Рішення від 14.12.2015 по справі 924/1625/15

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ХМЕЛЬНИЦЬКОЇ ОБЛАСТІ

29000, м. Хмельницький, майдан Незалежності, 1 тел. 71-81-84, факс 71-81-98

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
РІШЕННЯ

"14" грудня 2015 р. Справа № 924/1625/15

Господарський суд Хмельницької області у складі судді Кочергіної В.О., розглянувши матеріали справи

за позовом Комунального підприємства "Спецкомунтранс" м.Кам'янець-Подільський

до Об'єднання співвласників багатоквартирного будинку "Миру-10" м.Кам'янець-Подільський

про визнання типового договору про надання послуг з вивезення побутових відходів від 01.06.2015р. укладеним на умовах поданого позивачем проекту договору

Представники сторін:

від позивача ОСОБА_1 - за довіреністю №130 від 19.10.2015р.;

ОСОБА_2 - за довіреністю №130 від 19.10.2015р.;

від відповідача ОСОБА_3 - за довіреністю від 09.06.2015р.

У судовому засіданні, відповідно до ст.85 ГПК України, проголошено вступну та резолютивну частини рішення.

Рішення приймається 14.12.2015р., оскільки в судовому засіданні 08.12.2015р. оголошувалась перерва.

Суть спору

Позивач, з урахуванням прийнятої судом заяви про зміну предмету позову (вх. №05-08/3005/15 від 27.10.2015р.) просить суд визнати типовий договір про надання послуг з вивезення побутових відходів від 01.06.2015р. укладеним на умовах поданого позивачем проекту договору.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначає, що відповідач відмовився укладати типовий договір, який був надісланий позивачем листом № 112 від 14.05.2015р. по причині незгоди з розмірами та умовами оплати послуг позивача. Наголошує, що проект договору підготовлений виконавцем на основі типового договору. У додаткових поясненнях від 16.11.2015р. позивач зазначає, що тарифи на послуги сформовані відповідно до Постанови Кабінету Міністрів від 26.07.2006р. № 1010 зі змінами "Порядок формування тарифів на послуги з вивезення побутових відходів", за нормами згідно Наказу № 75 від 22.03.2010р. "Про затвердження Норм утворення твердих побутових відходів для населених пунктів України" та рішення виконавчого комітету міської ради від 20.12.2012р. № 2502. Розрахунок планованих витрат на послуги підтверджено висновком Державної інспекції з контролю за цінами №15 від 19.09.2013р. "Щодо економічно обґрунтованих планових витрат на житлово-комунальні послуги". Рішенням виконавчого комітету Кам'янець-Подільської міської ради від 12.12.2013р. №1484 затверджено собівартість послуги з розміщення твердих побутових відходів на полігоні ТПВ. Звертає увагу суду, що послуга з вивозу побутових відходів рішенням 3 сесії Кам'янець-Подільської міської ради від 24.05.2006р. №104 віднесена до послуги з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій. Згідно п.9 постанови КМУ від 01.06.2011р. №869 проведено перехід до єдиної калькуляційної одиниці витрат з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій 1 м2.

Повідомив, що формула, яку навів відповідач у Протоколі розбіжностей є лише складовою в загальній формулі для обчислення витрат, та призначена для обчислення витрат з вивезення виключно твердих побутових відходів, застосовується лише тоді, коли житлові організації надають цю послугу власними силами, в повному обсязі, за наявності власного спеціалізованого транспорту, забезпеченості контейнерами та інше.

Звертає увагу суду, що за результатами проведеного конкурсу, згідно договору №875 від 22.03.2012р., укладеного з міською радою Кам'янця-Подільського, КП "Спецкомунтранс" визнано виконавцем послуг по вивезенню побутових відходів на території міста. Зазначає, що одиницею вимірювання послуги управління житлом та його утримання для споживачів є 1 квадратний метр загальної площі, з чого робить висновок, що укладання договору проводиться з оплатою вартості наданих послуг за 1 м2. Тариф розрахований згідно умов чинного законодавства, перевірений Департаментом економіки та затверджений рішенням виконавчого комітету Кам'янець-Подільської міської ради № 2179 від 29.11.2012р. "Про затвердження тарифів на послуги з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій".

Щодо твердження відповідача про укладення договору з урахуванням протоколу розбіжностей позивач, посилаючись на ч.6 ст.181 ГК України, зазначив, що в даному випадку відсутні протоколи узгодження або листи про прийняття пропозиції відповідача, натомість наявні листи, в яких чітко викладена позиція позивача щодо не можливості прийняття умов, запропонованих відповідачем.

Позивач, посилаючись на ч. 3 ст. 6, ч. 1 ст. 630 ЦК України, ст. ст. 19 - 21 Закону України "Про житлово-комунальні послуги", постанову № 1070, зазначає, що умови типового договору, що набули юридично обов'язкового значення в силу актів цивільного законодавства, є обов'язковими для сторін договору, які не мають права відступити від їх положень і врегульовувати свої відносини на власний розсуд, а тому просить суд задовольнити позовні вимоги.

Відповідач у відзиві на позов від 27.10.2015р. та його представник в судовому засіданні проти позовних вимог заперечують. Наголошують, що позивач, одержавши протокол розбіжностей, відповідно до п.7 ст.181 ГК України, у двадцятиденний строк не передав неврегульовані розбіжності, а тому пропозиції відповідача вважаються прийнятими. Вважає, що наданий позивачем для підписання проект договору не є типовим, адже відповідно до п.11 типового договору про надання послуг з вивезення побутових відходів, затвердженого постановою КМУ №1070 від 10.12.2008р. розрахунок обсягу і вартості послуг здійснюється згідно з додатком №3 до Правил надання послуг з вивезення побутових відходів, затверджених цією ж постановою уряду. У проекті позивача пропонувалося розраховувати обсяг і вартість послуг в кардинально інший спосіб, чим порушувались умови, передбачені типовим договором, які є обов'язковими для сторін договору і не підлягають заміні ними. Наголосив на тому, що не оскаржує законність тарифів, а в протоколі розбіжностей не пропонує під час розрахунків за договором застосовувати інші тарифи, ніж затверджені рішенням виконкому Кам'янець-Подільської міської ради №2179 від 29.11.2012р. Договір між КП "Спецкомунтранс" та ОСББ "Миру-10" про надання послуг з вивезення побутових відходів від 01.06.2015р., невід'ємною частиною якого є протокол розбіжностей від 09.06.2015р., було укладено відповідно до вимог ГКУ в редакції, передбаченій типовим договором. Цей договір є діючим на даний момент, обов'язки по ньому виконуються обома сторонами.

Представник відповідача у судовому засіданні 16.11.2015р. подав додаткові пояснення по справі, у яких зазначив, що встановлення виконкомом єдиного тарифу на вивезення відходів з розрахунку за один квадратний метр площі будинку для всіх житлових організацій міста прямо суперечить Порядку формування тарифів на послуги з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій, який передбачає розрахунок виконавцем послуг з утримання будинків (а не субпідрядником) витрат на вивезення побутових відходів по встановленій нею формулі, окремо по кожному будинку, для подальшого врахування розміру цих витрат при визначенні розміру тарифу на послуги з утримання будинків. Затвердивши єдиний тариф на вивезення відходів з розрахунку за один квадратний метр площі будинку для всіх житлових організацій міста, виконком, на думку відповідача, порушив п.1 ст.31 ЗУ "Про житлово-комунальні послуги", відповідно до якого тарифи на житлово-комунальні послуги формуються у порядку, визначеному КМУ. Відповідач звертає увагу суду на те, що КП "Спецкомунтранс" не застосовує вказані норми при укладанні договорів із замовниками, в підтвердження чого посилається на поданий позивачем проект договору.

Розглядом матеріалів справи встановлено:

07.07.2010р. протоколом установчих загальних зборів власників квартир по вул. Миру, 10 затверджено Статут об'єднання співвласників багатоквартирного будинку та прийнято рішення - заключити з ЖКП "Комунсервіс" договір на надання послуг після прийняття будинку на баланс ОСББ "Миру-10".

21.01.2011р. складено акт приймання-передачі житлового комплексу з балансу ЖКП "Комунсервіс" на баланс ОСББ "Миру-10".

Рішенням виконавчого комітету Кам'янець-Подільської міської ради від 17.02.2011р. №158 затверджено акт приймання-передачі житлового комплексу з балансу ЖКП "Комунсервіс" на баланс ОСББ "Миру-10"; зобов'язано ОСББ "Миру-10" в місячний термін переукласти договори з квартиронаймачами і власниками квартир про надання житлових послуг і відкрити особові рахунки, а також укласти договори з МРЕМ, КП "Спецкомунтранс", КП "Міськтепловоденергія" з надання комунальних послуг.

14.05.2015р. позивач - КП "Спецкомунтранс" супровідним листом №112 направив ОСББ "Миру-10" (відповідачу) для розгляду та укладення проект договору на надання послуг з вивезення побутових відходів між КП "Спецкомунтранс" та ОСББ "Миру-10".

02.06.2015р. відповідач отримав проект договору КП "Спецкомунтранс", що підтверджується описом вкладення в цінний лист та повідомленням про вручення поштового відправлення.

15.06.2015р. відповідач направив позивачу підписаний договір в редакції протоколу розбіжностей від 09.06.2015р., що підтверджується супровідним листом від 09.06.2015р. та повідомленням про вручення поштового відправлення.

У протоколі розбіжностей відповідач виклав пункти договору у своїй редакції, а саме: в договорі термін "споживач" замінив терміном "колективний замовник" у всьому тексті договору; пункт 4 виклав в редакції: "Для вивезення побутових відходів за контейнерною схемою використовуються технічно справні 7 контейнерів..."; пункт 9 виклав в редакції: "Вартість послуг складає 523грн. 93коп. гривні на місяць. Розрахунок обсягів і вартості послуг згідно норм наведено в додатку №1 до Договору" та доповнити договір додатком №1 з тарифом на вивезення 1 куб. метра твердих відходів - 22грн. 39коп. гривень за 1 куб. метр, загальна сума за договором становить 523грн. 93коп.

Протокол розбіжностей підписано головою правління ОСББ "Миру-10" та скріплено відтиском печатки ОСББ "Миру-10".

19.06.2015р. позивач отримав підписаний відповідачем договір в редакції протоколу розбіжностей, що підтверджується описом вкладення в цінний лист від 15.06.2005р. та повідомленням про вручення поштового відправлення

03.07.2015р. листом №117 позивач повідомив відповідача, що пропозиція по внесенню змін до договору на надання послуг з вивезення побутових відходів у вигляді додатку №1 є недоречною та суперечить діючим законам та положенням, просить відповідача розглянути та підписати наданий договір, розроблений згідно Типового договору. Додатком до листа були 2 примірники договору на надання послуг з вивезення побутових відходів.

Листом від 27.07.2015р. №120 позивач повторно повідомив відповідача, що пропозиція по внесенню змін до договору на надання послуг з вивезення побутових відходів у вигляді додатку №1 є недоречною та суперечить діючим законам та положенням, тому договір б/н в 01.06.2015р., невід'ємною частиною якого є протокол розбіжностей не є дійсним. Також просив відповідача розглянути та підписати наданий договір, розроблений згідно Типового договору. Додатком до листа були 2 примірники договору на надання послуг з вивезення побутових відходів.

Згідно з рішенням Кам'янець-Подільської міської ради №104 від 24.05.2006р. послуга з вивезення та утилізації ТПВ включена до вартості квартирної плати та плати за утримання будинків і прибудинкових територій.

Рішенням виконавчого комітету Кам'янець-Подільської міської ради №379 від 25.03.2010р. Комунальне підприємство "Спецкомунтранс" визнано виконавцем послуг із збирання, вивезення та утилізації твердих побутових відходів для всіх категорій споживачів у м. Кам'янці - Подільському.

23.12.2010р. виконавчим комітетом Кам'янець-Подільської міської ради затверджено норми накопичення твердих побутових відходів та їх вивезення з розрахунку на середньорічну норму, згідно з додатком.

Згідно з листом Департаменту житлової політики, доріг та інфраструктури Кам'янець-Подільської міської ради листом №01-19/194 від 28.03.2011р. балансоутримувачі (житлово-комунальні підприємства) не є виконавцями послуг з вивезення та захоронення ТВП, комунальне підприємство "Спецкомунтранс" єдиний у місті надавач таких послуг, тому відповідно до постанови Кабінету Міністрів України №1070 від 10.12.2008р., укладати договори на надання послуг КП "Спецкомунтранс" має з балансоутримувачами, тобто житлово-комунальними підприємствами.

Рішенням виконавчого комітету Кам'янець-Подільської міської ради №2179 від 29.11.2012р. встановлено скорегований тариф на вивезення та утилізацію твердих побутових відходів за додатком №1: 22грн. 39коп. (разом з ПДВ) за вивезення та утилізацію 1м3 твердих побутових відходів для житлової організації та 28,6коп. (разом з ПДВ) за вивезення та утилізацію 1м2 твердих побутових відходів.

05.02.2013р. Хмельницьке обласне територіальне відділення Антимонопольного комітету України листом №01-19/07-639 повідомило Кам'янець-Подільського міського голову про те, що у діях виконавчого комітету Кам'янець-Подільської міської ради та комунального підприємства "Спецкомунтранс" відсутні ознаки порушення законодавства про захист економічної конкуренції. Постановою Кабінету Міністрів України від 01.06.2011р. № 869 "Про забезпечення єдиного підходу до формування тарифів на житлово-комунальні послуги" затверджено Порядок формування тарифів на послуги з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій. Відповідно до пункту 9 вказаного порядку, вартість вивезення твердих побутових відходів визначається у залежності від кількості фізичних осіб, які зареєстровані за відповідним місцем проживання, норми вивезення твердих відходів на одну фізичну особу та тарифу на вивезення 1 м3 твердих відходів, що встановлено органом місцевого самоврядування. Також вказаною постановою Кабінету Міністрів України передбачено, що у разі коли виконавець власними силами проводить деякі операції поводження з побутовими підходами (збирання, зберігання, перевезення, перероблення, утилізація, знешкодження, та захоронення), їх вартість розраховується виходячи з планової собівартості відповідно до Порядку формування тарифів на послуги з вивезення побутових підходів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 26.07.2006р. №1010.

У листі Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України від 28.03.2011р. роз'яснено, що статтею 13 Закону України "Про житлово-комунальні послуги" визначено поділ житлово-комунальних послуг залежно від функціонального призначення. Послугу з вивезення побутових відходів може бути віднесено як до комунальних послуг, так і до послуг з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій. У разі, якщо послуга з вивезення побутових відходів не визначена згідно з рішенням органу місцевого самоврядування як окрема комунальна послуга, послуга з вивезення побутових відходів входить до послуги з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій і витрати з вивезення побутових відходів (збирання, зберігання, перевезення, перероблення, утилізація, знешкодження та захоронення), нараховані для фізичних осіб, реєстрація місця проживання яких здійснена за адресою житлового будинку (гуртожитку), визначаються відповідно Порядку формування тарифів на послуги з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 01.06.2011р. №869 "Про забезпечення єдиного підходу формування тарифів на житлово-комунальні послуги".

Відповідно до висновку №15 від 19.09.2013р. Державної інспекції України з контролю за цінами розрахунок планових витрат на послуги зі зберігання, перевезення твердих побутових відходів є економічно обгрунтованим.

З огляду на недосягнення сторонами згоди щодо укладення договору позивач звернувся до суду з позовом про визнання укладеним договору про надання послуг з вивезення побутових відходів від 01.06.2015р. в редакції, яка викладена позивачем у заяві про зміну предмета позову вх. №05-08/3005/15 від 27.10.2015р.

Аналізуючи наявні в матеріалах справи докази, заслухавши пояснення представників сторін, оцінюючи їх у сукупності, судом береться до уваги таке:

Відповідно до ч. 1 ст. 1, ч. 1 ст. 2 Господарського процесуального кодексу України підприємства, установи, організації, інші юридичні особи мають право звертатися до господарського суду згідно з встановленою підвідомчістю господарських справ за захистом своїх порушених або оспорюваних прав і охоронюваних законом інтересів. Господарський суд порушує справи за позовними заявами підприємств та організацій, які звертаються до господарського суду за захистом своїх прав та охоронюваних законом інтересів.

Загальний перелік способів захисту цивільних прав та інтересів визначено у ст.16 Цивільного кодексу України та ст. 20 Господарського кодексу України.

При цьому, звертаючись з позовом до суду за захистом порушеного права, позивач має обрати спосіб захисту, який узгоджується з двома критеріями: (1) має відповідати змісту права, що порушене й здатний таке право відновити, а також (2) має бути передбачений приписами ст. 16 ЦК України, ст. 20 ГК України, або ж визначений іншим Законом чи укладеним між сторонами Договором.

Відповідно до ч. 1 ст. 11 ЦК України цивільні права і обов'язки виникають із дій осіб, що передбачені актами цивільного законодавства, а також із дій осіб, що не передбачені цими актами, але за аналогією породжують цивільні права та обов'язки.

Однією з підстав виникнення цивільних прав та обов'язків є договори та інші правочини.

За змістом ст.67 ГК України відносини підприємства з іншими підприємствами, організаціями, громадянами в усіх сферах господарської діяльності здійснюються на основі договорів. Підприємства вільні у виборі предмета договору, визначенні зобов'язань, інших умов господарських взаємовідносин, що не суперечать законодавству України.

Аналогічне визначення міститься і в ст. 627 ЦК України, згідно якої сторони є вільними в укладенні договору, виборі контрагента та визначенні умов договору з урахуванням вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, звичаїв ділового обороту, вимог розумності та справедливості.

При цьому, відповідно до ч.3 ст. 179 ГК України укладання господарського договору є обов'язковим для сторін, якщо, зокрема, існує пряма вказівка закону щодо обов'язковості укладення договору для певних категорій суб'єктів господарювання, чи органів державної влади або органів місцевого самоврядування.

Частиною 4 ст. 179 ГК України визначено, що при укладенні господарських договорів сторони можуть визначати зміст договору на основі: типового договору, затвердженого Кабінетом Міністрів України, чи у випадках, передбачених законом, іншим органом державної влади, коли сторони не можуть відступати від змісту типового договору, але мають право конкретизувати його умови;

Господарські договори укладаються за правилами, встановленими Цивільним кодексом України з урахуванням особливостей, передбачених цим Кодексом, іншими нормативно-правовими актами щодо окремих видів договорів (ч.4 ст.179 ГК України).

Відповідно до ч.1 та ч.2 ст.35-1 Закону України "Про відходи" поводження з побутовими відходами здійснюється відповідно до державних норм, стандартів і правил. Власники або наймачі, користувачі, у тому числі орендарі, джерел утворення побутових відходів, земельних ділянок укладають договори з юридичною особою, яка визначена виконавцем послуг на вивезення побутових відходів, здійснюють оплату таких послуг та забезпечують роздільне збирання твердих побутових відходів.

Постановою Кабінету Міністрів України від 10 грудня 2008 р. N 1070 (із змінами і доповненнями) затверджено Правила надання послуг з вивезення побутових відходів (далі-Правила) та типовий договір про надання послуг з вивезення побутових відходів.

Пунктом 3 Правил визначено, що власники або балансоутримувачі житлових будинків, земельних ділянок укладають договори з особою, яка визначена виконавцем послуг з вивезення побутових відходів, та забезпечують роздільне збирання побутових відходів. Договір про надання послуг укладається відповідно до типового договору, наведеного у додатку 1.

Пунктом 1 частини 1 Закону України "Про житлово-комунальні послуги" встановлено обов'язок споживача укласти договір на надання житлово-комунальних послуг, підготовлений виконавцем на основі типового договору.

Системний аналіз норм Закону України "Про відходи", Закону України "Про житлово-комунальні послуги" та Правил надання послуг з вивезення побутових відходів, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 10 грудня 2008 р. N 1070 (із змінами і доповненнями) свідчить про обов'язковість в силу закону укладення договору про надання послуг з вивезення побутових відходів.

Відповідно до ч. ч. 1, 2 ст. 180 Господарського кодексу України зміст господарського договору становлять умови договору, визначені угодою його сторін, спрямованою на встановлення, зміну або припинення господарських зобов'язань, як погоджені сторонами, так і ті, що приймаються ними як обов'язкові умови договору відповідно до законодавства. Господарський договір вважається укладеним, якщо між сторонами у передбачених законом порядку та формі досягнуто згоди щодо усіх його істотних умов. Істотними є умови, визнані такими за законом чи необхідні для договорів даного виду, а також умови, щодо яких на вимогу однієї із сторін повинна бути досягнута згода.

Згідно із ч. ч. 1-5 ст. 181 Господарського кодексу України господарський договір за загальним правилом викладається у формі єдиного документа, підписаного сторонами. Допускається укладення господарських договорів у спрощений спосіб, тобто шляхом обміну листами, факсограмами, телеграмами, телефонограмами тощо, а також шляхом підтвердження прийняття до виконання замовлень, якщо законом не встановлено спеціальні вимоги до форми та порядку укладення даного виду договорів. Проект договору може бути запропонований будь-якою з сторін. У разі якщо проект договору викладено як єдиний документ, він надається другій стороні у двох примірниках. Сторона, яка одержала проект договору, у разі згоди з його умовами оформляє договір відповідно до вимог частини першої цієї статті і повертає один примірник договору другій стороні або надсилає відповідь на лист, факсограму тощо у двадцятиденний строк після одержання договору. За наявності заперечень щодо окремих умов договору сторона, яка одержала проект договору, складає протокол розбіжностей, про що робиться застереження у договорі, та у двадцятиденний строк надсилає другій стороні два примірники протоколу розбіжностей разом з підписаним договором. Сторона, яка одержала протокол розбіжностей до договору, зобов'язана протягом двадцяти днів розглянути його, в цей же строк вжити заходів для врегулювання розбіжностей з другою стороною та включити до договору всі прийняті пропозиції, а ті розбіжності, що залишились неврегульованими, передати в цей же строк до суду, якщо на це є згода другої сторони.

Отже, відповідно до наведених вище положень ст.181 ГК України, позивач, отримавши від відповідача 17.06.2015р. договір, підписаний останнім з протоколом розбіжностей, та вказаний протокол, мав у випадку погодження вказаних розбіжностей включити їх до договору, а ті розбіжності, що залишились неврегульованими, передати в цей же строк до суду і здійснити всі вказані дії у 20-ти денний термін.

Судом встановлено, що позивач направив відповідачу проект Договору 14.05.2015 р. (отримано відповідачем 02.06.2015р.), у відповідь на що, відповідач підписав договір в редакції протоколу розбіжностей від 09.06.2015р. та направив позивачу, який позивач отримав 17.06.2015р., а відповідно у строк до 07.07.2015р. включно позивач мав передати даний спір до суду для врегулювання розбіжностей.

Представники позивача під час розгляду справи повідомили, що КП "Сецкомунтранс" не зверталось до суду з позовом про врегулювання розбіжностей згідно протоколу розбіжностей від 09.06.2015р.

У зв'язку з чим, суд доходить висновку, що позивач, в порушення ч. 5 ст. 181 ГК України, отримавши запропонований ним проект договору підписаним з боку відповідача з протоколом розбіжностей, пропустив двадцятиденний строк звернення до господарського суду для вирішення переддоговірного спору.

При цьому судом враховується, що відповідно до ч.4 ст.179 Господарського кодексу України сторони не можуть відступати від типового договору, але мають право конкретизувати його умови.

Проаналізувавши форму та зміст типового договору на вивезення побутових відходів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 10 грудня 2008 р. N 1070 (із змінами і доповненнями), дослідивши договір про надання послуг з вивезення побутових відходів, підписаний відповідачем в редакції протоколу розбіжностей від 09.06.2015р. суд дійшов висновку, що відповідач не відступив від змісту типового договору, а лише конкретизував умови в частині кількості контейнерів, необхідних для вивезення сміття (п.4 договору) та в частині розрахунку вартості послуг (п.9 договору та додаток №1 до договору).

Відповідно до ч. 7 ст. 181 Господарського кодексу України, якщо сторона, яка одержала протокол розбіжностей щодо умов договору, заснованого на державному замовленні або такого, укладення якого є обов'язковим для сторін на підставі закону, або сторона - виконавець за договором, що в установленому порядку визнаний монополістом на певному ринку товарів (робіт, послуг), яка одержала протокол розбіжностей, не передасть у зазначений двадцятиденний строк до суду розбіжності, що залишилися неврегульованими, то пропозиції другої сторони вважаються прийнятими.

Норма ч. 7 ст. 181 ГК України є імперативною, а отже факт прийняття пропозиції відповідача з відповідними наслідками укладення договорів є таким, що відбувся.

Таким чином, спірний договір про надання послуг з вивезення побутових відходів на дату звернення позивача до суду з позовом є укладеним в редакції протоколу розбіжностей відповідача від 09.06.2015р., що, в свою чергу, безумовно свідчить про відсутність підстав для задоволення позовних вимог про той же предмет, на тих же умовах і на той же строк.

Відповідної правової позиції дотримується Вищий господарський суд України в постановах від 27.05.2015р. у справі № 910/13949/14, від 12.03.2014р. у справі № 910/9099/13 та від 03.12.2014р. у справі №910/8994/13.

Також суд вважає необхідним зазначити, що враховуючи підстави відмови у задоволенні позову при вирішення цього спору по суті, а саме автоматичного набрання чинності спірного договору в редакції протоколу розбіжностей на підставі ст.181 ГК України, судом не надається оцінка відповідності умов договору в частині визначення тарифів положенням чинного законодавства.

Відповідно до ст. 49 ГПК України судові витрати покладаються на позивача.

Керуючись ст.ст. 1, 12, 22, 33, 34, 44, 49, 75, 82, 84, 85 Господарського процесуального кодексу України, суд -

ВИРІШИВ:

У позові Комунального підприємства "Спецкомунтранс", м. Кам'янець-Подільський до Об'єднання співвласників багатоквартирного будинку "Миру-10" м.Кам'янець-Подільський про визнання типового договору про надання послуг з вивезення побутових відходів від 01.06.2015р. укладеним на умовах поданого позивачем проекту договору відмовити.

Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним господарським судом.

Повне рішення складено 18.12.2015р.

Суддя В.О. Кочергіна

Віддруковано 3 примірники:

1 - до справи;

2 - позивачу простим (м. Кам'янець-Подільський, вул. Гунська, 7);

3 - відповідачу простим (м. Кам'янець-Подільський, вул. Миру, 10).