10 грудня 2015 рокум. Ужгород№ 807/388/15
Закарпатський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого - судді Рейті С.І.
при секретарі судового засідання Шмідзен І.Ю.
за участю представників
прокурора: Шерстяних О.О. (посвідчення № 032073)
відповідача: ОСОБА_1 (довіреність від 30.04.2013 року № 548/01-14)
розглянувши у відкритому судовому адміністративну справу за позовом прокурора м. Мукачево в інтересах держави в особі управління освіти виконавчого комітету Мукачівської міської ради, Еколого - натуралістичного центру учнівської молоді Мукачівської міської ради до Мукачівської міської ради, третя особа - Департамент екології та природних ресурсів Закарпатської обласної державної адміністрації, про визнання протиправними дій та визнання протиправними та скасування рішення, -
У відповідності до ч. 3 ст. 160 Кодексу адміністративного судочинства України в судовому засіданні 10 грудня 2015 року проголошено вступну та резолютивну частини Постанови. Постанова в повному обсязі складена 21 грудня 2015 року.
Прокурор міста Мукачево звернувся до Закарпатського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом в інтересах держави до Мукачівської міської ради , треті особи - Еколого-натуралістичний центр учнівської молоді, Департамент екології та природних ресурсів у Закарпатській області, яким просить визнати протиправними дії щодо прийняття на сесії міської ради рішення щодо ліквідації Еколого-натуралістичного центру та визнати протиправним та скасувати абз.5 п. VІІІ рішення 70 позачергової сесії 6-го скликання Мукачівської міської ради від 15.01.2015 року № 1310 (щодо ліквідації Еколого-натуралістичного центру).
Позовні вимоги мотивовані тим, Мукачівською міською радою на 70 позачерговій сесії 6-го скликання прийнято рішення № 1310 від 15.01.2015 року «Про внесення змін у структуру, штат та чисельність виконавчих органів Мукачівської міської ради, комунальних установ та організацій», яким вирішено з 01.06.2015 року ліквідувати Еколого-натуралістичний центр. Вказане рішення про ліквідацію Еколого-натуралістичного центру учнівської молоді прийнято Мукачівською міською радою всупереч Закону України «Про природно-заповідний фонд України» без погодження з Мінприроди України та без відповідного експертного висновку з перевищенням повноважень, а тому є незаконним, а дії щодо його прийняття протиправними.
В ході судового розгляду прокурором не одноразово змінювалися позовні вимог та згідно останньої заяви про зміну позовних вимог від 02.04.2015 року прокурор просив суд задовольнити наступні позовні вимоги: 1) визнати протиправними дії Мукачівської міської ради щодо прийняття на 70 позачерговій сесії 6-го скликання рішення № 1310 від 15.01.2015 року «Про внесення змін у структуру, штат та чисельність виконавчих органів Мукачівської міської ради, комунальних установ та організацій» в частині абз. 5 пункту VIII щодо ліквідації Еколого-натуралістичного центру; 2) визнати протиправними дії Мукачівської міської ради щодо прийняття на 74 сесії 6-го скликання рішення № 16 від 26.03.2015 року «Про внесення змін у рішення 70 позачерговій сесії 6-го скликання рішення № 1310 від 15.01.2015 року «Про внесення змін у структуру, штат та чисельність виконавчих органів Мукачівської міської ради, комунальних установ та організацій» в частині пункту 1.1; 3) визнати незаконним та скасувати абз. 5 пункту VIII рішення 70 позачергової сесії 6-го скликання Мукачівської міської ради № 1310 від 15.01.2015 року «Про внесення змін у структуру, штат та чисельність виконавчих органів Мукачівської міської ради, комунальних установ та організацій» в частині ліквідації Еколого-натуралістичного центру; 4) визнати незаконним та скасувати пункт 1.1 рішення 74 сесії 6-го скликання Мукачівського міської ради № 16 від 26.03.2015 року «Про внесення змін у рішення 70 позачергової сесії 6-го скликання рішення № 1310 від 15.01.2015 року «Про внесення змін у структуру, штат та чисельність виконавчих органів Мукачівської міської ради, комунальних установ та організацій».
Ухвалою Закарпатського окружного адміністративного суду від 25.11.2015 року позовну заяву залишено без розгляду в частині вимог про визнання протиправними дії Мукачівської міської ради щодо прийняття рішення від 15 січня 2015 року за № 1310 та про визнання протиправним та скасування абзацу п'ятого пункту VIII рішення Мукачівської міської ради від 15 січня 2015 року за № 1310 "Про внесення змін у структуру, штат та чисельність виконавчих органів Мукачівської міської ради, комунальних установ та організацій".
В судовому засіданні прокурор підтримав змінені (зменшені) позовні вимоги та просив суд їх задовольнити.
Відповідач надав суду заперечення проти позову, згідно якого позов не визнав та просить суд відмовити в його задоволенні, посилаючись на те, що в жодному нормативно-правовому акті не вказано, що органам місцевого самоврядування заборонено приймати рішення про ліквідацію позашкільних навчальних закладів. Жодних погоджень для прийняття сесією місцевої ради рішення про ліквідацію позашкільного навчального закладу чинним законодавством не передбачено.
Представник третьої особи у судове засідання не з'явився, однак надав суду заяву про розгляд справи за його відсутності, в зв'язку з чим розгляд проведено за відсутності представника третьої особи, на підставі наявних в матеріалах справи доказів.
Дослідивши матеріали справи, заслухавши пояснення сторін, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд приходить до висновку про часткове задоволення позову, виходячи з наступного:
Судом встановлено, що на 70 позачерговій сесії 6-го скликання Мукачівської міської ради прийнято Рішення № 1310 від 15.01.2015 року «Про внесення змін у структуру, штат та чисельність виконавчих органів Мукачівської міської ради, комунальних установ та організацій» (а.с. 14-15). Згідно абз. 4 п. VIII вказаного рішення вирішено ліквідувати з 01.06.2015 року Еколого-натуралістичний центр.
Відповідно до Рішення Мукачівської міської ради 74 сесії 6-го скликання від 26.03.2015 року № 16 «Про внесення змін у рішення 70-ї позачергової сесії Мукачівської ради 6-го скликання від 15.01.2015 року № 1310 «Про внесення змін у структуру, штат та чисельність виконавчих органів Мукачівської міської ради, комунальних установ та організацій»» внесено зміни у абз. 4 рішення Мукачівської міської ради від 15.01.2015 року № 1310, а саме викладено його в наступній редакції: «з 01.06.2015 року Еколого-натуралістичний центр учнівської молоді Мукачівської міської ради Закарпатської області» (а.с. 126).
Відповідно до ст. 7 Конституції України в Україні визнається і гарантується місцеве самоврядування. Місцеве самоврядування є правом територіальної громади - жителів села чи добровільного об'єднання у сільську громаду жителів кількох сіл, селища та міста - самостійно вирішувати питання місцевого значення в межах Конституції і законів України. Місцеве самоврядування здійснюється територіальною громадою в порядку, встановленому законом, як безпосередньо, так і через органи місцевого самоврядування: сільські, селищні, міські ради та їх виконавчі органи (ч.ч. 1,3 ст. 140 Конституції України).
Таким чином, місцеве самоврядування є одним із проявів здійснення народом, у формі територіальної громади, влади, яка, в свою чергу, не належить до жодної із гілок державної влади, що характеризується самостійністю у вирішенні певного кола питань.
Водночас, предметом відання місцевого самоврядування є не будь-які питання суспільного життя, а питання саме місцевого значення, тобто ті, що пов'язані передусім із життєдіяльністю територіальних громад.
Виходячи з вказаних конституційних положень в їх системному зв'язку з положеннями статті 6 Конституції України, Конституційний Суд України у своєму рішенні від 16 квітня 2009 року № 7-рп/2009 вказав на те, що гарантоване державою місцеве самоврядування здійснюється територіальною громадою через сільські, селищні, міські ради та їх виконавчі органи і передбачає правову, організаційну та матеріально-фінансову самостійність, яка має певні конституційно-правові межі, встановлені, зокрема, приписами статей 19, 140, 143, 144, 146 Основного Закону України. З аналізу вказаних конституційних положень вбачається, що ці органи місцевого самоврядування, здійснюючи владу і самостійно вирішуючи питання місцевого значення, віднесені законом до їх компетенції, та приймаючи рішення, які є обов'язковими до виконання на відповідній території, зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України. Такі ж положення закріплені у статті 4 Європейської хартії місцевого самоврядування, яка встановлює, що головні повноваження і функції органів місцевого самоврядування визначаються конституцією або законом; органи місцевого самоврядування в межах закону мають повне право вільно вирішувати будь-яке питання, яке не вилучене із сфери їхньої компетенції і вирішення якого не доручене жодному іншому органу.
Таким чином, для вирішення тих чи інших питань орган місцевого самоврядування повинен бути наділений відповідними повноваженнями Конституцією України та законами України.
Закон України "Про місцеве самоврядування в Україні" від 21.05.1997 року № 280, відповідно до Конституції України визначає систему та гарантії місцевого самоврядування в Україні, засади організації та діяльності, правового статусу і відповідальності органів та посадових осіб місцевого самоврядування.
Частиною 10 ст. 59 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" передбачено, що акти органів та посадових осіб місцевого самоврядування з мотивів їхньої невідповідності Конституції або законам України визнаються незаконними в судовому порядку.
При цьому, ненормативні правові акти місцевого самоврядування є актами одноразового застосування, вони вичерпують свою дію фактом їхнього виконання, а тому не можуть бути скасовані чи змінені органом місцевого самоврядування після їх виконання. Вказана позиція підтверджена також пунктом 5 Рішення № 7-рп/2009 Конституційного Суду України, згідно якого - органи місцевого самоврядування не можуть скасовувати свої попередні рішення, вносити до них зміни, якщо відповідно до приписів цих рішень виникли правовідносини, пов'язані з реалізацією певних суб'єктивних прав та охоронюваних законом інтересів, і суб'єкти цих правовідносин заперечують проти їх зміни чи припинення.
Як встановлено в судовому засіданні та підтверджено матеріалами справи, постановою Мукачівського міськрайонного суду Закарпатської області від 29.04.2015 року постановлено: 1) визнати протиправними дії Мукачівської міської ради щодо прийняття Рішення Мукачівської міської ради 70 позачергової сесії 6-го скликання № 1310 від 15.01.2015 року «Про внесення змін у структуру, штат та чисельність виконавчих органів Мукачівської міської ради, комунальних установ та організацій» в частині абзацу 4 розділу VIII про ліквідацію «з 01.06.2015 року Еколого-натуралістичного центру»; 2) визнати незаконним та скасувати Рішення Мукачівської міської ради 70 позачергової сесії 6-го скликання № 1310 від 15.01.2015 року «Про внесення змін у структуру, штат та чисельність виконавчих органів Мукачівської міської ради, комунальних установ та організацій» в частині абзацу 4 розділу VIII про ліквідацію «з 01.06.2015 року Еколого-натуралістичного центру» (а.с. 46-53).
Ухвалою Львівського апеляційного адміністративного суду від 14.07.2015 року, постанову Мукачівського міськрайонного суду Закарпатської області від 29.04.2015 року залишено без змін (а.с. 138-142).
За нормами частини п'ятої статті 124 Конституції України судові рішення ухвалюються судами іменем України і є обов'язковими до виконання на всій території України.
Згідно ч. 1 ст. 72 КАС України, обставини, встановлені судовим рішенням в адміністративній, цивільній чи господарській справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді інших справ, у яких беруть участь ті самі особи або особа, щодо якої встановлено ці обставини.
Виходячи з наведених приписів діючого законодавства та у відповідності до встановлених у судовому засіданні обставин справи, рішення від 15.01.2015 року «Про внесення змін у структуру, штат та чисельність виконавчих органів Мукачівської ради, комунальних установ та організацій» в частині абзацу 4 розділу VIII до якого та на підставі якого внесені зміни рішенням від 26.03.2015 року № 16м - скасоване судом. Скасоване рішення не може бути підставою виникнення та/або існування прав та обов'язків та тягнути за собою інші наслідки крім тих, що пов'язані з його скасуванням. Відтак, суд приходить до переконання, що відповідно скасуванню підлягає і рішення Мукачівської міської ради від 26.03.2015 року, оскільки воно є похідним від скасованого (незважаючи на той факт, що під час його прийняття орган місцевого самоврядування діяв у відповідності та в межах своїх повноважень, на підставі закону що регулює спірні правовідносини, оскільки рішенням Мукачівської міської ради від 26.03.2015 року № 16, в оскаржуваній його частині, приймались виключно уточнення до рішення Мукачівської міської ради від 15.01.2015 року № 1310, що пов'язані з невірним зазначенням ліквідованого еколого-натуралістичного центру).
Стосовно вимоги позовної заяви про визнання протиправними дій Мукачівської міської ради щодо прийняття рішення від 26.03.2015 року № 16, суд констатує наступне:
У відповідності до визначення, наведеного у Науково - практичному коментарі до Кодексу адміністративного судочинства України, дія - активна поведінка органу чи посадової особи, та об'єктом оскарження може бути як одноразова, так і триваюча дія, яка порушує права чи інтереси позивача.
Наслідком розв'язання публічно - правового спору у справах про оскарження рішення є визнання його протиправним та скасування (визнання нечинним) повністю або частково або відмова у задоволенні такої вимоги, при цьому, вимога про визнання протиправними дій відповідача по складанню такого рішення не буде мати своїм правовим наслідком задоволення позову в частині визнання протиправним рішення, адже таке право підлягає захисту виключно шляхом пред'явлення позову щодо визнання протиправним та скасування рішення, оскільки саме оскарженим рішенням Мукачівської міської ради приймались рішення щодо внесення змін до раніше прийнятого рішення Мукачівської міської ради від 15.01.2015 року № 1310, тобто, саме оскарженим рішенням породжується обов'язок у сфері публічно - правових відносин (а не діями міської ради при його прийнятті).
Згідно ч. 3 ст. 72 КАС України, обставини які визнаються сторонами можуть не доказуватись перед судом, якщо проти цього не заперечують сторони та в суду не виникає сумніву щодо достовірності цих обставин та добровільності їх визнання.
Обставини щодо повноважень міської ради стосовно прийняття рішень, що відносяться до їх компетенції - не заперечуються сторонами, підтверджуються положеннями Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні", позивачем не надано доказів порушень вимог законодавства при прийнятті рішень (щодо скликання сесії, голосування депутатів, підписання рішень посадовими особами чи інших регламентних норм), в зв'язку з чим відсутні підстави для визнання дій Мукачівської міської ради при прийнятті рішення від 26.03.2015 року № 16 протиправними.
Згідно ч. 1 ст. 71 КАС Україна, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення. Згідно ч. 1 ст. 69 КАС України, доказами у справі є будь - які фактичні дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин, що обґрунтовують вимоги і заперечення осіб, які беруть участь у справі, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. При цьому, враховуючи принципи адміністративного судочинства щодо захисту інтересів осіб від порушень з боку органів державної влади та з огляду на положення ст. ст. 71, 72 КАС України, обов'язок доказування покладається в даному випадку на прокурора, який звернувся до суду з позовом в інтересах держави в особі управління освіти виконавчого комітету Мукачівської міської ради, Еколого - натуралістичного центру учнівської молоді Мукачівської міської ради як законний представник, згідно положень КАС України та Закону України «Про прокуратуру», при цьому, прокурором доведено правомірність звернення з позовом до суду, наявність підстав для скасування оскарженого пункту 1.1 рішення Мукачівської міської ради від 26.03.2015 року № 16 в зв'язку зі скасуванням в судовому порядку абзацу 4 розділу VIII рішення Мукачівської міської ради від 15.01.2015 року за № 1310, однак, не доведено наявності підстав для визнання протиправними дій Мукачівської міської ради при його прийнятті, в зв'язку з чим позов підлягає до часткового задоволення та слід визнати протиправним та скасувати пункт 1.1. рішення Мукачівської міської ради від 26 березня 2015 року № 16, відмовивши в задоволенні позову в іншій частині позовних вимог.
Згідно ч. ч. 3, 5 ст. 94 КАС України, судові витрати у справі не стягуються та за рахунок держбюджету не компенсуються.
Керуючись ст. ст. 17, 71, 86, 94, 136, 160, 163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -
1. Позов прокурора м. Мукачево в інтересах держави в особі управління освіти виконавчого комітету Мукачівської міської ради, Еколого - натуралістичного центру учнівської молоді Мукачівської міської ради до Мукачівської міської ради, третя особа - Департамент екології та природних ресурсів Закарпатської обласної державної адміністрації, про визнання протиправними дій та визнання протиправними та скасування рішення - задовольнити частково.
2. Визнати протиправним та скасувати пункт 1.1. рішення Мукачівської міської ради від 26 березня 2015 року № 16 “Про внесення змін у рішення 70-ї позачергової сесії Мукачівської міської ради 6-го скликання від 15 січня 2015 року № 1310 “Про внесення змін у структуру, штат та чисельність виконавчих органів Мукачівської міської ради, комунальних установ та організацій”.
3. В задоволенні інших позовних вимог - відмовити.
4. Постанова набирає законної сили в порядку, встановленому ст. 254 КАС України, та може бути оскаржена до Львівського апеляційного адміністративного суду через Закарпатський окружний адміністративний суд в порядку та строки, встановлені ст.186 КАС України. Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі відповідно до ст. 160 КАС України - протягом десяти днів з дня отримання копії постанови (копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції).
Суддя ОСОБА_2