму незалежно від звернення пенсіонера з відповідною заявою про перерахунок пенсії.
Відповідно до вимог ч.2 статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та Законами України. Постановою №836, на яку посилається відповідач, всупереч Закону №3054-111 (який встановив розмір щорічної допомоги як величину кратну відносно до розміру мінімальної заробітної плати, визначеної Законом на час здійснення виплати) установлено конкретні розміри такої допомоги в твердій грошовій сумі. Між тим, з моменту прийняття постанови №836 встановлені нею розміри щорічної допомоги на оздоровлення залишалися незмінними, у той час як Верховною Радою України неодноразово змінювався розмір мінімальної заробітної плати, щорічно затверджувався новий державний бюджет.
Згідно з ст. 71 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень, обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Суд вважає необґрунтованими посилання відповідача на те, що пенсія повинна розраховуватися у відповідності із постановами Кабінету Міністрів України, оскільки статтею 92 Конституції України встановлено, що виключно законами України визначаються основи соціального захисту, форми і види пенсійного забезпечення.
Право на пенсію та додаткову пенсію встановлює Закон України “Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”та Закон України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування”. Розмір пенсій, встановлених законами, не підлягає зменшенню. Це гарантує ст. 22 Конституції України, відповідно до якої при прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.
Дії управління Пенсійного фонду України щодо перерахунку пенсії позивачу на підставі постанов Кабінету Міністрів України призвела до того, що відбулося значне звуження обсягу прав позивача, які існують в державі для відповідної категорії громадян.
З урахуванням викладених обставин суд визнає дії відповідача щодо нарахування додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, у розмірах, менших ніж передбачено ст.ст. 51, 67 Закону Укради “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”є неправомірними та зобов'язує здійснити перерахунок додаткової пенсії відповідно до Закону України “Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”, починаючи з 04 серпня 2005 року.
Згідно п. 18 ч. 1 ст. 4 Декрету Кабінету Міністрів України “Про державне мито”за № 7-93 від 21.01.1993 р., громадяни, віднесені до категорії 1 і 2 постраждалих внаслідок. Чорнобильської катастрофи звільнені від сплати судового збору.
Оскільки позивач звільнений від сплати судового збору, а згідно із п.34 ст.4 Декрету Кабінету Міністрів України “Про державне мито”№7-93 від 21.01.1993р. Пенсійний фонд України, його підприємства, установи й організації звільняються від сплати державного мита, судовий збір стягненню не підлягає.
На підставі вищевикладеного, керуючись статтями 1, 2, 4, 5, 6, 10, 11, 14, 15, 17, 23, 48,58,69-71,79,86,87,94,98, 104, 105, 111, 112, 114, 121, 160, 161, 162, 163, 183-2, 185, 186,254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
Адміністративний позов ОСОБА_2 до Управління Пенсійного Фонду України в Жовтневому районі міста Маріуполя Донецької області про визнання неправомірною відмови органу Пенсійного фонду України провести перерахунок пенсії та зобов'язання здійснити нарахування та виплату додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю - задовольнити.
Визнати протиправними дії Управління Пенсійного фонду України в Жовтневому районі міста Маріуполя Донецької області щодо неперерахування з 04 серпня 2005 року ОСОБА_2 додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю як особі, віднесеної до категорії 2 відповідно до ст.ст. 51, 67 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”, виходячи з розміру 30% мінімальної пенсії за віком, що розраховується залежно від розміру прожиткового мінімуму для непрацездатних осіб.
Зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в Жовтневому районі міста Маріуполя Донецької області з 04 серпня 2005 року здійснити ОСОБА_2 перерахунок та виплату додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю як особі, віднесеної до 2 категорії відповідно до ст.ст. 51, 67 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”, виходячи з розміру 30% мінімальної пенсії за віком, що розраховуються залежно від розміру прожиткового-мінімуму для непрацездатних осіб з урахуванням фактично здійснених виплат.
Постанова підлягає негайному виконанню.
На постанову може бути подана апеляційна скарга протягом 10 днів з дня отримання копії постанови до Апеляційного адміністративного суду Донецької області через Жовтневий райсуд м. Маріуполя з одночасним надсиланням копії апеляційної скарги до суду апеляційної інстанції.
Суддя