"03" червня 2015 р. Справа153/841/15-п
Суддя Ямпільського районного суду Вінницької області Дзерин М.М. розглянувши матеріали справи про адміністративне правопорушення, які надійшли від ВДАІ з обслуговування Ямпільського району Вінницької області про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, проживаючого ІНФОРМАЦІЯ_2, за скоєння адміністративного правопорушення, передбаченого ч.4 ст.122 Кодексу України про адміністративні правопорушення,
Згідно протоколу про адміністративне правопорушення серії АП1 №037131 від 19 травня 2015 року? ОСОБА_1 19 травня 2015 року о 12 годині 50 хвили по вулиці Ворошилова у місті Ямпіль, керуючи моторолером «Вайпер» ита під час зміни напрямку руху, не переконався, що це буде безпечно для інших учасників дорожнього руху, в результаті чого змусив водія автомобіля «Фіат» подати звуковий сигнал та різко змінити напрямок руху, чим створив аварійну ситуацію.
Дослідивши адміністративний матеріал відносно ОСОБА_1 приходжу до наступного:
Відповідно до статті 245 КУпАП завданнями провадження в справах про адміністративні правопорушення є, зокрема, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом.
Згідно статті 256 КУпАП у протоколі про адміністративне правопорушення зазначаються: дата і точне місце його складення, посада, прізвище, ім'я, по батькові особи, яка склала протокол; відомості про особу, яка притягається до адміністративної відповідальності (у разі її виявлення); місце, час вчинення і суть адміністративного правопорушення; нормативний акт, який передбачає відповідальність за дане правопорушення; прізвища, адреси свідків і потерпілих, якщо вони є; пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності; інші відомості, необхідні для вирішення справи. Якщо правопорушенням заподіяно матеріальну шкоду, про це також зазначається в протоколі. Протокол підписується особою, яка його склала, і особою, яка притягається до адміністративної відповідальності; при наявності свідків і потерпілих протокол може бути підписано також і цими особами. У разі відмови особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, від підписання протоколу, в ньому робиться запис про це. Особа, яка притягається до адміністративної відповідальності, має право подати пояснення і зауваження щодо змісту протоколу, які додаються до протоколу, а також викласти мотиви свого відмовлення від його підписання. При складенні протоколу особі, яка притягається до адміністративної відповідальності, роз'яснюються його права і обов'язки, передбачені статтею 268 цього Кодексу, про що робиться відмітка у протоколі.
Відповідно до статті 3 Закону України «Про свободу пересування та вільний вибір місця проживання в Україні», пунктів 1.2, 1.3 Порядку реєстрації місця проживання та місця перебування фізичних осіб в Україні та зразків необхідних для цього документів, затвердженого Наказом МВС України 22 листопада 2012 року №1077, реєстрація місця проживання або місця перебування особи - це внесення інформації до Єдиного державного демографічного реєстру про місце проживання або місце перебування особи із зазначенням адреси, за якою з особою може вестися офіційне листування або вручення офіційної кореспонденції. Реєстрація/зняття з реєстрації місця проживання/перебування здійснюється управліннями, відділами (секторами) Державної міграційної служби України.
Однак, у матеріалах справи відсутні точні відомості про місце проживання (перебування) особи, яка притягується до адміністративної відповідальності - ОСОБА_1. Крім цього, не вказано чим саме засвідчується особа правопорушника (назва документа, серія номер), що унеможливлює суд встановити особу правопорушника.
Відповідно пункту 2 частини 1 статті 278 КУпАП при підготовці до розгляду справи про адміністративне правопорушення суддя перевіряє чи правильно складено протокол та інші матеріали справи про адміністративне правопорушення.
У роз'ясненнях, які містяться у пункту 17 постанови Пленуму Верховного Суду України від 26.06.1992 р. №8 зазначено, що при розгляді справ про адмінправопорушення судді зобов'язані перевіряти правильність складення протоколу про адміністративне правопорушення, наявність пояснень особи, яка притягується до відповідальності, та свідків правопорушення, даних, що характеризують цю особу, зокрема, чи притягалась вона раніше до адміністративної відповідальності протягом року. У разі відсутності зазначених даних матеріал підлягає поверненню органу внутрішніх справ для належного оформлення.
Окрім того, абз.2 п.12 Постанови Пленуму Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ №11 від 17 жовтня 2014 року «Про деякі питання дотримання розумних строків розгляду судами цивільних, кримінальних справ і справ про адміністративні правопорушення» зазначено, що норми КУпАП не забороняють повернення протоколу про адміністративне правопорушення, складеного не уповноваженою на те посадовою особою або без додержання вимог статті 256 цього Кодексу вмотивованою постановою суду для належного оформлення.
При оформленні протоколу про адміністративне правопорушення порушено таку вимогу ч.1ст.256 КУпАП як не зазначення інших відомостей, необхідних для вирішення адміністративної справи, а саме ідентифікаційного коду фізичної особи-правопорушника. Дана вимога кореспондується з вимогами ст.18 Закону України «Про виконавче провадження» у вигляді необхідності зазначати ідентифікаційний код фізичної особи-правопорушника для можливості вчинення примусових виконавчих дій відповідно до постанови суду в разі притягнення особи до адміністративної відповідальності.
Таким чином, оскільки складений відносно ОСОБА_1 протокол про адміністративне правопорушення не відповідає вимогам статті 256 КУпАП та оформлений з істотними недоліками, а також ст.55, 56, 59, 63 Конституції України, як того вимагає п.3.11. Інструкції з оформлення матеріалів про адміністративне правопорушення в ОВС від 04.10.2013 року №950, що підтверджується відсутністю відмітки про це у протоколі, відсутністю письмових пояснень свідків, відсутністю даних про встановлене місце проживання (перебування) особи, яка притягується до адміністративної відповідальності, відсутністю даних про те, чи притягалась особа протягом року до адміністративної відповідальності, матеріали справи про адміністративне правопорушення необхідно повернути ВДАІ з обслуговування Ямпільського району Вінницької області для належного оформлення.
Керуючись ст.ст.221, 245, 256, 266, 272, 278, 283 КУпАП, Постановою Пленуму Верховного Суду України від 23 грудня 2005 року №14 «Про практику застосування судами України законодавства у справах про деякі злочини проти безпеки дорожнього руху та експлуатації транспорту, а також про адміністративні правопорушення на транспорті», Постановою Пленуму Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ №11 від 17 жовтня 2014 року «Про деякі питання дотримання розумних строків розгляду судами цивільних, кримінальних справ і справ про адміністративні правопорушення», Інструкцією з оформлення матеріалів про адміністративне правопорушення в ОВС від 04.10.2013 року №950, суддя
Повернути адміністративний матеріал відносно ОСОБА_1 по ч.4 ст.122 КУпАП - ВДАІ з обслуговування Ямпільського району Вінницької області - для належного оформлення.
Постанова оскарженню не підлягає.
Суддя Ямпільського районного суду
Вінницької області М.м.Дзерин