справа № 208/4326/15-а
№ провадження 2-а/208/136/15
02 листопада 2015 р. м. Дніпродзержинськ
Заводський районний суд м. Дніпродзержинська у складі: судді Дячкова С.В., при секретареві Тур І.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за адміністративним позовом управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Заводської районної у м. Дніпродзержинську ради до ОСОБА_1 про стягнення надміру виплаченої державної допомоги, -
До Заводського районного суду м. Дніпродзержинська надійшов адміністративний позов управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Заводської районної у м. Дніпродзержинську ради до ОСОБА_1 про стягнення надміру виплаченої державної допомоги в сумі 1075 грн. та допомоги одиноким матерям у розмірі 619,20 грн. Свій позов позивач мотивує тим, що ОСОБА_1 у період з 01.03.2014 р. по 28.02.2015 р. перебувала на обліку в управлінні, як одержувач допомоги при народженні другої дитини - ОСОБА_2, та з 01.12.2009 р. по 28.02.2015 р. одержувала допомогу на дітей одиноким матерям на ОСОБА_3 та ОСОБА_2
За рішенням управління від 11.02.2015 р. відповідача було знято з оплати з 01.02.2015 р. та визначено розмір надміру отриманих нею коштів за лютий 2015 року у сумі 1075 грн.
За рішенням управління від 11.02.2015 р. відповідачу було припинено виплату допомоги на дітей одиноким матерям та визначено розмір переплати за лютий 2015 року у сумі 619 грн. 20 коп.
Відповідач була проінформована про розмір переплати та причину її виникнення. Однак, на момент подання позовної заяви до суду переплата державних коштів нею не відшкодована, чим спричинено майнову шкоду державі.
В судове засідання представник позивача та відповідач не з'явилися, про час та місце розгляду справи повідомлені належним чином, від представника позивача надійшла заява, згідно якої він прохає розглянути позов у його відсутність, відповідач причину неявки суду не повідомив.
Суд, вивчивши матеріали справи, встановив наступне.
Відповідач ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_3., у період з 01.03.2014 р. по 28.02.2015 р. перебувала на обліку в управлінні, як одержувач допомоги при народженні другої дитини - ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1., та з 01.12.2009 р. по 28.02.2015 р. одержувала допомогу на дітей одиноким матерям на ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_2 та ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1., відповідно до Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» та Порядку призначення і виплати державної допомоги сім'ям з дітьми, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 27.12.2001 № 1751.
Відповідно до ч. 1 ст. 10 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» допомога при народженні дитини за цим Законом надається одному з батьків дитини (опікуну), який постійно проживає разом з дитиною.
Згідно з абз. 34 п. 13 Порядку контроль за цільовим використанням допомоги і створенням належних умов для повноцінного утримання та виховання дітей здійснюється центром соціальних служб для сім'ї, дітей та молоді шляхом проведення вибіркового обстеження окремих сімей.
Так, 30.01.2015 р. управлінням було одержано лист Дніпродзержинського міського центру соціальних служб для сім'ї, дітей та молоді від 30.01.2015 р. № 127/01-06 з інформацією про проведення обстеження матеріально-побутових умов сім'ї відповідача, в ході чого було встановлено, що вона тривалий час не мешкає вдома, діти знаходяться під наглядом бабусі, яка перебуває на обліку у психіатричній лікарні, стан помешкання незадовільний, діти неохайні, брудні та знаходяться на стаціонарному лікуванні у міській дитячій лікарні м. Дніпродзержинська, запропоновано призупинити виплату допомоги при народженні дитини ОСОБА_1
24.02.2015 р. до управління надійшов лист комунального закладу «Дніпродзержинський спеціалізований будинок дитини» Дніпропетровської обласної ради» від 23.02.2015 р. № 156 з відомостями про те, що малолітній ОСОБА_2 поступив до будинку дитини 23.02.2015 р. на повне державне забезпечення, у зв'язку з чим просили припинити виплату допомоги при народженні його матері.
Виплата допомоги при народженні дитини припиняється у разі відмови отримувача допомоги від виховання дитини, тимчасового влаштування дитини на повне державне утримання, нецільового використання коштів і незабезпечення отримувачем допомоги належних умов для повноцінного утримання та виховання дитини, на підставі пропозицій центру соціальних служб для сім'ї, дітей та молоді, у разі виникнення інших обставин з місяця, що настає за місяцем, в якому виникли зазначені обставини, за рішенням органу, який призначив допомогу (п.13 Порядку).
За рішенням управління від 11.02.2015 відповідача було знято з оплати з 11.02.2015 р. та визначено розмір надміру отриманих нею коштів за лютий 2015 року у сумі 1075 грн. 00 коп.
Згідно з ч. 1 ст.18-1 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» право на допомогу на дітей одиноким матерям мають одинокі матері (які не перебувають у шлюбі), одинокі усиновлювачі, якщо у свідоцтві про народження дитини або документі про народження дитини, виданому компетентними органами іноземної держави, за умови його легалізації в установленому законодавством порядку (рішенні про усиновлення дитини), відсутній запис про батька (матір) або запис про батька (матір) проведено в установленому порядку органом державної реєстрації актів цивільного стану за вказівкою матері (батька, усиновлювача) дитини.
Зазначена допомога призначається на кожну дитину (п.34 Порядку).
Відповідно до п. 36 Порядку допомога на дітей одиноким матерям призначається з місяця, в якому було подано заяву з усіма необхідними документами, та виплачується щомісяця по місяць досягнення дитиною 18- річного віку (якщо діти навчаються за денною формою у загальноосвітніх, професійно-технічних та вищих навчальних закладах І-ІV рівня акредитації, - до закінчення такими дітьми навчальних закладів, але не довше ніж до досягнення ними 23 років) включно.
03.02.2015 р. управлінням отримано листи служби у справах дітей виконавчого комітету Заводської районної у м. Дніпродзержинську ради від 27.01.2015 р. № 133/12 та від 03.02.2015 р. № 158/12 з інформацією про те, що малолітні діти ОСОБА_1 залишились без батьківського піклування, місце перебування матері невідомо, в квартирі антисанітарні умови, діти не забезпечені їжею, одежею, речами першої необхідності, запропоновано вжити дії щодо припинення виплати соціальної допомоги.
Відповідно до абз. 16 п. 36 Порядку виплата допомоги припиняється або зупиняється на підставі поданих обґрунтованих пропозицій органу опіки та піклування за поданням центрів соціальних служб для сім'ї, дітей та молоді до органу соціального захисту населення з місяця, що настає за місяцем, в якому виникли зазначені обставини, за рішенням органу, який призначив допомогу.
За рішенням управління від 11.02.2015 р. відповідачу було припинено виплату допомоги на дітей одиноким матерям та визначено розмір переплати за лютий 2015 року у сумі 619 грн. 20 коп.
Відповідач була проінформована про розмір переплати та причину її виникнення (лист управління від 02.03.2015 р.). Однак переплата державних коштів нею не відшкодована, чим спричинено майнову шкоду державі, оскільки згідно з ч. 1 ст. 4 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» покриття витрат на виплату державної допомоги сім'ям з дітьми здійснюється за рахунок коштів Державного бюджету України у вигляді субвенцій до місцевих бюджетів.
Відповідно до ч. 2 ст. 22 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» суми державної допомоги, виплачені надміру внаслідок зловживань з боку громадян (у результаті подання документів із свідомо неправдивими відомостями, неподання відомостей про зміни у складі сім'ї, приховування обставин, що впливають на виплату державної допомоги тощо), стягуються згідно з законом.
З огляду на викладене позов необхідно задовольнити.
Керуючись ч. 1 ст. 4, ч. 2 ст. 18-1, ч. 4 ст. 18-4, ч. 2 ст. 22 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми», п. 35, 49 Порядку призначення і виплати державної допомоги сім'ям з дітьми, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 27 грудня 2001 р. № 1751, ст. 1166 ЦК України, ст. 159, 160, 161, 162, 163 КАС України, -
Стягнути з ОСОБА_1 на користь держави в особі управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Заводської районної у м. Дніпродзержинську ради суму надміру виплаченої державної допомоги в сумі 1075 грн. та допомоги одиноким матерям у розмірі 619,20 грн.
Стягнути з ОСОБА_1 судовий збір в розмірі 487,20 грн. в доход держави.
Постанова може бути оскаржена в Дніпропетровський апеляційний адміністративний суд через районний шляхом подачі в 10 денний термін з дня оголошення постанови апеляційної скарги.
Суддя Дячков С. В.