Справа №709/2486/15-ц
12 листопада 2015 року смт. Чорнобай
Чорнобаївський районний суд Черкаської області в складі:
головуючого - судді Левченка В.В.,
за участі секретаря - Нікітенко В.Г.,
позивача - ОСОБА_1,
відповідача - ОСОБА_2,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду смт. Чорнобай цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2 про визнання права власності на будинок та земельну ділянку,-
Позивач ОСОБА_1 звернулася до суду з даним позовом, посилаючись на те, що 27 вересня 2007 року помер її чоловік - ОСОБА_3, який постійно проживав в ІНФОРМАЦІЯ_1.
В період шлюбу ними було придбано будинок з надвірними спорудами та земельну ділянку, що розташовані в смт.Чорнобай, по вул.Леніна, 259 а, Черкаської області.
Після його смерті відкрилась спадщина на його частку у спільному майні подружжя, та його особисте майно, а саме на 1/2 частину будинку з надвірними спорудами в смт.Чорнобай по вул.Леніна, 259 а, Черкаської області інвентарною вартістю 7086 грн., який належав йому згідно договору купівлі-продажу будинку АЕР № 551345 посвідченого 05 квітня 2002 року державним нотаріусом Чорнобаївської державної нотаріальної контори; 1/2 частину земельної ділянки для ведення особистого підсобного господарства в смт.Чорнобай по вул.Леніна, 259 а, Черкаської області площею 0,179 га., вартістю 6434,77 грн., що зареєстрована за померлим згідно державного акта ЯА № 211755; на земельну ділянку для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, площею 2,44 га., вартістю 106396,96 грн., що знаходиться в адмінмежах Чорнобаївської селищної ради Черкаської області та належала померлому згідно державного акта серії ЧР виданого 27 березня 2001 року.
Вона прийняла спадщину свого чоловіка, оскільки постійно проживала з ним на час його смерті однією сім'єю, та подала відповідну заяву в Чорнобаївську державну нотаріальну контору про прийняття спадщини, також його спадщину прийняла його і її дочка - ОСОБА_2, яка також проживала на час смерті ОСОБА_3 з ним однією сім'єю, але не може через нотаріальну контору оформити свої спадкові права на спадкове майно, по тій причині, що між ними мається спір про поділ спадщини.
Мотивуючи тим, що порушуються її права як власника і спадкоємця через неможливість нотаріального посвідчення права власності, позивач просить визнати за нею право власності в порядку спадкування за законом на будинок з надвірними спорудами та земельну ділянку, що розташовані в смт.Чорнобай, по вул.Леніна, 259 а, Черкаської області, а за відповідачем - на земельну ділянку для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, площею 2,44 га.
В судовому засіданні позивач ОСОБА_1 позов підтримала, просила задовольнити на підставах, викладених у позовній заяві.
Відповідач ОСОБА_2 в судовому засіданні погодилася з позовними вимогами і не заперечувала проти їх задоволення.
Судом встановлені наступні обставини справи та визначені відповідно до них правовідносини.
27 вересня 2007 року помер чоловік позивача - ОСОБА_3, який постійно проживав в ІНФОРМАЦІЯ_2.
В період шлюбу ними було придбано будинок з надвірними спорудами та земельну ділянку, що розташовані в смт.Чорнобай, по вул.Леніна, 259 а, Черкаської області, а тому як позивачу так і ОСОБА_3 належало по 1/2 частині вказаного будинку з надвірними спорудами та земельної ділянки.
Після смерті ОСОБА_3 відкрилася спадщина на його частку у спільному майні подружжя, та його особисте майно, а саме:
-на 1/2 частину будинку з надвірними спорудами в смт.Чорнобай по вул.Леніна, 259 а, Черкаської області інвентарною вартістю 7086 грн., який належав йому згідно договору купівлі-продажу будинку АЕР № 551345 посвідченого 05 квітня 2002 року державним нотаріусом Чорнобаївської державної нотаріальної контори;
-на 1/2 частину земельної ділянки для ведення особистого підсобного господарства в смт.Чорнобай по вул.Леніна, 259 а, Черкаської області площею 0,179 га., вартістю 6434,77 грн., що зареєстрована за померлим згідно державного акта ЯА № 211755;
-на земельну ділянку для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, площею 2,44 га., вартістю 106396,96 грн., що знаходиться в адмінмежах Чорнобаївської селищної ради Черкаської області та належала померлому згідно державного акта серії ЧР виданого 27 березня 2001 року.
Позивач прийняла спадщину свого чоловіка, оскільки постійно проживала з ним на час його смерті однією сім'єю, та подала відповідну заяву в Чорнобаївську державну нотаріальну контору про прийняття спадщини, також його спадщину прийняла його і її дочка - ОСОБА_2, яка також проживала на час смерті ОСОБА_3 з ним однією сім'єю, але не може через нотаріальну контору оформити свої спадкові права на спадкове майно, по тій причині, що між ними мається спір про поділ спадщини.
Вказані обставини підтверджуються копіями свідоцтва про смерть ОСОБА_3, паспорта позивача, свідоцтва про одруження позивача, договору купівлі-продажу будинку, державних актів на землю, технічного паспорта на будинок, довідкою селищної ради про постійне місце проживання померлого та про склад його сім'ї, довідки відділу Держгеокадастру у Чорнобаївському районі про нормативну грошову оцінку земельних ділянок, листом Чорнобаївської державної нотаріальної контори №1248-01/16 від 04.11.2015 р. про те, що після смерті ОСОБА_3 була подана заява про прийняття спадщини від імені ОСОБА_1
Відповідно до ст.1216 ЦК України спадкуванням є перехід прав та обов'язків (спадщини) від фізичної особи, яка померла (спадкодавця), до інших осіб (спадкоємців).
Статтею 1217 ЦК України передбачено, що спадкування здійснюється за заповітом або за законом.
Згідно ст.1218 ЦК України до складу спадщини входять усі права та обов'язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті.
У відповідності до ч.ч.1, 2 ст.1220 ЦК України спадщина відкривається внаслідок смерті особи або оголошення її померлою. Часом відкриття спадщини є день смерті особи або день, з якого вона оголошується померлою (частина третя статті 46 цього Кодексу).
У ст.1261 ЦК України зазначено, що у першу чергу право на спадкування за законом мають діти спадкодавця, у тому числі зачаті за життя спадкодавця та народжені після його смерті, той з подружжя, який його пережив, та батьки.
Статтею 1268 ЦК України передбачено, що спадкоємець за заповітом чи за законом має право прийняти спадщину або не прийняти її.
Відповідно до ч.1 ст.1269 ЦК України,- спадкоємець, який бажає прийняти спадщину, але на час відкриття спадщини не проживав постійно із спадкодавцем, має подати нотаріусу заяву про прийняття спадщини.
У відповідності до ст.328 ЦК України право власності набувається на підставах, що не заборонені законом, зокрема із правочинів. Право власності вважається набутим правомірно, якщо інше прямо не випливає з закону або незаконність права власності не встановлена судом.
Відповідно до ч.ч.1, 2 ст.60 СК України,- майно, набуте подружжям за час шлюбу, належить дружині та чоловікові на праві спільної сумісної власності. Вважається, що кожна річ, набута за час шлюбу, крім речей індивідуального користування, є об'єктом права спільної сумісної власності подружжя.
Згідно ст.380 ЦК України житловий будинок є об'єктом права власності.
Згідно ст.79 Земельного кодексу України земельна ділянка може бути об'єктом права власності.
За приписом ст.81 Земельного кодексу України громадяни України набувають права власності на земельні ділянки на підставі, зокрема, прийняття спадщини.
Згідно ст.392 ЦК України власник майна може пред'явити позов про визнання його права власності, якщо це право оспорюється або не визнається іншою особою, а також в разі втрати ним документа, який засвідчує його.
Незаконність права власності не встановлена судом, а тому, суд вважає, що порушене право власності сторін підлягає захисту шляхом визнання за ними права власності в порядку спадкування за законом та в порядку поділу спадкового майна, що належало ОСОБА_3, померлого 27 вересня 2007 року.
На підставі викладеного вище, керуючись ст.ст.10, 11, 60, 208, 209, 212-215 ЦПК України, суд,-
Позов задовольнити повністю.
Визнати за ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_3, жителькою смт.Чорнобай, вул.Леніна, 259 а, Черкаської області, ідентифікаційний код НОМЕР_1, право власності в порядку спадкування за законом на будинок з надвірними спорудами в смт.Чорнобай по вул.Леніна, 259 а, Черкаської області, інвентарною вартістю 14172 грн., який було зареєстровано за ОСОБА_3, померлим 27 вересня 2007 року, згідно договору купівлі-продажу будинку АЕР № 551345 посвідченого 05 квітня 2002 року державним нотаріусом Чорнобаївської державної нотаріальної контори ОСОБА_4
Визнати за ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_3, жителькою смт.Чорнобай, вул.Леніна, 259 а, Черкаської області, ідентифікаційний код НОМЕР_1, право власності в порядку спадкування за законом на земельну ділянку для ведення особистого підсобного господарства, в смт.Чорнобай по вул.Леніна, 259 а, Черкаської області, площею 0,179 га., вартістю 12869,54 грн., що належала ОСОБА_3, померлого 27 вересня 2007 року, згідно державного акта серії ЯА №211755.
Визнати за ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_4, жителькою смт.Чорнобай, провулок Слобідський, 19, Черкаської області, ідентифікаційний код НОМЕР_2, право власності в порядку спадкування за законом на земельну ділянку для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, площею 2,44 га., вартістю 106396,96 грн., що знаходиться в адмінмежах Чорнобаївської селищної ради Черкаської області та належала ОСОБА_3, померлого 27 вересня 2007 року, згідно державного акта серії ЧР виданого 27 березня 2001 року.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом десяти днів з дня його проголошення. Особи, які брали участь у справі, але не були присутні у судовому засіданні під час проголошення судового рішення, можуть подати апеляційну скаргу протягом десяти днів з дня отримання копії цього рішення.
Апеляційна скарга подається апеляційному суду Черкаської області через Чорнобаївський районний суд.
Суддя Чорнобаївського
районного суду ОСОБА_5