Ухвала від 28.01.2011 по справі 2-а-206/11/1970

ТЕРНОПІЛЬСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА

про відмову у відкритті провадження у справі

Справа № 2-а-206/11/1970

28 січня 2011 року м.Тернопіль

Суддя Тернопільського окружного адміністративного суду Баб'юк П.М., розглянувши матеріали справи за позовом відділу державної виконавчої служби Кременецького районного управління юстиції до ОСОБА_1 про тимчасове обмеження у праві виїзду за межі України

ВСТАНОВИВ:

Відділ державної виконавчої служби Кременецького районного управління юстиції звернувся до суду з позовом про тимчасове обмеження права на виїзд з України ОСОБА_1. Позов вмотивовано тим. що відповідач не виконує судове рішення Кременецького районного суду про стягнення з нього заборгованості за кредитним договором.

Вирішуючи питання про відкриття провадження у справі суддя виходить з наступного.

Пунктом 4 статті 17 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що компетенція адміністративних судів поширюється на спори за зверненням суб'єкта владних повноважень у випадках, встановлених законом.

Частина 2 статті 19 Конституції України встановлює, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування. їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

П.8 ч. 1 статті 3 КАС України визначено, що позивачем є особа, на захист прав, свобод та інтересів якої подано адміністративний позов до адміністративного суду, а також суб'єкт владних повноважень, на виконання повноважень якою подана позовна заява до адміністративного суду.

Частина 4 статті 50 КАС України містить положення, згідно з яким громадяни України, іноземці чи особи без громадянства, їх об'єднання, юридичні особи, які не є суб'єктами владних повноважень, можуть бути відповідачами лише за адміністративним позовом суб'єкта владних повноважень:

1. про тимчасову заборону (зупинення) окремих видів або всієї діяльності об'єднання громадян:

2. про примусовий розпуск (ліквідацію) об'єднання громадян;

3. про примусове видворення іноземця чи особи без громадянства з України;

4. про обмеження щодо реалізації права на мирні зібрання (збори, мітинги, походи, тощо);

5. в інших випадках, встановлених законом.

Згідно з ч.1 статті 104 КАС України до адміністративного суду має право звернутися з адміністративним позовом особа, яка вважає, що порушено її права, свободи чи інтереси у сфері публічно-правових відносин. Суб'єкт владних повноважень має право звернутися до адміністративного суду у випадках, встановлених законом.

Згідно положень статті 2 Закону України «Про державну виконавчу службу» від 24 березня 1998 року № 202 98-ВР правову основу діяльності державної виконавчої служби становлять Конституція України, цей Закон, інші закони та нормативно-правові акти, що прийняті на їх виконання.

До прав та обов'язків державного виконавця при здійсненні виконавчого провадження визначених ст. 5 Закону України «Про виконавче провадження» від 21 квітня 1999 року № 606-ХІV не віднесено право на звернення до суду з позовом про тимчасове обмеження права на виїзд за межі України.

Таким чином, чинним законодавством органам виконавчої служби та їх посадовим особам не надано право на звернення до суду з позовом про тимчасове обмеження права на виїзд за межі України.

Такий висновок ґрунтується і на положеннях Закону України «Про порядок виїзду з України і в'їзду в У країну громадян України» від 21 січня 1994 року № 3857-ХІІ.

Згідно частини 2 статті 6 названого Закону громадянинові України, який має паспорт, може бути тимчасово відмовлено у виїзді за кордон, зокрема, у випадку, якщо він ухиляється від виконання зобов'язань, покладених на нього судовим рішенням - до виконання зобов'язань.

За змістом пункту 8 Правил перетинання державного кордону громадянами України затвердженими постановою Кабінету Міністрів України від 27 січня 1995 р. № 57 для прикордонного контролю громадяни подають службовій особі контрольно-пропускного Пункту Державної прикордонної служби паспорти, а у разі потреби й інші документи, передбачені відповідними міжнародними договорами України. У ході перевірки паспортів службові особи КПП з'ясовують наявність обмежуючих обставин, за яких громадянину може бути тимчасово відмовлено у виїзді з України, а у разі потреби проводять опитування громадян, які прямують через державний кордон, для з'ясування питань, пов'язаних з їх пропуском через державний кордон.

Відповідно до статті 8 Закону України «Про порядок виїзду з України і в'їзду в Україну громадян України» у разі відмови громадянину України у виїзді за кордон з підстав, передбачених пунктами 1, 2 і 6-8 частини першої статті 6 даного Закону, він може оскаржити цю дію в судовому порядку за місцем свого проживання. Відмова у виїзді з України з підстав, передбачених пунктами 3-5 і 9 частини першої статті 6 цього Закону, оскарженню не підлягає.

Отже, аналіз положень ст.ст. 6. 8 зазначеного Закону та п. 8 Правил перетинання державного кордону громадянами України свідчить про те, що в судовому порядку підлягає розгляду лише оскарження рішення відповідних органів та посадових осіб про тимчасове обмеження виїзду за межі України.

І навпаки, вищевказаним Законом не передбачено розгляд питань про обмеження виїзду з України в судовому порядку за позовом органів (посадових осіб) державної виконавчої служби. За вищевказаних обставин та відповідно до пункту 1 частини 1 статті 109 КАС України суддя вважає за необхідне відмовити у відкритті провадження в адміністративній справі, оскільки заява не підлягає розгляду в порядку адміністративного судочинства.

На підставі викладеного, керуючись п.1 ч. І ст. 109 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

УХВАЛИВ:

Відмовити у відкритті провадження в адміністративній справі за позовом відділу державної виконавчої служби Кременецького районного управління юстиції до ОСОБА_1 про тимчасове обмеження у праві виїзду за межі України.

Ухвала набирає законної сили після закінчення строків подання апеляційної скарги. У разі подання апеляційної скарги ухвала, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.

Ухвала може бути оскаржена в апеляційному порядку до Львівського апеляційного адміністративного суду через Тернопільський окружний адміністративний суд в порядок і строки визначені ст..ст.185-187 КАС України.

Суддя Баб'юк П.М.

копія вірна

Суддя Баб'юк П.М.