79014, м. Львів, вул. Личаківська, 128
01.12.2015р. Справа№ 914/3502/15
За позовом: Сихівської районної адміністрації Львівської міської ради, м. Львів
до відповідача: Фізичної особи - підприємця ОСОБА_1,
с. Сокільники, Пустомитівський район
про: демонтаж тимчасової споруди,
Суддя Долінська О.З.
При секретарі Вашкевич Н.І.
За участю представників:
позивача: Савкіна Ю.М. - дов. №34-вих-1565 від 10.09.2015 року,
відповідача: ФОП ОСОБА_1
Учасникам судового процесу роз'яснено права та обов'язки передбачені ст.ст. 20, 22 ГПК України. Заяв про відвід судді не подавалось. Клопотань про технічну фіксацію судового процесу не поступало.
На розгляд господарського суду Львівської області поступив позов Сихівської районної адміністрації Львівської міської ради до Фізичної особи - підприємця ОСОБА_1 про демонтаж тимчасової споруди. Ухвалою від 08.10.2015 р. порушено провадження у справі, розгляд справи призначено на 26.10.2015р.
Рух справи відображено в ухвалах суду, які містяться в матеріалах справи.
В судове засідання 01.12.2015 р. представник позивача з'явився, позов підтримав із підстав, викладених у позовній заяві, вимог ухвал суду від 08.10.2015 року, від 26.10.20145 року та 10.11.2015 року виконав.
Позовні вимоги обґрунтовуються тим, що у відповідача відсутні будь-які документи, які б давали йому право на розміщення спірної малої архітектурної форми на АДРЕСА_1 (біля торгового павільйону), в якій здійснюється торгівля хлібобулочною продукцією. На цій підставі позивач просить демонтувати цю МАФ на АДРЕСА_1, (біля торгового павільйону), власником якої є відповідач.
В судове засідання 01.12.2015 р. представник відповідача з'явився, позов не визнає, відзиву не подав, вимоги ухвал суду від 08.10.2015 року, від 26.10.20145 року та 10.11.2015 року виконав частково. Просить в позові відмовити.
Пояснив в судовому засіданні, що у нього відсутні дозвільні документи на встановлення спірної МАФ і якщо буде рішення суду про її демонтаж, то така буде демонтована.
Через канцелярію суду відповідач фізична особа - підприємець ОСОБА_1 подав заяву 01.12.2015 року за вх. №51886/15, в якій повідомляє, що він є інвалідом ІІ групи (докази містяться в матеріалах справи).
Відповідно до п.2.3 постанови Пленуму Вищого господарського суду України "Про деякі питання практики застосування Господарського процесуального кодексу України судами першої інстанції" від 26.12.2011р. №18 якщо стороною (або іншим учасником судового процесу) у вирішенні спору не подано суду в обґрунтування її вимог або заперечень належні і допустимі докази, в тому числі на вимогу суду, або якщо в разі неможливості самостійно надати докази нею не подавалося клопотання про витребування їх судом (частина перша статті 38 ГПК), то розгляд справи господарським судом може здійснюватися виключно за наявними у справі доказами.
Таким чином, судом вжито усі передбачені дії і дотримано встановлені вимоги щодо належного повідомлення сторін про дату, час та місце судового розгляду даної справи.
Крім того, відповідно до ч. 1 та 2 ст.43 Господарського процесуального кодексу України, судочинство у господарських судах здійснюється на засадах змагальності. Сторони та інші особи, які беруть участь у справі, обгрунтовують свої вимоги і заперечення поданими суду доказами.
Враховуючи вищенаведене, слід зазначити, що судом, згідно вимог Господарського процесуального кодексу України, надавалась в повному обсязі можливість Учасникам процесу щодо обгрунтування їх правової позиції по суті спору та подання доказів, чим забезпечено принцип змагальності.
В судовому засіданні 01.12.2015 р. судом оголошено вступну та резолютивну частини рішення.
Заслухавши пояснення представників сторін, оглянувши оригінали документів, повно, всебічно і об'єктивно з'ясувавши усі обставини справи в їх сукупності, дослідивши наявні в матеріалах справи докази, судом встановлено таке.
29.03.2012 року між Львівською міською радою (Орендодавцем) та Фізичною особою - підприємцем ОСОБА_1 укладено договір оренди землі (надалі - Договір), яким Орендодавець на підставі ухвали Львівської міської ради від 07.06.2007 року №899 «Про затвердження Положення про організацію, проведення та оформлення купівлі-продажу у власність або надання в оренду земельних ділянок несільськогосподарського призначення у м. Львові», від 18.06.2009 року №2712 «Про затвердження нормативної грошової оцінки земель м. Львова» від 16.02.2012 року №1224 «Про нарахування та сплату до міського бюджету м. Львова на 2012 рік орендної плати за землю та земельного податку», від 22.03.2012 року №1372 «Про внесення змін до ухвали міської ради від 16.02.2012 №1224» та ухвали Львівської міської ради від 16.02.2012 року №1253 «Про продовження Фізичній особі - підприємцю ОСОБА_1 терміну оренди земельної ділянки на АДРЕСА_1» надає, а орендар приймає в строкове платне користування земельну ділянку, яка знаходиться у АДРЕСА_1 для обслуговування торгового павільйону (п. 1 Договору).
Згідно п. 2 та п. 3 Договору, в оренду передається земельна ділянка, кадастровий номер НОМЕР_2 загальною площею 0,0225 га, у тому числі під забудовою - 0,0184 га, інше - 0,0041 га (в т.ч. площею 0,0225 га у межах червоних ліній з обмеженнями без права будівництва та посадки багаторічних насаджень).
На земельній ділянці розміщенні об'єкти нерухомого майна металева споруда а також інші об'єкти інфраструктури.
Як вказано в п. 5 Договору нормативно грошова оцінка земельної ділянки становить 569 306,25 гривень.
Відповідно до п. 8 Договору, Договір укладено на 10 (десять) роки до 16 лютого 2022 року (у разі укладення договору оренди землі для ведення товарного сільськогосподарського виробництва - з урахуванням ротації культур згідно з проектом землеустрою). Після закінчення строку договору орендар має переважне право поновлення його на новий строк. У цьому разі орендар повинен не пізніше ніж за 90 днів до закінчення строку дії договору повідомити письмово орендодавця про намір продовжити його дію.
Орендна плата вноситься орендарем у формі та розмірі 56930,63 (п'ятдесят шість тисяч дев'ятсот тридцять гривень 63 копійок) в рік, що становить 10 (десять) відсотків від нормативної грошової оцінки земельної ділянки та вноситься щомісячно рівними частинами до 30-го числа місяця наступного за звітним на розрахунковий рахунок №33210815700008 ГУДКУ у Львівській області, МФО 825014. Отримувач - місцевий бюджет для Сихівського району, ЄДРПОУ - 38007636, код платежу 13050500 для фізичних осіб до 30-го числа місяця наступного за звітним.
Умовами договору сторони погодили, що з врахуванням ухвал Львівської міської ради від 16.12.2010 року №37 «Про порядок застосування відкоригованої нормативної грошової оцінки земель м. Львова», від 16.02.2012 року №1224 «Про нарахування та сплату до міського бюджету м. Львова на 2012 рік орендної плати за землю та земельного податку», від 22.03.2012 року №1372 «Про внесення змін до ухвали міської ради від 16.02.2012 №1224» надати пільгу Орендарю, частково звільнивши його від сплати орендної плати за рахунок коштів, що зараховуються до міського бюджету м. Львова, зменшивши орендну плату за землю, вказану в пункті 9:
9.1. На 30 відсотків від суми орендної плати, яка зараховується до міського бюджету м. Львова у 2012 році - за період від 01.01.2012року до 01.04.2012 року;
9.2. На 60 відсотків від суми орендної плати, яка зараховується до міського бюджету м. Львова у 2012 році - за період від 01.04.2012року до 01.01.2013 року;
9.3. На 20 відсотків від суми орендної плати, яка зараховується до міського бюджету м. Львова у 2013 році;
9.4. На 10 відсотків від суми орендної плати, яка зараховується до міського бюджету м. Львова у 2014 році.
З 2015 року орендна плата вноситься Орендарем до міського бюджету м. Львова згідно пункту 9 з врахуванням коефіцієнтів індексації нормативної грошової оцінки земель за попередні роки починаючи з 2012 року.
Якщо застосування пільг, зазначених у пункті 9.2. цього договору призводить до збільшення орендної плати за землю у 2012 році (у порівнянні з 2010 роком) більше ніж у 1,4 рази, то при сплаті орендної плати за землю орендарем застосовуються фіксований коефіцієнт збільшення розміру орендної плати за землю на 2012 рік - 1,4.
Якщо застосування пільг, зазначених у пунктах 9.1., 9.2., 9.3., 9.4. цього договору призводить до зменшення орендної плати за землю (у порівнянні з 2010 роком), то при проведенні розрахунку орендної плати за землю впродовж поточного року пільга не застосовується.
Згідно п. 15 та п. 16 Договору, земельна ділянка передається в оренду для обслуговування торгового павільйону.
Цільове призначення земельної ділянки (категорія земельної ділянки згідно ст. 19 Земельного кодексу України) землі житлової та громадської забудови, категорія земельної ділянки за функціональним призначенням землі комерційного використання.
Відповідно до акту комісійного обстеження тимчасової споруди у складі представників відділу соціально - економічного розвитку Сихівської районної адміністрації Львівської міської ради та інженером КП «Адміністративно - технічне управління» станом на 27.07.2015р., встановлено, що на АДРЕСА_1 біля торгового павільйону встановлена та функціонує тимчасова споруда, з якої здійснюється торгівля хлібобулочною продукцією Власником є ОСОБА_1.
Вказана тимчасова споруда не внесена до Комплексної схеми розміщення тимчасових споруд для здійснення підприємницької діяльності у м. Львові, яка затверджена ухвалою Львівської міської ради від 23.04.2015р. №4526. Відповідно до п. 7.1. вищезазначеної ухвали, демонтажу підлягають тимчасові споруди зокрема: для встановлення яких закінчився термін дії договору оренди окремих конструктивних елементів благоустрою або термін дії договору оренда земельної ділянки, а також самовільно встановлені тимчасові споруди. Згідно п.7.8. цієї ж ухвали, районним адміністраціями надано право щодо звернення до суду з відповідним позовом про демонтаж тимчасових споруд.
Постановою адміністративної комісії Зубрянської сільської ради від 15.06.2015р. № 1 за вищезгадане правопорушення гр. ОСОБА_1 притягнутий до адміністративної відповідальності у вигляді штрафу 850 грн. Доказів оскарження даної постанови сторонами суду не надано.
Згідно ст.144 Конституції України органи місцевого самоврядування в межах повноважень, визначених законом, приймають рішення, які є обов'язковими до виконання на відповідній території.
На виконання ухвали Львівської міської ради від 23.04.2015р. № 4527 та у зв'язку з не включенням тимчасової споруди на АДРЕСА_1 (біля торгового павільйону), у Комплексну схему, головою Сихівської районної адміністрації прийнято розпорядження № 355 від 30.07.2015р. «Про демонтаж тимчасової споруди на АДРЕСА_1». Вказаним розпорядженням зобов'язано власника ФОП ОСОБА_1 добровільно здійснити демонтаж самовільно розміщеної тимчасової споруди, яка встановлена за адресою АДРЕСА_1 в термін до 20.08.2015р.
Розпорядження голови Сихівської районної адміністрації № 355 від 30.07.2015р. «Про демонтаж тимчасової споруди на АДРЕСА_1» є чинним, ніким не оскаржене.
Згідно акту комісійного обстеження тимчасової споруди у складі представників відділу соціально - економічного розвитку Сихівської районної адміністрації Львівської міської ради та інженером КП «Адміністративно - технічне управління» станом на 25.08.2015р., встановлено, що власником ФОП ОСОБА_1 не виконано розпорядження голови Сихівської районної адміністрації від 30.07.2015р. № 355 «Про демонтаж тимчасової споруди на АДРЕСА_1», тимчасова споруда не демонтована.
Згідно п. 19.3.5 Правил благоустрою і утримання території м. Львова, затверджених Ухвалою Львівської міської ради від 21.04.2011 № 376, районні адміністрації забезпечують демонтаж самовільно встановлених МАФ.
Згідно Правил благоустрою м. Львова, затверджених ухвалою Львівської міської ради від 21.04.2011 N2376 тимчасовою спорудою - малою архітектурною формою для здійснення підприємницької діяльності є невелика споруда для здійснення підприємницької діяльності торговельно-побутового призначення, що виконується з полегшених конструкцій і встановлюється тимчасово без влаштування заглиблених у грунт фундаментів з розмірами, визначеними діючими нормативними документами.
Відповідно до ухвали Львівської міської ради від 27 12.2007 №1470 «Про затвердження Правил розміщення малих архітектурних форм для здійснення підприємницької діяльності у м. Львові і порядку надання дозволів на розміщення об'єктів торгівлі, ресторанного господарства та. сфери послуг у малих архітектурних формах і схем та переліків розміщення малих архітектурних форм на території м.Львова» (пп.19.14.2) демонтажу підлягають малі архітектурні форми, зокрема, розміщені без належно оформленого дозволу (самовільно розміщені).
Враховуючи те, що мала архітектурна форма на АДРЕСА_1 (біля торгового павільйону) встановлена без відповідних дозвільних документів, а відтак є самовільно встановленою, на попередження районної адміністрації Відповідач не реагує та відмовляється в добровільному порядку виконати демонтаж.
Позивачем скеровувалось розпоряджень від 30.07.2015 року №355, «Про демонтаж конструкції тимчасової споруди на АДРЕСА_1», в якому зазначено, що керуючись Законом України «Про благоустрій населених пунктів», ухвалами Львівської міської ради від 23.04.2015 №4526 «Про затвердження Положення про' порядок розміщення тимчасових споруд для здійснення підприємницької діяльності у м.Львові та Комплексної схеми розміщення тимчасових споруд для здійснення підприємницької діяльності у м.Львові» та від 23.04.2015 №4527 «Про продовження терміну здійснення підприємницької діяльності у тимчасових споруда^ на території м.Львова», Положенням про Сихівську районну адміністрацію, затвердженим рішенням виконавчого комітету від 06.01.2012 №7, у зв'язку із самовільним розміщенням тимчасової споруди:
Зобов'язати власника (ФО-П ОСОБА_1.) добровільно здійснити демонтаж самовільно розміщеної тимчасової споруди за адресою: АДРЕСА_1
Термін: до 20.08.2015, відповідальний: начальник відділу соціально-економічного розвитку.
У разі невиконання п.1 розпорядження, відділу соціально-економічного розвитку та КП «Адміністративно-технічне управління» скласти акт.
Повідомити ЛМЕМ ПАТ «Львівобленерго» щодо розірвання угоди на електропостачання та відключення від електроенергії з подальшим вилученням приладів обліку.
Повідомити Сихівський РВ ЛМУ ГУ МВСУ у Львівській області стосовно функціонування тимчасової споруди без дозвільних документів.
У разі невиконання демонтажу у добровільному порядку, юридичному відділу скерувати позовну заяву до суду щодо здійснення примусового демонтажу тимчасової споруди, розміщеної за адресою: АДРЕСА_1
Розпорядження скеровано Відповідачу 03.08.2015р., про що свідчить поштова квитанція, яка є в матеріалах справи.
Учасниками судового процесу не наведені доводи та не подані докази оскарження, скасування чи відміни Розпорядження станом на час розгляду справи. В матеріалах справи такі відсутні.
Проте, в добровільному порядку Відповідач Розпорядження не виконав, що підтверджується складеним актом від 27.07.2015р. ОСОБА_5 - начальника відділу соціально-економічного розвитку Сихівської районної адміністрації , ОСОБА_6 - головного спеціаліста відділу соціально-економічного розвитку Сихівської районної адміністрації та ОСОБА_7 - інженера КП «Адміністративно технічне управління» з виходом на місце встановлено, що на АДРЕСА_1 (біля торгового павільйону), самовільно встановлена та функціонує тимчасова споруда, з якої діється торгівля хлібобулочною продукцією. Власник тимчасової споруди ФОП ОСОБА_1
Та складеним актом від 25.08.2015 року за участю: ОСОБА_6 - начальника відділу соціально-економічного розвитку Сихівської районної адміністрації , ОСОБА_8 - головного спеціаліста відділу соціально-економічного розвитку Сихівської районної адміністрації та ОСОБА_7 - інженер КП «Адміністративно технічне управління», з виходом на місце встановлено, що власником ФОП ОСОБА_1 не виконано розпорядження голови Сихівської районної адміністрації від 30.07.2015 року №355 «Про демонтаж конструкції тимчасової споруди на АДРЕСА_1». Тимчасова споруда не демонтована.
Згідно ч.ч.3,4 ст.11 ЦК України, зобов'язання, цивільні права та обов'язки можуть виникати безпосередньо з актів цивільного законодавства, актів органів місцевого самоврядування.
Відповідно до ст.24 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», правовий, статус місцевого самоврядування в Україні визначається Конституцією України, законами України; органи місцевого самоврядування та їх посадові особи діють лише на підставах, в межах повноважень та у спосіб, передбачені Конституцією і законами України, та керуються у своїй діяльності Конституцією і законами України, актами Президента України, Кабінету Міністрів України, а в Автономній Республіці Крим також нормативно-правовими актами Верховної Ради і Ради міністрів Автономної Республіки Крим, прийнятими у межах їхньої компетенції.
Згідно ст. 6, 8 Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності" управління у сфері містобудівної діяльності здійснюється Верховною Радою України, Кабінетом Міністрів України, Верховною Радою Автономної Республіки Крим, Радою міністрів Автономної Республіки Крим, центральним органом виконавчої влади з питань будівництва, містобудування та архітектури, іншими спеціально уповноваженими органами містобудування та архітектури, місцевими державними адміністраціями, органами місцевого самоврядування. Планування територій здійснюється на державному, регіональному та місцевому рівнях відповідними органами виконавчої влади, Верховною Радою Автономної Республіки Крим, Радою міністрів Автономної Республіки Крим та органами місцевого самоврядування. Планування та забудова земельних ділянок здійснюється їх власниками чи користувачами в установленому законодавством порядку. Рішення з питань планування та забудови територій приймаються сільськими, селищними, міськими, районними, обласними радами та їх виконавчими органами, місцевими державними адміністраціями міст Києва та Севастополя в межах визначених законом повноважень з урахуванням вимог містобудівної документації.
У відповідності до п.19.3.5 Правил благоустрою м. Львова, затверджених ухвалою Львівської міської ради від №376 від 21.04.2011р., районні адміністрації забезпечують демонтаж самовільно встановлених малих архітектурних форм, торговельного, холодильного та іншого обладнання, парканів, тимчасових споруд, обмежувальних паркувальних пристроїв, які перешкоджають під'їзду автомобілів швидкої медичної допомоги, міліції, пожежної, рятувальної, аварійно - відновлювальної техніки до житлових будинків, обмежувачів швидкості руху автотранспорту тощо та інших визначених споруд у м. Львові.
Відповідно до Ухвали від 16.02.2012 року №1253 «Про продовження фізичній особі - підприємцю ОСОБА_1 терміну оренди земельної ділянки на АДРЕСА_1», по розгляду звернення фізичної особи - підприємця ОСОБА_1 від 22.12.2011 (зареєстроване у Львівській міській раді 29.12.2011 за № 5-17223), керуючись ст. 144 Конституції України, пп. 34 п. 1 ст. 26 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні", ст. ст. 12, .93, 120, 124 Земельного кодексу України, міська рада ухвалила:
Продовжити фізичній особі - підприємцю ОСОБА_1 на 10 років термін оренди земельної ділянки площею
0225 га у межах червоних ліній з обмеженнями без права будівництва та посадки багаторічних насаджень на АДРЕСА_1 для обслуговування торгового павільйону за рахунок земель житлової та громадської забудови за функцією використання - землі комерції.
Фізичній особі - підприємцю ОСОБА_1 у місячний термін укласти з Львівською міською радою:
Договір оренди землі та провести його державну реєстрацію.
Договір про відшкодування недоотриманих коштів за користування земельною ділянкою.
Землекористувачеві забезпечити цілодобовий доступ до існуючих на території ділянки інженерних мереж для їх ремонту та обслуговування, дотримуватись правил використання земель в охоронній зоні згідно
Висновком про наявні обмеження щодо режиму використання та продовження терміну оренди земельної ділянки ФОЛОСОБА_1 для обслуговування торгового павільйону на АДРЕСА_1 від 23.12.2011 року №40/01-15/5816 вказано.
Враховуючи висновок Управління архітектури Департаменту містобудування Львівської міської ради від 13.12.201 року №5-13003/2401, Договір оренди землі, зареєстрований 14.05.2007року. №04:07:438:00903 (терміном на 10 років), управління Держкомзему у м.Львів не заперечує щодо продовження терміну оренди земельної ділянки площею - 0,0225га (в тому числі в межах червоних ліній площею 0,0225га), ФОП ОСОБА_1 для обслуговування торгового павільйону АДРЕСА_1 з наступними обмеженнями:
Земельну ділянку використовувати за цільовим призначенням. Землекористувачеві земельної ділянки, що пропонується для передачі в оренду площею - 0,0225га (в тому числі в межах червоних ліній площею 0,0225га) необхідно:
- не чинити перешкод при прокладанні та. експлуатації. ліній електропередачі в зв'язку, трубопроводів та інших комунікацій до сусідніх "земельних ділянок;
- вжити заходів по недопущенню стоку дощових і стічних вод, проникнення отрутохімікатів, мінеральних добрив та інших шкідливих речовин на суміжні земельні ділянки;
- забезпечити цілодобовий доступ до існуючих на території ділянки інженерних мереж для їх ремонту, обслуговування, дотримуватись правил використання земель в охоронній зоні згідно з вимогами інженерних служб міста;
- приступати до використання земельної ділянки до встановлення меж цієї ділянки в натурі і отримання документа, що посвідчує право користування землею, забороняється.
Управління архітектури, розглянувши звернення відповідача, обгрунтовуючи матеріали та враховуючи лист-роз'яснення Управління капітального будівництва від 14.11.2011 №05/2835, погодило надання земельної ділянки площею 0.0225 га в межах червоних ліній вулиці в довгострокове користування на умовах оренди терміном на 10 років для обслуговування торгового павільйону на АДРЕСА_1.
Цільове призначення -землі житлової та громадської забудови.
Функціональне призначення земельної ділянки - землі комерції.
Містобудівельні обмеження в користуванні земельною ділянкою:
1.Обмеження щодо генерального плану міста Львова:
земельна ділянка розміщена на території житлової забудови.
2. Обмеження щодо червоних ліній вулиць;
земельна ділянка площею 0:0225 га знаходиться-в-межах червоних ліній вулиці, забороняється будь-яке будівництво та посадка багаторічних дерев:
3.Обмеження щодо інженерних мереж:
- враховувати охоронні зони мереж, розміщених на земельній ділянці та суміжних територіях;
- забезпечувати доступ на ділянку відповідним інженерним службам міста для ремонту, обслуговування інженерних мереж і не чинити перешкод при будівництві нових.
4. Обмеження щодо нового будівництва і реконструкції:
- Дозволяється обслуговування торгового павільйону;
5. Обмеження щодо суміжних землекористувачів:
- використання території, повинно здійснюватись з врахуванням меж суміжних Ділянок і їх забудови з дотриманням нормативних вимог.
Після закріплення земельної ділянки землекористувач зобов'язаний використовувати територію за функціональним призначенням,
Відповідно до Положення про розмежування повноважень між виконавчими органами Львівської міської ради, затвердженого ухвалою Львівської міської ради від 19.10.2006р. № 219, районна адміністрація має право звертатись у встановленому порядку до судових органів з позовними заявами для реалізації завдань та виконання покладених на неї повноважень.
Згідно ст.144 Конституції України, ч.ч.1,3 ст.73 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні", акти ради, сільського, селищного, міського голови, голови районної в місті ради, виконавчого комітету сільської, селищної, міської районної у місті ради, прийняті в межах наданих їм повноважень, є обов'язковими для виконання всіма розташованими на відповідній території органами виконавчої влади, об'єднаннями громадян, підприємствами, установами та організаціями, посадовими особами, а також громадянами, які постійно або тимчасово проживають на відповідній території; місцеві органи виконавчої влади, підприємства, установи, організації, а також громадяни несуть встановлену законом відповідальність перед органами місцевого самоврядування за заподіяну місцевому самоврядуванню шкоду їх діями або бездіяльністю, а також у результаті невиконання рішень органів та посадових осіб місцевого самоврядування, прийнятих у межах наданих їм повноважень.
Згідно ст.5 Закону України "Про благоустрій населених пунктів", управління у сфері благоустрою населених пунктів здійснюють Кабінет Міністрів України, центральний орган виконавчої влади з питань житлово-комунального господарства, Рада міністрів Автономної Республіки Крим, місцеві державні адміністрації, органи місцевого самоврядування та інші органи влади в межах їх повноважень.
Відповідно до п.5 ч.1 ст.16 Закону України "Про благоустрій населених пунктів", на об'єктах благоустрою забороняється самовільно встановлювати об'єкти зовнішньої реклами, торговельні лотки, павільйони, кіоски тощо.
Згідно ч.ч.1, 4 ст.20 Закону України "Про благоустрій населених пунктів", організацію благоустрою населених пунктів забезпечують місцеві органи виконавчої влади та органи місцевого самоврядування відповідно до повноважень, установлених законом; рішення місцевих органів виконавчої влади та органів місцевого самоврядування щодо благоустрою території певного населеного пункту є обов'язковим для виконання розміщеними на цій території підприємствами, установами, організаціями та громадянами, які на ній проживають.
Відповідно до п.2 ч.2 ст.17 Закону України "Про благоустрій населених пунктів", особи у сфері благоустрою населених пунктів зобов'язані дотримуватися правил благоустрою території населених пунктів.
У відповідності до ч.1 ст.34 Закону України "Про благоустрій населених пунктів", правила благоустрою території населеного пункту (далі - Правила) - нормативно-правовий акт, яким установлюється порядок благоустрою та утримання територій об'єктів благоустрою; Правила розробляються для всіх сіл, селищ, міст і затверджуються відповідними органами місцевого самоврядування.
Згідно п.1.3 Порядку розміщення тимчасових споруд для провадження підприємницької діяльності, затвердженого наказом Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України № 244 від 21.10.2011 року, тимчасова споруда торговельного, побутового, соціально-культурного чи іншого призначення для здійснення підприємницької діяльності - одноповерхова споруда, що виготовляється з полегшених конструкції з урахуванням основних вимог до споруд, визначених технічним регламентом будівельних виробів, будівель і споруд, і встановлюється тимчасово, без улаштування фундаменту.
Відповідно до п.1.10 Правил благоустрою м. Львова,, затверджених ухвалою Львівської міської ради від № 376 від 21.04.2011р., мала архітектурна форма для провадження підприємницької діяльності це - невелика споруда для здійснення підприємницької діяльності торговельно-побутового призначення, що виконується з полегшених конструкцій і встановлюється тимчасово без влаштування заглиблених у грунт фундаментів з розмірами, визначеними діючими нормативними документами.
Згідно п.7,8 Ухвали Львівської міської ради №1012 «Про внесення змін до ухвали міської ради від 18.12.2008 № 2311 (зі змінами) та затвердження взірцевих проектів тимчасових споруд (малих архітектурних форм) для провадження підприємницької діяльності», суб'єктам підприємницької діяльності, які здійснюють діяльність у тимчасових спорудах для провадження підприємницької діяльності у місячний термін з часу прийняття цієї ухвали забезпечити демонтаж тимчасових споруд (малих архітектурних форм - ухвала від 18.12.2008 № 2311), які не внесені у додатки 1-ПР, 2-ПР, 3-ПР, 4-ПР, 5- ПР, 6-ПР, 7-ПРП, 8-3 та термін договорів оренди земельних ділянок та оренди окремих конструктивних елементів благоустрою яких закінчився у 2011 році.
У разі не здійснення суб'єктами підприємницької діяльності у місячний термін демонтажу згідно з пунктом 7 цієї ухвали, районним адміністраціям у судовому порядку забезпечити демонтаж тимчасових споруд (малих архітектурних форм - ухвала від 18.12.2008 № 2311) для провадження підприємницької діяльності, які функціонують чи розміщені на території м. Львова без дозвільних документів та не внесені у додатки 1-ПР, 2-ПР, 3-ПР, 4-ПР, 5-ПР, 6-ПР, 7- ПРП, 8-3.
Відповідно до п. п. 8.9.1 Правил розміщення малих архітектурних форм для здійснення підприємницької діяльності у м. Львові і порядок надання дозволів на розміщення об'єктів торгівлі, ресторанного господарства та сфери послуг у малих архітектурних формах, затверджених ухвалою Львівської міської ради №995 від 05.07.2007р. (далі - Правила), демонтажу підлягають малі архітектурні форми дозволи на розміщення яких скасовані або закінчились та суб'єкту господарювання мотивовано відмовлено у його продовженні. Такий дозвіл у відповідача закінчився і не подано суду доказів про його продовження.
Згідно п.8.10. вищевказаних Правил малі архітектурні форми, дозволи на розміщення яких скасовані або закінчились та суб'єктам господарювання мотивовано відмовлено у його продовженні, повинні бути демонтовані їх власниками у 10-денний термін після скасування або спливу терміну дії дозволу.
Враховуючи вищенаведене, в тому числі те, що в матеріалах справи відсутні, Учасниками не наведені доводи та не подані докази, які б спростовували чи заперечували доводи Позивача, та те, що станом на час винесення рішення спірна Тимчасова споруда Відповідача не демонтована, суд зазначає, що позовні вимоги Позивача щодо зобов'язання Відповідача демонтувати тимчасову споруду (малу архітектурну форму), встановлену за адресою: АДРЕСА_1 (біля торгового павільйону) підлягають до задоволення.
Суд при прийнятті рішення виходив з наступного.
Відповідно до статті 1 Закону України "Про благоустрій населених пунктів" благоустрій населених пунктів - це комплекс робіт з інженерного захисту, розчищення, осушення та озеленення території, а також соціально-економічних, організаційно-правових та екологічних заходів з покращення мікроклімату, санітарного очищення, зниження рівня шуму та інше, що здійснюються на території населеного пункту з метою її раціонального використання, належного утримання та охорони, створення умов щодо захисту і відновлення сприятливого для життєдіяльності людини довкілля.
За частинами 1 та 4 статті 20 Закону України "Про благоустрій населених пунктів" організацію благоустрою населених пунктів забезпечують місцеві органи виконавчої влади та органи місцевого самоврядування відповідно до повноважень, установлених законом; рішення місцевих органів виконавчої влади та органів місцевого самоврядування щодо благоустрою території певного населеного пункту є обов'язковим для виконання розміщеними на цій території підприємствами, установами, організаціями та громадянами, які на ній проживають.
Згідно ст.21 Закону України "Про благоустрій населених пунктів" Мала архітектурна форма - це елемент декоративного чи іншого оснащення об'єкта благоустрою. До малих архітектурних форм належать: альтанки, павільйони, навіси; паркові арки (аркади) і колони (колонади); вуличні вази, вазони і амфори; декоративна та ігрова скульптура; вуличні меблі (лавки, лави, столи); сходи, балюстради; паркові містки; огорожі, ворота, ґрати; інформаційні стенди, дошки, вивіски; інші елементи благоустрою, визначені законодавством. Розміщення малих архітектурних форм здійснюється відповідно до цього Закону за рішенням власника об'єкта благоустрою з дотриманням вимог законодавства, державних стандартів, норм і правил.
Відповідно до ст.28 Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності" тимчасова споруда торговельного, побутового, соціально-культурного чи іншого призначення для здійснення підприємницької діяльності - це одноповерхова споруда, що виготовляється з полегшених конструкцій з урахуванням основних вимог до споруд, визначених технічним регламентом будівельних виробів, будівель і споруд, і встановлюється тимчасово, без улаштування фундаменту. Тимчасова споруда для здійснення підприємницької діяльності може мати закрите приміщення для тимчасового перебування людей (павільйон площею не більше 30 квадратних метрів по зовнішньому контуру) або не мати такого приміщення. Розміщення тимчасових споруд для провадження підприємницької діяльності здійснюється в порядку, встановленому центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері містобудування.
Згідно з п.2.1 Порядку розміщення тимчасових споруд для провадження підприємницької діяльності, затверджених наказом Міністерства регіонального розвитку, будівництва, та житлово-комунального господарства України №244 від 21.10.2011р. (далі - Порядок) підставою для розміщення тимчасової споруди є паспорт прив'язки тимчасової споруди. Встановлення тимчасової споруди здійснюється відповідно до паспорта прив'язки, відхилення від паспорта прив'язки тимчасової споруди не допускається (п.2.20, 2.21 Порядку). Розміщення тимчасової споруди самовільно забороняється (п.2.31 Порядку). У разі закінчення строку дії, анулювання паспорта прив'язки, самовільного встановлення тимчасової споруди така тимчасова споруда підлягає демонтажу (п.2.30 Порядку). Документація щодо тимчасових споруд, видана до набрання чинності даним Порядком, дійсна до закінчення її терміну дії (п.2.35 Порядку).
Згідно з пунктом 1.10 Правил благоустрою м.Львова, які затверджені Ухвалою Львівської міської ради від 21.04.2011 №376 самочинне встановлення (малої архітектурної форми, відкритого літнього майданчика, засобу зовнішньої реклами) - це встановлення малої архітектурної форми, відкритого літнього майданчика, засобу зовнішньої реклами, дозвіл на встановлення яких не видавався або закінчився і не був продовжений у передбачені терміни або був скасований у встановленому порядку.
Аналогічні положення відображені у п.п. 2.1-2.3, 7.1.1-7.1.2, 7.8 Додатку №1 до Ухвали Львівської міської ради від 20.03.2014р. №3190 "Про затвердження Положення про порядок розміщення тимчасових споруд та Комплексної схеми розміщення тимчасових споруд для здійснення підприємницької діяльності у м.Львові" .
У п.9.2 постанови Пленуму Вищого господарського суду України "Про судове рішення" №6 від 23.03.2012р. зазначено, що у резолютивній частині рішення має бути остаточна відповідь щодо усіх вимог, які були предметом судового розгляду. При цьому господарські суди повинні зазначати: у рішеннях щодо кількох відповідачів - як вирішено спір щодо кожного з них.
Згідно з ст.33 ГПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень.
Відповідно до п.2.3 постанови Пленуму Вищого господарського суду України "Про деякі питання практики застосування Господарського процесуального кодексу України судами першої інстанції" №18 від 26.12.2011р. якщо стороною (або іншим учасником судового процесу) у вирішенні спору не подано суду в обґрунтування її вимог або заперечень належні і допустимі докази, в тому числі на вимогу суду, або якщо в разі неможливості самостійно надати докази нею не подавалося клопотання про витребування їх судом (частина перша статті 38 ГПК), то розгляд справи господарським судом може здійснюватися виключно за наявними у справі доказами, і в такому разі у суду вищої інстанції відсутні підстави для скасування судового рішення з мотивів неповного з'ясування місцевим господарським судом обставин справи.
Відповідно до п. 9 ст. 5 ЗУ «Про судовий збір» пільги щодо сплати судового збору від сплати судового збору під час розгляду справи в усіх судових інстанціях звільняються інваліди I та II груп, законні представники дітей-інвалідів і недієздатних інвалідів.
На підставі викладеного та керуючись ст.ст.1, 20 Закону України "Про благоустрій населених пунктів", ст.28 Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності", п.п.2.1, 2.20, 2.30, 2.31 Порядку розміщення тимчасових споруд для провадження підприємницької діяльності, затверджених наказом Міністерства регіонального розвитку, будівництва, та житлово-комунального господарства України №244 від 21.10.2011р., ст.ст. 3, 12, 33, 34, 44, 82, 84, 85, 116-117 Господарського процесуального кодексу України, суд,
1. Позов задоволити повністю.
2. Зобов'язати фізичну особу - підприємця ОСОБА_1 (АДРЕСА_2, ідентифікаційний код НОМЕР_1) демонтувати тимчасову споруду (малу архітектурну форму), встановлену за адресою: АДРЕСА_1 (біля торгового павільйону).
2. Наказ видати відповідно до ст. 116 ГПК України.
Рішення набирає законної сили відповідно до статті 85 Господарського процесуального кодексу України, може бути оскаржене до Львівського апеляційного господарського суду в порядку і строки, передбачені ст. ст. 91- 93 Господарського процесуального кодексу України.
Повний текст рішення складено 07.12.2015 р.
Суддя Долінська О.З.