29000, м. Хмельницький, майдан Незалежності, 1 тел. 71-81-84, факс 71-81-98
про повернення позовної заяви
"18" грудня 2015 р.
924/1939/15
Господарський суд Хмельницької області у складі судді Заверухи С.В., розглянувши матеріали
за позовом Військового прокурора Хмельницького гарнізону Західного регіону України в інтересах держави в особі Міністерства оборони України м. Київ, Квартирно-експлуатаційного відділу м. Хмельницький
до Старокостянтинівської районної державної адміністрації м. Старокостянтинів
про визнання незаконним та скасування розпорядження голови Старокостянтинівської РДА від 20.09.2004р. №244/2004-р
16.12.2015р. на адресу суду надійшла позовна заява Військового прокурора Хмельницького гарнізону Західного регіону України в інтересах держави в особі Міністерства оборони України м. Київ, Квартирно-експлуатаційного відділу м. Хмельницький Старокостянтинівської районної державної адміністрації м. Старокостянтинів про визнання незаконним та скасування розпорядження голови Старокостянтинівської РДА від 20.09.2004р. №244/2004-р.
Зазначена позовна заява підлягає поверненню з врахуванням такого.
Пунктом 3 частини 1 статті 57 Господарського процесуального кодексу України передбачено, що до позовної заяви додаються документи, які підтверджують сплату судового збору у встановлених порядку та розмірі.
Згідно зі ст.1 Закону України "Про судовий збір" судовий збір - це збір, що справляється на всій території України за подання заяв, скарг до суду, за видачу судами документів, а також у разі ухвалення окремих судових рішень, передбачених цим Законом.
Частиною 1 статті 4 Закону України "Про судовий збір" передбачено, що судовий збір справляється у відповідному розмірі від мінімальної заробітної плати у місячному розмірі, встановленої законом на 1 січня календарного року, в якому відповідна заява або скарга подається до суду, - у відсотковому співвідношенні до ціни позову та у фіксованому розмірі.
Підпунктом 2 п. 2 ч. 2 ст. 4 Закону України "Про судовий збір" передбачено, що ставка судового збору за подання до господарського суду позовної заяви немайнового характеру - 1 розмір мінімальної заробітної плати.
Разом з тим Військовим прокурором Хмельницького гарнізону Західного регіону України до позовної заяви не додано доказів сплати судового збору.
Законом України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо сплати судового збору" № 484 - VIII від 22.05.15 (який набрав чинності з 01.09.2015) було внесено зміни до Закону України "Про судовий збір".
Статтею 5 Закону України "Про судовий збір" передбачено перелік суб'єктів, які звільняються від сплати судового збору під час розгляду справи в усіх судових інстанціях, до якого прокуратура не внесена.
Водночас, Військовий прокурор Хмельницького гарнізону Західного регіону України в позовній заяві просить суд відстрочити сплату судового збору до прийняття судом рішення по справі. Своє клопотання мотивує тим, що Законом України "Про Державний бюджет на 2015 рік" не передбачено видатків на сплату прокуратурою судового збору.
Судом відзначається, що частина 1 статті 8 Закону України "Про судовий збір" передбачає право господарського суду, враховуючи майновий стан сторони, своєю ухвалою відстрочити або розстрочити сплату судового збору на певний строк, але не довше ніж до ухвалення судового рішення у справі.
Відповідно до п. 3 постанови Пленуму Вищого господарського суду України № 7 від 21.02.2013р. "Про деякі питання практики застосування розділу VI Господарського процесуального кодексу України", клопотання про відстрочення (розстрочення) сплати судового збору, зменшення його розміру або звільнення від його сплати може бути викладене в заяві чи скарзі, які подаються до господарського суду, або окремим документом. Особа, яка заявляє відповідне клопотання, повинна навести доводи і подати докази на підтвердження того, що її майновий стан перешкоджав (перешкоджає) сплаті нею судового збору у встановленому порядку і розмірі.
Єдиною підставою для вчинення господарським судом дій, зазначених у статті 8 Закону України "Про судовий збір", є врахування ним майнового стану сторін. При цьому, оскільки статтею 129 Конституції України як одну із засад судочинства визначено рівність усіх учасників судового процесу перед законом і судом, отже, в тому числі й органів державної влади, то самі лише обставини, пов'язані з фінансуванням установи чи організації з державного бюджету України та відсутністю у ньому коштів, призначених для сплати судового збору, не можуть вважатися підставою для звільнення від такої сплати.
Крім того, судом звертається увага на те, що положення статті 8 Закону України "Про судовий збір" дають право суду відстрочити сплату судового збору лише за наявності виключних обставин, з урахуванням того, що до прийняття судом рішення по справі заявник матиме фінансову можливість сплатити судовий збір. Однак, Військовим прокурором Хмельницького гарнізону Західного регіону України відповідних доказів суду не надано.
За таких обставин, суд відмовляє у задоволенні клопотання Військового прокурора Хмельницького гарнізону Західного регіону України про відстрочення сплати судового збору. При цьому судом також враховано правові позиції щодо застосування статті 8 Закону України "Про судовий збір" (зокрема, наведені в ухвалах Вищого господарського суду України від 16.09.2015р. у справі № 14/312, від 19.08.2015р. у справі №910/2597/14, від 07.12.2015р. у справі №905/1884/15, в ухвалах Рівненського апеляційного господарського суду від 06.10.2015р. у справі № 924/1484/15, №924/1669/15 від 28.10.2015р. тощо).
Крім того, звертається увага прокурора на те, що позовна заява подана в інтересах держави в особі позивачів - Міністерства оборони України м. Київ та Квартирно-експлуатаційного відділу м. Хмельницький, які не позбавлені були можливості сплатити судовий збір за подання позовної заяви, а неможливість останніми сплатити судовий збір не обгрунтовано ні змістом позовної заяви, ні доданими доказами.
При цьому враховується, що приймаючи рішення зі справи, провадження в якій порушено за заявою прокурора, господарський суд - у разі ж повної або часткової відмови в позові судовий збір стягує з визначеного прокурором позивача (так само повністю або пропорційно задоволеним позовним вимогам) (п. 4.6 Постанови Пленуму Вищого господарського суду України №7 від 21.02.2013 р.).
Суддя повертає позовну заяву і додані до неї документи без розгляду, якщо не подано доказів сплати судового збору у встановлених порядку та розмірі (п. 4 ст. 63 ГПК України).
Відтак, оскільки в порушення вимог ст.57 ГПК України та вищенаведених положень Закону України "Про судовий збір" не додано до позовної заяви документів, що підтверджують сплату судового збору у встановлених порядку і розмірі, позовну заяву та додані до неї документи слід повернути без розгляду.
Відповідно до ч.3 ст.63 Господарського процесуального кодексу України, повернення позовної заяви не перешкоджає повторному зверненню з нею до господарського суду в загальному порядку після усунення допущеного порушення.
Керуючись п.4 ст.63 Господарського процесуального кодексу України, суд
Позовні матеріали повернути прокурору без розгляду.
Додаток: позовна заява і додані до неї матеріали на 62 аркушах.
Суддя С.В. Заверуха
Віддрук. 5 прим.:
1 - в наряд,
2 - прокурору (м.Хмельницький, вул. Пилипчука, 65),
3,4 - позивачам (1. Міністерство оборони України - м. Київ, Повітрофлотський проспект, 6; 2. Квартирно-експлуатаційний відділ - м. Хмельницький, вул. Ціолковського,3/1).
5 - відповідачу (Хмельницька область, м. Старокостянтинів, вул. Костянтина Острозького, 70).
Всім рекомендованим.