Рішення від 10.08.2010 по справі 2-192/2010

Середино-Будський районний суд Сумської області

м. Середина-Буда, вул. Комуністична, 16, 41000, (05451) 7 -17-52

Справа №2-192/2010

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

10 серпня 2010 р. Середино-Будський районний суд Сумської області у складі:

головуючого судді - Дубінчиної Т.М., при секретарі - Денішенко О.О.

розглянувши в відкритому судовому засіданні цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного Фонду України в Середино-Будському районі Сумської області про стягнення недоплаченої щомісячної державної соціальної допомоги «Дітям війни», суд

ВСТАНОВИВ:

Позивач звернулася до суду з позовом до Управління Пенсійного Фонду України в Середино-Будському районі Сумської області про стягнення недоплаченої щомісячної державної соціальної допомоги «Дітям війни» за період з 01.01.2009 року по теперішній час , мотивуючи тим, що позивач відповідно до ст. 1 Закону України № 2195 - IV від 18 листопада 2004 року «Про соціальний захист «дітей війни» є дитиною війни. Згідно зі ст. 6 зазначеного Закону з першого січня 2006 року позивачу повинна виплачуватися щомісячна державна соціальна допомога у розмірі 30 % мінімальної пенсії за віком. Позивач вважає, що невиплата соціальної допомоги, передбаченої статтею 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни», є протиправною і такою, що суперечить Конституції та законам України. Розмір соціальної допомоги, відповідно до статті 6 «Про соціальний захист дітей війни», становить 30 відсотків мінімальної пенсії за віком. Мінімальна пенсія за віком, відповідно до ст. 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», встановлюється у розмірі прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність.

Як вказує позивач, згідно до Закону України «Про Державний бюджет на 2009рік» прожитковий мінімум для осіб, які втратили працездатність становить : з 1 січня 2009 року - 544 гривні, з 1 листопада 2009року - 701 гривня, з 01.01.2010р. - 701 гр.

З початку 2008 року по теперішній час, позивач отримує соціальну допомогу в розмірі менше 10% від мінімальної пенсії за віком, а не 30 % , як це передбачено законодавством.

На підставі викладеного, позивач просить суд зобов'язати відповідача нарахувати щомісячну державну соціальну допомогу у розмірі 30 відсотків мінімальної пенсії за віком та стягнути з відповідача на користь позивача невиплачену щомісячну державну соціальну допомогу за період 2009 року та до теперішнього часу в розмірі 30 % мінімальної пенсії за віком, та суми до дня постановлення рішення.

На судове засідання позивач не з'явилася та надала клопотання, в якому просить розглянути справу без її участі, за станом здоров'я.

Представник відповідача до судового засідання не з'явився та надав клопотання щодо розгляду справи за їх відсутністю. Не погоджуючись з позовними вимогами позивача, надав суду письмові заперечення, у відповідності до яких відповідач вважає, що жодних підстав для задоволення позову, немає. Тому, управління Фонду наполягає на відмові в задоволенні позову. Дійсно, позивач має статус «дитини війни» і у відповідності до ст. 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни» вправі отримувати підвищення до пенсії у розмірі 30% від мінімальної пенсії за віком.

Відносно до ст.6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни» дітям війни пенсії або щомісячне довічне грошове утримання, державна соціальна допомога, що виплачується замість пенсії, підвищена на 30% мінімальної пенсії за віком.

Але відповідачем вказане підвищення виплачується позивачу з 01.01.2008 року на підставі Закону України «Про державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України» та постанови КМУ від 28.05.2008 року № 530 «Деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян»

Відповідно до ст. 7 Закону України «Про соціальний захист дітей війни», фінансове забезпечення державних соціальних гарантій здійснюється за рахунок коштів державного бюджету України. Статтею 19 Конституції України передбачено правовий порядок в Україні, який ґрунтується на принципах , згідно з якими ніхто не може бути вимушений робити те, що не передбачено законодавством. Органи державної влади і органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов»язані діяти на підставі, в межах повноважень і в спосіб, передбачений законодавством України.

Згідно до Положення про Пенсійний Фонд України, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів від 24.10.2007 року, реалізація нормативних приписів і пенсійних програм здійснюється шляхом фінансування за рахунок чітко визначених прибутковою частиною бюджету Пенсійного Фонду джерел. Бюджет Пенсійного Фонду щорічно затверджується Кабінетом Міністрів України.

Однак, як зазначає представник відповідача у запереченні, законодавством України не визначено, за рахунок яких коштів та джерел повинно виплачуватися вказане підвищення, та в якому порядку і яким чином обчислювати розмір цих виплат. При цьому п. 9 Положення про Пенсійний Фонд України передбачено вичерпний перелік напрямів використання коштів Пенсійного Фонду України, які використовуються виключно за призначенням і вилученню не підлягають.

Згідно ст.54 Закону України «Про державний бюджет на 2009 рік» встановлений прожитковий мінімум на одну особу та для тих, хто відноситься до основних соціальних і демографічних груп населення, в розмірах, що діяли у грудні 2008 року.

Таким чином , судом встановлено наступне:

Позивач звернулася з позовом про стягнення з Управління Пенсійного фонду України в Середино-Будському районі Сумської області недоплаченої щомісячної державної соціальної допомоги «Дітям війни» за період з 01.01.2009 року по теперішній час .

Згідно довідки УПФУ в Середино-Будському районі Сумської області з 01.01.2009 року по теперішній час виплачується надбавка, як дитині війни в розмірі 49,80 грн., щомісячно.

Щодо заперечення представника відповідача відносно строків звернення позивача до суду з позовом про стягнення недоплаченої щомісячної державної соціальної допомоги, суд виходить з того, що позивачем вимоги щодо стягнення грошової допомоги як дитині війни за минулі роки не заявлено, тому підстав для розгляду питання щодо застосування строку позовної давності у суду немає .

Щодо вимог позивача про зобов'язання органів ПФУ в Середино-Будському районі нарахувати та виплатити недоплачену щомісячну державну соціальну допомогу «Дітям війни» . У відповідності до ст.54 Закону України «Про Державний бюджет на 2009 рік» викладено в наступній редакції : « установити в 2009 році прожитковий мінімум на одну особу та для тих, хто відноситься до основних і демографічних груп населення в розмірах, що діяли у грудні 2008 року (498 гр.). Встановити з 1 листопада 2009 року прожитковий мінімум для осіб, які втратили працездатність -573 гривні. Розміри державних соціальних гарантій на 2009 р., що визначаються залежно від прожиткового мінімуму, встановлюються відповідними законами України, цим Законом та нормативно-правовими актами КМУ України».

Статтею 1 Закону України № 1646-VI від 20.10.2009 року «Про встановлення прожиткового мінімуму та мінімальної заробітної плати» передбачено з 01.11.2009 року прожитковий мінімум для осіб, які втратили працездатність в розмірі 573 гривні.

Тобто, за думкою суду при визначенні розміру підвищення вказаної категорії громадян необхідно виходити з положень ст.6 Закону України "Про соціальний захист дітей війни" та ч.1 ст. 28 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".

Так, згідно зі ст.6 Закону «Про соціальний захист дітей війни» з 1 січня 2009 року позивачу повинна виплачуватися щомісячна державна соціальна допомога в розмірі 30% мінімальної пенсії за віком»

У відповідності зі ст.28 Закону України « Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» мінімальна пенсія за віком встановлюється у розмірі прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність.

Згідно ст.1 Закону України № 1646-VI від 20.10.2009 року «Про встановлення прожиткового мінімуму та мінімальної заробітної плати» з 01.01.2010 року прожитковий мінімум для осіб, які втратили працездатність складає 695 грн.

Враховуючи, що Згідно ст.1 Закону України № 1646-VI від 20.10.2009 року «Про встановлення прожиткового мінімуму та мінімальної заробітної плати» з 01.04.2010 року прожитковий мінімум для осіб, які втратили працездатність складає 706 гривень,

Таким чином, суд дійшов висновку про те, що вимоги позивача щодо виплати йому недоплаченої щомісячної державної соціальної допомоги з 01.01.2009 рік по день постановлення рішення (10.08.2010.), за думкою суду, підлягають задоволенню.

При цьому суд вважає безпідставними посилання представника відповідача на відсутність коштів для забезпечення виплат зазначеної доплати до пенсії позивачу, оскільки органи державної влади не можуть посилатись на відсутність коштів, як на підставу невиконання своїх зобов'язань, які встановлені ст. 46 Конституції України та ст. 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни». Крім того, Пенсійний Фонд України діє у відповідності до Положення «Про Пенсійний Фонд України» і здійснює свої повноваження на підставі п. 15 зазначеного Положення через створені у встановленому порядку територіальні управління.

Відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» рішення щодо призначення, донарахування та перерахунок пенсії приймаються територіальними органами Пенсійного Фонду України за місцем проживання пенсіонерів.

Таким чином, обов'язок по нарахуванню та виплаті доплати до пенсії позивача, передбаченої статтею 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни» покладено на відповідне територіальне управління за місцем проживання позивача - Управління Пенсійного Фонду України в Середино-Будському районі Сумської області.

Відносно посилань відповідача на відсутність законодавчо визначеного розміру мінімального розміру пенсії для здійснення розрахунку та підвищення до пенсії відповідно до ст.6 Закону України І "Про соціальний захист дітей війни" суд вважає за необхідне зазначити наступне.

Відповідно до ст. 6 Закону України "Про соціальний захист дітей війни" при визначенні розміру 1 підвищення до пенсії за основу його нарахування береться мінімальна пенсія за віком. Чинним законодавством розмір мінімальної пенсії за віком визначається лише за правилами, передбаченими частиною першою статті 28 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", іншого нормативно-правового акта, який би визначав цей розмір або встановлював інший розмір, не існує.

Непоширення мінімального розміру пенсії за віком, встановленого у абзаці першому частини першої статті 28 Закону України "Про загальнообов'язкове пенсійне страхування" від 9 липня 2003 року N 1058-ІУ, на правовідносини, що виникають на підставі інших законів, крім цього Закону, дає підстави стверджувати про наявність прогалини у законодавчому регулюванні виплат дітям війни, передбаченої у статті 6 Закону України "Про соціальний захист дітей війни". Ця прогалина полягає у відсутності механізму вирахування мінімальної пенсії за віком, на 30 відсотків якої мають підвищуватися виплати дітям війни.

Тому, суд вважає, що наявність такої норми матеріального права (ч.1 ст.28 Закону N 1058-1V) та відсутність іншого мінімального розміру пенсії за віком не є підставою для відмови в реалізації позивачем конституційної гарантії та права на отримання підвищення до пенсії, виходячи з розміру мінімальної пенсії за віком, як це встановлено статтею 6 Закону України "Про соціальний захист дітей війни".

Таким чином, посилання відповідача на відсутність встановленого на законодавчому рівні механізму визначення розміру мінімальної пенсії за віком, що застосовується при обчисленні підвищення до пенсії особам, яким встановлено статус "дитина війни", визнається судом безпідставним, і не звільняє суб'єкта владних повноважень, а саме, Управління Пенсійного фонду України в Середино-Будському районі Сумської області, діяти на підставі, у межах повноважень та у спосіб, передбачений Конституцією та Законами України, і не є підставою для обмеження законних прав, встановлених ст.6 Закону України "Про соціальний захист дітей війни" для цієї категорії осіб.

При цьому, в силу статті 7 Закону N 2195-1V за рахунок коштів Державного бюджету України здійснюється фінансове забезпечення державних соціальних гарантій, передбачених Законом. Право позивача на отримання підвищення до пенсії відповідно до вимог ст.6 Закону України "Про соціальний захист дітей війни" не залежить від наявності чи відсутності грошових коштів та належного фінансування, таке право надане державою і закріплено Законом України "Про соціальний захист дітей війни".

Оскільки таке право декларовано державою, то відповідно держава, через створені нею органи, в даному випадку органи Пенсійного фонду України, і несе обов'язок по своєчасній та повній виплаті підвищення до пенсії саме у розмірах, які нею ж визначені та закріплені в Законі. Враховуючи вищевикладене, суд приходить до висновку про те, що дії відповідача щодо відмови у нарахуванні та виплаті позивачу надбавки до пенсії за період з 01.01.2009 року по теперішній час, тобто по 10.08.2010.( день винесення рішення) у розмірі 30% мінімальної пенсії за віком є протиправними і тому вимоги позивача підлягають задоволенню у повному обсязі.

Суд вважає можливим задовольнити вимоги позивача в частині стягнення на його користь витрати на інформаційно-технічне забезпечення розгляду справи у суді в сумі 120 грн. на підставі ст.88 ЦПК України та стягнути з відповідача на користь позивача, оскільки від їх сплати відповідач не звільняється.

Відповідно до п.34 ст.4Декрету КМУ «Про державне мито», Пенсійний фонд, його підприємства, установи та організації звільнені від сплати державного мита. Таким чином, вимоги позивача про стягнення на його користь з відповідача суми, сплаченого при зверненні до суду, судового збору не обґрунтовані і задоволенню не підлягають.

Сплачена позивачем сума судового збору повинна бути віднесена за рахунок держави та стягнена на користь позивача з державного бюджету України ,згідно з вимогами ст..88 ЦПК України,

Керуючись ст.9-11, 213-215, 218 ЦПК України, суд

ВИРІШИВ:

Позовну заяву ОСОБА_1 до Управління Пенсійного Фонду України в Середино-Будському районі Сумської області про стягнення недоплаченої щомісячної державної соціальної допомоги «Дітям війни» - задовольнити.

Зобов'язати Управління Пенсійного Фонду в Середино-Будському районі Сумської області нарахувати ОСОБА_1 щомісячну державну соціальну допомогу та стягнути з Управління Пенсійного фонду України в Середино-Будському районі Сумської області недоплачену щомісячну державну соціальну допомогу згідно ст. 6 Закону України "Про соціальний захист дітей війни" та ч. 1 ст. 28 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" за період з 01.01.2009 року по 31.12.2009 року та з 01.01.2010 року по 10.08.2010 року в розмірі 30% мінімальної пенсії за віком з урахуванням різниці, яка виплачена у цей період.

Стягнути з Управління пенсійного фонду України в Середино-Будському районі на користь ОСОБА_1 витрати, пов'язані з інформаційно-технічним забезпеченням розгляду справи в сумі 120 грн. 00 коп.

Стягнути з Державного бюджету України на користь ОСОБА_1 судовий збір в сумі 51 грн.

Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку до апеляційного суду Сумської області через Середино-Будський районний суд Сумської області. Заява про апеляційне оскарження рішення суду подається протягом 10 днів з дня його проголошення. Апеляційна скарга на рішення суду першої інстанції подається протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження.

Суддя Т.М.Дубінчина