16.12.2015 року Справа № 904/1933/13-г
Дніпропетровський апеляційний господарський суд у складі колегії суддів:
головуючого судді: Чус О.В. (доповідач),
суддів: Березкіної О.В., Герасименко І.М. (зміна складу судової колегії відбулась на підставі розпорядження секретаря судової палати Кузнецової І.Л. від 15.12.2015р.)
Секретар судового засідання Ковзиков В.Ю.
За участю представників сторін:
від прокуратури: Несевря Д.С., довіреність №05/2-1169 вих-15 від 08.04.15, представник;
інші учасники судового процесу не з'явились, про час та місце проведення судового засідання повідомлені судом належним чином.
Розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу Товариства з обмеженою відповідальністю "СЮЛЬБАН" на ухвалу господарського суду Дніпропетровської області від 03.11.2015 року у справі №904/1933/13-г
Кредитори:
1.Товариство з обмеженою відповідальністю "СЮЛЬБАН", м. Дніпропетровськ
2.Публічне акціонерне товариство "ДТЕК "Дніпрообленерго", м. Дніпропетровськ
Боржник: Комунальне виробниче житловоремонтне - експлуатаційне підприємство Жовтневого району, м. Дніпропетровськ
за участю Прокуратури м. Дніпропетровська Дніпропетровської області
про визнання банкрутом, -
Ухвалою господарського суду Дніпропетровської області від 03.11.2015 року у справі №904/1933/13-г (суддя Владимиренко І.В.) заяву Дніпропетровської міської ради № 7/11-964 від 29.05.15р. щодо залучення в якості учасника у справі задоволено.
Залучено учасником у справі № 904/1933/13-г про банкрутство Комунального виробничого житлового ремонтно-експлуатаційного підприємства Жовтневого району - Дніпропетровську міську раду. Клопотання керуючого санацією Комунального виробничого житлового ремонтно-експлуатаційного підприємства Жовтневого району м.Дніпропетровська № 02-08/08/175 від 02.11.2015р. задоволено.
Продовжено строк процедури санації Комунального виробничого житлового ремонтно-експлуатаційного підприємства Жовтневого району та повноваження керуючого санацією Комунального виробничого житлового ремонтно-експлуатаційного підприємства Жовтневого району м.Дніпропетровська арбітражного керуючого Морозова І.А. на 2 місяці.
Зобов'язано керуючого санацією арбітражного керуючого Морозова І.А. погодити в 20-ти денний строк план санації з власником майна боржника Дніпропетровською міською радою, після погодження плану санації надати план санації господарському суду на затвердження.
Не погодившись з даною ухвалою, товариством з обмеженою відповідальністю "СЮЛЬБАН" подано апеляційну скаргу, в якій, посилаючись на порушення судом першої інстанції норм матеріального права, просить ухвалу господарського суду скасувати, прийняти нове рішення, яким затвердити схвалений комітетом кредиторів від 16.12.14р. план санації боржника.
Скаржник зазначає, що норми Закону про банкрутство містять обов'язок попередньо погоджувати план санації з органом уповноваженим управляти майном лише відносно державних підприємств або підприємств, у статутному капіталі яких частка державної власності перевищує п'ятдесят відсотків, що ж до комунальних підприємств, то відповідно до ч.11 ст.96 означеного Закону такі вимоги на них не поширюються. Скаржником зауважено, що окрім відсутності у нормах Закону про банкрутство положень, що регулюють узгодження плану санації комунальних підприємств з боку уповноважених органів, також не існує і визначеного порядку надання такого узгодження на відміну від вирішення цього питання щодо державних підприємств.
Крім того, скаржником зазначено, що статус учасника провадження у справі про банкрутство для власника майна боржника, в даному випадку Дніпропетровської міської ради, гарантований (закріплений) за ним в силу положення ч.1 ст.1 вказаного Закону, а тому не потребує додаткового визначення, як то на підставі судового рішення. Крім того, положення Закону про банкрутство не містять відповідних норм, що регулюють порядок визнання певних осіб, в даному випадку власника майна учасником провадження у справі про банкрутство.
У відзиві на апеляційну скаргу керуючим санацією просить суд перевірити оскаржуване судове рішення на законність та обґрунтованість та прийняти відповідне рішення по справі. Крім того керуючим санацією зазначено, що відповідно до положень п.1.2 Статуту КВЖРЕП Жовтневого району власником підприємства є територіальна громада м. Дніпропетровська. Таким чином, Дніпропетровська міська рада у розумінні ч.1 ст.1 Закону про банкрутство є власником майна (органом, уповноваженим управляти майном) боржника, та є учасником у праві про банкрутство. Отже, як зазначає керуючий санацією, визнання господарським судом Дніпропетровської міської ради учасником у справі про банкрутство є правомірною дією, оскільки банкрутство КВЖРЕП Жовтневого району стосується прав та інтересів Дніпропетровської міської ради. Також зазначено, що керуючий санацією неодноразово звертався до Дніпропетровської міської ради з проханням надати погодження на план санації боржника, однак остання таке погодження не надавала, посилаючись на відсутність необхідних повноважень щодо вчинення такої дії, при цьому вказувала на неприпустимість введення ліквідаційної процедури. Крім того, як зауважує керуючий санацією, вимоги щодо необхідності погодження плану санації боржника з власником майна, до юридичних осіб - підприємств, що є об'єктом комунальної власності не застосовується.
Розглянувши доводи апеляційної скарги, перевіривши відповідність оскарженої ухвали нормам матеріального та процесуального права, суд дійшов висновку, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню, з урахуванням наступного.
Як вбачається з матеріалів справи, в провадженні господарського суду Дніпропетровської області перебуває справа №904/1933/13-г про банкрутство Комунального виробничого житлового ремонтно-експлуатаційного підприємства Жовтневого району. Провадження у справі про банкрутство знаходиться на стадії санації.
Ухвалою господарського суду від 26.02.2015р. направлено на доопрацювання план санації Комунального виробничого житлового ремонтно-експлуатаційного підприємства Жовтневого району м. Дніпропетровська для усунення керуючим санацією недоліків в плані санації з обов'язковим погодженням з органом уповноваженим управляти комунальним майном. Продовжено строк процедури санації КВЖРЕП Жовтневого району м.Дніпропетровська та повноваження керуючого санацією КВЖРЕП Жовтневого району м.Дніпропетровська арбітражного керуючого Морозова І.А. на один місяць до 26.03.2015р.
Ухвалою суду від 25.03.15р. клопотання керуючого санацією задоволено, продовжено строк процедури санації КВЖРЕП Жовтневого району м. Дніпропетровська та повноваження керуючого санацією КВЖРЕП Жовтневого району м. Дніпропетровська арбітражного керуючого Морозова І.А. до 22.04.2015р., ухвалою суду від 22.04.15р. - до 27.05.2015р.
Постановою Дніпропетровського апеляційного господарського суду від 17.06.2015р. апеляційну скаргу Товариства з обмеженою відповідальністю "Сюльбан" - залишено без задоволення. Ухвалу господарського суду Дніпропетровської області від 26.02.2015р. у справі №904/1933/13-г - залишено без змін.
Постановою Вищого господарського суду України від 22.09.2015р. касаційну скаргу Товариства з обмеженою відповідальністю "Сюльбан" залишено без задоволення. Постанову Дніпропетровського апеляційного господарського суду від 17.06.2015р. та ухвалу господарського суду Дніпропетровської області від 26.02.2015р. у справі № 904/1933/13-г залишено без змін.
Ухвалою господарського суду Дніпропетровської області від 03.11.2015 року заяву Дніпропетровської міської ради № 7/11-964 від 29.05.15р. щодо залучення в якості учасника у справі задоволено, продовжено строк процедури санації Комунального виробничого житлового ремонтно-експлуатаційного підприємства Жовтневого району та повноваження керуючого санацією Комунального виробничого житлового ремонтно-експлуатаційного підприємства Жовтневого району м.Дніпропетровська арбітражного керуючого Морозова І.А. на 2 місяці, зобов'язано керуючого санацією погодити в 20-ти денний строк план санації з власником майна боржника Дніпропетровською міською радою, після погодження плану санації надати план санації господарському суду на затвердження.
Вирішуючи питання про законність та обґрунтованість оскаржуваної ухвали, колегія суддів враховує наступне.
Відповідно до приписів ст.1 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом", учасники у справі про банкрутство - сторони, забезпечені кредитори, арбітражний керуючий (розпорядник майна, керуючий санацією, ліквідатор), власник майна (орган, уповноважений управляти майном) боржника, державний орган з питань банкрутства, Фонд державного майна України, представник органу місцевого самоврядування, представник працівників боржника, уповноважена особа засновників (учасників, акціонерів) боржника, а також у випадках, передбачених цим Законом, інші особи, які беруть участь у провадженні у справі про банкрутство.
Як закріплено в п. 1.2. Статуту КВЖРЕП Жовтневого району м. Дніпропетровська власником підприємства є територіальна громада міста Дніпропетровська, в особі Дніпропетровської міської ради, ідентифікаційний код - 26510514, місцезнаходження: Україна, 49000, Дніпропетровська область, м. Дніпропетровськ, пр..К.Маркса, буд. 75 (а.с.164, т.5).
Таким чином, відповідно до положень ст..1 Закону про банкрутство Дніпропетровська міська рада є власником майна Комунального виробничого житлового ремонтно-експлуатаційного підприємства Жовтневого району, а отже є учасником у справі про банкрутство. Тому правомірним та обґрунтованим є визнання господарським судом Дніпропетровської міської ради учасником провадження, оскільки вирішення справи стосується прав та інтересів останньої.
Згідно ст. 4-1 ГПК України господарські суди розглядають справи про банкрутство у порядку провадження, передбаченому цим Кодексом, з урахуванням особливостей, встановлених Законом України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом".
Відповідно до ст. 29 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" протягом трьох місяців з дня винесення ухвали про санацію боржника керуючий санацією у випадках, передбачених дим Законом, зобов'язаний подати суду розроблений та схвалений комітетом кредиторів план санації боржника.
Керуючий санацією зобов'язаний попередньо погоджувати план санації державних підприємств або підприємств, у статутному капіталі яких частка державної власності перевищує п'ятдесят відсотків, з органом, уповноваженим управляти державним майном. Цей орган у десятиденний строк з дня одержання проекту плану санації зобов'язаний його розглянути та надати свій висновок про погодження або відмову у погодженні плану санації.
Як вбачається з матеріалів справи, поданим на затвердження проектом плану санації передбачено зміну власника підприємства-боржника шляхом перетворення з комунального підприємства на товариство з обмеженою відповідальністю.
Згідно ч.4 ст.3 Закону України "Про приватизацію державного майна" відчуження майна, що є у комунальній власності, регулюється положеннями цього Закону, інших законів з питань приватизації і здійснюється органами місцевого самоврядування.
Власником боржника - КВЖРЕП Жовтневого району є територіальна громада міста Дніпропетровська в особі Дніпропетровської міської ради.
Як вбачається з матеріалів справи, наданий для затвердження план санації КВЖРЕП Жовтневого району не був погоджений з органом, уповноваженим на управління комунальним майном.
Відповідно до ст.96 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом", органи виконавчої влади приймають рішення щодо: доцільності надання державної підтримки неплатоспроможним підприємствам; розроблення заходів, спрямованих на забезпечення захисту інтересів держави і вибору оптимальних шляхів реструктуризації та погашення боргових зобов'язань; проведення аналізу фінансового стану боржника, його санації та погодження плану санації; доцільності виключення відповідних суб'єктів господарювання з переліку підприємств, що є об'єктами права державної власності, які не підлягають приватизації та застосуванню до них процедури санації чи ліквідації.
Плани санації, мирові угоди та переліки ліквідаційних мас та зміни і доповнення до них у справах про банкрутство державних підприємств або підприємств, у статутному капіталі яких частка державної власності перевищує 50 відсотків, підлягають погодженню з органом, уповноваженим управляти державним майном. У разі відсутності такого погодження план санації та мирова угода затвердженню господарським судом не підлягають, а включене до переліку ліквідаційної маси майно банкрута не може бути реалізованим.
Положення цієї статті не застосовуються до юридичних осіб - підприємств, що є об'єктами власності Автономної Республіки Крим та комунальної власності.
Зі змісту ст.96 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" вбачається, що на об'єкти комунальної власності, яким є боржник у справі - Комунальне виробниче житлове ремонтно-експлуатаційне підприємство Жовтневого району, не розповсюджується, однак, поданим на затвердження проектом плану санації передбачено зміну власника підприємства-боржника шляхом перетворення з комунального підприємства на товариство з обмеженою відповідальністю, тому вимога суду першої інстанції щодо попереднього погодження плану санації з органом, уповноваженим управляти державним майном, є обґрунтованою та такою, що відповідає ч.4 ст.3 Закону України "Про приватизацію державного майна".
Враховуючи викладене, доводи скаржника, викладені в апеляційній скарзі, не спростовують висновків суду першої інстанції та не визнаються судом такими, що можуть бути підставою згідно ст.104 ГПК України для скасування оскаржуваної ухвали.
Керуючись ст.ст. 99, 101-103, 105,106 ГПК України, суд, -
Апеляційну скаргу Товариства з обмеженою відповідальністю "СЮЛЬБАН" залишити без задоволення.
Ухвалу господарського суду Дніпропетровської області від 03.11.2015 року у справі №904/1933/13-г залишити без змін.
Постанова набирає законної сили з моменту проголошення і може бути оскаржена в касаційному порядку до Вищого господарського суду України.
Постанова складена в повному обсязі 18.12.2015р.
Головуючий суддя О.В. Чус
Суддя І.М. Герасименко
Суддя О.В. Березкіна