Справа № 2-а/1970/975/11
20 квітня 2011 р.м.Тернопіль
Тернопільський окружний адміністративний суд, в складі:
головуючого судді Баб'юка П.М. при секретарі Михайловській Н.В.,
за участю:
представника позивача - ОСОБА_1;
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду у м. Тернополі адміністративну справу за позовною заявою ОСОБА_2 до Відділу Державтоінспекції Управління Міністерства внутрішніх справ України в Тернопільській області про визнання дій неправомірними та зобов'язання вчинити дії, -
ОСОБА_2 звернувся у Тернопільський окружний адміністративний суд з позовом до Відділу Державтоінспекції Управління Міністерства внутрішніх справ України в Тернопільській області про визнання дій неправомірними та зобов'язання здійснити реєстрацію транспортного засобу.
Позов мотивовано тим, що ОСОБА_2 являється власником транспортного засобу Mercedes-Benz Sprinter 518 (ідентифікується як Dodge Sprinter), державний номерний знак НОМЕР_1, кузов №WDOPF145x75213115, рік виготовлення 2007 року. 29 травня 2008 року та 20 лютого 2011 року позивач звертався до відповідача із заявами про здійснення реєстрації вказаного транспортного засобу, як автобус загального призначення класу B для забезпечення перевезення вісімнадцяти пасажирів. Йому було відмовлено, на підставі п.3 Постанови Кабінету Міністрів України від 27.02.2008 року №125 «Про внесення змін до деяких постанов Кабінету Міністрів України». Вважає вказані дії відповідача протиправними та просить зобов'язати відповідача здійснити реєстрацію вказаного транспортного засобу.
Представник позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримав з мотивів викладених у позовній заяві, просив позов задовольнити. Зазначив, що 17.09.2008 постановою Окружного адміністративного суду м. Києва по справі № 10/273 визнано Постанову Кабінету міністрів України від 27.02.2008 №125 «Про внесення змін до деяких постанов Кабінету Міністрів України» такою, що не відповідає правовим актам вищої юридичної сили, та нечинною в частині підпункту 2 пункту 2 затверджених цією Постановою Змін, що вносяться до постанов КМ України.
Представник відповідача в судове засідання не з'явився, хоча про день, час та місце розгляду справи був повідомлений належним чином, що підтверджується розпискою від 15.04.2011. Керуючись ч.4 ст.128 КАС України, розгляд справи не відкладався і справу вирішено на підставі наявних у ній доказів.
Дослідивши матеріали справи, заслухавши пояснення представника позивача, судом встановлено наступні обставини:
ОСОБА_2 являється власником транспортного засобу Mercedes-Benz Sprinter 518 (ідентифікується як Dodge Sprinter), державний номерний знак НОМЕР_1, кузов №WDOPF145x75213115, рік виготовлення 2007.
Частиною 1 ст.41 Конституції України встановлено, що кожен має право володіти, користуватися і розпоряджатися своєю власністю, результатами своєї інтелектуальної, творчої діяльності.
Відповідно до ст.319 ЦК України власник володіє, користується, розпоряджається своїм майном на власний розсуд. Власник має право вчиняти щодо свого ОСОБА_1 будь-які дії, які не суперечать закону. Діяльність власника може бути обмежена чи припинена або власника може бути зобов'язано допустити до користування його майном інших осіб лише у випадках і в порядку, встановлених законом.
Відповідно до ст. 320 Цивільного кодексу України визначено, що власник має право використовувати своє майно для здійснення підприємницької діяльності, крім випадків, встановлених законом. Законом можуть бути встановлені умови використання власником свого майна для здійснення підприємницької діяльності.
Особа може бути позбавлена права власності або обмежена у його здійсненні лише у випадках і в порядку встановлених законом (ч.2 ст.321 ЦК України).
29 травня 2008 року та 20 лютого 2011 року позивач звертався у відділ Державтоінспекції Управління міністерства внутрішніх справ України в Тернопільській області із заявами про здійснення реєстрації вказаного транспортного засобу, як автобус загального призначення класу B для забезпечення перевезення вісімнадцяти пасажирів.
Відповідачем листами від 12.06.2008 №13/3-92 та від 07.02.2011 №13/3-3 відмовлено позивачу у реєстрації транспортного засобу на підставі п.3 Постанови Кабінету Міністрів України від 27.02.2008 року №125 «Про внесення змін до деяких постанов Кабінету Міністрів України», згідно якого: «До реєстрації не допускаються автобуси, переобладнані з автомобілів, конструктивно призначених для виконання інших функцій, за винятком перереєстрації раніше зареєстрованих таких автобусів».
17.09.2008 постановою Окружного адміністративного суду м. Києва по справі №10/273 визнано Постанову Кабінету міністрів України від 27.02.2008 №125 «Про внесення змін до деяких постанов Кабінету Міністрів України» такою, що не відповідає правовим актам вищої юридичної сили, та нечинною в частині підпункту 2 пункту 2 затверджених цією Постановою Змін, що вносяться до постанов КМ України, якими викладено в іншій редакції п. 32 Правил надання послуг пасажирського автомобільного транспорту, що затверджені постановою Кабінету Міністрів України за № 176 від 18.02.1997, а саме: забороняється надання послуг з перевезення пасажирів з використанням автобусів, переобладнаних з вантажних транспортних засобів; а також підпункту 2 пункту 3 затверджених цією постановою Змін, що вносяться до постанов КМ України, якими доповнено пунктом 81 Правила державної реєстрації та обліку автомобілів, автобусів, а також самохідних машин, сконструйованих на шасі автомобілів, мотоциклів усіх типів, марок і моделей, причепів, напівпричепів та мотоколясок, що затверджені постановою Кабінету Міністрів України за № 1388 від 07.09.1998, щодо заборони допускати до реєстрації автобуси, переобладнані з автомобілів, конструктивно призначених для виконання інших функцій.
Відповідно до ч.1 ст.29 Закону України «Про дорожній рух» до участі у дорожньому русі допускаються транспортні засоби, конструкція і технічний стан яких відповідають вимогам діючих в Україні правил, нормативів і стандартів, що мають сертифікат на відповідність цим вимогам і пройшли державний технічний огляд (за винятком транспортних засобів, що не підлягають огляду).
Відповідно до вимог п.8 «Порядку державної реєстрації (перереєстрації), зняття з обліку автомобілів, автобусів, а також самохідних машин, сконструйованих на шасі автомобілів, мотоциклів усіх типів, марок і моделей, причепів, напівпричепів, мотоколясок, інших прирівняних до них транспортних засобів та мопедів» затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 7 вересня 1998 р. N 1388 державна реєстрація транспортних засобів проводиться за умови сплати їх власниками передбачених законодавством податків і зборів (обов'язкових платежів), а також внесення в установленому порядку платежів за проведення огляду транспортних засобів, державну реєстрацію (перереєстрацію), зняття з обліку, відшкодування вартості бланків реєстраційних документів та номерних знаків.
Згідно ст. 32 Закону України «Про дорожній рух» переобладнання транспортних засобів, тобто зміна типу або марки (моделі), призначення чи параметрів конструкції транспортних засобів, що перебувають в експлуатації, шляхом установки кабіни, кузова чи їх деталей, спеціального обладнання і номерних агрегатів, не передбачених нормативно - технічною документацією на даний транспортний засіб, повинно відповідати правилам, нормативам і стандартам України. Переобладнання, що призвело до зміни облікових даних механічного транспортного засобу, повинно бути відображено у його реєстраційних документах.
З аналізу викладеного видно, що власник має право переобладнувати транспортний засіб, у тому числі змінюючи його тип, призначення його конструкції. Дане право власник реалізує за умови відповідності переобладнання транспортних засобів правилам, нормативам і стандартам України. Будь-які інші обмеження щодо переобладнання автомобілів, зокрема, переобладнання в автобус автомобілів, конструктивно призначених для виконання інших функцій, відсутні. Здійснення власником права власності на автомобіль, конструктивно призначений для виконання інших функцій, але переобладнаного в автобус, шляхом його експлуатації на вулично-дорожній мережі загального користування є можливим за умови здійснення переобладнання з дотриманням вимог ст. 32 Закону України «Про дорожній рух», наслідком чого є відповідність конструкції і технічного стану автобуса вимогам діючих в Україні правил, нормативів і стандартів, наявності сертифікат на відповідність цим вимогам, проходження державного технічного огляду, державної реєстрації автобуса.
Державним підприємством «ДЕРЖАВТОТРАНСНДІПРОЕКТ» проведено науково-технічну експертизу (висновок №233484 від 14.05.2008). Відповідно до зазначеного висновку переобладнаний автомобіль Mercedes-Benz Sprinter 518 (ідентифікується як Dodge Sprinter), державний номерний знак НОМЕР_1, кузов №WDOPF145x75213115, рік виготовлення 2007 року може бути зареєстрований як автобус загального призначення класу В для забезпечення перевезення вісімнадцяти пасажирів.
Таким чином, суд приходить до висновку, що позовні вимоги позивача в частині зобов'язання відповідача здійснити реєстрацію вказаного транспортного засобу є обґрунтованими, та такими що підлягають задоволенню за умови сплати позивачем передбачених законодавством податків і зборів (обов'язкових платежів), а також внесення в установленому порядку платежів за проведення огляду транспортного засобу, державну реєстрацію (перереєстрацію), зняття з обліку, відшкодування вартості бланків реєстраційних документів та номерних знаків.
Вимоги стосовно визнання неправомірними дій відповідача щодо відмови в проведенні такої реєстрації не підлягають задоволенню, оскільки КМУ не вніс відповідних змін у постанову та не скасував підпункт 2 пункту 2 та підпункт 2 пункту 3 Постанови Кабінету міністрів України від 27.02.2008 №125 «Про внесення змін до деяких постанов Кабінету Міністрів України», які визнані судом нечинними.
Враховуючи вищевикладене та керуючись ст.ст. 71, 153,158-167 КАС України, суд, -
1. Позов задовольнити частково.
2. Зобов'язати Відділ Державтоінспекції Управління Міністерства внутрішніх справ України в Тернопільській області здійснити реєстрацію транспортного засобу Mercedes-Benz Sprinter 518 (ідентифікується як Dodge Sprinter), 2007 року випуску, реєстраційний номер НОМЕР_1 (номер кузова WDOPF145Х75213115), як автобус класу В для забезпечення перевезення вісімнадцяти пасажирів за умови сплати передбачених законодавством податків і зборів (обов'язкових платежів), а також внесення в установленому порядку платежів за проведення огляду транспортного засобу, державну реєстрацію (перереєстрацію), зняття з обліку, відшкодування вартості бланків реєстраційних документів та номерних знаків.
3. В задоволені решти позовних вимог відмовити.
Постанова суду може бути оскаржена до Львівського апеляційного адміністративного суду через Тернопільський окружний адміністративний суд у порядок і строк, передбачені статтями 185-187 Кодексу адміністративного судочинства України.
Постанова суду набирає законної сили після закінчення строків апеляційного оскарження. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо воно не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
В повному обсязі постанова складена і підписана 26 квітня 2011 року.
Головуючий суддя Баб'юк П.М.
копія вірна
Суддя Баб'юк П.М.