Ухвала від 21.12.2015 по справі 824/2466/15-а

ЧЕРНІВЕЦЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА

про повернення позовної заяви

21 грудня 2015 р. м. Чернівці Справа № 824/2466/15-а

Суддя Чернівецького окружного адміністративного суду Брезіна Т.М., розглянувши матеріали адміністративного позову Чернівецького управління Публічного акціонерного товариства "Електро" до Садгірського відділу державної виконавчої служби Чернівецького міського управління юстиції про визнання протиправними дій та скасування постанови,-

ВСТАНОВИВ:

В поданому до суду адміністративному позові позивач просить суд винести рішення, яким визнати протиправними дії головного державного виконавця Садгірського відділу державної виконавчої служби Чернівецького міського управління юстиції ОСОБА_1 щодо винесення постанов про відкриття виконавчого провадження ВП№39288333 від 09.08.2013 р., ВП№39288236 від 09.08.2013 р. , ВП№38527717 від 20.06.2013 р., ВП№37803993 від 29.04.2013 р., ВП№37190786 від 27.03.2013 р., ВП№37191364 від 27.03.2013 р., ВП№36764939 від 01.03.2013 р., скасувати постанови про відкриття виконавчого провадження головного державного виконавця Садгірського відділу державної виконавчої служби Чернівецького міського управління юстиції ОСОБА_1 ВП№39288333 від 09.08.2013 р., ВП№39288236 від 09.08.2013 р., ВП№38527717 від 20.06.2013 р., ВП№37803993 від 29.04.2013 р., ВП№37190786 від 27.03.2013 р., ВП№37191364 від 27.03.2013 р., ВП№36764939 від 01.03.2013 року.

Розглянувши заяву та додані до неї документи, суд дійшов висновку, що її слід повернути заявнику з наступних підстав.

Згідно довідки АА №860816 з ЄДР підприємств та організацій України (ЄДРПОУ) Чернівецьке управління ПАТ «Електро» є філією Публічного акціонерного товариства «Електро» без права юридичної особи.

Відповідно до ст. 95 ЦК України філією є відокремлений підрозділ юридичної особи, що розташований поза її місцезнаходженням та здійснює всі або частину її функцій. Філії та представництва не є юридичними особами. Вони наділяються майном юридичної особи, що їх створила, і діють на підставі затвердженого нею положення. Керівники філій та представництв призначаються юридичною особою і діють на підставі виданої нею довіреності. Відомості про філії та представництва юридичної особи включаються до єдиного державного реєстру.

Суд звертає увагу, що ЦК України передбачає можливість створення відокремлених підрозділів юридичної особи у вигляді філій та представництв. Відомості про них обов'язково вносяться до єдиною державного реєстру. Юридичні особи передають філіям певне майно та затверджують положення про них, що визначають зміст і порядок їхньої діяльності. Однак юридично власником цього майна залишається юридична особа, тому що філії не мають правосуб'єктності. Філії та представництва виступають лише як відокремлені частини юридичної особи, що їх створила. Для здійснення функцій від імені юридичної особи остання видає довіреність призначеному нею керівникові філії або представництва, за якою вони мають право укладати договори та інші правочини від імені юридичної особи, що їх створила, у межах наданих повноважень. Керівник на підставі цієї довіреності діє від імені та в інтересах юридичної особи, а не від імені філії або представництва.

Відповідно до ч. 1 та ч. 3 ст. 48 КАС України здатність мати процесуальні права та обов'язки в адміністративному судочинстві (адміністративна процесуальна правоздатність) визнається за громадянами України, іноземцями, особами без громадянства, органами державної влади, іншими державними органами, органами влади Автономної Республіки Крим, органами місцевого самоврядування, їхніми посадовими і службовими особами, підприємствами, установами, організаціями (юридичними особами). Здатність особисто здійснювати свої адміністративні процесуальні права та обов'язки, у тому числі доручати ведення справи представникові (адміністративна процесуальна дієздатність), належить органам державної влади, іншим державним органам, органам влади Автономної Республіки Крим, органам місцевого самоврядування, їхнім посадовим і службовим особам, підприємствам, установам, організаціям (юридичним особам).

Суд звертає увагу, що адміністративна процесуальна правоздатність - абстрактна умова володіння всіма процесуальними правами і обов'язками. Вона передбачає можливість конкретної особи стати суб'єктом конкретних процесуальних правовідносин, стати персоніфікованим носієм прав і обов'язків, передбачених законом для даного суб'єкта і даних правовідносин. Тому особою, що бере участь у справі, можуть бути лише особи, які володіють процесуальною правоздатністю. Для того, щоб особа стала носієм процесуальної правоздатності, необхідний юридичний факт, який би обумовив виникнення адміністративного процесу. Адміністративна процесуальна правоздатність поза рамками адміністративного процесу не існує.

Адміністративну процесуальну правоздатність мають:

- фізичні особи (громадяни України, іноземці, особами без громадянства);

- суб'єкти владних повноважень (органи державної влади, інші державні органи, органи влади Автономної Республіки Крим, органи місцевого самоврядування, їхні посадові і службові особи);

- юридичні особи (підприємства, установи, організації).

Правоздатність юридичних осіб є елементом їх правового статусу. Тобто кожна юридична особа має правоздатність як в матеріальних, так і у процесуальних правовідносинах. Статус юридичної особи засвідчується свідоцтвом про державну реєстрацію юридичною особи або витягом (довідкою чи випискою) з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців.

Крім того, для особистої участі в адміністративній справі недостатньо володіти лише правоздатністю, необхідна ще й адміністративна процесуальна дієздатність, тобто здатність особисто здійснювати процесуальні права та виконувати свої обов'язки в суді. Таким чином, змістом адміністративної процесуальної дієздатності є здатність особисто здійснювати процесуальну діяльність, яка породжує відповідні юридичні наслідки. Це означає, що наявність процесуальної дієздатності необхідна лише для самостійного ведення адміністративного процесу, вона визнається за фізичними особами, які досягли повноліття, а також юридичними особами та суб'єктами владних повноважень.

Адміністративною процесуальною дієздатністю наділені усі юридичні особи з моменту їх реєстрації до припинення юридичної особи. Юридичних осіб у суді представляють їхні органи, що діють у межах повноважень, наданих їм законом, статутом чи положенням, або їх представники.

Таким чином, суд вважає, що Чернівецьке управління ПАТ «Електро» не може бути стороною по справі в адміністративному судочинстві, оскільки у нього відсутня адміністративна процесуальна дієздатність.

Крім того, суд додатково звертає увагу заявника, що з огляду на подану заяву Чернівецьке управління ПАТ «Електро» погоджується, що не має статусу юридичної особи, однак звертається до суду із скаргою в порядку ст. 267 КАС України.

Згідно зі ст. 105 КАС України позов пред'являється до адміністративного суду у формі позовної заяви, яка має відповідати вимогам, встановленим ст. 106 КАС України.

Чернівецьке управління ПАТ «Електро» у своїй заяві зазначає, що звертається до суду на підставі ст. 267 КАС України, згідно якої особа-позивач, на користь якої ухвалено постанову суду, має право подати до суду першої інстанції заяву про визнання протиправними рішень, дій чи бездіяльності, вчинених суб'єктом владних повноважень - відповідачем на виконання такої постанови суду або порушення прав позивача, підтверджених такою постановою суду. Однак, суд звертає увагу, що Чернівецьке управління ПАТ «Електро» не є особою-позивачем, на користь якої ухвалено постанови суду, (справи було розглянуто за позовом УПФУ в м. Чернівцях до ЗАТ "Електро" про стягнення заборгованості). Статтею 267 КАС України визначено процесуальний контроль за виконанням рішення адміністративного суду суб'єктом владних повноважень - відповідачем, Вказані положення статті до даних правовідносин не застосовуються.

Особливості провадження у справах з приводу рішень, дій або бездіяльності державної виконавчої служби визначені статтею 181 КАС України, відповідно до якої, учасники виконавчого провадження (крім державного виконавця) та особи, які залучаються до проведення виконавчих дій, мають право звернутися до адміністративного суду із позовною заявою, якщо вважають, що рішенням, дією або бездіяльністю державного виконавця чи іншої посадової особи державної виконавчої служби порушено їхні права, свободи чи інтереси, а також якщо законом не встановлено інший порядок судового оскарження рішень, дій чи бездіяльності таких осіб. Відповідачем у справах з приводу рішень, дій або бездіяльності державного виконавця чи іншої посадової особи державної виконавчої служби є відповідний орган державної виконавчої служби.

Крім того, матеріалами справи не підтверджується, що боржником у постановах про відкриття виконавчого провадження ВП№39288333 від 09.08.2013 р., ВП№39288236 від 09.08.2013 р., ВП№38527717 від 20.06.2013 р., ВП№37803993 від 29.04.2013 р., ВП№37190786 від 27.03.2013 р., ВП№37191364 від 27.03.2013 р., ВП№36764939 від 01.03.2013 р. є саме Чернівецьке управління ПАТ «Електро». Згідно наданих постанов та виконавчих листів, боржником визнано ЗАТ «Електро», яке на даний час зареєстроване як ПАТ «Електро» та є центральним органом - юридичної особи, до складу якого входить Чернівецьке управління ПАТ «Електро» як філія. А тому, суд вважає, що подана заява є надуманою і безпідставною.

Відповідно до п. 3 ч. 3 ст. 108 КАС України позовна заява повертається позивачеві, якщо позовну заяву подано особою, яка не має адміністративної процесуальної дієздатності.

На підставі наведеного та керуючись статтями 108, 165 Кодексу адміністративного судочинства України, суддя -

УХВАЛИВ:

1. Позовну заяву повернути заявнику.

2. Копію ухвали про повернення позовної заяви разом із позовною заявою й усіма доданими до неї матеріалами, невідкладно надіслати заявнику.

У відповідності до ст.ст. 185, 186 КАС України ухвала може бути оскаржена повністю або частково в апеляційному порядку. Апеляційна скарга на ухвалу подається до Вінницького апеляційного адміністративного суду через Чернівецький окружний адміністративний суд протягом п'яти днів з дня її проголошення. Якщо ухвалу було постановлено у письмовому провадженні або без виклику особи, яка її оскаржує, апеляційна скарга подається протягом п'яти днів з дня отримання копії ухвали.

Згідно статті 254 КАС України ухвала суду першої інстанції, якщо інше не встановлено цим Кодексом, набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Суддя Т.М. Брезіна