Справа № 815/2761/15
15 грудня 2015 року м.Одеса
У залі судових засідань №29
Одеський окружний адміністративний суд у складі:
Судді Харченко Ю.В.
При секретарі Мацвейко О.І.
Розглянувши у відкритому судовому засіданні питання щодо можливості подальшого розгляду даної адміністративної справи, зважаючи на те, що наразі на розгляді Конституційного Суду України знаходиться справа за конституційним поданням Верховного Суду України та конституційним поданням 47 народних депутатів України щодо відповідності Конституції України (конституційності) положень ч.ч.3, 6 ст.1; ч.ч.1, 2, 3, 4, 8 ст.3, п.2 ч.5 ст.5; п.2 Прикінцевих та перехідних положень Закону України “Про очищення влади” від 16 вересня 2014 року № 1682-VII,-
У провадженні Одеського окружного адміністративного суду знаходиться справа за позовом ОСОБА_1 до Одеської митниці Державної фіскальної служби України, Державної податкової інспекції у Болградському районі Головного управління Державної фіскальної служби в Одеській області про визнання протиправними та скасування Висновку №44/9/15-11-17-01-13 від 06.03.2015р. про результати перевірки достовірності відомостей, передбачених п.2 ч.5 ст.5 Закону України “Про очищення влади”, Довідки №17/15-70-04-л від 09.04.2015р. про результати перевірки, передбаченої Законом України “Про очищення влади”, Наказу №381-о від 10.04.2015р. “Про звільнення ОСОБА_1А.”, зобов'язання вчинити певні дії.
У судовому засіданні 15.12.2015р. судом на обговорення було поставлено питання щодо доцільності, та необхідності зупинення провадження по даній адміністративній справі №815/2761/15, з огляду на те, що на розгляді Конституційного Суду України знаходяться конституційне подання Верховного Суду України та конституційне подання 47 народних депутатів України щодо відповідності Конституції України (конституційності) положень ч.ч.3, 6 ст.1; ч.ч.1, 2, 3, 4, 8 ст.3, п.2 ч.5 ст.5; п.2 Прикінцевих та перехідних положень Закону України «Про очищення влади» від 16 вересня 2014 року № 1682-VII.
Так, судом встановлено, що 16 вересня 2014року Верховною Радою Україною прийнято Закон України «Про очищення влади» №1682-VII, котрий 15.10.2014р. було опубліковано в офіційному віснику «Голос України» №198, у зв'язку з чим означений нормативно-правовий акт набув чинності з 16 жовтня 2014року.
Відповідно до ч.3 ст.1 Закону України «Про очищення влади» протягом десяти років з дня набрання чинності цим Законом посади, щодо яких здійснюється очищення влади (люстрація), не можуть обіймати особи, члени Вищої ради юстиції (крім Голови Верховного Суду України), члени Вищої кваліфікаційної комісії суддів України, Голова Державної судової адміністрації України, його перший заступник, заступники, які обіймали сукупно не менше одного року зазначені посади у період з 25 лютого 2010року по 22 лютого 2014року (пункт 6 частини першої статті 3 Закону України «Про очищення влади»). Такі особи на підставі пункту 2 Прикінцевих та перехідних положень Закону України «Про очищення влади» упродовж десяти днів з дня набрання чинності цим Законом підлягають звільненню з посад, щодо яких здійснюються заходи з очищення влади.
Згідно з ч.8 ст.3 означеного Закону заборона, передбачена частиною третьою статті 1 цього Закону, застосовується до осіб, перевірка стосовно яких встановила недостовірність відомостей щодо наявності майна (майнових прав), зазначених у поданих ними за попередній рік деклараціях про майно, доходи, витрати і зобов'язання фінансового характеру, складених за формою, що встановлена Законом України "Про засади запобігання і протидії корупції", та/або невідповідність вартості майна (майнових прав), вказаного (вказаних) в їх деклараціях, набутого (набутих) за час перебування на посадах, визначених пунктами 1 - 10 частини першої статті 2 цього Закону, доходам, отриманим із законних джерел.
Зокрема, судом з'ясовано, що Державною податковою інспекцією у Болградському районі Головного управління Державної фіскальної служби в Одеській області було проведено перевірку достовірності відомостей, передбачених пунктом 2 частини 5 статті 5 Закону України «Про очищення влади» щодо ОСОБА_1, котрий обіймав посаду головного державного інспектора відділу митного оформлення №3 митного поста «Ізмаї» Одеської митниці ДФС, за результатами якої складено Висновок №44/9/15-11-17-01-13 від 06.03.2015р. «Про результати перевірки достовірності відомостей, передбачених пунктом 2 частини 5 статті 5 Закону України «Про очищення влади», у якому встановлено, що ОСОБА_1 у декларації про майно, доходи, витрати і зобов'язання фінансового характеру за минулий рік вказано недостовірні відомості щодо наявності майна, набутого ОСОБА_1 за час перебування на посадах, визначених у пунктах 1 - 10 частини 1 статті 2 Закону України «Про очищення влади».
У зв'язку з чим, 10.04.2015р. відповідно до ч.3 ст.1, та ч.8 ст.3 Закону України «Про очищення влади» від 16 вересня 2014 року № 1682-VII, та п.7-2 ч.1 ст.36 Кодексу Законів про працю України, на підставі п.37 Порядку проведення перевірки достовірності відомостей щодо застосування заборон, передбачених ч.ч.3,4 ст.1 Закону України «Про очищення влади», затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 16.10.2014р. №563, на підставі Довідки про результати перевірки, передбаченої Законом України «Про очищення влади» щодо ОСОБА_1 №17/15-70-04-л від 09.04.2015р., листів Державної податкової інспекції у Болградському районі Головного управління Державної фіскальної служби в Одеській області від 06.03.2015р. №44/9/15-11-17-01-13, та від 30.03.2015р. №2345/8/15-11-00-01, Одеською митницею ДФС винесено Наказ №381-0 “Про звільнення ОСОБА_1А.”, яким ОСОБА_1 14.04.2015р. звільнено із займаної посади головного державного інспектора відділу митного оформлення №3 митного поста «Ізмаї» Одеської митниці ДФС, з підстав, передбачених Законом України «Про очищення влади» (п.7-2 ч.1 ст.36 Кодексу Законів про працю України).
Отже, спірний Наказ від 10.04.2015р. №381-0 “Про звільнення ОСОБА_1А.” Одеською митницею ДФС, винесено, у тому числі, відповідно до ч.3 ст.1, та ч.8 ст.3 Закону України «Про очищення влади» від 16 вересня 2014 року № 1682-VII.
Водночас, судом встановлено, що згідно відомостей офіційного сайту Конституційного Суду України, станом на 15 грудня 2015року на розгляді Конституційного Суду України знаходяться конституційні подання Верховного Суду України щодо відповідності положенням частини третьої статті 22, частини першої статті 38, статті 58, частини другої статті 61, частини першої статті 62, частини першої статті 64 Конституції України (конституційності) частини третьої статті 1, пунктів 7, 8, 9 частини першої, пункту 4 частини другої статті 3, пункту 2 розділу «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України «Про очищення влади» та щодо відповідності Конституції України (конституційності) положень пункту 6 частини першої, пунктів 2, 13 частини другої, частини третьої статті 3 Закону України «Про очищення влади», а також конституційне подання 47 народних депутатів України щодо відповідності Конституції України (конституційності) положень частин третьої, шостої статті 1, частин першої, другої, третьої, четвертої, восьмої статті 3, пункту 2 частини п'ятої статті 5, пункту 2 Прикінцевих та перехідних положень Закону України «Про очищення влади».
Відповідно до ч.3 ст.61 Закону України «Про Конституційний Суд України» у разі якщо в процесі розгляду справи за конституційним поданням чи конституційним зверненням виявлено невідповідність Конституції України інших правових актів (їх окремих положень), крім тих, щодо яких відкрито провадження у справі, і які впливають на прийняття рішення чи дачу висновку у справі, Конституційний Суд України визнає такі правові акти (їх окремі положення) неконституційними.
Згідно зі ст.ст.63, 69-70 означеного Закону рішення і висновки Конституційного Суду України рівною мірою є обов'язковими до виконання. У разі необхідності Конституційний Суд України може визначити у своєму рішенні, висновку порядок і строки їх виконання, а також покласти на відповідні державні органи обов'язки щодо забезпечення виконання рішення, додержання висновку. Рішення і висновки Конституційного Суду України є остаточними і не підлягають оскарженню.
Відповідно до п.3 ч.1 ст.156 КАС України, суд зупиняє провадження у справі в разі неможливості розгляду цієї справи до вирішення іншої справи, що розглядається в порядку конституційного, адміністративного, цивільного, господарського чи кримінального судочинства, - до набрання законної сили судовим рішенням в іншій справі.
Таким чином, з урахуванням вищевикладеного, та беручи до уваги те, що спірний Наказ від 10.04.2015р. №381-0 “Про звільнення ОСОБА_1А.” Одеською митницею ДФС, у тому числі, винесено відповідно до ч.3 ст.1, та ч.8 ст.3 Закону України «Про очищення влади» від 16 вересня 2014 року № 1682-VII, відповідність положень Конституції України (конституційність) котрих наразі перевіряється Конституційним Судом України у межах розгляду відповідних конституційних подань Верховного Суду України щодо відповідності положенням частини третьої статті 22, частини першої статті 38, статті 58, частини другої статті 61, частини першої статті 62, частини першої статті 64 Конституції України (конституційності) частини третьої статті 1, пунктів 7, 8, 9 частини першої, пункту 4 частини другої статті 3, пункту 2 розділу «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України «Про очищення влади», та щодо відповідності Конституції України (конституційності) положень пункту 6 частини першої, пунктів 2, 13 частини другої, частини третьої статті 3 Закону України «Про очищення влади», та конституційного подання 47 народних депутатів України щодо відповідності Конституції України (конституційності) положень частин третьої, шостої статті 1, частин першої, другої, третьої, четвертої, восьмої статті 3, пункту 2 частини п'ятої статті 5, пункту 2 Прикінцевих та перехідних положень Закону України «Про очищення влади», виходячи із принципів законності та правової визначеності, суд вважає за необхідне зупинити провадження у даній адміністративній справі №815/2761/15, до вирішення Конституційним Судом України справи за конституційним поданням Верховного Суду України та конституційним поданням 47 народних депутатів України щодо відповідності Конституції України (конституційності) положень ч.ч.3, 6 ст.1; ч.ч.1, 2, 3, 4, 8 ст.3, п.2 ч.5 ст.5; п.2 Прикінцевих та перехідних положень Закону України «Про очищення влади» від 16 вересня 2014 року № 1682-VII.
Керуючись п.3 ч.1 ст.156, ст.ст.160,165 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
1. Зупинити провадження по справі №815/2761/15 за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Одеської митниці Державної фіскальної служби України, Державної податкової інспекції у Болградському районі Головного управління Державної фіскальної служби в Одеській області про визнання протиправними та скасування Висновку №44/9/15-11-17-01-13 від 06.03.2015р. про результати перевірки достовірності відомостей, передбачених п.2 ч.5 ст.5 Закону України “Про очищення влади”, Довідки №17/15-70-04-л від 09.04.2015р. про результати перевірки, передбаченої Законом України “Про очищення влади”, Наказу №381-о від 10.04.2015р. “Про звільнення ОСОБА_1А.”, зобов'язання вчинити певні дії, до вирішення Конституційним Судом України справи за конституційним поданням Верховного Суду України та конституційним поданням 47 народних депутатів України щодо відповідності Конституції України (конституційності) положень ч.ч.3, 6 ст.1; ч.ч.1, 2, 3, 4, 8 ст.3, п.2 ч.5 ст.5; п.2 Прикінцевих та перехідних положень Закону України “Про очищення влади” від 16 вересня 2014 року № 1682-VII.
2. Копії ухвали суду надіслати сторонам.
Ухвала може бути оскаржена шляхом подання апеляційної скарги на ухвалу суду протягом п'яти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом приписів ч.3 ст.160 КАС України, та проголошення у судовому засіданні лише вступної та резолютивної частини ухвали, апеляційна скарга до суду першої інстанції подається протягом п'яти днів з дня отримання копії ухвали.
Ухвала набирає законної сили в порядку, передбаченому положеннями ст.254 КАС України.
Суддя Харченко Ю.В.